witam , od 30 lat mieszkam w domu parterowym ,w którym zamieszkałam po ślubie z mężem . Dom jest własnośćią teściów , lecz teść niezyje . Maż mój rówież zmarł 6lat temu . Obecnie teśćiowa grozi ,że mnie wygoni i nic mi sie nie należy a dom przepisze na obcą osebę . Chce zapytać ,czy mi sie należy jakiś spadek i czy może mnie teściowa pozbawić wszystkiego. Dziękuje
takie sprawy to zalatwia sie u prawnika a nie ( z całym szacunkiem) na forum....
Jeżeli dom należał do teściów to teściowa może tak zrobić. Prawnie dom wciąż jest jej własnością..
W biurze poselskim posła Rusieckiego codziennie od godziny 12 są udzielane bezpłatne porady prawne, myślę, że powinnaś się tam udać i uzyskać fachową pomoc.
Synowej się nie należy. Jedynie po mężu mogłaś dziedziczyć lub Wasze dziecko po dziadkach
Jeżeli teściowa przepisze dom na osobę trzecią to żadne dziedziczenie przez wnuki nie wchodzi już w grę.
Pytanie podstawowe jest takie, czy wcześniej zmarł Twój mąż, czy teść? Jeżeli mąż zmarł wcześniej, to uprawnionymi do dziedziczenia po dziadku są Twoje dzieci.
Drugą kwestią jest rozdzielność majątkowa - czy mieli ją Twoi teściowie. Jeżeli nie, to wówczas połowa majątku teściów wchodzi w skład masy spadkowej (druga połowa jest teściowej, gdyż cały majątek był wspólny). Masa spadkowa jest dziedziczona w równych częściach pomiędzy małżonka i dzieci spadkodawcy (małżonkowi nie może jednak przypaść mniej niż 1/4 masy spadkowej).
Innymi słowy - jeśli teściowa będzie chciała przepisać dom w całości na kogoś innego będziesz uprawniona /lub twoje dzieci/ (po przeprowadzeniu postępowania spadkowego) do przypadającego Ci /lub dzieciom/ zadośćuczynienia wynikającego z prawa spadkowego. Poza tym jest jeszcze kwestia notariusza, gdzie teściowa przed przeniesieniem prawa własności domu na inną osobę będzie musiała potwierdzić, że cały dom jest jej.
Dolar: podaj źródło prawa wg którego synowa dziedziczy po teściowej bez testamentu lub ma prawo do zadoścuczynienia ?
Teściowa to obca baba,nawet ZUS nie wypłaci Ci zasiłku w pełnej wysokości po jej śmierci.Co innego twoje dzieci,mają już prawo do dziedziczenia po babsztylu
Teściowa jeszcze zyje. Lucyferus, renata i jej dzieci dziedziczą spadek po mężu renaty. Poczytaj troche o prawie spadkowym i czytaj ze zrozumieniem wypowiedź Dolara.
Po śmierci teścia powinno się przeprowadzić sprawę o nabyciu spadku (połowa domu, druga połowa należy do teściowej), z części po teściu dziedziczył syn (twój mąż) i teściowa. Po śmierci mężą ty wraz z dziećmi dziedziczysz 1/2 z części po teściu. Teściowa ma prawo do swojej części plus 1/2 z części po mężu. Jeśli nie zaszły inne okoliczności, np.teść przekazał testamentem swoją część żonie i ona ma całkowite prawo do domu, to tak to mniej więcej wygląda.
Nie zrozumiałem rzeczywiście tekstu Dolara.
Z postu renaty nie wynika, kto pierwszy zmarł: teść czy mąż - czy ma to znaczenie jeśli mąż nie miał prawa własności nieruchomości, a zmarł przed teściem ?
Wydaję mi się, że roszczenie renaty uległo już przedawnieniu (3 lata od otwarcia spadku po mężu minęły). Pytanie o spadek po 6 latach od śmierci męża jest wg mnie troche nieracjonalne
Lucyferus - nie ma ograniczenia czasowego w przypadku dziedziczenia. Jeszcze niedawno odbywały się sprawy spadkowe na podstawie kodeksu Napoleona. W przypadku Renaty najważniejsze jest to, czy pierwszy zmarł mąż czy teść i to decyduje, czy spadkobiorcą jest ona i dzieci (po mężu) czy tylko dzieci (po teściu, czyli dziadku).
W Łodzi miała miejsce taka sytuacja, gdzie Sąd Najwyższy stwierdził, że działka dla której niema Ksiegi wieczystej, przechodzi na Skarb Państwa... (za: http://kancelarialuty.pl/przepisy-kodeksu-napoleona-jako-podstawa-wpisu-w-ksiedze-wieczystej/)
a ja wniosła bym do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. po teściu dziedziczy w częśći mąż, a po mężu ty i twoje dzieci. niewielką część byście dostali ale, po stwierdzeniu nabycia spadku, zostaniecie współwłaścicielami domu i teściowa nic nie bedzie sama mogła zrobić. bo dom w pewnej części będzie należał również do ciebie.