Czy powinnam stosować jakąś szczególną dietę po leczeniu? Proszę o wasze porady.
Poczytaj w necie albo na jakimś forum onkologicznym tam pomogą. Takie fora to kopalnia wiedzy np. Policzmy się
W zasadzie to je się to na co ma się ochotę, ograniczając jedynie smażone żeby nie obciążać dodatkowo wątroby. Tylko przy spadku leukocytów, poniżej 1tys, (w aplazji) nie wolno jeść surowych owoców i warzyw.
Mechanizmy komórkowe i metody leczenia chemobrain: wgląd w starzenie się i choroby neurodegeneracyjne
Chemioterapia jest leczeniem ratującym życie pacjentom z rakiem, ale powoduje również długotrwałe upośledzenie funkcji poznawczych lub "chemobrain" u osób, które przeżyły. Jednak kilka wyzwań, w tym nieprecyzyjne kryteria diagnozy, wiele czynników zakłócających oraz niejasne i niejednorodne mechanizmy molekularne, utrudnia skuteczne badanie profilaktyki i leczenia chemobrain. Wraz z szybkim wzrostem liczby osób, które przeżyły raka, chemobrain jest pilną, ale niezaspokojoną potrzebą kliniczną. W tym miejscu wykorzystujemy rozległą wiedzę z różnych dziedzin neuronauki, aby uzyskać wgląd w mechanizmy działania chemobrain. Zaczynamy od wyjaśnienia, dlaczego postmitotyczny mózg dorosłego człowieka jest szczególnie podatny na chemioterapię. Następnie, porównując je z normalnym starzeniem się, chorobą Alzheimera i urazowym uszkodzeniem mózgu, identyfikujemy uniwersalne mechanizmy komórkowe, które mogą leżeć u podstaw deficytów poznawczych w chemomózgu. Ponadto identyfikujemy istniejące leki neurologiczne ukierunkowane na te mechanizmy komórkowe, które można wykorzystać jako leczenie chemobrain, z których niektóre okazały się już skuteczne w modelach zwierzęcych. Na koniec pokrótce opisujemy przyszłe kroki, które pozwolą nam pogłębić naszą wiedzę na temat chemobrain i ułatwić opracowanie skutecznych metod zapobiegania i leczenia.
Słowa kluczowe: starzenie się, chemioterapia, zaburzenia funkcji poznawczych, choroby neurodegeneracyjne, urazowe uszkodzenie mózgu
Kategorie tematyczne: Rak, Neuronauka, Biologia chemiczna
Aktualny i ważny przegląd chemobrain, od istniejącego konsensusu do nowych potencjalnych mechanizmów opartych na chorobie Alzheimera lub patologiach urazowego uszkodzenia mózgu, sugerujących chemobrain jako uporczywe zaburzenie neurologiczne.
Glosariusz
Choroba Alzheimera - Choroba charakteryzująca się patologicznym odkładaniem się białka amyloidu i fibrylarnych splątków tau, co powoduje postępującą utratę synaps i neuronów. Choroba Alzheimera początkowo objawia się łagodną utratą pamięci krótkotrwałej, po której następuje poważna utrata pamięci, mowy i funkcji wykonawczych.
Astrocyty - Zaopatrują neurony w tlen, czynniki wzrostu i składniki odżywcze oraz przetwarzają jony i neuroprzekaźniki w celu utrzymania homeostazy mikrośrodowiska mózgu.
Bariera krew-mózg - Tworzy selektywną granicę między obwodowym i ośrodkowym układem nerwowym, blokuje również wnikanie większości leków do mózgu, ale może zostać naruszona w wyniku zapalenia nerwów.
Chemobrain - Konstelacja objawów odzwierciedlających pogorszenie funkcji poznawczych, odwracalne lub nieodwracalne, których doświadcza podgrupa dorosłych pacjentów z rakiem niezwiązanym z OUN jako bezpośredni efekt chemioterapii. Efekty te utrzymują się nawet po kontrolowaniu takich czynników, jak schemat leczenia, stan emocjonalny i obciążenie rakiem. "Brain" to z angielskiego "mózg", więc chemobrain to mózg po chemii.
