Za PiS-u były pieniądze i na CPK i na elektrownie atomowe i na port w Świnoujściu. I na hutę by się znalazły. Teraz pieniędzy nie ma i nie będzie. Chociaż zaraz, zaraz... Znajdą się na inżynierów i lekarzy z daleka, którzy już tu przybywają.
17.10 ile ty masz lat dziecino - bo mam wrażenie że ok 12 , albo bierzesz kasę za wypisywanie bzdur .
14.03 PIS to rządził 8 lat i nic dobrego poza inflacja i drożyzną nie wyrządził . O pośle i senatorze z naszego miasta ( byli dwie kadencje) lepiej nie wspominać . Tak Pisowcy pomogli rodzinnemu miastu
Jak ktoś tu poruszył wątek azowstalu w mariupolu to niech sięgnie to wątków historycznych że tam trwały rozmowy i miała być celsa ale nie pykło więc rozwinęli zakłady w Ostrowcu i we Francji
Ty chyba nie widziałeś jak zakładowy społeczny inspektor pracy poszalał w zapiecku. Aż się porcelana tłukła jak poszedł w kącik z kawą...
2024-06-06 Huta Ostrowiec na sprzedaż? Zakład został już wyceniony. „Boimy się o swoją przyszłość”
Kilkanaście milionów złotych długu, zmiana właścicieli i... niepewna przyszłość. Tak wygląda rzeczywistość w Celsa Hucie Ostrowiec. Pracownicy obawiają się zwolnień i przewidują, że niebawem zakład zostanie sprzedany.
W Celsa Hucie Ostrowiec pracuje dziś blisko 1300 osób. A to i tak niewiele w porównaniu z latami świetności zakładu. – Kiedyś to 20 tysięcy robiło w starej hucie i nowej – wspomina jeden z ostrowczan.
Mieszkańcy miasta nie mają wątpliwości, że huta to symbol Ostrowca. I siła napędowa miejscowej gospodarki. – Ostrowiec się rozwinął dzięki hucie. I powstał dzięki hucie. Najpierw był stary zakład, a potem nowy zakład – przekonuje kolejna osoba.
Ostrowiecka huta to także ostatni duży pracodawca w tej części regionu. – Poznikały wszystkie zakłady praktycznie. Kiedyś był rozwój Ostrowca, a w tej chwili to odwrotnie – ubolewa inny mieszkaniec miasta.
Bo problemy dotykają nawet tak potężne przedsiębiorstwo.
-------
W zeszłym roku zadłużenie Celsy Huty Ostrowiec przekroczyło 3 miliardy euro. We wrześniu hiszpański sąd zdecydował, że dotychczasowi właściciele tracą prawa własności we wszystkich prowadzonych przez nich zakładach. Od tamtej pory kontrolę nad firmą przejęły między innymi zagraniczne banki i fundusze inwestycyjne.
-------
Pracownicy obawiają się, że to pierwszy krok do sprzedaży przedsiębiorstwa.
– Z mojej wiedzy, z mojego doświadczenia wynika, że instytucje finansowe nie będą chciały prowadzić takiej działalności w tym sektorze przemysłu stalowego. Jest to zbyt ryzykowna działalność – mówi Wojciech Krasuski, przewodniczący MOZ NSZZ Solidarność Celsa Huta Ostrowiec.
Przedstawiciele huty tych informacji potwierdzić nie chcą. Jednak obawy pracowników są tak duże, że dziś tym tematem zajęła się Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Podczas spotkania dyrektor prawny zakładu podkreślał, że sprzedaż nie zawsze oznacza zmiany na niekorzyść.
– 21 lat temu, kiedy zakłady ostrowieckie były w upadłości, zostały sprzedane prywatnej grupie Celsa i to był dla tego zakładu bardzo dobry ruch. Było bardzo dużo inwestycji, był rozwój – podkreśla Szymon Czechowski, dyrektor prawny Celsa Huta Ostrowiec.
