Wyniki I Ostrowieckiego Konkursu Ortograficznego – DYKTANDO 2007 o tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Ostrowieckiej:
I miejsce – Mistrz Ortografii Ziemi Ostrowieckiej Agnieszka FIRMANTY, 16 – letnia uczennica I LO im. S. Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim, reprezentantka gm. Ostrowiec Świętokrzyski (nagroda: laptop, porcelanowa figurka Fabryki Porcelany A. S. w Ćmielowie, Wielki Słownik Ortograficzny PWN)
II miejsce – I Wicemistrz Ortografii Ziemi Ostrowieckiej Paulina Dębowska, tegoroczna maturzystka, uczennica III LO im. W. Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, reprezentantka gminy Kunów (nagroda: aparat cyfrowy, przejazd dla dwóch osób do Włoch, Wielki Słownik Ortograficzny PWN, porcelanowa figurka Fabryki Porcelany A. S. w Ćmielowie)
III miejsce – II Wicemistrz Ortografii Ziemi Ostrowieckiej Monika Kowalczyk (nagroda: odtwarzacz DVD, Wielki Słownik Ortograficzny PWN, porcelanowa figurka Fabryki Porcelany A. S. w Ćmielowie)
Ponadto przyznano dwa wyróżnienia (miejsca IV – VI) oraz nagrodę specjalną dla „najbardziej zaawansowanego wiekowo” uczestnika Konkursu.
Gratulacje dla ZWYCIĘZCÓW! :-))
Podobno była to osoba w wieku 75 lat /"najbardziej zaawansowana wiekowo"/, a myślałam, że to będę ja. Dzięki mojemu pierworodnemu wzięłam udział w tym konkursie i dobrze. Myślę, że nieżle mi poszło.
No i może ja się skuszę na konkursik. Ale to zależy od tego, czy Stowarzyszenie Młodych Ostrowczan będzie kontynuować imprezę.
Zwycięzcom i uczestnikom gratuluję.
Gratuluję E.K. Nigdy bym nie pomyślał, że jesteś najstarsza na dyktandzie. A ja wezmę udział w dyktandzie, tylko wtedy gdy zorganizują go ostrowiacy a nie ostrowczanie.
Drogi chuchalscy
Gdybyś wziął udział w dyktandzie i wykładzie prof. Bralczyka dowiedziałbyś się, że poprawna forma to "ostrowczanie", a nie "ostrowiacy". Pozdrawiam
Masz racje 'chuchalscy' !!!
Idąc dalej tym tropem powinno być w przymiotniku nie ostrowieckiego a ostrowczanskiego (co jak sam pan profesor przyzna -nie ma najmniejszego sensu), zaś mieszkancy Warszawy powinni byc warszawczanie, Opatowa- opatowczanie, Ożarowa - ożarowczanie czy tez Ćmielowa -ćmielowczanie.
Jestem na tropie tego dziwolągu wzorowanego prawdopodobnie i niefortunnie nasladowanego zarowno w liczbie pojedynczej jak i mnogiej na poprawnych zreszta formach od mieszkanca Kielc- czyli Kielczanin-Kielczanka liczba mnoga Kielczanie, ale w dopelniaczu Kielczan.
Pozdrawiam 'ostrowiaka'
Nie masz racji "Ostrowiaku". W formie "ostrowczanin" zaczodzi oboczność spółgłoskowa "c" do "cz", stąd Ostrów -ostrowianin, Ostrowiec-ostrowczanin. Przyznam szczerze,że ta forma mi się nie podoba,ale cóż -takie są prawidła języka polskiego
Neti69-- znalazłem wątek zeszłoroczny
dotyczący tego samego tematu.Zapytaj
tych uczonych w mowie i piśmie j.polskiego
kto ustala prawidła naszego języka.Przez
cały wiek XX pisownia ciągle się zmieniała,
ortografia także.Nawet w tym naszym wieku też jakieś reformy przeprowadzono.
Czy w Polsce istnieje prawna instytucja
dbająca o nasz język?Słuchaj radia czytaj
gazety to się przekonasz co się z naszym
językiem dzieje i czy to też są prawidła.
Ja zwariować się nie dam i OSTROWIACY i OSTROWIANKI także.
Prawidła ustala m.in. Rada Języka Polskiego. Ta wypowiedź "gościa" to mój post- przyznaję.
W jednym się z Tobą zgadzam - język jest jak żywa tkanka - nie może ulegać skostnieniu, ale w wypadku formy , o której dyskutujemy , nie ma to zastosowania.
Wiesz, na przykład ciesze się bardzo ,że mężczyźni dbający o poprawność polskiej mowy w większosci przypadków mówią :"poszedłem", "wyszedłem", a nie używają ogólnie przyjętej jako kryterium środowiskowe formy "poszłem", "wyszłem", mimo,że to takie popularne, nieprawdaż?
Wątpię również, żeby RJP zrobiła reformę specjalnie dla nas - ostrowiaków/ostrowczan, hehe.
Specjalnie napisałam najpierw "ostrowiaków", bo już wcześniej, w tym i innym wątku, określiłam swoje stanowisko w tej sprawie. Nie zamierzam również nikogo wprawiać w stan tzw.zwariowania, hihi. Pozdrawiam serdecznie.
czy konkursy ortograficzne odbywają się jeszcze w ostrowcu?