Eulalio. Prawdziwa cnota to wyciągnięta z błota. Im więcej będziecie nim rzucać tym mniej go przylgnie. Prawa fizyki-punkt krytyczny. Miłego dnia i dystansu do wpisów.
3:50 ale jakie "nim rzucać"? Kim? Czy ktoś w ostatnich komentarzach napisał coś złego? Tych wcześniejszych nie czytam. A liczyć z krytyką się trzeba jeśli się pracuje dla ludzi. Raz napiszą źle, raz dobrze. Takie życie.
Sek w tym gosciu ze niektore osoby wiedza ile naprawde kto zarabia i za jaki czas pracy.
ale pierdoły wypisujecie, nie ma ważniejszych problemów w Spółdzielni ??
Dlatego przyjmujemy je z pokorą, czego Wam i sobie życzę. Nie sądźcie a nie będziecie sądzeni. Miłego dnia i dystansu do rzeczywistości.
Czy RN podpisała umowę o pracę z wybraną prezes oraz czy skwitowała podaną do publicznej wiadomości rezygnację z-cy prezesa i rozwiązała z nim umowę o pracę?
Kim byli ci dwaj członkowie zarządu wymienieni w artykule prasowym i z jakich powodów wystąpili o zawieszenie rejestracji uchwały WZ?
http://ostrowiecka.pl/2016/10/27/ciete-diety-w-sm-krzemionki/
W 2015 zarówno projekt uchwały o obniżenie diet jak i poprawka do uchwały w tej samej sprawie nie zostały uwzględnione. W tym roku tylko dzięki determinacji grupy członków taki projekt został poddany pod głosowanie i przyjęty przez Walne Zgromadzenie. Zarząd do ostatniej chwili nie publikował treści zmian do Statutu i nie było wiadomo czy zmianę diet w swoim projekcie uwzględnił, czy też nie. Po fakcie czyli po wyłożeniu materiałów na 14 dni przed Walnym okazało się że nie! Szkopuł polega na tym, że projekt uchwały członkowie muszą złożyć najpóźniej na 15 dni przed 1 częścią.
Dlaczego w tej sprawie nie było inicjatywy ani zarządu, ani "starej" części członków RN? Jak szukać oszczędności to najlepiej symetrycznie, w wydatkach na RN (siebie) też.
Za niezasadne ciąganie po komisariatach też się odpowiada, jest na to paragraf w Kodeksie karnym.
18:42 a kto kogo ciąga po komisariatach.
Jakbyś nie wiedział? Najedź kursorem na post z 18:42, a później na czerwoną "wisienkę", tam pytaj.
23:01 i tak nie rozumiem. No ale jak widzę to ciągle gorący temat. Czy tak źle rzeczywiście w tej spółdzielni? Czy uważacie, ze wcześniej było lepiej? Ja tamtych czasów nie pamiętam. Mieszkałam poza Ostrowcem.
Wcześniej np.:
- nie zdarzyło się, żeby członek zarządu był nietrzeźwy w pracy
- nie zdarzyło się, żeby członek zarządu był karany za nieprzestrzeganie przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych
- nie obiecywano gruszek na wierzbie np. zastąpienia funduszu remontowego środkami unijnymi
- nie podejmowano uchwał o pożyczkach z funduszu zasobowego, których spłata miałaby następować "do momentu spłaty".
itp.
16;34/29/10/2016 TO LEPIEJ ZEBY PIENIADZE Z ZASOBOWEGO LEZALY NIE WYKORZYSTANE A BUDYNKI BYLY NIEDOCIEPLONE?PISZESZ RZECZY,KTORYCH NIE WARTO CZYTAC.
Środki f. zasobowego mają służyć w jednakowym stopniu wszystkim członkom Spółdzielni, a nie uprzywilejowanej grupie nieruchomości. Nie byłoby kontrowersyjne przeznaczenie tych środków na nieruchomości, obiekty stanowiące majątek wspólny wszystkich członków. Nieoprocentowana pożyczka z niedookreślonym terminem zwrotu środków, przeznaczona dla kilku wybranych nieruchomości z pominięciem wcześniej obowiązujących kryteriów kwalifikowania do dociepleń, może być oceniona tylko negatywnie. Docieplenia w poszczególnych nieruchomościach powinny być wykonywane ze środków f. remontowego zgromadzonych przez osoby, które w nich mieszkają, lub zgodnie z obietnicą przedwyborczą obecnie rządzącej ekipy ze środków unijnych.
15;45 nie pisz bzdur !.
