Tylko uprzedzam ewentualne pytania nt prawdopodobnego masowego zastosowania tabletek zawierających jodek potasu.
A jaki jod jest używany do badań typu angiografia ? Myslałem, że to jest jakiś jod promieniotwórczy a okazuje się, że nie i ma za zadanie pochłaniać promieniowanie dając efekt cieniowania ?
Angiografia: środki cieniujące
Wykorzystywane w klasycznej angiografii oraz w angio-TK środki kontrastowe zawierają jod. Pierwiastek ten jest nietoksyczny, a jednocześnie poprzez pochłanianie osłabia przechodzenie promieni rentgenowskich, co zapewnia efekt zakontrastowania. Dzięki temu obszar zawierający środek cieniujący jest ciemniejszy niż pozostała część obrazu, co umożliwia jego ocenę.
Kontrast jodowy może być jonowy lub niejonowy, pierwszy z nich jest nieco bardziej toksyczny i u osób chorujących na nerki stwarza ryzyko ich uszkodzenia, dlatego też w takich przypadkach stosuje się środki niejonowe.
W badaniu wykorzystującym rezonans magnetyczny, jeśli wykorzystuje się środki kontrastowe, są to zupełnie inne związki, niezawierające jodu, a ich struktura oparta jest na gadolinie.
W koronarografi też stosują jakiś kontrast ale nie wiem jaki - to jest poprostu chyba angiografia serca ta koronarografia ? A jak ktoś ma uczulenie albo nadwrażliwość itp. to co wtedy ? Defibrylacja ?