Art. 3. Działalność pożytku publicznego, organizacje pozarządowe, wyłączenie stosowania przepisów ustawy
Dz.U.2023.0.571 t.j. - Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
3. Działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez:
1) osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
2) stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
3) spółdzielnie socjalne;
4) spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1599 i 2185), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
Kto teraz prowadzi ten Bar Mleczny "Czwórka", skoro ARL została zlikwidowana?
27.01.2016 Tanio, szybko, smacznie, a także regionalnie - tak ma być w pierwszym ostrowieckim barze mlecznym, który rusza z początkiem lutego. Co ważnego, lokal będzie dotowany z budżetu państwa, co pozwoli na znaczne obniżenie cen. Bar mleczny "czwórka", bo tak będzie się nazywał zaserwuje mieszkańcom potrawy po ostrowiecku. Podobną dotacje z budżetu państwa otrzymało tylko 4 takie lokale w województwie świętokrzyskim (3 z nich znajdują się w Kielcach). Joanna Kolasa, pracownik ARL sp. z.o.o powiedziała, że Ministerstwo finansów będzie dotować bar w wysokości 40% wartości zakupionych surowców zużytych do sporządzania posiłków i dotacja dotyczyła posiłków mleczno-nabiałowo-jarskich (bezmięsnych).
https://media.lokalnatelewizja.pl/avdata/video/2016/01/27/bar_mleczny_news.mp4
Jakieś problemy z sanepidem były przy otwarciu w 2016r. https://echodnia.eu/swietokrzyskie/tag/bar-mleczny
PRL 1984 Bar mleczny, czyli gastronomia za komuny https://www.youtube.com/watch?v=r1YFrcJxNtA
19 maja 2023 Warsztaty dla młodzieży w CAO (Centrum Aktywności Obywatelskiej)
(...) Uczniowie mieli okazję zobaczyć na żywo, jak wygląda ul pszczeli, a dzięki szklanemu modelowi mogli podejrzeć życie pszczół od środka. Dowiedzieli się w jaki sposób powstaje miód, jakie są jego rodzaje i jakie ma właściwości. Prelekcja zakończyła się degustacją miodu. (...)
(...) Podsumowaniem warsztatów była wizyta studyjna w Fundacji Pomocna Dłoń – prowadzącej na terenie Centrum Aktywności Obywatelskiej – Centrum Seniora oraz Bar Mleczny „CZWÓRKA”. W jej trakcie uczniowie dowiedzieli się jakie działania prowadzi fundacja i czym zajmuje się na co dzień. (...)
https://crl.ostrowiec.pl/2023/05/warsztaty-dla-mlodziezy-w-cao/
Centrum Aktywności Obywatelskiej (CAO) powstało w zaadaptowanym pod potrzeby organizacji pozarządowych budynku po dawnej Publicznej Szkole Podstawowej nr 4, przy ulicy Henryka Sienkiewicza 70. Dawna „Czwórka” stała się miejscem służącym integracji międzypokoleniowej i aktywizacji bardzo różnych środowisk. Przedstawiciele organizacji mogą liczyć na pomoc merytoryczną ze strony pracowników Centrum Rozwoju Lokalnego realizującego Program Wsparcia Ekonomii Społecznej w Gminie Ostrowiec Świętokrzyski na lata 2022 – 2025.
CAO wspiera organizacje pozarządowe, podmioty działające w zakresie aktywności obywatelskiej i edukacji, podmioty ekonomii społecznej, grupy nieformalne i inicjatywy obywatelskie działające na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego lub na rzecz jego mieszkańców, podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego.
Zakres wsparcia:
- użyczenie lokali – następuje na rzecz podmiotów spełniających definicję podmiotu CAO. Umowa użyczenia zawierana jest na czas określony, który nie może przekraczać czasu obowiązywania Programu Wsparcia Ekonomii Społecznej. Pierwszeństwo w pozyskaniu lokali mają podmioty CAO będące beneficjentami Programu Wsparcia Ekonomii Społecznej w Gminie Ostrowiec Świętokrzyski na lata 2022 – 2025
- wynajem lokali – w przypadku braku chętnych podmiotów CAO, wolne lokale mogą być udostępniane innym podmiotom w drodze umowy najmu. Pierwszeństwo w pozyskaniu lokalu przysługuje podmiotom realizującym zadania z zakresu ekonomii społecznej, edukacji, sportu, kultury, oświaty, wychowania i profilaktyki.
