Fajne takie opowiesci, jakis pan powiedzial - a na jakiej podstawie juz nie dopowiedzial. Nawet jesli jest to najpierw trzeba zrobic odwiercik a nie spekulacke.
Fajnie gdyby to była prawda i ktoś mądry sie tym zajął, może by powstała ostrowiecka Bukovina ? Daleko do Gór Świętokrzyskich od nas nie ma, 30 minut samochodem, pozatym jest bałtów, atrakcje są, więc taki ośrodek na wzór termy bukoviny nie bylby glupim pomyslem; no mamy tez neolityczna kopalnie krzemienia
I stala sie jasnosc, chwile wystarczy poczytac i raczej nie ma zaskoczenia. nasze tereny moga byc zasobne w takie wody, tylko jest to niestety biala plama na mapie badan - wiec poki co sa to tylko opowiesci - http://energiaidom.pl/wykorzystanie-energii-geotermalnej-w-polsce
no to teraz sie porobi,jak jakaś babcia doniesie do torunia że u nas woda gorąca pod ziemią to tylko czekać aż naczelny sie pojawi pod pozorem odwiedzania wiernych a w rzeczywistości teren obada co i jak tu rozwiercić,bo dziure w budżecie na swoje potrzeby nieźle rozwierca niedługo jumbojeta sobie zakupi,to wtedy nawet p.lichota go nie prześcignie w interesach hehehe
o tym jeziorze slyszalem jakies 3 lata temu podobno siega az po Ilze
4 km czy to nie zbyt gleboko? Jak się do tego dostać. Na moje oko to temat bujda.
Swojego czasu byłem na spotkaniu odnośnie geotermii w Polsce...
Została powołana ekipa naukowców jeżdżąca po kraju ( projekt rządowy ) i wyjaśniająca niuanse białej energii. Jeśli idzie o geotermię to sprawa wygląda wielce zachęcająco.
Otóż w celach grzewczo przemysłowych interesuje nas woda o temperaturze minimum 70-80 stopni .Jeśli woda wydobywana w danej gminie ma taka temperaturę możliwe jest uzyskanie dofinansowania w wysokości 65% do inwestycji .Minimum 3 odwierty jeśli taka temperatura to nie mniej niż 3,4 -6 km głębokości odwiert będzie kosztował ok 3-5 mln euro...
A teraz najlepsze jeśli woda będzie o temperaturze 120 stopni ( pod ciśnieniem ) to można ją rzucać na turbinę i robić z niej prąd a to już w skali mikro jaką jest bytność nas ludzi na tym łez padole to mili Państwo mamy perpetum mobile bo uzyskujemy więcej prądu niźli na powrotne wpompowanie cieczy w głąb ziemi.
JEŚLI UZYSKAMY TAKI PARAMETR UNIA ZWRACA 85-95% INWESTYCJI !!!!!!
Teraz drobny haczyk aby przeprowadzić inwestycję należy wykonać badania , dokumentację , próbne odwierty a to koszt spory pewnie koło miliona może więcej
Pozdrawiam
widzę że karzy jest mądrzejszy od poprzednika ... Ostrowiec jest na samym końcu złóż geotermalnych w Polsce ... w sumie jest chyba nawet za ale nie jestem pewny do końca bo mapę tych złóż miałem tylko kilka sekund przed okiem. Kolejna sprawa do poruszenia skład wody ... jeśli woda będzie słodka o małej gęstości nie będzie problemu z jej ponownym wtłoczeniem jeśli znów będzie to woda słona ( z tego co wiem to na 80% tak będzie) otwór do wpompowywania wody musiałby być 2x większy od wlotu. Co za tym idzie potrzebne byłyby potężne pompy które prawdopodobnie wykorzystają więcej energii niż da się wyciągnąć z tego złoża. Interes na 99% zostanie porzucony a w okolicach Ostrowca będzie kilka kilometrowych dziur których nikt nie załata a wszystkie warstwy skał narzutu i ziemi zostaną bardzo nad ruszone... teraz niech każdy sobie wyciągnie z tego wnioski.
Jakieś 2 lata temu na antenie radiowej prezydent Górczyński zapowiadał, że zamierza robić jakieś odwierty, podobno w okolicy ul. Stalowej w poszukiwaniu wód geotermalnych do ogrzewania miasta. Pech chciał, że wcześniej dowiercili się do jego złóż:)
Ciekawe na czyjej działce miały być te odwierty.
Dowcip roku normalnie. Zazdrość i zawiść to zły doradca.
Ponad 8 milionów złotych kosztować ma dokonanie odwiertu w poszukiwaniu wód termalnych na terenie Ostrowca. Gmina chce pozyskać na ten cel pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,(...)
(....)Chodzi jednak o to, by Ostrowiec zabezpieczyć w możliwie jak najwięcej w alternatywne źródła energii cieplnej, w czasie galopujących cen i inflacji.
– Nie byłoby tej sytuacji, gdyby nie doszło do drastycznej sytuacji na rynku węgla. Mając na uwadze przyszłość Ostrowca Świętokrzyskiego i wesprzeć energetykę cieplną, (...)
Może ten fantastyczny wątek z 2011 roku był inspiracją dla prezydenta do poszukiwań alternatywnych źródeł ciepła:)