Przewodniczący Zgromadzenia Wspólników MEC Pan Jarosław Górczyński podpisał uchwałę 5/2022, która stwierdza, że strata za 2021r. w kwocie 18,8mln zł zostanie pokryta z zysków w latach przyszłych.
Ciekawe na czym MEC zamierza tyle zarobić?
Gość_c_k2022-07-26, 20:35ZgłośOdpowiedz
Pani V-ce MEC mówi w espresso ,że jest brak kasy na miał węglowy i będą brane pożyczki!. Spółdzielcy i Wspólnoty płacą cały rok ,na okrągło za ciepło , skąd więc brak kasy na miał węglowy?.
Przy nowych stawkach ogrzewanie domu 100 m2 wyniesie około 10 000 zł za sezon.
Z tego co zrozumiałem to utworzenie nowej spółki o nazwie Ciepłownia Ostrowiecka sp. zoo to sposób na uniknięcie upadłości MEC-u. Gdyby nie ten manewr z utworzeniem nowej spółki to MEC musiałby ogłosić upadłośc? Czyli teraz upadłośc MECu już nam nie grozi? Zobaczymy czy uda się uniknać upadości. Prezesem i radą nadzorczą nowej spółki mają być te same osoby, które pełnią te funkcje w MECu. Czyli będą pracować albo na dwa etaty (będą brać podwójne wynagrodzenia?) albo po pół etatu w każdej ze spółek itp. Natomiast zaistnieje potrzeba aby w radzie nadzorczej nowej spółki zatrudnić nową osobe - reprezentanta Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gdyż jakieśtam przepisy stanowią że w tym przypadku nie może to być ta sama osoba.
01 sierpnia 2022 LXVI Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Ostrowca Św. [od 6-tej minuty]
https://transmisjaobrad.info/videos/7996/transmisja-na-zywo
https://bip.um.ostrowiec.pl/artykuly/3101/zapis-wideo-sesji-rady-miasta
Kto jest odpowiedzialny za dwukrotny kilkunasto i kilkudziesięcio-sekundowy brak dźwięku? Jako Ostrowczanin oglądający transmisję online żądam przeprosin za ten incydent!
Protokół z tej sesji Rady Miasta O-ca Św. będzie dostępny tutaj (narazie jeszcze go nie ma - to będzie można doczytać co zostało wyciszone) https://bip.um.ostrowiec.pl/artykul/3107/25339/2022-r
Tutaj zamieszczane są protokoły z posiedzeń komisji. Jest kilka różnych komisji, które podobno opiniują projekty uchwał:
https://bip.um.ostrowiec.pl/artykuly/294/protokoly-z-posiedzen-komisji
Ale nie ma informacji podanej kiedy, która komisja czym się zajmowała - chciałbym posiaśc taką wiedzę i nie wiem jak to zrobić, jakoś nie widze takich informacji nigdzie...
Mógłby mi ktoś wytłumaczyć co ma wspólnego z ciepłownictwem np. "komisja-edukacji-wychowania-kultury-i-sportu" ? - jestem ciekaw ich opinii. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić jakikolwiek związek no ale są na tym świecie rzeczy, które się fizjonomom nie śniły:)
A te różne komisje to kiedykolwiek negatywnie coś zaopiniowały? Jak oglądamy sesje rady miasta to tam często słychać jak mówią, że te różne komisje pozytywnie zaopiniowały projekty uchwał/
Z tego co mówił jeden z radnych PiS to w piątek po południu został poinformowany, że będzie zwołana nadzwyczajna sesja rady miasta w najbliższy poniedziałek i będzie głosowanie nad projektem uchwały dotyczącym być albo nie być MEC-u. Wcześniej (tzn. od kiedy) odbywały się prace tych róznych komisji i kto chciał mógł uczestniczyć w obradach tych komisji. Ale podobno nie każdy radny uczestniczył w obradach tych komisji albo uczestnictwo było niewystarczające dla wszystkich radnych by mogli podjać w pełni świadomą decyzję co do utworzenia nowej spółki.
Pani przewodnicząca miała problem bo nie wiedziała co zrobić, bo kilku radnych PiS odmówiło wzięcia udziału w głosowaniu a zrobili to na znak protestu, że się to w takim przyspieszonym (jak argumentowali) trybie odbywa.... (co nagle to po diable? - jak to mówia)...
Byli też radcowie prawni (lub tylko jeden), którzy stwierdzili, że głosowanie nie zostało poprostu zakończone. Więc niezakończone głosowanie zostało uznane przez przewodniczącą za zakończone i stwierdzono że Ci którzy nie zagłosowali (nie wcisneli guzika do głosowania) to tak naprawdę zagłopsowali poprzez wstrzymanie się od głosu (czyli tak jakby jednak wcisneli guzik wstrzymania się od głosu). Twierdzili, że potrzebują więcej czasu do namysłu aby móc świadomie zagłosować.