Ale były też problemy. Między innymi z zamówieniami czy tak jak teraz – wysokimi cenami prądu. Dlatego sprzedaż nie jest wykluczona. Zagraniczne media informują, że ostrowiecka huta już została wyceniona. Na 800 milionów euro. – Skoro się wycenia, to robi się to w jakimś celu i to potwierdza nasze przekonanie, że trafimy niedługo na sprzedaż – dodaje Wojciech Krasuski.
Więcej będzie wiadomo być może już 21 czerwca. Tego dnia odbędzie się spotkanie on-line ze wszystkimi zakładami Grupy Celsa.
2023-10-07 Ciemne chmury nad branżą hutniczą. O rozwiązanie problemów modlono się w Kałkowie-Godowie
(...) - W wielu miastach Polski, w wielu regionach upadek huty oznaczałby śmierć całego regionu i miasta, więc warto w tych trudnych czasach być z hutnikami – zaznacza Andrzej Kryj, poseł RP, kandydat KW PiS do Sejmu.
- Wszystkie huty w stali w Polsce są w rękach obcego kapitału. Produkują znaczną część stali na rynek europejski. Ten rynek nie jest łatwy ze względu na napływ taniej stali z Chin – mówił Jarosław Rusiecki, senator RP, kandydat KW PiS do Senatu. (...)
21 marca 2023 Huty niemieckie są do kupienia za jeden euro
Niemiecki koncern Thyssenkrupp o tradycji sięgającej XIX w. zadecydował o sprzedaży swoich hut. Decyzję ogłosiła Martina Merz, przewodnicząca zarządu. W sektorze produkcji stali jest zatrudnionych 26 tys. pracowników.
Sprzedażą niemieckich hut zajmuje się bank inwestycyjny Goldman Sachs. Bankowcy zaproponowali inwestora finansowego CVC, który według informacji niemieckiej gazety Handelsblatt, chce zaoferować jedno euro. Na rynku nie ma innych zainteresowanych kupnem hut od Thyssenkrupp.
Część zarządu oraz związki zawodowe krytykują decyzję Martiny Merz i uważają, że to huty są prawdziwym skarbem tego koncernu, a sprzedanie ich to absurd.
CVC miał zobowiązać się do inwestycji w transformację konwencjonalnych hut na zieloną stal. – Dzięki zielonej stali, firma mogłaby zająć czołową pozycję w branży. Wielu klientów, przede wszystkim z branży motoryzacyjnej, jest skłonnych zapłacić wyższą cenę za zieloną stal – pisze Handelsblatt.
Thyssenkrupp jest największym niemieckim koncernem hutniczym. W zeszłym roku obrót Thyssen-Krupp AG wyniósł 41,1 mld euro. W skali roku w niemieckich hutach koncernu Thyssenkrupp wytwarzanych jest 11-12 milionów ton stali.
https://biznesalert.pl/niemcy-huty-stal-finanse-energetyka/
Huta Częstochowa | Prezes: Sanjeev Gupta, Dyrektor: Krishnamoorthy Venkatasubramanian
https://www.wnp.pl/tematy/sanjeev-gupta,35323.html
04-02-2021 Nabywca Huty Częstochowa chce kupić legendę niemieckiego przemysłu
Liberty Steel Group potwierdziła złożenie oferty na zakup stalowego segmentu koncernu Thyssenkrupp. Sanjeev Gupta, twórca Liberty, w ostatnich latach kupił sporo firm na całym świecie, ale wciąż chce powiększać swoje stalowe imperium.
Roczne synergie po zakupie hut Thyssenkruppa mogą wynieść 200-300 mln euro.
Azjatycki potentat idzie za ciosem. W ubiegłym roku Liberty Steel Group dokonała kilku przejęć i inwestowała w kilku swoich zakładach.
LSG ma po 10 zakładów w Unii Europejskiej i w Wielkiej Brytanii, 16 w Stanach Zjednoczonych, 3 w Chinach, dwa w Indiach i 170 w Australii. (...)
