wtorek, 29 lipca 2008 Podsumowano „e-Świętokrzyskie”
32 km linii światłowodowych w Ostrowcu Świętokrzyskim, Końskich, Staszowie, Ożarowie, łączących ponad 70 instytucji, regionalny portal internetowy oraz projekt e-urząd, dzięki któremu 11 urzędów otrzyma dostęp do nowoczesnych rozwiązań informatycznych, umożliwiających sprawniejszą i wygodniejszą obsługę różnorodnych spraw administracyjnych, a także lepszą komunikację pomiędzy urzędami a przedsiębiorcami i inwestorami – to elementy zakończonego projektu „e-Świętokrzyskie – rozbudowa infrastruktury informatycznej”.
Przedsięwzięcie realizowane było z funduszy Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Podsumowaniem projektu była dzisiejsza konferencja “e-Świętokrzyskie”. Wzięli w niej udział wicemarszałek Zdzisław Wrzałka oraz Lech Janiszewski, członek Zarządu Województwa.
W ramach projektu uruchomiony zostaje portal internetowy e-urząd, umożliwiający interesantowi przygotowanie wniosku w postaci pliku elektronicznego, z wykorzystaniem e-formularzy, które będzie można wypełnić on-line o każdej porze. 30 dostarczonych formularzy będzie sukcesywnie udostępniane mieszkańcom województwa świętokrzyskiego. Stanowi to szczególne udogodnienie dla ludzi, którzy mają trudności z przemieszczaniem się, przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych lub mających problem z wygospodarowaniem czasu na załatwiania spraw na miejscu, w urzędzie a posiadających dostęp do Internetu oraz podpis elektroniczny. Wszystkie formularze, po ich wypełnieniu trafią do Systemu Elektronicznego Obiegu Dokumentów (SEOD). Jest to odtworzony w postaci elektronicznej tradycyjny obieg dokumentów papierowych, z tym wyjątkiem, iż w tej postaci wszystko działa szybciej i sprawniej. Każdy bowiem z wnioskujących będzie mógł sprawdzić w Internecie status swojej sprawy. Łatwy dostęp do elektronicznych formularzy umożliwi ponadto zgromadzenie wszystkich wymaganych przepisami w danej sprawie dokumentów bez konieczności kilkukrotnego odwiedzania urzędu.
– Celem „e-Świętokrzyskie” była poprawa dostępu do Internetu i rozbudowa infrastruktury informatycznej urzędów administracji publicznej, a tym samym poprawa obsługi interesantów. Informatyzacja pozwala znacząco przyspieszyć i usprawnić taką obsługę – powiedział podczas konferencji wicemarszałek Zdzisław Wrzałka. – Dziś Internet to norma – wdrażanie projektu e-Świętokrzyskie” było swoistym poligonem doświadczalnym przed następnymi projektami, które czekają nas w przyszłości. Zapewniam, że będziemy realizować ich coraz więcej, a środki na te zadania będą coraz większe – zadeklarował wicemarszałek.
– Dziś przypominamy, co udało się zrealizować w obszarze informatyzacji przez minione lata. To także doskonała okazja do refleksji – podjęliśmy się wielkiego i trudnego zadania – powiedział Lech Janiszewski, członek Zarządu Województwa. – Doświadczenia z wdrażania projektu „e-Świętokrzyskie” zaprocentują w przyszłości. Zdobyliśmy ogromną wiedzę, która z pewnością pomoże przy realizacji kolejnych, większych przedsięwzięć w tym zakresie. Po latach widzimy jak wielkie jest zapotrzebowanie naszych mieszańców na takie usługi. We współczesnym świecie informatyzacja jest jednym z ważniejszych warunków rozwoju regionów. Dostępność i zarazem umiejętność wykorzystania szans, jakie dziś daje Internet stawiamy sobie za cel przy realizacji kolejnych przedsięwzięć w tym obszarze – podsumował Lech Janiszewski.
https://www.swietokrzyskie.pro/media/podsumowano-e-swietokrzyskie/
tytuł projektu: E-świętokrzyskie - rozbudowa infrastruktury informatycznej
kategoria: telekomunikacja i e-usługi
nazwa beneficjenta: Województwo Świętokrzyskie
wartość projektu: 9 496 348,52 zł
dofinansowanie z UE: 6 905 043,98 zł
Województwo: świętokrzyskie
Powiat: kielecki
program: Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego
działanie: 1.5. Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego
fundusz: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
perspektywa: 2004 - 2006
Celem przedsięwzięcia była stymulacja rozwoju społeczeństwa informacyjnego na obszarze województwa świętokrzyskiego poprzez zapewnienie powszechnego dostępu mieszkańców regionu do usług społeczeństwa informacyjnego. Projekt był realizowany przez podmioty będące jednostkami samorządu terytorialnego i podległe im instytucje (13 jednostek), w szczególności na obszarze powiatów: Kieleckiego i Koneckiego oraz gmin: Kielce, Końskie, Sandomierz, Ostrowiec Świętokrzyski, Jędrzejów, Staszów, Ożarów, Ruda Maleniecka.
