Bojler co na zime a latem ogrzewanie wody z baterii slonecznych koszt spory ale sie zwróci wkrótce ja tak mam i jest ok
Szkoda hunter że nie napisałeś od razu że masz zrobiony do tego jakiś kolektorek słoneczny nie było by tej dyskusji :) Co do właścicielki postu dobrym rozwiązaniem byłby kolektory słoneczne ale to już są spore koszty zostaje grzanie bojlera grzałką lub c.o te najwyższej klasy bojlery są bardzo dobrze izolowane i trzymają dość długo ciepłą wodę można dostać nawet 350l ze spiralną wężownicą . nic innego się nie wymyśli na dwie łazienki i 5 osób terma się nie sprawdzi jeżeli nie ma przyłącza gazowego.Jak by pani potrzebowała kogoś do instalacji to zostawiam namiar 792427691 www.hydraulik-tos.pl
czy strona internetowa jest dobrze napisana bo nie chce mi się wczytać? dziękuję za namiary bo będę szukać kogoś całkowicie do przyłączenia hydrauliki ;)
zle podałem strone www.hydraulik-tos.cba.pl
Mario z kolektorem słonecznym to trochę przesada, ale sprawa ma się tak; między przykryciem a izolacją w dachu jest ułożony plastykowy przewód(od słonecznej strony) ok.180m. który stosowany jest przy ogrzewaniu podłogowym, prosty i skuteczny sposób który dogrzewa wodę, plastyk z odzysku nie myślałem że to sie sprawdzi, nie jest to żadna rewelka ale jest, na zimę usuwam wodę sprężonym powietrzem. Jeśli znasz jakieś inne tanie i proste sposoby chętnie posłucham .
kiedyś bawiłem się w takie rzeczy i stworzyłem samemu dwa kolektory słoneczne z kątowników szyby hartowanej blachy aluminiowej trochę wełny i rurki miedzianej to był taka samoróbka ale nie opłaci się tego robić bo koszt wychodzi około 500zł za jeden, a obecnie można kupić używany kolektor za 650zł.Taki system jak ty piszesz zrobiłem kiedyś u kolegi na dużym budynku gospodarczym z węża ale nie takiego do podłogówki tylko czarnego takiego co używa się w ogrodnictwie do zraszania,Powiem ci że gdybyś zastosował ten czarną rurkę a nie tą al-pex miałbyś większą sprawność dlatego że ta twoja ma wkładkę aluminiową przez co ogranicza przepływ ciepła z zewnątrz.Możesz zrobić sobie kolektorek prowizorkę ze starego grzejnika panelowego pomalowanego na czarno ładnie zabudować i dać szkło :) .
Skorzystam z rady z panelem,ale to raczej musi być nowy bo używka to nie na długo a najlepiej jak by był aluminiowy, nie wiem czy można kupić gdzieś takie, dobrze by było o duzej powierzchni do nasłonecznienia lub dwa. Wąż to nie al-pex , tylko ze Skandynawii nie pamiętam jak się nazywa, półprzezroczysty dość sztywny ale się nie łamie i nie pęka, a to ważne. :-) Dzienx i powodzonka.
Ja mam termę gazową termet za 1tys. do tego gaz w butlach 11kg. przy 4 osobach butla starcza na 1 miesiąc zimą grzeje z kotła CO. Rozwiązanie super a kolektory słoneczne fajna rzecz ale bardzo droga i kiedy się zwróci. Przecież one też potrzebują zasilania żeby tłoczyć medium, czyli zużywają prąd. Terma musi być dobrze wyregulowana tak żeby po otwarciu zaworu woda była dobra do kąpieli i już nie dopuszczać zimnej. Zaznaczam, że wody grzeje dość dużo sam fakt iż mam córkę nastolatkę a one raczej umiaru nie znają. Polecam to rozwiązanie na pewno będziesz zadowolony. Terma powinna być blisko odbiornika wówczas mniejsze straty.
No tak, sezon letni to jakieś 8 miesięcy, ok 50 zł butla gazu miesięcznie, mnie się nie bardzo to podoba, a na brak czasu nie narzekam, rozwiązanie dla zapracowanych lub dla wygodnych.
pompa powietrze-woda na lato doskonała,zuzycie pradu jak lodówka
jak byś byl hunter zainteresowany takim grzejnikiem aluminiowym panelowym to kolega miał kiedyś na zbyciu 2 szt rozmiar chyba 60cm szer wysokość 2metry.można tez zrobić z panelowego stalowego ale sprawność na pewno będzie niższa.Jak będę miał chwilę to mogę ci poszukam kilka schematów i instrukcji jak zrobić samemu tanio kolektor gdzieś je miałem na płytce.
Sezon letni to 5 miesięcy pomyśl logicznie a przyznasz mi racje. W 2010 roku 31 sierpnia było tak zimno, że pasowało napalić lecz wytrzymałem no bo jak to palić w wakacje ale we wrześniu już było pierwsze odpalenie kotła więc pomyśl ile tych butli pójdzie i nie po 50zł a już 47 a myślę że będzie jeszcze taniej
Tak jak kolga z góry pisze w naszym kraju się nie sprawdza zbytnio ogrzewanie solarne ja posiadam takie z tego względu że zajmuje się hydrauliką i materiał kosztował mnie grosze a instalacjia darmo,Jak bym mial wydać 8000zł to bym nawet się nad tym nie zastanawiam bo znim by się inwestycja zwrociła trzeba by było wymienić instalację na nową bo ta się juz z użyje.Proponuje w dalszym ciągu terma-butla jeżeli rozmieszczenie lazienek i komina jest w miarę korzystne jak nie to w zimę bojler z c.o z latem z grzalki elektrycznej.
Najkorzystniej wychodzi zainstalowanie podgrzewacza wody z pompą ciepła, która zapewni ci stały dostęp do ciepłej wody. Ja mam podgrzewacz Ariston'a. Co prawda koszt tego urzadzenia jest duzy, ale zwraca sie już po ok. 4 latach. Jeśli temperatura powietrza nie spada poniżej -7° C, urządzenia te oddają przetworzoną z powietrza energię do zgromadzonej w zbiorniku wody, aby ją podgrzać (do 62° C). Energia elektryczna potrzebna jest tu jedynie do zasilenia kompresora i wentylatora. W niższych temperaturach podgrzewacze NUOS wykorzystują wbudowaną grzałkę elektryczną, działając w trybie podgrzewacza elektrycznego.
można zbiornik 1000l zamontowac na dachu i tez będzie ciepła woda latem