sorki, chodzi oczywiście o paragraf 4, trzy wykasowałem, aby nie mieszał. Paragraf 4 mówi!
Art. 212.KK. § 4.
Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.
kobo a kiedy sprawa trafi na wokandę? No bo chyba skoro poseł poszedł do sądu to musi się odbyć sprawa? I jak to zapadł się pod ziemię skoro dziś powinien być w Sejmie?
Sprawa nie wyszła z Sądu Rejonowego, skąd powinna, bo art. 212 KK ściga się z oskarżenia prywatnego. Sprawa wyszła od oskarżyciela publicznego z Prokuratury Rejonowej. Górczyński powołał się na art. 60 KPK a prokurator wszczął to jako z urzędu -złamał prawo???Warto zainteresować sprawą NIK i wnioskować by NIK zrobił kontrolę w prokuraturze i policji w sprawach akt internautów. I warto żądać ujawnienia wszystkich publicznych osób i skazania za nadużywanie władzy.
UWAGA na "czlowiek" to jest agent z prokuratury, albo z policji! śledzi co i kiedy i skąd wpisywano, warto przeanalizować strukturę jego wpisów. To proste, no i kiedy założył swoje konto? W tamtym czasie pojawia się kilka spraw o ściganie w prokuraturze.
Do Sądu to się składa doniesienie jak już się zna sprawcę. A jeśli nie znasz, możesz wnioskować do operatora o ujawnienie. Jeśli są z tym problemy, wtedy możesz zwrócić się do policji lub prokuratury. Na razie kobo wszystko rozumiesz? Po takim wniosku to prokuratura zwraca się do operatora o wydanie informacji.
A podstawą do tego są artykuły 216 par. 1 i 2 Kk
Art. 216.
§ 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
lub 212 par 1 lub 2
Art. 212.
§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Niestety od dawna wiadomo, że anonimowość w internecie jest tylko pozorna. Jak się ktoś naprawdę uprze, może dotrzeć do autora i tak pewnie było w tym przypadku. Mówiąc szczerze nie dziwię się- bo w tamtych wpisach krytykowane było wszystko- od pracy i wypowiedzi po kolor skarpetek.
@kobo mam nadzieje ,że poznamy Twoje wypociny w GO :) zawsze można sobie ponucić czekając na kajający wpis np tak
A co się dzieje gdy informacje zawarte w poscie są prawdziwe ,czy prokurator z urzędu wszczyna śledztwo przeciwko osobie która rządała ujawnienia czyjegoś ip?
Prokurator ma obowiązek to sprawdzić.
Nie, po to się weryfikuje na początku. Jeśli prokurator uzna, że wypowiedzi nie naruszają prawa, odmawia weryfikacji IP w ogóle.
Tak jest! Kto tu uporczywie pomija art. 213 KK. I brak znajomości prawa. Mówimy tu o wątkach które zawierają prawdę, a nie wyzwiskach! To faktycznie powinien usuwać admin. Tu chodzi o inne treści!
Dlaczego Górczyński nie zlożył tego w trybie wyborczym? Wątek powstał 3 pazdziernika po mocnym i prawdziwym artykule w GO! On czytał go. Znał treść.
W Sądzie nie był! Sąd nie wnioskował do prokuratury o ściganie! Prokurator sam ocenił wniosek Górczyńskiego, że można ścigać, nie wziął pod uwagę art. 213 KK.
Widocznie Ty kobo jesteś mądrzejszy od prokuratorów i lepiej od nich znasz prawo. A dlaczego nie złożył w trybie wyborczym- zapytaj go. Najlepiej osobiście skoro i tak już zna Twoje personalia.
Nie zrozumiałeś kobo co zostało napisane. To nie sąd wnioskuje do prokuratury tylko osoba, która czuje się pokrzywdzona. A prokurator ocenia, czy ma do tego podstawy czy nie. Widocznie miał.
To czy miał okaże się w toku sprawy! A internauta z VectraNet niech zaciągnie porady adwokata, a najlepiej karnisty co oznacza
Art.212.KK § 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.
I jak się go stosuje? Jakie jest tok postępowania?
szkoda z wami dyskutować specjaliści od prawa karnego
To już są pozwy sądowe?
Prawda jest taka, że jak się jest osobą publiczną to ludzie będą o nas mówili i pisali i nie zawsze chwalebnie
Masz ewidentny brak wiedzy.
Wystarczy poczytać komentarz do Kodeksu Postępowania Karnego. Tam wszystko jest wyjaśnione. Znasz taki program: "Kawa na ławę'?