- udostępnienie adresu – Organizacje korzystające z lokali CAO na podstawie umowy najmu lub umowy użyczenia, mają prawo do używania adresu obiektu CAO jako adresu do korespondencji. (...)
https://crl.ostrowiec.pl/organizacje-pozarzadowe/centrum-aktywnosci-obywatelskiej/
Rachunek zysków (strat) netto jednostki (RCNT) sporządzony na dzień:
31-12-2022 -9 897 879,60
31-12-2021 -8 244 427,99
31-12-2020 -2 653 505,17
31-12-2019 -7 730 822,79
31-12-2018 -9 042 594,39
31-12-2017 -9 802 277,94
Na dniach powinno się pojawić sprawozdanie finansowe RCNT za rok 2023. Ciekawe ile strat tym razem będzie. Ciekawe czy dyszkę przekroczą.
31-12-2023 -8 936 582,65
Centrum Rozwoju Lokalnego
31.12.2022 Zysk (strata) netto: - 1 511 765,46 zł
31.12.2023 Zysk (strata) netto: - 2 635 587,12 zł
Ciekawe ile jest takich nikomu niepotrzebnych CENTRÓW w województwie świętokrzyskim i ile strat łącznie generują każdego roku.
Wzrost strat w stosunku do ubiegłego roku to 74,34%. Coraz większe rozpasanie.
ARL miało nieco ponad 2 mln kapitału zakładowego, który wyparował, więc łącznie będzie 6 mln strat.
Cytując klasyka - "i kto to k... teraz posprząta, kto?!"
13 lipca 2021 Kraśnik bez funduszy norweskich pomimo uchylenia uchwały anty-LGBT
Projekt „Kraśnik – przyjazne miasto” nie otrzyma 39 mln zł dofinansowania z Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach programu „Rozwój lokalny”. Nie pomogło odrzucenie w kwietniu br. ustawy „przeciw ideologii LGBT”.
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweski Mechanizm Finansowy, czyli tzw. fundusze norweskie i EOG, to środki, na które składają się trzy państwa nienależące do UE: Norwegia, Liechtenstein oraz Islandia w zamian za możliwość uczestnictwa w EOG.
To bezzwrotna pomoc udzielana kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Polska jest największym beneficjentem środków pochodzących z tego źródła.
We wrześniu 2020 r. szefowa norweskiego MSZ Ine Marie Eriksen, powiedziała, że „Kraśnik oraz inne gminy, które przyjęły podobne deklaracje (o strefach wolnych od LGBT – red.) nie otrzymały wsparcia projektowego w bieżącym okresie finansowania i nie otrzymają takiego wsparcia, dopóki te deklaracje pozostaną w mocy”, uznając uchwały przeciwko mniejszości seksualnej za „sprzeczne z wartościami europejskimi”.
Eriksen dodała, że finansowanie nie zostanie odebrane gminom, które nie przyłączyły się oficjalnie do deklaracji o „sferach wolnych od ideologii LGBT”.
Również francuski minister ds. europejskich, który w marcu br. przebywał w Warszawie, zapowiedział interwencję w „sferach wolnych od LGBT”. Po wizycie w Polsce przyznał, że „użyto presji politycznej”, by ten nie pojechał do Kraśnika. „Jako minister mam większą odpowiedzialność i muszę walczyć o tolerancję”, dodał.
Szefowa MSZ Norwegii Ine Eriksen (na zdj.) zapowiedziała, że gminy, które przyjęły uchwały o strefach wolnych od LGBT, nie dostaną pieniędzy z funduszy norweskich.
Norwegia: Polskie gminy ze "strefami wolnymi od LGBT" nie otrzymają środków z funduszy norweskich?
Szefowa MSZ Norwegii Ine Eriksen zapowiedziała, że gminy, które przyjęły uchwały o strefach wolnych od LGBT, nie dostaną pieniędzy z funduszy norweskich.
