Chciałbym żeby w Ostrowcu zlikwidowano straż miejską. Pieniądze z utrzymania tej instytucji możnaby przeznaczyć na poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Zamiast strazy miejskiej patrolowac moga firmy ochroniarskie
Zlikwidować straż miejską, etaty w bibliotece, miejsca pracy dla emerytów, ławki przed blokami, nasadzenia na rondzie. Spoko. Zaorajmy i będzie można domagać się przywrócenia.
Straż Miejska jest potrzebna i nie wolno nawet myśleć o likwidacji . A pomysł żeby agencje ochrony patrolowały ulicę....... trzeba być uchynietym aby to wymyślić
A ja też jestem za likwidacją. Skoro SLD ich popiera to coś jest na rzeczy.
Formacja do karania za krzywe parkowanie i do pilnowania banerów wyborczych.
2024-03-27, 15:04
Straż Miejska do likwidacji!
08:41 jak tam przeważnie same kaleki z grupą,to jak to ma wyglądać?
Sa od dawna zbędni. Pracują już od 6 do 22
Straż Miejska nie potrzebna ale za to będzie więcej pracy dla firm ochroniarskich. W czyim to interesie ma być ? Zaraz się dowiemy.
Nie wiem o jakich firmach ochroniarskich mowa, ale to chyba bzdury jakieś. Są przecież miasta gdzie zlikwidowano straż miejska i funkcjonuje to nadal sprawnie bez niej.
Firmy ochroniarskie z II grupą inwalidzką.
Ta oni sami sie boją żeby sie nieprzewrocic a maja kogos ochraniać? skończmy z tym absurdem w końcu.Ile to ma lat jeszce trwać,przeciez to smiechu warte jest...
U mnie na ulicy sasiad jak tur dzwiga cięzary a dowiedzialem sie że ma 2 go grupe inwalidzka to jak to?
2014-03-20 Te gminy zlikwidowały straż miejską, bo była droga i nieskuteczna
Rośnie liczba gmin, które zdecydowały się zlikwidować straż miejską. Władze większości z nich tłumaczą to oszczędnościami oraz niewielką skutecznością tej formacji.
Najczęściej nie ma tam planów ponownego powoływania straży. Oto przykłady największych gmin, które zrezygnowały z usług miejskich funkcjonariuszy...
Stalowa Wola
Decyzja o likwidacji straży miejskiej zapadła w 2008 roku, a jednym z głównych argumentów były oszczędności. Gmina na straż wydawała 1 mln zł rocznie. Władze miasta uznały, że obowiązki policji i straży miejskiej dublują się, a pieniądze te można wykorzystać lepiej. Od 2008 roku gmina dofinansowuje policję kwotą 150 tys. zł rocznie. Policjanci wykonują m.in. dodatkowe patrole.
- Naszym zdaniem była to bardzo dobra decyzja. Policja z wielkim powodzeniem zastępuje straż miejską. Nie zaobserwowaliśmy żadnego negatywnego efektu tej decyzji, np. w statystykach dotyczących przestępczości. Wpływy z mandatów rzeczywiście są mniejsze, ale miasto i tak wychodzi na plus - mówi Andrzej Dorosz, szef kancelarii prezydenta Stalowej Woli.
W mieście nie ma dyskusji na temat przywrócenia straży, z miasta nie płyną żadne sygnały, że jej brakuje. Przeciwnie, mieszkańcy są zadowoleni, że nie karze się ich za drobiazgowe wykroczenia.
Żory (woj. śląskie) (...)
Chrzanów Łask (woj. łódzkie) (...)
Grajewo (...)
Trzebinia (...)
Strzegom (...)
Zakroczym (...)
https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/te-gminy-zlikwidowaly-straz-miejska-jak-sobie-radza,57986.html
Ciekawy komentarz pod artykułem w drugim linku: "straz miejska to nic innego tylko ORMO za komuny pobierajacy pensje kowalski" :)
Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej (ORMO) – organizacja społeczna wspierająca Milicję Obywatelską, powołana uchwałą Rady Ministrów z 21 lutego 1946 i, wydanego na podstawie tej uchwały – zarządzenia ministra bezpieczeństwa publicznego z 22 lutego 1946, zaś rozwiązana ustawą uchwaloną przez Sejm 23 listopada 1989 https://pl.wikipedia.org/wiki/Ochotnicza_Rezerwa_Milicji_Obywatelskiej
W Polsce straż gminna i miejska jest to umundurowana formacja tworzona przez radę miasta (gminy) mająca na celu ochronę porządku publicznego na terenie miasta (gminy). Podstawą ich działania jest ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1763). Zgodnie z nią (Rozdz. I, art. 2 pkt 3) w gminach, w których organem wykonawczym jest burmistrz (prezydent miasta), straż nosi nazwę „straż miejska”. Numer alarmowy to 986 (bezpłatny).
Współczesna straż miejska powstała w Polsce w 1991 roku. Początkowo nosiła różne nazwy, np. Policja Municypalna. Po zmianie przepisów w roku 1997, zakazane zostało używanie tej nazwy. Ustawowo ujednolicone zostało ponadto umundurowanie strażników, aby obywatele nie mieli problemu z odnalezieniem patroli straży miejskiej niezależnie od miasta, w którym się znajdują. Każdy strażnik posiada czapkę z charakterystyczną żółto-czarną szachownicą. Przepisy ujednolicają także wygląd radiowozów straży gminnych. Pojazdy straży mają być koloru srebrnego z wyróżniającym pasem w postaci trójrzędnej żółto-granatowej szachownicy. Przepis dotyczy radiowozów kupionych po 1 lipca 2012.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Straż_gminna
Każdemu pozwolenie na broń trochę zioła i gwiazdę szeryfa,monitoring okienne osiedlowy już mamy
Jeszcze taki komentarz tam znalazłem: "Brawo dla tych samorządów. Te formacje, poza dużymi miastami i wojewódzkimi są zbędne - są tylko przechowalnią kolegów burmistrza i prezydenta. I każdy to wie..." Ja tam nie wiem, jak to jest. Może to tylko taki stereotyp?