Intensywne opady deszczu nie odstraszyły blisko 30 osobowej grupy miłośników historii od spaceru krajoznawczego, jaki w minioną sobotę (26 września) przez Denków, poprowadził historyk Waldemar Brociek, w ramach projektu „Siła Historii”. – Dzisiaj mamy liczną grupę i to w dodatku wielopokoleniową: są dzieci, są osoby w starszym wieku, są też seniorzy. To jest to na czym nam zawsze zależało. Osoby, które prowadzą spacerki, przekazują wiedzę, której nie przeczytamy w podręcznikach, a dodatkowo możemy niemal namacalnie dotknąć tej historii – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana.
(...) Pierwsza wizytacja miała miejsce w 1592 roku i wówczas pojawia się już nazwa Denków.
(...) W 1629 roku w mieście pracowało 2 piekarzy, rzeźnik, dwóch tkaczy, krawiec, kołodziej, dwóch szewców, sukiennik, dwóch garncarzy, kuśnierz, kowal i komornik.
(....) Denków to miasto starsze od Ostrowca Św. , ma tę przewagę nad Ostrowcem Św., że ma swój akt lokacyjny. Jest tu dużo ciekawych obiektów, godnych zauważenia. Na rynku widać rozmach, jest kościół, mamy cmentarz, który powstał w tym samym czasie, co cmentarz ostrowiecki. Jest tu pochowanych bardzo dużo znanych ludzi: członkowie rodziny Kotkowskich, matka chrzestna Witolda Gombrowicza, włodarze Denkowa, lekarze ostrowieccy, a także poseł i dyrektor THM-u Sławomir Kopański – podsumowuje Monika Bryła-Mazurkiewicz.
Nie posrojta się
No i to jest Miasto przez duże M a nie jakiś wrzód z patologią jak ostrowiec