Odrzucenie uchwały anty-LGBT nie wystarczyło?
Uchwałę przeciw ideologii LGBT Kraśnik przyjął w 2019 r. W kwietniu br. miasto odrzuciło jednak uchwałę, a motywacją były właśnie fundusze norweskie. Na sesji rady miasta projekt uchwały w sprawie uchylenia stanowiska złożył burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk z Platformy Obywatelskiej.
„Kraśnik zaczął być postrzegany jako miasto homofobiczne i nieprzyjazne osobom reprezentującym środowisko LGBT. Taki wizerunek został utrwalony w licznych przekazach medialnych polskich i zagranicznych, w tym wypowiedziach aktywistów LGBT, a także polityków”, uzasadnił burmistrz.
Dodał, że innym aspektem związanym ze stanowiskiem są konsekwencje finansowe. „Krytyczne głosy dotyczące decyzji samorządów przyjmujących takie uchwały pojawiają się m.in. ze strony organów Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Mogą one w przyszłości przełożyć się na konkretne decyzje finansowe lub inne działania, które usankcjonują bojkot samorządów postrzeganych jako przeciwne ludziom LGBT”.
Pobici w Tbilisi dziennikarze, źródło: Twitter/Tbilisi Pride (@TbilisiPride)
Gruzja: 20 placówek dyplomatycznych potępiło brutalny atak na działaczy LGBT+ w Tbilisi
Polskiej jednak wśród nich nie było, choć ranny został obywatel Polski.
Na co miały pójść środki z funduszy norweskich?
Kwota, którą Kraśnik otrzymałby z funduszy, miała zostać przeznaczona m.in. na utworzenie kraśnickiej akademii umiejętności dla dzieci i młodzieży, wyposażenie centrum robotyki czy utworzenia Centrum Usług Społecznych.
„Uważam, że spełniliśmy wszystkie kryteria wymagane od uczestników Programu „Rozwój Lokalny”. Dlatego wystąpimy o wgląd w karty oceny merytorycznej, aby móc odnieść się konkretnie do decyzji o nieprzyznaniu dofinansowania. Chcemy poznać punktację przyznaną przez poszczególnych ekspertów”, dodał Wilk.
„Podobnie jak inne samorządy, wnioskowaliśmy o dofinansowanie na kwotę 39 mln zł. Pierwotnie planowano przyznanie finansowego wsparcia 15 miastom. Ostatecznie listę tę rozszerzono do 29 podmiotów, przez co również przyznane granty są zdecydowanie mniejsze niż początkowo zakładano”, zaznaczył burmistrz.
Komitet ds. Wyboru Projektów podjął decyzję o wyborze do dofinansowania 29 Kompletnych Propozycji Projektów – na liście znalazły się m.in. miasta, takie jak Włocławek, Przemyśl, Krosno czy Zabrze. Ostatecznie każdy projekt otrzyma dofinansowanie w kwocie nieco przewyższającej 3,5 mln euro.
Clement Beaune, Francja
Clément Beaune: "Dotrzymam słowa, jeszcze pojadę do Kraśnika". Szantaż powodem rezygnacji z wizyty?
Francuski minister zasugerował, że przedstawiciele polskich władz użyli wobec niego „presji politycznej”, by skłonić go do porzucenia planów przyjazdu do Kraśnika.
Świdnik, Chełm i Biłgoraj również bez funduszy norweskich
Kraśnik nie jest jedynym miastem, ubiegającym się bezskutecznie o fundusze norweskie. Do tego grona należy również m.in. Świdnik, Chełm, Biłgoraj czy Piastów.
„Być może nie dostaliśmy dofinansowania, bo są miasta, które mają gorszą od nas sytuację np. demograficzną. Stąd taka decyzja ministerstwa. Ale walczymy dalej” – zaznaczył Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.
A czy jest jakiś limit wydatków, którego nie można przekroczyć? Jakiś kaganiec bezpieczeństwa? Czy jest tu zupełnie wolna ręka w trwonieniu pieniędzy?
Wolna ręka, jak Pawlak u Wałęsy po nocnej zmianie:)
A co to jest ta rada nadżercza - do czego służy i co się w niej robi?