Ostrowiec Świętokrzyski - Widok na fragment miasta

Ostrowiec Świętokrzyski www.ostrowiecnr1.pl

Szukaj
Właściciel portalu


- Reklama -

Logowanie

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Zaloguj się, aby zbaczyć, kto jest teraz on-line.
Aktualna sonda
Czy uważasz, że dobrze zagłosowałeś w kwietniu wybiarając obecnie rządzących?
Aby skorzystać
z mailingu, wpisz...
Korzystając z Portalu zgadzasz się na postanowienia Regulaminu.

„Do widzenia Panom”! Pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg w

Ilość postów: 17 | Odsłon: 2037 | Najnowszy post
  • „Do widzenia Panom”! Pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg w

    Rano, 29 września szedłem do sklepu jak zwykle przez Rynek. Zauważyłem kilku Żydów stawiających szubienicę na Rynku Ostrowieckim. Po mieście wieść lotem ptaka obleciała, że będą wieszać 29 zakładników aresztowanych przed dwoma tygodniami, między nimi miałem paru kolegów– czytamy we wspomnieniach Wawrzyńca Łodygowskiego, który w okresie wojny prowadził sklepik przy Alei 3 Maja w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jego wspomnienia światło dzienne ujrzały dzięki Waldemarowi Broćkowi, ostrowieckiemu historykowi, który opublikowała je w książce – „Dzienniki z okupacji niemieckiej”. 30 września 1942 roku ostrowiecki rynek zalał się łzami rodzin 29 ofiar powieszonych publicznie przez Niemców. Dziś o tych tragicznych wydarzeniach sprzed 79 lat przypomina symboliczny pomnik, pętla wyrywająca się spod kostki brukowej, autorstwa Beaty Karaś. – Seneka Młodszy powiedział kiedyś, że „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”. Nie zapominajmy o historii naszej „małej ojczyzny”, pamiętajmy o tym, co wydarzyło się w miejscach, które codziennie mijamy w drodze do pracy, szkoły, czy sklepu – apeluje Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego w Ostrowcu Św.

    Gość
    Zgłoś
    Odpowiedz
    • Odp.: „Do widzenia Panom”! Pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg w

      Gość
      Zgłoś
      Odpowiedz
      • Odp.: „Do widzenia Panom”! Pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg w

        z linku :"Żyd zakładał pętle na szyję stojącemu na ziemi, następnie wieszanego podciągano powrozem ku górze, co się niezbyt udawało. Obwiązywano więc dodatkowym sznurem nogi skazańca i podciągano tak, aby nie dotykały ziemi. Wówczas dwóch oprawców w maskach uczepiało się na skazańcu i ciągnęło ofiarę w dół. Mordowani w sposób bestialski skazańcy ponosili okrutne męczarnie. Na polecenie jednego z gestapowców przyniesiono stołek i dalszy ciąg egzekucji przebiegał w sposób następujący: pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg wytrącał gestapowiec. Kiedy Stanisław Łosiński był wieszany, w momencie usunięcia stołka spod nóg, zerwał się powróz krępujący ręce, wówczas uchwycił się konstrukcji szubienicy, zaczął się po niej wspinać, a gdy pętla zaciskająca szyję poluzowała się, usiłował zdjąć ją z szyi, wówczas jeden z gestapowców strzałami z pistoletu pozbawił go życia. "

        Gość
        Zgłoś
        Odpowiedz
        • Odp.: „Do widzenia Panom”! Pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg w

          "Zatrzymani, przetrzymywani byli w areszcie miejskim w budynku, w którym aktualnie mieści się Urząd Miasta Ostrowca Św."

          Dlaczego to pomieszczenie w UM nie jest w odpowiedni sposób zabezpieczone jako miejsce pamięci?.

          Gość
          Zgłoś
          Odpowiedz
          • Odp.: „Do widzenia Panom”! Pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg w

            Dajta se spokój.

            Gość
            Zgłoś
            Odpowiedz
            • Odp.: „Do widzenia Panom”! Pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg w

              Tylko tyle potrafisz prostaczku z 12:44 wyartykułować?

              Gość
              Zgłoś
              Odpowiedz
              • Odp.: „Do widzenia Panom”! Pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg w

                Tyla prostaczku tyla

                Gość
                Zgłoś
                Odpowiedz
                • Odp.: „Do widzenia Panom”! Pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg w

                  Po wojnie komuniści usunęli krzyż, który stał w miejscu tej zbrodni. Postawili tam pomnik tzw. Bielowej, jako wyraz dziękczynienia sowietom za "wyzwolenie" Ostrowca Św. Dopiero w 1991 roku udało się usunąć pomnik. A dziś pan Szejna poseł Lewicy-spadkobierczyni komunistów, wysyła swojego przedstawiciela na tę uroczystość.

