A cóż tam słychać w ostrowieckiej / świętokrzyskiej geotermii? Temat definitywnie zamknięty? Miały być jakieś odwierty robione...
Ponad 8 milionów złotych kosztować ma dokonanie odwiertu w poszukiwaniu wód termalnych na terenie Ostrowca. Gmina chce pozyskać na ten cel pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (...)
(...) Chodzi jednak o to, by Ostrowiec zabezpieczyć w możliwie jak najwięcej w alternatywne źródła energii cieplnej, w czasie galopujących cen i inflacji.
– Nie byłoby tej sytuacji, gdyby nie doszło do drastycznej sytuacji na rynku węgla. Mając na uwadze przyszłość Ostrowca Świętokrzyskiego i wesprzeć energetykę cieplną, (...)
Piątek-Niedziela, 31 października - 2 listopada 2008, Nr 256 (3273)
Po odmowie przez PO dotacji na odwierty geotermalne w Toruniu i dwukrotnym zakazie MSWiA zbiórki funduszy los projektu zależy od ofiarodawców
Gorąca woda coraz bliżej
Prowadząca w Toruniu geotermalny odwiert badawczy firma Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło Sp. z o.o. zeszła wczoraj już do poziomu 2351 metrów. W najbliższych dniach zostaną przeprowadzone badania geofizyczne, które dadzą odpowiedź na temat temperatury wody na tej głębokości, jej zasobności i składu. Tymczasem Fundacja "Lux Veritatis" wytoczy proces Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za zerwanie aneksu do umowy w sprawie poszukiwania źródeł geotermalnych w Toruniu. Przedstawiciele fundacji nie chcą wymieniać żadnych terminów, ale mówią wprost, że decyzja jest przesądzona.
- Przewierciliśmy się przez utwory jury, jesteśmy obecnie w triasie. Otwór jest przygotowany do rozpoczęcia badań geofizycznych, które zostaną przeprowadzone w najbliższych dniach - mówi o. Jan Król CSsR. Temperatura wody na tym poziomie powinna mieć ok. 65 st. C, co już wystarczyłoby do wykorzystania złoża do celów ciepłowniczych, oczywiście przy spełnieniu pozostałych wymaganych parametrów.
- Wiercimy jednak do pokładów wapienia muszlowego, ponieważ spodziewamy się, że temperatura będzie tam dużo wyższa. Naukowcy szacują, że powinna wynieść co najmniej 90 st. C, co pozwoliłoby na wykorzystanie wód geotermalnych do produkcji energii elektrycznej - podkreśla o. Król. O tym, czy tak rzeczywiście jest, przekonamy się, gdy odwiert osiągnie poziom ok. 2800 metrów. Kiedy? Ojciec Jan Król nie chce spekulować, ale podkreśla, że jak dotąd wiercenia posuwają się nawet szybciej, niż zakładano. Nie zaprzecza, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będą znane odpowiedzi na powyższe pytania.
- Widać, że obecne władze chcą zablokować tę inwestycję, tak ważną dla Polaków. Tymczasem wiemy, że wiele podmiotów z zagranicy składa wnioski o zezwolenie na takie wiercenia. Kiedyś władze komunistyczne betonowały miejsca odkryć kopalin, a dziś to samo robi obecny rząd, tylko w inny sposób - podkreśla o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja.
Więcej na stronie "Polska".
Mariusz Bober, Toruń
W poniedziałek
Dodatek specjalny o geotermii toruńskiej a w nim:
- reportaż z platformy wiertniczej
- rozmowa z o. Tadeuszem Rydzykiem
https://web.archive.org/web/20081101125720/www.naszdziennik.pl
W Toruniu geotermia powstała. Są jakieś artykuły w Internecie na ten temat. Ponoć strasznie drogo im to ciepło wyszło, ale ponoć to nie prawda...
W czasach PRL zabetonowali jakieś tam ujście ropy naftowej na północy Polski, ale z jakich względów tak naprawdę to zrobiono (a może ropa się skończyła i samo przestało lecieć?), to trzeba doczytać. Gdzieś tam za granicą źródła ropy naftowej... miejscowa ludność łapała tą ropę w pojemniki... skażenie terenu... Są różne filmiki.
Erupcja ropy w Karlinie – erupcja ropy naftowej, do której doszło podczas odwiertów 9 grudnia 1980 roku w Karlinie, a odbiła się szerokim echem w mediach na całym świecie. Wikipedia (PL)
Nie wiem czy było więcej takich incydentów, czy to jest właśnie ten jedyny...
16 grudnia 1980: Przybyła ekipa ratowników radzieckich i węgierskich. Kierownictwo akcji ratowniczej (inż. Adam Kilar i ekspert radziecki Leon Kałyna) rozpoczęło przygotowania do wszystkich wariantów robót ratunkowych. Wskutek niemożności podejścia blisko pożaru zdecydowano, aby resztki prewentera zniszczyć ogniem artyleryjskim, do czego wykorzystano początkowo armatę 85 mm, ale dopiero ostrzał z haubicy 152 mm pociskami przeciwbetonowymi okazał się skuteczny. https://pl.wikipedia.org/wiki/Erupcja_ropy_w_Karlinie
Strzelali z armaty do tej ropy? :) https://duckduckgo.com/?q=ropa+naftowa+prl+polska+wyciek&ia=web
https://duckduckgo.com/?q=geothermal+shell+limestone&ia=web
https://duckduckgo.com/?q=grunewald+germany+geothermal&ia=web
W Niemczech gdzieś tam mieli podziemny magazyn gazu ziemnego i chcieli poszukać źródła geotermalnego pod tym magazynem, czyli zrobić odwierty od podziemnego magazynu w dół?