-
20-09-2023 Właściciel Huty Częstochowa zainwestuje na Węgrzech
Liberty Steel podpisało porozumienie w sprawie budowy nowego pieca elektrycznego w węgierskiej hucie Dunaferr. Dostawcą technologii będzie chińska firma CISDI, a węgierski rząd obiecał wsparcie inwestycji.
Liberty Steel, CISDI i węgierski rząd podpisały porozumienie dotyczące budowy w hucie Dunaferr nowego pieca elektrycznego. Według umowy będzie on miał pojemność 150 ton. Terminu ani wartości inwestycji nie podano. Węgierskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego obiecało sprawdzić, jakiego wsparcia może udzielić temu projektowi w ramach swoich możliwości. (...)
Kryj , Rusiecki ........ ech
dwaj agenci specjalni jeden od nożyczek a drugi z głębokimi kieszeniami :D
Kontynuacja posta z 21:45: Chodziło o niemieckie linie lotnicze Condor i to Polskie Linie Lotnicze LOT chciały go kupić (a nie Orlen).
13 kwietnia 2020 Condor nie trafi w polskie ręce. Właściciel LOT-u wycofuje się z transakcji
Polska Grupa Lotnicza, właściciel PLL LOT, wycofuje się z zamiaru kupna niemieckich linii lotniczych Condor. Plan przejęcia czarterowych niemieckich linii lotniczych ogłoszono pod koniec stycznia br., a transakcja, której wartość szacowano na co najmniej 2,5 mld zł, miała zostać sfinalizowana do końca kwietnia 2020 r. (...)
22 maj 2021 Czy LOT kupił Condor?
Po niedoszłym zakupie przez LOT niemiecki Condor wychodzi na prostą. Znalazł inwestora. Największa niemiecka wakacyjna linia lotnicza Condor w końcu sprzedana. Po tym jak z jej zakupu w zeszłym roku zrezygnował LOT, głównym udziałowcem Condora zostanie fundusz Attestor Capital z Londynu.
14:53 dziś rządzi Koalicja 13 grudnia Tuska a ich posłami sa Okła-Drewnowicz, Gierada czy czy Szejna. Tam sobie buzie wycieraj:)
Brawo Panie Przewodniczący Solidarności Celsa Huta Ostrowiec! Poza samym bardzo ważnym wystąpieniem na sesji Rady Miasta dot. sprzedaży huty, z tymi pączkami na koniec bardzo symboliczne. W punkt!!!
Miasto upada!!! Tragedia, brak inwestycji, miejsc pracy za godziwe pieniądze, mieszkań dla młodych, perspektyw dla rozwoju miasta. Kogo wybraliście w ostatnich wyborach? Stara Wiara do tej pory nic nie zrobiła i nic nie zrobi. Czym się kierowaliście idąc do urn wyborczych? Wybraliście tą samą opcję, która do tej pory rządziła. Oni mają się dobrze. Gratulacje!!! Myślą o sobie, bo im żyje się luksusowo w ostrowieckim grajdole, a że Tobie na coś brakuje, to ich nie obchodzi, byleby być przy korycie, jak w obecnym rządzie. Żałosne i nie ma co się dziwić, że Ostrówiec, to miasto emerytów, a młodzi uciekają. Masz znajomości? Masz pracę, nic się nie zmieniło i nie zmieni w ostrowieckim grajdole, a najciekawsze, że Wszyscy o tym wiedzą
Czarne chmury nad huta i miastem, a na sesji ciągle mówi się o skupowaniu i przygotowywaniu terenów inwestycyjnych dla inwestorów!!!
Tak było za Górczyńskiego i tak jest dalej. Czy o to chodzi, żeby tego króliczka można było tylko gonić?!
Kto miał zarobić na działkach już zarobił przez kilkanaście lat.
Pytanie, kiedy miasto i mieszkańcy, bo to ich zainwestowane pieniądze w te tereny, zarobią na biznesie tu założonym, w postaci dobrze płatnej pracy i podatków?