Rozdział 52 KPK
Postępowanie w sprawach z oskarżenia prywatnego
Art. 485.W sprawach z oskarżenia prywatnego stosuje się przepisy o postępowaniu uproszczonym, z zachowaniem przepisów niniejszego rozdziału. Przepisu art. 470 nie stosuje się.
Art. 486. § 1.Sprawy z oskarżenia prywatnego sąd rejonowy rozpoznaje jednoosobowo. Prezes sądu może zarządzić rozpoznanie sprawy w składzie jednego sędziego i dwóch ławników, jeżeli ze względu na okoliczności uzna to za stosowne.
§ 2.Sprawy o przestępstwa określone w art. 212 Kodeksu karnego sąd rozpoznaje w składzie jednego sędziego i dwóch ławników.
Art. 487.Akt oskarżenia może ograniczyć się do oznaczenia osoby oskarżonego, zarzucanego mu czynu oraz wskazania dowodów, na których opiera się oskarżenie.
Art. 488. § 1.Policja na żądanie pokrzywdzonego przyjmuje ustną lub pisemną skargę i w razie potrzeby zabezpiecza dowody, po czym przesyła skargę do właściwego sądu.
§ 2.Na polecenie sądu Policja dokonuje określonych przez sąd czynności dowodowych, po czym ich wyniki przekazuje sądowi. Przepis art. 308 stosuje się odpowiednio.
Art. 489. § 1.Rozprawę główną poprzedza posiedzenie pojednawcze, które prowadzi sędzia.
§ 2.Na wniosek lub za zgodą stron sąd może zamiast posiedzenia pojednawczego wyznaczyć odpowiedni termin dla przeprowadzenia postępowania mediacyjnego. Przepis art. 320 stosuje się odpowiednio.
Art. 490. § 1.Posiedzenie pojednawcze rozpoczyna się wezwaniem stron do pojednania.
§ 2.W protokole posiedzenia pojednawczego należy w szczególności zaznaczyć stanowisko stron wobec wezwania do pojednania oraz wyniki przeprowadzonego posiedzenia pojednawczego; jeżeli doszło do pojednania, protokół podpisują także strony.
Art. 491. § 1.Niestawiennictwo oskarżyciela prywatnego i jego pełnomocnika na posiedzenie pojednawcze bez usprawiedliwionej przyczyny uważa się za odstąpienie od oskarżenia; w takim wypadku prowadzący posiedzenie postępowanie umarza.
§ 2.W razie nie usprawiedliwionego niestawiennictwa oskarżonego prowadzący posiedzenie pojednawcze kieruje sprawę na rozprawę główną, a w miarę możności wyznacza od razu jej termin.
Art. 492. § 1.W razie pojednania stron postępowanie umarza się.
§ 2.Jeżeli do pojednania doszło w wyniku mediacji, przepis art. 490 § 2 stosuje się odpowiednio.
Art. 493.W toku posiedzenia pojednawczego lub w wyniku mediacji dopuszczalne jest pojednanie się obejmujące również inne sprawy z oskarżenia prywatnego, toczące się pomiędzy tymi samymi stronami.
Art. 494. § 1.Równocześnie z pojednaniem strony mogą zawrzeć ugodę, której przedmiotem mogą być również roszczenia pozostające w związku z oskarżeniem.
§ 2.Ugoda zawarta na posiedzeniu pojednawczym jest tytułem egzekucji sądowej po nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności.
Art. 495. § 1.W razie niedojścia do pojednania kieruje się sprawę na rozprawę główną, a w miarę możności wyznacza od razu jej termin, chyba że zachodzi potrzeba skierowania sprawy na posiedzenie w celu innego rozstrzygnięcia.
§ 2.Strony obecne na posiedzeniu powinny zgłosić wnioski dowodowe.
§ 3.Sąd może postanowić, że ze względu na okoliczności sprawy będzie ona rozpoznana z udziałem ławników.
Art. 496. § 1.Postępowanie w sprawach z oskarżenia prywatnego umarza się za zgodą oskarżonego, jeżeli oskarżyciel prywatny odstąpi od oskarżenia przed prawomocnym zakończeniem postępowania.
§ 2.Zgoda oskarżonego nie jest wymagana, jeżeli oskarżyciel prywatny odstąpi od oskarżenia przed rozpoczęciem przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej.