Zgodnie z ustawą “Prawo spółdzielcze”, fundusz zasobowy tworzony jest z wpłat wpisowego i z części nadwyżki bilansowej (aż do zrównania jego wysokości z wysokością funduszu udziałowego - art. 78, § 1 pkt.2), czyli gromadzi środki na wypadek powstania strat. Obowiązuje w odniesieniu do niego zasada utrzymania, co oznacza, iż część majątku finansowego odpowiadająca funduszowi zasobowemu, nie może trafić w okresie działalności spółdzielni do rąk jej członków czy osób trzecich (poza wyjątkami wskazanymi w ustawie – art. 26 §2, art. 125 §5). Jest także niepodzielny.
Jeżeli spółdzielnia ulokowała środki funduszu zasobowego np. w zakupie urządzenia czy lokalu - w sytuacji wystąpienia późniejszej straty spółdzielni, wierzyciel, jako pokrycie swojej należności, w pierwszej kolejności zająłby to urządzenie lub lokal, jako że majątek finansowy zamieniony w obiekt, nadal posiada to samo przeznaczenie – jest gwarantem pokrycia straty.
Wynika z tego, że zmniejszenie funduszu zasobowego może nastąpić tylko w sytuacji umorzenia środków trwałych, finansowanych z tego funduszu lub przy konieczności pokrycia zaistniałej straty, jako że zgodnie z art. 19, §3 “Prawa spółdzielczego”:
“Członek spółdzielni nie odpowiada wobec wierzycieli spółdzielni za jej zobowiązania”,
a zgodnie art. 19, §2,:
“Członek spółdzielni uczestniczy w pokrywaniu jej strat do wysokości zadeklarowanych udziałów”
Jest to powód gromadzenia wolnych środków finansowych na funduszu zasobowym do zrównania jego wysokości z wysokością funduszu udziałowego.
W spółdzielni mieszkaniowej powstaje sytuacja specyficzna – dawniej art. 208, §4 “Prawa spółdzielczego” a obecnie art. 6, pkt 1 “Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych” precyzuje, iż:
“Różnica między kosztami a przychodami gospodarki zasobami mieszkaniowymi spółdzielni zwiększa odpowiednio koszty lub przychody tej gospodarki w roku następnym.”
SN uchwałą składu siedmiu sędziów z dnia 6.12.1991r, (III CZP 117/91, OSNCP 1992, nr 5, poz. 65.) stwierdził:
“Działalność spółdzielni mieszkaniowej nie jest nastawiona na osiąganie nadwyżki bilansowej, dochody jej muszą być dostosowane do wydatków, co powoduje, że nie może ona gromadzić zasobów finansowych, nie uzasadnionych jej bieżącymi potrzebami”.
Spółdzielnia mieszkaniowa w ogóle nie powinna wykazywać nadwyżki bilansowej, czyli nadwyżki przychodów nad kosztami (zysku), pomniejszonych o odprowadzony podatek. Jeżeli nie wykazuje nadwyżki bilansowej - to nie odpisuje jej części czy całości na fundusz zasobowy.
Tak więc wysokość funduszu zasobowego w spółdzielni mieszkaniowej, praktycznie powinna być równa wysokości wniesionych wpisowych.
Spółdzielnie gromadziły jednak na tym funduszy kwoty rzędu kilku – kilkuset mln zł.
“Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych” definiuje jednoznacznie pojęcia dochodu, przychodu firmy oraz określa, które z wpływów spółdzielni nie są przychodami, a także które z przychodów podlegają zwolnieniu z obowiązku opodatkowania.
Wpływające do spółdzielni środki z przekształceń praw do lokali wykazywane były przez całe lata przez głównych księgowych bezpośrednio na funduszu zasobowym, a więc tak, jakby stanowiły nadwyżką bilansową spółdzielni. Jest to przestępstwo księgowe.
Zgodnie z “Ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych”, środki finansowe wpływające do spółdzielni z tytułu przekształceń praw do lokali stanowią jej przychód:
Art. 12, ust.1.: “Przychodami są otrzymane pieniądze (..)”
Zgodnie z art. 6 ust. 1 “Ustawy o rachunkowości” należy w roku obrotowym wykazać wszystkie przychody i koszty związane z tymi przychodami.
“W księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.”
W spółdzielniach mieszkaniowych przychodami nie są tylko przychody otrzymane na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego (fundusze podstawowe), wpłaty na fundusz udziałowy i wpisowe. Stanowi o tym art. 12, ust. 4, pkt. 4 i 11 “Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”: