A łatwowierni przekonani są o słuszności decyzji i - że remont był nieopłacalny. Dbałość o historię rzadko jest opłacalny finansowo, ale świadczy o kulturze społeczeństw.
Kiedy burzyli zrobiłam zdjęcie, wstawię w wolnej chwili. Na strychu znaleziono jeszcze opaskę z gwiazdą Dawida, co z nią - nie wiem, i chyba butelkę po jodynie, i chyba jakieś gazety czy zapiski - nie pamiętam. Może wy wiecie? Szkoda, szkoda. Miała być sala koncertowa dla dzieci ze szkoły muzycznej, nie będzie. I takim bezmyślnym ruchem zniszczył ktoś historię tysięcy mieszkańców miasta, żeby parę dzieciaków porzępoliło na skrzypkach.
Co to znaczy parę dzieciaków porzępoliło na skrzypkach? To, że Ty nie masz talentu ani duszy artystycznej nie znaczy, że nikt tego nie ma. Mamy bardzo uzdolnione dzieci i należy ich talent rozwijać i wspierać, dla mnie to bezdyskusyjna sprawa. Najgorsze jest to że pieniądze na salę koncertową już były ale zmienił się minister i je zabrał. Takie to rządy są w PO, każdy grabi do siebie. Można było upiec dwie pieczenie na jednym ogniu tzn wybudować salę bez burzenia budynku, był taki projekt ale nie zgodził się na to konserwator zabytków, dlaczego? Nie wiem. Teraz nie ma ani sali ani budynku. Szkoda.
Żydzi to historia tego miasta, były okresy kiedy Żydów było więcej niż polaków. Większaść starych kamienic w centrum zbudowali Żydzi.
09:13 wczoraj - Polaków pisze się wielką literą "patrioto" zasmarkany
wczoraj 09:13 - no właśnie, nie należy znowu doprowadzić do takiej sytuacji, że Żydów jest więcej w moim mieście niż Polaków
Jem obiad ... :))
Koszerny? :D
Dziś w GO piszą że Ostrowiec Św. POD WZGLĘDEM ZAMOŻNOŚCI jest na 263 miejscu w Polsce czyli 5 od końca!!!
Niestety to dużo mówi o jego mieszkańcach, ich świadomości historycznej, społeczno-politycznej, a więc w konsekwencji o ich wyborach politycznych, podatności na manipulacje miejscowych grup decydenckich przez lata.
I te puzle układają się w całość - niestety dla nas niekorzystną.
Czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie: czy kamienica - Dom Hejnego był wpisany na listę zabytków?
Taki piękny budynek. Trzeba mieć komunistyczną wrażliwość, żeby taki obiekt zburzyć.
To byl najpiekniejszy budynek na Ilzeckiej. I tylko to powinno byc dyskutowane w tym watku- DLACZEGO ZOSTAL ZBURZONY. Jak mozna bylo do tego dopuscic???
ktoś kto miał rozum w głowie.Żydowstwo do Izraela .POLSKA dla Polaków koniec kropka .amen
Odezwał się prymityw.
Pięknie komponował się ze szkołą muzyczną i na ruinę nie wyglądał.
Burzenie domu Hejnego.
bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Oto następny przykład niszczącej historię Ostrowca polityki poprzednich władz miasta. Zburzono kamienicę w której urodził się Leon Szpilman wybitny żydowski kompozytor i pianista Leon Szpilman, którego życie było inspiracją do powstania filmu "Pianista" Romana Polańskiego.
Oto fragment tej historii z linku " .... Leon Szpilman urodził się 18 kwietnia 1913 r. w Ostrowcu w żydowskiej rodzinie o bogatych, sięgających czterech pokoleń tradycjach muzycznych, mieszkającej w kamienicy na rogu Alei 3 Maja i ulicy Kilińskiego (w miejscu, gdzie sześć lat temu stanął ostrowiecki Mc Donalds). Naukę gry na pianinie rozpoczął mając zaledwie cztery lata, a w wieku dziewięciu lat rozpoczął muzyczną karierę, akompaniując jako tzw. taper do niemych filmów w iluzjonie, nie zaniedbując jednak podstawowej edukacji w szkole (grywał po lekcjach). Dzięki temu według świadectwa jego rówieśnika Mojżesza Zaimera został pierwszym w mieście żydowskim chłopcem posiadającym swój własny rower. Później nastoletni Leon wszedł w skład kapeli klezmerskiej, z którą występował nieprzerwanie aż do wybuchu drugiej wojny światowej i niemieckiej okupacji. Miał wtedy namawiać swojego kuzyna, rozsławionego poprzez oscarowy film Romana Polańskiego „Pianista” Władysława Szpilmana do opuszczenia kraju. Ostatecznie jednak obydwaj Szpilmanowie pozostali w kraju, ten sławniejszy, bo pracujący jako pianista w Polskim Radiu w Warszawie, drugi w rodzinnym Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie trafił do tamtejszego getta..."
http://mck.ostrowiec.pl/o-nas/606-polska-premiera-rapsodii-szpilmana
W poniedziałek 01.02.2016 o godz. 13-tej przed kinem Etiuda odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej tego wybitnego mieszkańca naszego miasta. Szkoda, że kamienicę wyburzono, bo ta tablica powinna być umieszczona właśnie na tym budynku.
Gdyby władze innych miast tak niszczyli własną historię nie byłoby co w Polsce zwiedzać.
Dobrze, ze Pan Prezydent Górczyński zmienia tę niechlubną mentalność, ale teraz nie ma już tak naprawdę czego ratować.