jeżeli wam ptaki zniknęły bo jest ciepło to polecam www.lasy.gov.pl super zabawa przez całą dobę.
Już po mrozach i co dalej z naszymi ptaszkami? Już nie dokarmiać?
Podstawowe zasady dokarmiania:
Karmnik powinien być regularnie oczyszczany z zalegających resztek jedzenia i odchodów, gdyż ich pozostawienie może sprzyjać szerzeniu się wśród dokarmianych ptaków chorób zakaźnych.
Karmnik powinien mieć taką konstrukcję, aby chronił karmę przed zawilgoceniem (przed deszczem i śniegiem).
Karma musi być zawsze świeża, nie zepsuta, nigdy nie solona. Jeżeli nie jest od razu zjadana, należy ją często zmieniać, np. słonina po upływie 2 tygodni jest już zjełczała. Pieczywo należy stosować tylko uzupełniająco, nie jako karmę podstawową.
Karmnik powinien być umieszczony z dala od krzewów czy innych miejsc stanowiących dobrą kryjówkę dla kotów polujących na ptaki, a równocześnie zapewniać ptakom nieskrępowany dostęp i drogę ucieczki. Zawieszenie karmnika na drucie lub postawienie go na słupie z drucianym kołnierzem ochronnym zainstalowanym od dołu pomoże zapobiegać atakom drapieżników. Nietypowe karmniki typu siatka należy wieszać w miejscach osłoniętych, np. na ganku, pod okapem, na gałęzi samotnego świerka.
Do wykładania karmy należy wybierać miejsce suche, np. takie gdzie pod ziemią przebiegają rury ciepłownicze. Wilgotne, zamarzające pokarmy uszkadzają ptakom przełyki oraz nadmiernie wyziębiają organizmy. W indywidualnych gospodarstwach, gdzie nie ma niebezpieczeństwa wandalizmu, można przygotować niewielką platformę z desek. Po zakończeniu karmienia można ją odwracać – nie będzie ulegać zaśnieżeniu, a jeśli spód będzie miał inny kolor niż wierzch, stanie się sygnałem, że aktualnie do jedzenia nic nie ma.
Nie należy dokarmiać ptaków wiosną, latem i jesienią. Zbyt wczesne rozpoczęcie dokarmiania powoduje zaburzenie instynktu wędrówkowego, zwłaszcza u ptaków wodnych.
Rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować przez całą zimę. Na jesieni, do miejsc z pożywieniem ptaki przylatują coraz częściej, a w miarę zbliżania się wiosny coraz rzadziej. Dokarmianie powinno być rozpoczęte najwcześniej w październiku – listopadzie, a zakończone w marcu – na początku kwietnia (krócej na zachodzie Polski, gdzie klimat jest nieco łagodniejszy). Rozpoczęcie dokarmiania powinno być jednak uzależnione nie od daty, ale od pogody. W cieplejszych okresach zimy dokarmianie powinno być mniej intensywne niż podczas mrozu.
W pobliżu karmnika warto ustawić poidło.
źródło -Wikipedia.pl
Co do poidła, to najgorzej jest gdy w czasie mrozu woda zamarza, a nie ma śniegu. W którymś ze sklepów zoologicznych widziałam preparaty zapobiegające zamarzaniu wody, ale obawiam się czy to ptakom nie szkodzi?
Zauważyłam ostatnio, że sikory dziobią jabłka zawieszane dla drozdowatych. Czy to ich forma uzupełniania płynów? Do tej pory nie zauważyłam, żeby sikorki jadły owoce, nawet tymi suszonymi gardziły ;)
Dokarmiać - jak najbardziej, ale na tyle, ile jest potrzeba, bo ptaszki już są bardziej samodzielne. Nasze zaprzyjaźnione sikorki na czas ocieplenia najwyraźniej wróciły do lasu, bo pojawia się tylko kilka z całego stada, które odwiedzało karmniki w ciągu śnieżnych dni. To samo kosy, do tej pory pożerały jabłko dziennie, od wczoraj jabłko wisi nieruszone - ale jakby szukały jedzenia, to jest i czeka na nie ;) Teraz zatem wysypuję mniej karmy, ale skoro ta ilość znika, to znaczy, że potrzeba jest.
Chyba tak, coraz zimniej. Rano nawet dzwońce przyleciały :) Widziałam je w tej okolicy po raz pierwszy w życiu!
do mojego karmnika (Pułanki) przylatują 2 rodzaje sikorek, dzwońce, czyżyki i szczygieł :)
w zeszłym roku był grubodziób, sierpówki i jery ale w tym roku nie ma :(
Dokarmiać - póki tego potrzebują. Jak jest mniejsze zainteresowanie, to syp symboliczne ilości. Ale generalnie uważa się, że dokarmianie należy zakończyć tak na wiosnę, pod koniec kwietnia, gdy już dzikie ptaki są samowystarczalne.
Dodaliśmy kolejne filmiki z dokarmianiem, udało się dopaść kosa wcinającego jabłko, no i dłuższe ujęcie sikorek pożerających swoje ulubione chipsy w postaci suszonych larw ;)
https://www.youtube.com/watch?v=3onP3Zor0gU
https://www.youtube.com/watch?v=EUNTaXVtL88
Długą zimę mamy w tym roku, a na drzewach i krzakach nie ma już żadnych owoców, w taką pogodę ptaki są zdane na naszą pomoc.