Chemioterapia - Stosowanie leków ukierunkowanych na szybko dzielące się komórki nowotworowe obejmuje środki alkilujące, antymetabolity, antybiotyki, inhibitory topoizomerazy i inhibitory mitotyki.
Dendryty - Rozgałęzione struktury neuronów, które otrzymują dane wejściowe z innych neuronów.
Kora czołowa - Region ważny dla pamięci roboczej i wyższych funkcji poznawczych, takich jak planowanie, uwaga i podejmowanie decyzji. Utrata neuronów, kolców lub dendrytów powoduje ścieńczenie kory.
Hipokamp - Struktura niezbędna do konsolidacji pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej oraz do pamięci przestrzennej.
Mikroglej - Makrofagi rezydentne, które stale badają OUN pod kątem urazów i nieprawidłowości. W odpowiedzi na uraz (ang. insult) mikroglej staje się wysoce ruchliwy, migruje do miejsc zmiany i izoluje je, wydzielając cytokiny zapalne i fagocytuje (usuwa) resztki komórek lub uszkodzone neurony.
Mielinizacja - Tworzenie izolacyjnej osłonki mielinowej wokół aksonów następuje szybko we wczesnym dzieciństwie, a następnie trwa przez okres dojrzewania i dorosłość.
Neurogeneza i glejologeneza - Proces, w którym nowe neurony i komórki glejowe są wytwarzane z nerwowych komórek prekursorowych w niszowych regionach mózgu.
Zapalenie nerwów - Aktywacja wrodzonych mechanizmów odpornościowych mózgu w odpowiedzi na szkodliwe bodźce, takie jak uraz, patogeny i toksyczne metabolity.
Neuroprzekaźniki - Przekaźniki chemiczne, które ułatwiają komunikację między neuronami i między różnymi regionami mózgu.
Normalne starzenie się - Proces charakteryzujący się postępującą akumulacją zmian i błędów na poziomie molekularnym, komórkowym i ogólnoustrojowym, co skutkuje powolnym pogorszeniem zdolności umysłowych i zwiększoną podatnością na choroby i śmierć.
Oligodendrocyty - Tworzą osłonkę mielinową otaczającą aksony neuronów, pozwalają na szybszą propagację sygnałów elektrycznych.
Stan spoczynku - Stan komórkowy charakteryzujący się odwracalnym zatrzymaniem proliferacji. Uśpione komórki mogą szybko powrócić do cyklu komórkowego w odpowiedzi na różne bodźce, takie jak uszkodzenie tkanki.
Starzenie się - Stan komórkowy charakteryzujący się nieodwracalnym zatrzymaniem proliferacji i zwiększonym wydzielaniem cytokin zapalnych, czynników wzrostu i proteaz, które przyczyniają się do stanu zapalnego związanego z wiekiem.
Kolce - Małe błoniaste wypukłości na dendrytach, które są wyspecjalizowane w nawiązywaniu kontaktów synaptycznych.
Urazowe uszkodzenie mózgu - Występuje, gdy siła zewnętrzna uszkadza mózg, powodując ostre objawy, takie jak utrata przytomności, a następnie objawy przewlekłe
Wprowadzenie
Wskaźniki przeżywalności nowotworów znacznie się poprawiły dzięki postępom w zakresie świadomości, badań przesiewowych, profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Na przykład średnie 5-letnie wskaźniki przeżycia w przypadku raka piersi wzrosły z 75% w kohorcie 1975–1977 do 91% w kohorcie 2008–2014. Jednak większość metod leczenia, w tym konwencjonalne chemioterapeutyki i nowsze terapie, takie jak immunoterapia, wiążą się z poważnymi, czasami długotrwałymi lub nieodwracalnymi skutkami ubocznymi. Szacując, że w 2019 r. w samych Stanach Zjednoczonych 16,9 mln osób przeżyło raka, jasne jest, że złagodzenie tych skutków ubocznych jest pilną potrzebą kliniczną. (...)