§ 3.Niestawiennictwo oskarżyciela prywatnego i jego pełnomocnika na rozprawie głównej bez usprawiedliwionych powodów uważa się za odstąpienie od oskarżenia.
Art. 497. § 1.Oskarżony może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej wnieść przeciwko oskarżycielowi prywatnemu będącemu pokrzywdzonym wzajemny akt oskarżenia o ścigany z oskarżenia prywatnego czyn, pozostający w związku z czynem mu zarzucanym. Sąd rozpoznaje wówczas łącznie obie sprawy.
§ 2.Odstąpienie jednego z oskarżycieli prywatnych od oskarżenia powoduje umorzenie postępowania tylko w części dotyczącej wniesionego przezeń oskarżenia.
§ 3.Obaj oskarżyciele prywatni korzystają z uprawnień oskarżonego. Pierwszeństwo zadawania pytań i przemówień przysługuje temu oskarżycielowi prywatnemu, który pierwszy wniósł akt oskarżenia. Sąd w wyroku zaznacza, że postępowanie toczyło się z powodu oskarżeń wzajemnych.
Art. 498. § 1.Oskarżenie wzajemne jest niedopuszczalne, jeżeli prokurator wcześniej wszczął postępowanie albo przyłączył się do postępowania.
§ 2.Jeżeli po wniesieniu oskarżenia wzajemnego prokurator przyłączy się do jednego z oskarżeń wzajemnych, sąd wyłącza oskarżenie przeciwne do osobnego postępowania. Przepis art. 60 § 2 stosuje się.
§ 3.W razie objęcia przez prokuratora obu oskarżeń wzajemnych postępowanie toczy się z urzędu, zaś oskarżeni korzystają w odpowiednim zakresie również z uprawnień oskarżycieli posiłkowych.
I wszystko jasne.
A DO KOGO BYŁ ZŁOŻONY WNIOSEK W LISTOPADZIE? WIESZ?
WIESZ JAKI PROKURATOR TO PODPISAŁ?
KOMENTARZ!!!
Sprawy z oskarżenia prywatnego sąd rejonowy rozpoznaje jednoosobowo. Prezes sądu ze względu na okoliczności może zarządzić rozpoznanie sprawy przez jednego sędziego i 2 ławników. Sprawy o przestępstwa zniesławienia sąd rozpatruje w składzie jednego sędziego i 2 ławników.
Przebieg postępowania w sprawach z oskarżenia prywatnego rozpoczyna się od wniesienia prywatnego aktu oskarżenia do sądu. Prywatny akt oskarżenia może odpowiadać następującym wymogom:
- oznaczać osobę oskarżonego
- określać zarzucany czyn
- wskazywać dowody, na których opiera się oskarżenie
Sporządzony musi być na piśmie. Pokrzywdzony może skierować skargę prywatną do sądu za pośrednictwem Policji, która na jego żądanie przyjmuje ją w postaci ustnej lub pisemnej i przekaże ja do sądu samodzielnie, w razie potrzeby zabezpieczając dowody. Skarga złożona przez pokrzywdzonego ustnie wymaga sporządzenia protokołu. na polecenie sądu Policja przeprowadzić może określone czynności dowodowe, których wyniki przekazuje sądowi. W toku czynności stosuje odpowiednio przepisy o dochodzeniu w niezbędnym zakresie, czy czynnościach niecierpiących zwłoki.
Rozprawę główną w sprawach z oskarżenia prywatnego obligatoryjnie poprzedza posiedzenie pojednawcze. Prowadzi je sędzia. Na wniosek lub za zgodą stron–y sąd może zamiast posiedzenia pojednawczego wyznaczyć odpowiedni termin do przeprowadzenia post. mediacyjnego, które przeprowadza odpowiednia instytucja lub osoba godna zaufania, czego konsekwencją jest sporządzenie protokołu wraz z wynikami i przedstawienie go sądowi. Zgodnie z art. 339§4, prezes kieruje sprawę na posiedzenie, gdy zachodzi potrzeba rozważenia możliwości przekazania sprawy do post. mediacyjnego. Posiedzenie pojednawcze rozpoczyna się wezwaniem stron do pojednania.
Pojednanie stron jest 2 stronnym oświadczeniem woli, w którym strony zobowiązują się nie wysuwać w stosunku do siebie żadnych roszczeń z powodu popełnienia przestępstwa i wyrażają zgodę na umorzenie post. Pojednanie może też objąć inne sprawy z oskarżenia prywatnego toczące się jednocześnie pomiędzy tymi stronami.