Cytat z Go "Przypomnijmy , że dotychczasowa dyrektor PSP 5 Marta Dobrowolska - Wesołowska złożyła wniosek o przeniesienie do innej jednostki organizacyjnej gminy. Stąd też trafiła do CRL"
Pytanie - to tak można poprosić o przeniesienie? Nie ma najpierw ogłoszenia w BIP oferty pracy, a następnie jest konkurs ofert?
Ajajaj - drążysz temat niepotrzebnie. Lepiej niech będzie cicho
Są równi i równiejsi..kiedy to zrozumiecie
Najprawdopodobniej to nie koniec tej skakanki. Radny Strojny zapowiada zrzeczenie się mandat radnego, podobno z przyczyn osobistych. Zrzekł się już członkostwa w TdS (dawne KWW Górczyński). Następny w kolejce jest obecny dyrektor CRL, który nieszczęśliwie przegrał tylko dwoma głosami ze Strojnym. Prawdopodobnie pan Marzec zostanie radnym, ale nie będzie mógł kierować jednostką podległą gminie, bo ustawa o samorządzie na to nie pozwala. Jak te puzzle dalej się ułożą ... ? Być może sprawa ma to szerszy kontekst przyczynowo-skutkowy.
Tak można. Proszę się zapoznać z przepisami dotyczącymi pracowników samorządowych.
Dyrektor szkoły nie jest gminnym pracownikiem samorządowym - lecz nauczycielem, pełniącym funkcję kierownika samorządowej jednostki organizacyjnej jaką jest szkoła. W przypadku rezygnacji ze stanowiska dyrektora w trybie art. 38 ust.
03.08.2017 Pracownik spółki gminnej musi stanąć do naboru, jeżeli chce zająć stanowisko urzędnicze
SAMORZĄD TERYTORIALNY
PYTANIA I ODPOWIEDZI
Pracownik spółki gminnej nie jest pracownikiem samorządowym i musi stanąć do naboru, jeżeli chce zająć stanowisko urzędnicze w samorządzie. Nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze, w tym na kierownicze stanowiska urzędnicze, jest otwarty i konkurencyjny.
Pytanie:
Czy pracownik pracujący w spółce z o.o., która ma 100% udziałów w gminie może otrzymać bez organizowana przez gminę konkursu stanowisko pracy w innym podmiocie bezpośrednio i w 100% także podległemu gminie?
Odpowiedź:
Nie. Pracownik spółki gminnej nie jest pracownikiem samorządowym i musi stanąć do naboru, jeżeli chce zająć stanowisko urzędnicze w samorządzie.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych - dalej u.p.s. nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze, w tym na kierownicze stanowiska urzędnicze, jest otwarty i konkurencyjny.
Wolnym stanowiskiem urzędniczym, w tym wolnym kierowniczym stanowiskiem urzędniczym, jest stanowisko, na które, zgodnie z przepisami ustawy albo w drodze porozumienia (art. 12 ust. 1 u.p.s.):
1) nie został przeniesiony pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, posiadający kwalifikacje wymagane na danym stanowisku lub
2) nie został przeprowadzony na to stanowisko nabór albo
3) mimo przeprowadzonego naboru nie został zatrudniony pracownik.
Pracownikami samorządowymi są osoby zatrudnione w (art. 2 u.p.s.):
1) urzędach: marszałkowskich, gminnych i starostwach powiatowych,
2) wojewódzkich samorządowych i powiatowych jednostkach organizacyjnych,
3) jednostkach pomocniczych gmin,
4) gminnych jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych,
5) biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych zakładów budżetowych utworzonych przez te związki,
6) biurach (ich odpowiednikach) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego.
Spółka mająca 100% udział gminy jest osobą prawną, utworzoną i funkcjonującą na podstawie ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych. Nie jest to jednostka budżetowa gminy, ani żadna inna jednostka samorządowa. Pracownicy tej spółki funkcjonują więc poza sferą administracji publicznej (samorządowej).
Oznacza to, że pracownik, zatrudniony w spółce, w której gmina ma 100% udziałów jest pracownikiem tej spółki, a więc nie jest więc pracownikiem samorządowym. Nie może być w żaden sposób przeniesiony do pracy w gminnej jednostce organizacyjnej. Musi stanąć do naboru konkursowego jeżeli zamierza zatrudnić się w jednostce samorządowej.
Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/samorzad/przeniesie-pracownika-samorzadowego-do-innej-jednostki,91636.html
Coś takiego jest.
Jest przeniesienie i jest też utworzenie nowego stanowiska pracy - stanowiska, którego wcześniej nie było. Jak jest w przypadku, którego dotyczy wątek, to nie mam zielonego pojęcia. Być może jest tam jeszcze miejsce na drugiego zastępcę :) Trzeba znać schemat organizacyjny danej jednostki i tam jest wykaz stanowisk. Kto może zmienić schemat organizacyjny? W szpitalu było kiedyś chyba aż nawet 3-ech doradców dyrektora, ale czy schemat organizacyjny przewidywał takich doradców?
Stan na dzień 28 września 2022 https://web.archive.org/web/20220928164247/crl.ostrowiec.pl/kontakt/
Stan aktualny https://crl.ostrowiec.pl/kontakt/
Jak CRL radził sobie dotychczas bez zastępcy dyrektora, nie mam zielonego pojęcia.
Poprzedni dyr. szpitala powinien tych doradców utrzymywać z własnego wynagrodzenia, a nie doić ze szpitala!
Czy zastępca dyrektora ma obowiązek składać oświadczenia majątkowe? W MOSiR zastępcy nie składali oświadczeń majątkowych, nie ma ich w BIP-ie.
Kto może to może. Nepotyzm
Przez kilka lat (od momentu utworzenia jednostki) CRL funkcjonowało bez zastępcy dyrektora, gdyż jak zabrakło dyrektora w pewnym momencie (Pani Rogalińskiej), to trzeba było przesunąć jednego z kierowników działu na funkcję pełniącego obowiązki Dyrektora CRL. Co takiego się stało, że dopiero teraz w CRL zatrudniono zastępcę dyrektora? To jak radni nadzorują miejskie instytucje? Więc jakby nie wiadomo czy ten zastępca jest potrzebny czy nie jest ? Jest potrzebny, bo CRL ma teraz więc spraw którymi się zajmuje.
Przez kilka lat CRL funkcjonowało więc w wersji oszczędnościowej? Tak, bo już nie musiało się zajmować m.in. "Barem Czwórka". Czas oszczędzania dobiegł końca i teraz już nie trzeba tak oszczędzać, tym bardziej że pojawiły się nowe pespektywy rozwojowe.
Tak wygląda dosadzenie klientów, wczasowiczów do stolika: "Jak to się robi"/"How it is done" https://www.youtube.com/watch?v=Jj00dAxWmo0
A jak wygląda zatrudnienie, dotrudnienie, dozatrudnienie? Brak przykładowego filmiku :)