08/24/2020 Energia geotermalna z wapienia muszlowego - tłumaczone translatorem (wtyczką do przeglądarki)
W 2017 r. na głębokości od 1015 do 1045 metrów pod berlińskim lasem Grunewald zamknięto ogromny magazyn w porach warstwy piaskowca, który był używany do tymczasowego magazynowania gazu ziemnego w celu pokrycia zmiennych potrzeb miasta.
Dla naukowców z grupy roboczej pod kierownictwem Guido Blöchera z Niemieckiego Centrum Badawczego Nauk o Ziemi GFZ w Poczdamie, a także dla jego partnerów z Berliner Erdgasspeicher GmbH (BES), likwidacja tego obiektu z epoki paliw kopalnych stanowi wyjątkową okazję do zbadania zrównoważonego, regionalnego źródła energii. Naukowcy planują zbadać, czy warstwa formacji Muschelkalk (wapień muszlowy) znajdująca się 500 metrów powyżej nieczynnego już magazynu gazu ziemnego może zostać wykorzystana do dostarczania energii geotermalnej do budynków, nie tylko w metropolii, ale być może także w dynamicznie rozwijających się i równie "energochłonnych" okolicach.
Naukowców interesują przede wszystkim dwie warstwy w obrębie Muschelkalk, z których każda składa się z warstwy wapienia piankowego o grubości 15 metrów z dużą liczbą porów. Skała ta faktycznie przypomina bardzo twardą pianę jaka rozwijała się w pradawnych czasach kiedy wapienna muszla powoli formowała się wokół drobnych ziarenek piasku (when a limestone shell slowly formed around small grains of sand = kiedy wapienna powłoka powoli formowała się wokół drobnych ziarenek piasku?) lub resztek muszli na dnie płytkiego morza. Duże ilości wody, które normalnie płynęłyby wzdłuż szczelin w skale, są wychwytywane w porach tego piankowatego wapienia. Ze względu na to, że temperatura w cieśninie Muschelkalk wraz z wodą uwięzioną na głębokości od 500 do 550 metrów pod berlińskim lasem Grunewald powinna wynosić około 32°C, możliwe jest wykorzystanie tego zasobu jako źródła energii geotermalnej. Co więcej, możliwe byłoby również wykorzystanie tego wapienia piankowego do magazynowania zbędnego ciepła w miesiącach letnich na zimę. (...)
https://www.gfz-potsdam.de/en/press/news/details/geothermal-energy-from-shell-limestone
Nie wiem skąd ta 'cieśnina' się wzięła w tłumaczeniu - wtyczka translatora sobie ten wyraz dodała.
Ponieważ wapień muszlowy wraz z wodą uwięzioną na głębokości od 500 do 550 metrów pod berlińskim lasem Grunewald ma temperaturę około 32°C, istnieje możliwość wykorzystania tego zasobu jako źródła energii geotermalnej.
Wtyczka do przeglądarki odpowiedzialna za tłumaczenie strony nie tylko dodaje sobie wyrazy, których nie ma w tekście, ale też zjada wyrazy i wtedy tłumaczenie wygląda tak:
Inżynierowie i technicy, pod kierownictwem Jana Henningesa, badacza z GFZ, umieszczą pomiarowy na głębokości 550 metrów, który wykorzystuje światłowody do jednoczesnego pomiaru temperatury na całej długości odwiertu.
Wyczka zjadła 'kabel pomiarowy'!
Engineers and technicians, led by GFZ researcher Jan Henninges, will insert a measuring cable down to a depth of 550 metres that uses optical fibres to measure the temperature along the entire length of the borehole simultaneously.
2008 Energia geotermalna - czy można wykorzystać? https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1020538.html
24 luty 2016 [Onet] Toruń? Nie! To Konin jest polską stolicą geotermii!
Sąd w Warszawie zaakceptował warunki ugody między fundacją Lux Veritatis a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki niej o. Tadeusz Rydzyk otrzyma od Funduszu 26 mln złotych na odwierty geotermalne w Toruniu. Jednak to nie Toruń jest stolicą polskiej geotermii. W Koninie woda osiąga temperaturę prawie 100 stopni Celsjusza, mimo to miejscowa inwestycja geotermalna otrzymała do tej pory wsparcie trzykrotnie mniejsze niż dotacja na odwierty w Toruniu. https://www.youtube.com/watch?v=Rza0T6LHbr0
21 sierpnia 2024 [Telewizja Wielkopolska] Geotermia w Gnieźnie. Materiał zrealizowany przez Telewizję Wielkopolską z siedzibą w Koninie. https://www.youtube.com/watch?v=ztNPU9lJQUI
Muszla zwilgła i kapie z niej
Czyli jest Grunewald oraz Grunwald... Ale to nie ten od Bitwy pod Grunwaldem.
Grunewald, Berlin-Grunewald – dzielnica (Ortsteil) Berlina w okręgu administracyjnym Charlottenburg-Wilmersdorf. Od roku 1920 w granicach miasta. Jedna z najbogatszych dzielnic Berlina.
W dzielnicy znajduje się Grunewaldturm. Ponad dziesięć krajów, w tym Polska, ma tu swoje ambasady, a dziewięcioro ambasadorów ma tutaj swoje prywatne rezydencje.
Berlin-Grunewald to stacja kolejowa w dzielnicy.
Berlin współpracuje z Japończykami i USA. Robią jakieś metalowe części, obudowy, prototypy dla branży samochodowej https://www.grunewald-kimura.com/en