                  Gość
                  Zgłoś
                  Odpowiedz
                  • Odp.: „Do widzenia Panom”! Pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg w

                    A była kiedykolwiek przeprowadzona ekshumacja tych powieszonych Kim byli Ci komuniści? Przylecieli z Marsa czy z Wenus?

                    Była taka komunistka: Hanna Sawicka, właściwie Hanna Krystyna Szapiro, ps. Hanka (ur. 19 grudnia 1917 w Krakowie, zm. 18 marca 1943 w Warszawie) – polska działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, w propagandzie PRL przedstawiana jako pierwsza przewodnicząca Związku Walki Młodych (młodzieżówki PPR, która w rzeczywistości powstała dopiero po jej śmierci)...."

                    ==== 06 marca, 2014 "Hanna Sawicka zostaje patronką kieleckiego liceum

                    Nie będzie zmiany patrona w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Hanki Sawickiej w Kielcach - poinformowało Radio Kielce.

                    „Zdecydowało o tym referendum, w którym głosowali pracownicy i uczniowie szkoły, a także rodzice uczniów, absolwenci oraz młodzież uczęszczająca do gimnazjum nr 23, które mieści się w tym samym budynku. Wyniki referendum opublikowano na stronie internetowej liceum. W głosowaniu wzięło udział 1290 osób. Za pozostawieniem Hanki Sawickiej patronem szkoły było 739-ciu głosujących, za zmianą opowiedziało się 546 osób” - czytamy na stronie internetowej kieleckiej rozgłośni.

                    Jak tutaj niedawno pisałem, referendum było efektem akcji grupy uczniów liceum, którym nie podoba się, że patronką szkoły jest od ponad 60 lat zadeklarowana komunistka otwarcie głosząca pogląd, iż Polska nie powinna być niepodległym państwem, ale republiką Związku Sowieckiego.

                    Założyli oni na Facebooku profil: „Nie dla Hanki Sawickiej w IV LO”, który polubiło ponad 2 tysiące osób. Zmianę patrona popierał również Instytut Pamięci Narodowej; jego przedstawiciel przekonywał w trakcie szkolnej debaty młodych ludzi do zmiany patrona, na takiego, który byłby dla nich wzorem do naśladowania.

                    Zwolennicy usunięcia Sawickiej napisali na profilu:

                    „Mamy swoich bohaterów, którzy zasługują na to, żeby być autorytetem dla dzisiejszej młodzieży. Często są to ludzie, którzy byli mordowani przez osoby z poglądami Sawickiej. Nie możemy udzielać <cichego przyzwolenia> na to, żeby naszym patronem wciąż była osoba, która dążyła do zlikwidowania państwa polskiego.”

                    Inicjatywę zmiany patrona poparł dyrektor Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marek Lasota, który napisał w liście do szkolnej społeczności:

                    „Fakt, że Sawicka zginęła w latach wojny z rąk Niemców, nie zmienia tego, że była aktywistką konspiracji podporządkowanej ZSRR, realizującej priorytety polityki Stalina, wymierzonej w Polskę. Protest młodzieży przeciw takiemu patronowi jest wyrazem postawy obywatelskiej i szacunku dla narodowej pamięci” - napisał Lasota do szkolnej społeczności.

                    Te działania nie przyniosły jednak skutku, o czym świadczą przywołane wyżej wyniki referendum. Patronką IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach nadal będzie aktywna działaczka komunistyczna, członkini Polskiej Partii Robotniczej, pierwsza przewodnicząca Związku Walki Młodych i redaktorka pisma „Walka Młodych”, której ojczyzną nie była Polska, lecz Związek Sowiecki.

                    A ja zastanawiam się, czy w ramach lekcji wychowawczych lub innych nie zapoznaje się uczniów tej szkoły z Konstytucją RP zabraniającą w 13. artykule propagowania ideologii totalitarnych, w tym komunizmu."

                    oraz

                    ==== 5 czerwca 2014 "Presja ma sens! Komunistka Hanna Sawicka nie będzie patronką kieleckiego liceum

                    Kieleccy radni przegłosowali podczas czwartkowej sesji uchwałę, odbierającą IV Liceum Ogólnokształcącemu patronat Hanki Sawickiej - komunistycznej działaczki. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpili przedstawiciele uczniów szkoły, ich rodzice oraz nauczyciele.