Przedmiotem projektu była:
- budowa miejskich sieci światłowodowych MAN w miastach: Końskie, Ostrowiec, Staszów i Ożarów, o łącznej długości 30,5 km,
- budowa samorządowych centrów informatycznych, podłączonych do miejskich sieci światłowodowych,
- przygotowanie rozwiązania e- Government w oparciu o System Elektronicznego Obiegu Dokumentów – SEOD,
- stworzenie portalu Wrota Świętokrzyskie.
Cały ruch on-line (obsługa rozwiązań e-Government w zakresie dostępu interaktywnego do systemu procesów realizowanych w urzędach) odbywa się przez Wrota Świętokrzyskie – wojewódzki portal zarządzany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Połączenia 13 lokalnych Systemów EOD do serwerów Wrót Świętokrzyskich odbyły się w oparciu o rozbudowaną Regionalną Sieć Komputerową przy zastosowaniu odpowiednich systemów zabezpieczeń na bazie firewall i sprzętowych. Rola portalu nie ograniczyła się przy tym tylko do obsługi serwisów on-line. Stanowi on ponadto zorganizowane centrum informacji o regionie, promocję jego wysokich walorów turystycznych i gospodarczych oraz platformę wymiany informacji gospodarczej.
Dzięki realizacji projektu nastąpiła rozbudowa infrastruktury teleinformatycznej w regionie. Mieszkańcy z terenów objętych projektem zyskali nowe możliwości kontaktu z administracją publiczną, jednostkami ochrony zdrowia i uczelniami oraz załatwiania spraw urzędowych drogą elektroniczną. Informacje umieszczone w portalu województwa przez samorządy i pozostałe instytucje odpowiadają na potrzeby przedsiębiorców oraz inwestorów. Internet jako medium komunikacyjne wpłynął na poprawę wizerunku administracji samorządowych, budowę wspólnoty lokalnej i lepszą komunikację obywatela z urzędem. Ponadto realizacja projektu zapewniła zwiększenie efektywności i obniżenie kosztów funkcjonowania urzędów i ich jednostek.
https://www.wrota-swietokrzyskie.pl/ - to sobie zobacz te wrota :)
Kto korzysta z tych miejskich sieci światłowodowych MAN w miastach?
Idź do jakiegokolwiek urzędu bez papierów w ręce i powiedz, że chcesz dostarczyć dokument w postaci elektronicznej dzięki właśnie System Elektronicznego Obiegu Dokumentów – SEOD. Albo do sądu.
Wrota Świętokrzyskie, czyli inaczej Gwiezdne wrota ;)
Stargate (1994) Polski zwiastun VHS https://www.youtube.com/watch?v=c-xUG6IhWHg
Kiedy Bronisław Komorowski był jeszcze ministrem obrony wsławił się powiedzeniem, że 'polski lotnik poleci nawet na wrotach od stodoły'.
Jest takie powiedzenie, że polski lotnik to jest taki, że jak trzeba będzie, to nawet poleci na drzwiach od stodoły. Więc proszę Państwa, chciałem z wielką satysfakcją stwierdzić, że to już nie grozi. Piloci polscy będą latali na F-16.
23.03.2010 Świętokrzyskie się informatyzuje
Prawie 63,5 mln zł zostanie zainwestowane w najbliższych trzech latach w rozbudowę infrastruktury informatycznej jednostek samorządu terytorialnego oraz w budowę systemu informacji przestrzennej woj. świętokrzyskiego w ramach projektu "e-Świętokrzyskie".
Dzięki rozbudowie infrastruktury informatycznej w 93 gminach i 13 powiatach zostaną lepiej zabezpieczone sieci teleinformatyczne jednostek samorządu terytorialnego, a ponadto powstanie nowoczesny system wspomagający zarządzanie tymi jednostkami - poinformował marszałek świętokrzyski Adam Jarubas.
Przewidziano też zastosowanie obiegu dokumentów z różnych dziedzin, budowę sieci LAN (lokalnej), utworzenie centrum zarządzania miastem Ostrowiec Świętokrzyski i rozbudowę regionalnego portalu Wrota Świętokrzyskie.
Zbudowanie jednolitego, spójnego systemu informacji przestrzennej woj. świętokrzyskiego ułatwi zaś gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie danych geograficznych o terenie oraz umożliwi generowanie dowolnych zestawień danych i analiz przestrzennych (m.in. geodezyjnych) dla całego województwa lub dla dowolnego miejsca.
https://samorzad.pap.pl/kategoria/archiwum/swietokrzyskie-sie-informatyzuje
Kogo to obchodzi..darmowe i nie zabezpieczone serwery
Do połączenia z Internetem to jakiego serwera konkretnie potrzebujesz?
Polacy tracą powoli swoją państwowość, tożsamość i wolność a Unia będzie nam dawać za darmo internet. Niech sobie unia wsadzi w dupe ten internet. Łapy precz od Polski!
koszt utrzymania łącza i infrastruktury ciąży na beneficjencie dofinansowania
Jak myślicie? Dla których obywateli UE? Jakoś dziwnie zbiega się to z przybyciem inżynierów i lekarzy dzięki którym Polska ma być beneficjentem paktu migracyjnego.
Weź może doczytaj najpierw dokładnie, w jakich latach to było robione?
W Turcji np.jest na każdej wiosce a w takich Włoszech na prowincji to tragedia