Jeśli chodzi o pracę Sejmu RP, to z tego co wiem to posłowie mają wypłacane dodatkowe środki pieniężne za udział pracach różnych komisji, podkomisji, zespołaów parlamentarnych itd. Czyli im kto więcej pracuje to więcej zarabia. A jak jest jeśli chodzi o prace lokalnyuch samorządów to nie wiem.
Strona główna -> Rada Miasta -> Projekty uchwał Rady Miasta -> Kadencja 2018-2023 -> 2022 r. -> 1 sierpnia 2022 r.
https://bip.um.ostrowiec.pl/artykul/3221/25529/1-sierpnia-2022-r
-------------------------
1 sierpnia 2022 r.
Załączniki:
1) utworzenia spółki pod firmą Ciepłownia Ostrowiecka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pdf, 953 kB:
https://bip.um.ostrowiec.pl/attachments/download/38226
metryczka:
Wytworzył: Dagmara Majdak, Dariusz Wojtas
Data wytworzenia: 29.07.2022
Opublikował w BIP: Marta Kamińska
Data opublikowania: 29.07.2022 15:21
Liczba pobrań 21
-------------------------
imienny wykaz głosowań rady miasta
https://bip.um.ostrowiec.pl/artykul/3222/25531/lxvi-sesja-1-sierpnia-2022-r
[ Miejska Energetyka Ciepla Sp. z o.o. nie korzysta z pomocy publicznej. ]
Dlaczego nie korzysta z pomocy publicznej?
-
Te opłaty za emisje gazów cieplarnianych zasilają budżet państwa polskiego. Nie specjalizuję się w tym temacie więc nie wiem co z tymi pieniędzmi może zrobić państwo polskie. Czy może część tych pieniędzy przeznaczyć np. na zasiłki na zakup węgla?:) Szkoda, że lwiej części z tych pieniędzy państwo polskie nie może poprostu dać MEC-owi w formie dofinansowania ze środków publicznych - środków pochodzących z budżetu państwa.
Gdyby w Polsce był PRL to za taki handel na rynku wtórnym, handel prawami do emisji gazów cieplarnianych wsadzałoby się ludzi (spekulantów) do więzień:) Tak mi się wydaję. Ktoś się wzbogaca koszem końcowego odbiorcy ciepła.
URE będzie blokował wszystkie podwyżki za ciepło systemowe powyżej 40% podała min. Moskwa. Więc jakim prawem MEC Ostrowiec, jak niektórzy tu piszą, już dokonał większej podwyżki?
11-03.2021 TVP3 Szczecin: Polskie ciepłownie w niemieckich rękach. Aż w 7 zachodniopomorskich ciepłowniach większościowe udziały ma niemiecki gigant energetyczny. Jak informuje "Gazeta Polska" za zgodą polityków PO, PSL i SLD, bo akurat te partie rządzą w gminach, które godzą się na takie transakcje. Sprawą zajęła się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, bo ciepłownictwo to strategiczna część naszej gospodarki. https://bit.ly/2PW6RhG
https://www.facebook.com/watch/?v=453733402413708
----------------------------
09-02-2022 Niemiecki koncern energetyczny MVV Energie chce się pozbyć swoich czeskich aktywów ciepłowniczych - podał dziennik Hospodarske Noviny. Wartość transakcji szacowana jest na około siedem miliardów koron. (koron czeskich? przecież w czechach jest od dawna waluta euro wprowadzona chyba?)
https://www.wnp.pl/energetyka/niemcy-opuszczaja-czeskie-cieplownie,538051.html
kopia: http://web.archive.org/web/20220324014941/https://www.wnp.pl/energetyka/niemcy-opuszczaja-czeskie-cieplownie,538051.html
MVV Energie to drugi niemiecki koncern energetyczny, który w ostatnim czasie opuszcza Czechy. Niedawno na sprzedaż swoich aktywów gazowych zdecydował się koncern RWE. (...)
komentarze pod artykułem:
- Wyeksploatowali je i porzucaja?
- Ciekawe kiedy z Polski zacznie uciekać E-On i inne tego typu koncerny. 20-30 lat doiły kasę a teraz jak czeka nas transformacja energetyczna (czyli duże inwestycje-koszty) to zwijają zabawki i za zarobioną kasę zrobią transformację w Niemczech.
- Przecież to nie wina Niemców, tylko sprzedajnych samorządowców w Czechach czy w Polsce.