                    CZYTAJ TAKŻĘ: Radwański: Szapiro była zdrajczynią

                    Pod koniec kwietnia wspólny wniosek w sprawie odebrania imienia Sawickiej szkole, złożyli do rady miasta: samorząd uczniowski, rada pedagogiczna i rada rodziców. Zgodnie z prawem imię szkołom nadaje organ prowadzący - w tym przypadku samorząd Kielc - na mocy wniosku wymienionych organów szkolnej społeczności lub rady szkoły.

                    Za uchwałą zagłosowało 14 osób (6 radnych z prezydenckiego Porozumienia Samorządowego, 5 z PiS, 3 z PO), przeciw - 6 radnych (po 3 z SLD i PSL). Od głosu wstrzymały się dwie radne (PO); także dwoje radnych nie wzięło udziału w głosowaniu (z SLD i Porozumienia Samorządowego).

                    Radna SLD Alicja Obara mówiła podczas sesji, że zagłosuje przeciw uchwale, bo „Sawicka jest marką”, pod którą funkcjonuje jako jedna z lepszych szkół w Polsce.

                    "Nie każdy będzie wiedział czym jest IV liceum, natomiast każdy wie, co to za szkoła „Hanka Sawicka”. Poza tym sonda wśród mieszkańców Kielc pokazała, że nie powinno być takiej zmiany" — argumentowała radna.

                    Dyrektor szkoły Edyta Lato powiedziała PAP, że wniosek w sprawie zniesienia patrona był zakończeniem działań podejmowanych w szkole od pół roku oraz toczących się od lat dyskusji w sprawie patrona.

                    Na początku roku w szkole zorganizowano referendum w sprawie zniesienia patrona. 56,2 proc. głosujących opowiedziało się za pozostawieniem obecnego patrona, a 43,4 proc. za jego zmianą.

                    "Referendum nie miało mocy wiążącej, miało pokazać opinię szkolnej społeczności. Wykazało niewielką przewagę zwolenników pozostawienia patrona. Po głosowaniu nadal szkolne środowiska miały wątpliwości co do pozostawienia patrona, toczyły się czasem bardzo burzliwe dyskusje. Ich efektem był wspólny wniosek do Rady Miasta" - mówiła Lato.

                    Jak dodała, na razie nie będzie dyskusji o nowym patronie placówki.

                    "Muszą opaść emocje, a my skupimy się na codziennej działalności szkoły, której uczniowie odnoszą sukcesy. Będziemy budowali pozytywną, dobrą markę pod nazwą IV Liceum Ogólnokształcące" - tłumaczyła dyrektor.

                    Na początku roku szkolnego część uczniów założyła na jednym z portali profil „Nie dla Hanki Sawickiej w IV LO”. Zwolennicy zmiany patrona napisali: „Mamy swoich bohaterów, którzy zasługują na to, żeby być autorytetem dla dzisiejszej młodzieży. Często są to ludzie, którzy byli mordowani przez osoby z poglądami Sawickiej. Nie możemy udzielać: ”cichego przyzwolenia+ na" to, żeby naszym patronem wciąż była osoba, która dążyła do zlikwidowania państwa polskiego”.

                    Pojawił się też profil przeciwników zmiany nazwy szkoły. Osoby, które chciały pozostawienia Sawickiej jako patronki liceum, argumentowały m.in. że nazwa „Sawicka” - używana potocznie - jest synonimem dobrego poziomu nauczania placówki.

                    Inicjatywę zmiany patrona poparł Marek Lasota, dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. „Fakt, że Sawicka (…) zginęła w latach wojny z rąk Niemców, nie zmienia tego, że była aktywistką konspiracji podporządkowanej ZSRR, realizującej priorytety polityki Stalina, wymierzonej w Polskę” - napisał w liście, skierowanym do szkolnej społeczności.

                    Hanka Sawicka (właściwie Hanna Szapiro - 1917 - 1943) była działaczką komunistyczną, członkinią Polskiej Partii Robotniczej, pierwszą przewodniczącą Związku Walki Młodych i redaktorką pisma „Walka Młodych”. 18 marca 1943 roku w Warszawie została ranna w czasie strzelaniny, oczekując na ściganego przez żandarmerię niemiecką członka PPR Jana Strzeszewskiego. Zmarła następnego dnia w więzieniu na Pawiaku.

