6 lipca 2019 r. podczas 43. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Baku Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. O to jakie korzyści finansowe, bądź te niematerialne odnotowała od tego czasu gmina Ćmielów, zapytaliśmy w Urzędzie Miasta i Gminy w Ćmielowie.
Są już znane wyniki ankiet, poprzez które mieszkańcy gminy Ćmielów wyrazili swoje zdanie odnośnie granic Parku Kulturowego. Za wariantem drugim – obejmującym propozycje utworzenia parku w miejscach już wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (wyspowy charakter) opowiedziało się 864 mieszkańców, 416 z nich to mieszkańcy Ćmielowa. Za wariantem pierwszym, obejmującym pierwotny projekt zakładający utworzenie parku na większości terenu gminy Ćmielów, opowiedziało się 31 mieszkańców, z czego 26 głosów to mieszkańcy Ćmielowa. Czy radni Rady Miejskiej w Ćmielowie podejmując decyzję co do granic parku, wsłuchują się w głos swoich wyborców? Pomimo iż pismem z dnia 10 września w trybie dostępu do informacji publicznej zapytaliśmy jakie jest stanowisko poszczególnych Klubów Rady Miejskiej w Ćmielowie, a także przewodniczącej rady odnośnie przedstawionych granic Parku Kulturowego, wciąż nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi.
Niby źle, że są na liście UNESCO?
To bardzo dobrze że jest na liście UNESCO. Tu gra toczy się tylko o to, że grupa ludzi od prześcieradeł chce przyczynić się do zamknięcia Ćmielowa na rozwój teraz i w przyszłości.
Co to znaczy grupa ludzi od prześcieradeł? Metafora? Producenci prześcieradeł? Ludzie z transparentami?
Dokładnie gościu z 15.24. A może część z nich ma działki na terenach za ktore gmina bedzie musiała zapłacić odszkodowania, jesli okaże się że są w granicach parku?
Jak niewiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze
W strefach Śwoatowego Dziedzctwa ludzie będą musieli chodzić w strojach ludowych .