- Mieliśmy to w przedwojennej Warszawie. Starzyński wyrzucał Francuzów ze spółek miejskich bo te nie robiły żadnych inwestycji, dewastowały infrastrukture.
[Zezwolenie na emisję gazów cieplarnianych z instalacji objętej systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych]
Jeśli jesteś prowadzącym instalację, która w trakcie eksploatacji emituje gazy cieplarniane i objęta jest systemem handlu uprawnieniami do emisji tych gazów, to musisz na taką działalność uzyskać zezwolenie. Poniżej dowiesz się jak uzyskać takie zezwolenie.
https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/408
-
https://pl.wikipedia.org/wiki/Europejski_System_Handlu_Emisjami
https://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek_węglowy
Tzn. ja zrobiłem taki skrót myślowy we wcześniejszym wpisie pisząc o tym, że głosowanie było nad być albo nie być MECu - nie wiem kto miał a kto nie miał świadomości tego przychodząc na sesję Rady Miasta. Ta Pani z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będąca równocześnie jednym z kilku członków Rady Nadzorczej MECu powiedziała na sesji właśnie, że jest to głosowanie nad tym czy spółka upadnie czy nie. Skoro ona wiedziała to i wiedział zarząd MECu i cała Rada Nadzorcza i Zgromadzenie Wspólników. Ale taka wiedza była już chyba co najmniej w marcu tego roku a może i od wielu lat było to wiadome, że dojdzie do takiej sytuacji? Jak ktoś siedzi w takich tematach np. z racji wykonywanego zawodu to wie co się święci i co w trawie piszczy.
Trzeba poprostu olać ten cały handel emisjami i tyle. Nie kupować żadnych praw do emisji gazów cieparnianych i robić swoje. I co wtedy się stanie? Wtedy różne osoby zaczną działać przeciwko MECowi ale będą to osoby znane z imienia i nazwiska, które będzie można potem pokazywać palcem i mówić o nich, że ...
06 września 2021 Wsparcie dla MEC w Ostrowcu Świętokrzyskim: Ponad 12 milionów złotych otrzyma Miejska Energetyka Cieplna w Ostrowcu Świętokrzykim. Dzięki umowie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej MEC będzie mógł sfinansować inwestycje w zakresie energetyki. Program „Ciepłownictwo Powiatowe” zapewnia pieniądze na inwestycje cieplne. Finansowanie odbywa się w formie pożyczek, które są nisko oprocentowane.
https://www.emkielce.pl/region/wsparcie-dla-mec-w-ostrowcu-swietokrzyskim
Niskooprocentowane pożyczki, czyli RRSO ile wynosi - 10% ? Czyżby przysłowiowy gwódź do trumny? ;-)
29 marca 2021 Pozwolenie na emisję gazów i pyłów – najważniejsze informacje
https://strefa-anity.pl/pozwolenie-na-emisje-gazow-i-pylow-najwazniejsze-informacje/
(...) Brak pozwolenia na emisję gazów i pyłów do atmosfery może być dotkliwy w skutkach. Właściciel instalacji niemającej pozwolenia musi być przygotowany na możliwość naliczenia opłaty podwyższonej. Co ważne, kara może zostać nałożona, nawet jeśli właściciel uzyskał pozwolenie, jednak instalacja emituje więcej gazów i pyłów, niż zostało to określone w pozwoleniu. Dlatego tak istotną kwestią jest prawidłowe ustalenie wartości emisji. Również i w tym aspekcie możesz liczyć na wsparcie firmy konsultingowej.
Jakie instytucje zajmują się udzielaniem pozwoleń? Urzędy marszałkowskie, starostwa powiatowe oraz regionalne dyrekcje ochrony środowiska. Właściwość organu wynika z obowiązujących zapisów prawa. Dla przykładu, marszałek województwa rozpatruje sprawy instalacji, które mogą zawsze znacząco oddziaływać na środowisko (określone w ustawie z dnia 03.10.2008 r.), a regionalny dyrektor ochrony środowiska – instalacje na terenach zamkniętych określonych przez Ministra Obrony Narodowej.
Jak długo ważne jest pozwolenie? Maksymalnie przez 10 lat. Po upływie tego czasu należy ponownie ubiegać się o pozwolenie. (...)"
A jakbym chciał zapoznać się z tą prognozą zysków MEC-u na przyszłe X lat, to gdzie jest ta prognoza, kto ją wykonał i ile będzie tych zysków oraz w jaki sposób zostaną wygenerowane te zyski?
-
40% powiadasz? W Rosji czy tam w Moskwie też o 40-sto % podwyżkach mówiono już dawno temu https://www.youtube.com/watch?v=kwmEmb8oPdQ
:-)