                    Sawicka jest patronką IV LO w Kielcach od ponad 60 lat. W placówce uczy się ok. 600 uczniów. Dużą renomą ciszą się klasy o profilu biologiczno-chemicznym szkoły - ich uczniowie są laureatami konkursów przedmiotowych w tych dziedzinach, wielu z absolwentów kończy potem studia medyczne.lw, PAP"

                    "Ze strony Urzędu Miasta: "um ostrowiec kultura-i-turystyka miasto-moje-a-w-nim rejestr-tego-co-bylo-a-nie-jest pomnik-wdziecznosci-na-ostrowieckim-rynku" -> "30 września 1942 r. na ostrowieckim Rynku w publicznej egzekucji Niemcy powiesili 29 polskich zakładników wywodzących się z grona przedstawicieli ówczesnej elity miasta. Trzydziesty nie przeżył brutalnego śledztwa i zginął w areszcie przy ulicy Jana Głogowskiego. 16 stycznia 1945 r. Ostrowiec Świętokrzyski zajęli czerwonoarmiści, a mieszkańcy miasta zaraz po zakończeniu wojny w miejscu tragicznej egzekucji postawili krzyż upamiętniający jej ofiary. Niestety, komunistyczne władze usunęły go, a w jego miejscu 1 maja 1956 r. na Rynku zwanym wtedy „Placem Wolności” odsłonięto tzw. Pomnik Wdzięczności z napisem „ 1945 -1955 Bohaterom i wyzwolicielom mieszkańcy Ostrowca”. Monument przedstawiający dość masywnej budowy bosą kobietę z jednobarwnym, a więc zapewne czerwonym sztandarem, był jednoznacznie odbierany jako wyraz wdzięczności dla żołnierzy Armii Czerwonej. Autorem projektu był Władysław Procki, a ostrowczanie przez 35 lat spekulowali, że pozowała mu żona komunistycznego dygnitarza nazwiskiem Biel. Byli też tacy, którzy twierdzili że domniemana Bielowa w rzeczywistości była zwykłą robotnicą z ulicy Siennieńskiej. Właśnie u jej stóp przez dziesięciolecia składano wieńce i wiązanki podczas świąt państwowych, uroczystości patriotycznych, a nawet rodzinnych (na przykład ślubów). Tak było do końca kwietnia 1991 r., kiedy to na mocy uchwały Rady Miejskiej ostrowiecki Pomnik Wdzięczności zdemontowano. Jego postument ponoć można jeszcze podziwiać na bazie Zakładu Usług Miejskich, zaś figura kobiety ze sztandarem prezentowana jest w plenerowym muzeum przy wytwórni odlewów w Gliwicach.Na Rynku 30 września 1992 r. jej miejsce zajął budzący początkowo kontrowersje nowy pomnik wykonany według projektu autorstwa Beaty Karaś. Nawiązując do tragicznej egzekucji 29 zakładników, przedstawia zerwany sznur szubienicy wyrywający kostki bruku. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku nostalgia za Pomnikiem Wdzięczności odżyła, czego wyrazem była propozycja grupy działaczy lewicowych, chcących aby na Rynku umieścić głaz z tablicą upamiętniającą zdemontowany ćwierć wieku temu monument."

                    === 30 września 2020 "naostro 78-lat-temu-dla-29-rodzin-powieszonych-na-ostrowieckim-rynku-zatrzymal-sie-czas"

                    ==="ostrowiecka 2020 11 14 okiem-historyka-kontrowersje-wokol-egzekucji-na-ostrowieckim-rynku"

                    Pod okupacją niemiecką nie było czegoś takiego jak Polska Policja. Policja była niemiecka dowodzona przez Niemców - ta tzw. granatowa policja. Nie istniało suwerenne polskie państwo to jak mogła istnieć suwerenna polska policja? To jest taki niemiecki/nazistowski zabieg dla zmylenia przeciwnika - aby policja zwała się polską. Określenie polska polska policja ma taki sam sens jak określenie biały murzyn:D

                    Ze strony internetowej Polskiej Policji " Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Policja obchodzi swoje święto właśnie 24 lipca.

                    Policja Państwowa jest organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego - stanowił art. 1 ustawy.

                    W 1939 r. korpus policyjny liczył około 30 tys. funkcjonariuszy. Na początku II Wojny Światowej, w czasie kampanii wrześniowej, zginęło prawie 2 tys. policjantów. Około 12 tys. funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli. Prawie 6 tys. z nich, zamordowanych wiosną 1940 r., leży na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii, która została otwarta i poświęcona 2 września 2000 r.

                    17 grudnia 1939 r. w Generalnym Gubernatorstwie powołano Policję Polską (zwaną niekiedy granatową), podległą niemieckiej policji porządkowej.

                    Polskie Państwo Podziemne tworzyło struktury policyjne przy Komendzie Głównej Armii Krajowej, a 1 sierpnia 1944 r., w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, polskie władze rozwiązały formalnie Policję Państwową.

                    7 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego komunistyczne władze powołały Milicję Obywatelską, w której służbę pełniło na początku prawie 60 tys. funkcjonariuszy. W 1952 r. Polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem, który zakładała w 1923 r. jako jedno z 20 państw.

                    6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał Policję. Formacja wróciła do przedwojennych korzeni i weszła do struktur międzynarodowych. 27 września 1990 r. Polska została ponownie członkiem Interpolu, a 23 grudnia 1991 r. wstąpiła do International Police Association (IPA)."

                    Gość
                    Zgłoś
                    Odpowiedz
            • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 8

              Odp.: „Do widzenia Panom”! Pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg w

              12;44 tyś już zapewne jeuropejczyk?

              Gość
              Zgłoś
              Odpowiedz
              • Odp.: „Do widzenia Panom”! Pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg w

                Wiceprezydent Smoliński popełnił nietakt na wczorajszej na Rynku. Rozpoczął swoje przemówienie od przywitania kombatantów, zamiast przywitać rodziny pomordowanych. Kombatantów tam raczej nie było.

                Na koniec, kolejność składania wieńców była taka, że wiceprezydent i radni składali wiązanki zaraz po rodzinach pomordowanych, ale przed panem senatorem Rusieckim. Gratuluje taktu i znajomości etykiety samorządowca, o ile nie było to celowe.

                Nie ulega wątpliwości, że w hierarchii ważności funkcja senatora stoi zdecydowanie wyżej niż radnego czy wiceprezydenta.

                Dla niedouczonych: tak wygląda precedencja podczas uroczystości publicznych w/g wykazu od 1- 76:

                poz 31 – posłowie

                poz. 32 - senatorowie

                poz. 61 starosta

                Poz. 66 radny powiatowy

                poz. 69 -prezydenci miast

                poz. 73 – radni gminy

                Wieńce pod pomnikiem lub tablicą uczestnicy uroczystości składają w kolejności precedencji. Organizatorzy są odpowiedzialni za ustalenie właściwej kolejności.

                Gość
                Zgłoś
                Odpowiedz
        • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 11

          Odp.: „Do widzenia Panom”! Pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg w

          O podobnych rzeczach ale z Radomia można przeczytać tutaj:"kuprawdzie zydzi-wieszali-polakow"

          Gość
          Zgłoś
          Odpowiedz
          • Odp.: „Do widzenia Panom”! Pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg w

            Bogusław Wolniewicz 106 OSACZANIE POLSKI youtube

            Gość
            Zgłoś
            Odpowiedz
            • Odp.: „Do widzenia Panom”! Pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg w

              Na ostrowieckiej prowincji działa prawo ..... lokalne.

              Gość
              Zgłoś
              Odpowiedz
              • Odp.: „Do widzenia Panom”! Pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg w

                Smutne to. Dalej są przeciw nam.

                Gość
                Zgłoś
                Odpowiedz
                • Odp.: „Do widzenia Panom”! Pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg w

                  Jak świat światem, Niemiec nie będzie Polakowi bratem. Zabić, zabrać to ich dewiza. Ubermensch. Reszta to niewolnicy. Nie chcieli Jude, to dobrze, że mają uchodźców, ich kobiety wiedzą teraz co to gwałt, przemoc. Tak wygląda Równość. Różowych zamykali w obozach koncentracyjnych, teraz mają więcej kolorów i nienormatywne związki. Kto mieczem wojuje, ten...........

                  Gość
                  Zgłoś
                  Odpowiedz
                  • Odp.: „Do widzenia Panom”! Pętle na szyję skazańca zakładał zamaskowany oprawca, a stołek spod nóg w

                    I prawidłowo.

                    Gość
                    Zgłoś
                    Odpowiedz
3 posty w tym wątku zostały wyłączone z wyświetlania ze względu na sprzeczność z Zasadami Forum lub czasowo. Możesz wyświetlić wątek wraz z tymi postami.

- Reklama -
- Ogłoszenie społeczne -

- Reklama -

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Losowa firma:
Kamo Polska Kamil Pastuszko
Branża: Elektryczne usługi
Dodaj firmę