Czy okazało się że Łakomiec to drań oszust nieuk i tym podobny manipulant. Panie Prezydencie elekcie może by trzeba przeprosić mieszkańców za oszustwo wyborcze z 22 marca w lokalnej telewizji, że każdy mieszkaniec zapłaci od 1 kwietnia br mniej za ciepło o ponad 30 %. Dopóki naród będzie nadal wierzył takim oszustom to sam będzie sobie zakładał pętlę na szyję. Precz z komuchami i oszustami.
A zarząd spółki w 2024 roku? Kto wchodzi?
https://bip.um.ostrowiec.pl/artykul/2990/60/miejska-energetyka-cieplna-sp-z-o-o
https://www.mecostrowiec.4bip.pl/index.php?idg=8&id=34&x=15
Księgowa z MZK chyba przeszła do pracy w MEC (była o tym mowa podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się w siedzibie MEC), ale to jeszcze za czasów poprzedniego prezydenta.
24 października 2022 LXIX Sesja Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego
https://transmisjaobrad.info/videos/8952/lxix-sesja-rady-miasta-ostrowca-swietokrzyskiego
Zarząd Spółki: Dariusz Wojtas (Prezes Zarządu), Renata Mikołajczak (Wiceprezes Zarządu)
Rada Nadzorcza: Marek Nowak - Przewodniczący, Inga Kamińska, Krzysztof Kowalski, Inez Ratańska, Marta Chojnicka - Szymaniak
Dyrektor ds. Finansowych Miejskiej Energetyki Cieplnej – Katarzyna Piętos
Prezydent Miasta – J. Górczyński – Pani Przewodnicząca, jeszcze jest Dyrektor
Finansowa Spółki MEC – Pani Katarzyna Piętos. Pani Kasiu, proszę się pokazać.
Wiceprzewodnicząca Rady Miasta - M. Woźnicka – Kuzdak – Bardzo mi miło. Witam
również Panią Kasię, przepraszam. Zanim przejdziemy do realizacji kolejnego punktu
bardzo proszę o prezentację, która została – z tego, co jestem poinformowana –
przygotowana tutaj na nasze potrzeby, dla dwóch kolejnych uchwał.
Radny Wł. Stec – Dziękuję. Pani Przewodnicząca! Tym razem się udało! Panie Prezydencie! Szanowni Państwo! Ja mam takie krótkie pytanie. W zasadzie może nawet dwa pytania, dotyczące, niestety, jeszcze MEC-u, czyli nowej Pani Dyrektor, ponieważ jak pamiętam sesja była w sierpniu, to była informacja, że nikt nowy nie będzie zatrudniany, dotrudniany. Chciałem się zapytać, skąd taka decyzja? Bo przecież taki dyrektor był. Co w takim razie w z MZK, skoro Pani Piętos jest w Spółce MEC? Tak, że teraz proszę uspokoić wszystkich. Dziękuję.
Prezydent Miasta - J. Górczyński – Pani Katarzyno, jestem żywotnie tutaj wdzięczny Pani za to, że wzbudziła Pani tak wiele tu pytań ze strony naszych radnych, ale to tylko potwierdza moją pozytywną opinię o Pani. Ponieważ dzisiaj dając Pani możliwość pracy w MEC-u na innym, trudniejszym odcinku. Powiem szczerze, że to jest uzupełnienie. Uspokajamy to z Panem Prezesem, z Panią Wiceprezes. Jest taka rzecz, na którą nikt z nas nie ma wpływu. A tą rzeczą jest czas, więc odchodzą ludzie na emerytury i na ich miejsce przychodzą inni i takie przesunięcia wewnętrzne też są. I umówiliśmy się tutaj z zarządem Spółki MEC, z zarządem Spółki MZK, że w okresie przejściowym Pani Katarzyna ma pół etatu w starej spółce i uwalnia tą starą spółkę. Tam będzie inna osoba najprawdopodobniej, a Pani Katarzyna przyjdzie już na stałe do MEC-u Ciepłowni Ostrowieckiej. I to nie koniec przesunięć wewnętrznych, bo tu Pan Prezes jeszcze też chce tam przesunąć parę osób wewnątrz spółki, więc na pewno takie ruchy będą. To jest naturalne. Ja mam okazję bywać na wielu takich miłych uroczystościach. One dają też dużo do myślenia, kiedy żegnamy tych pracowników, którzy pracowali na rzecz Ostrowca 35, 40 lat i to są takie, z jednej strony miłe uroczystości, ale z drugiej też taki trochę żal, bo miło jest mnie, jako Prezydentowi, że nikt nigdy tak nie dziękował tym pracownikom w ten sposób, że docenia się pracę elektryka, montera, hydraulika, kierowcy czy innego pracownika, który przepracował na rzecz Ostrowca Świętokrzyskiego. Ale żal jest inny, bo ci ludzie odchodzą po tych 40 latach, niestety, odchodzą na słabe emerytury. No z tych emerytur, no ciężko będzie tym osobom funkcjonować. I to też pokazuje taki upływ czasu. Tu jest wiele emocji, musi się lać krew w tym kraju, bo inaczej tego nie powiem, bo to, co obserwuję w polityce i to, co się dzieje wokół nas, to to się tym skończy. Natomiast z przykrością stwierdzam, że wiele osób też no będzie miało problemy zdrowotne, bo żyjąc w takich stresach, patrząc na to, co się wokół nas dzieje, to też są takie przykre wiadomości. To nic dobrego. My się po prostu wzajemnie nie szanujemy. Nas jest łatwo podburzyć. I taka dygresja na koniec, tak jak powiedziałem – doceniajmy tych ludzi, którzy chcą jeszcze się zaangażować, chcą pracować, bo tych osób coraz mniej. Dziękuję bardzo.
Prezydent Miasta - J. Górczyński – Szanowni Państwo! W kwestiach finansowo-podatkowych to poproszę Panią Katarzynę Piętos – Dyrektora Finansowego spółki MEC, o wypowiedź. Natomiast ja się tylko zatrzymam jeszcze przy tych certyfikatach. Odkąd dopuszczono do spekulacji, na certyfikatach instytucje finansowe, fundusze, te ceny zaczęły szaleć. No i niestety, nie ma żadnej stabilności, czy można te certyfikaty kupować czy nie? Bo jak prześledzicie Państwo kwoty, to przy stabilnym rynku, kiedy w osiemnastym roku MEC zapłacił 6 mln, w dziewiętnastym – 7.600, to tutaj było stabilnie. No i dopuszczono handel, spekulację i zrobiło się 17 mln – 16.800, a dzisiaj się zrobiło 34. I niestety, rozmawiając w wielu kręgach wszyscy pięknie mówią, ale nikt nie robi nic w kierunku, żeby zahamować handel certyfikatami. Żeby w tym obrocie dopuścić tylko przedsiębiorstwa, które są od tego zależne. No niestety, dopuszczono kapitał spekulacyjny, który mając wiedzę, że określone ilości muszą być umorzone, podbija cenę i niestety, płaci za to finalnie Kowalski. Wszyscy pięknie mówią, a nic się nie zmieniło w tym systemie, certyfikaty nadal funkcjonują i nadal cena jest ponad 64… 68. Więc to pokazuje jak gdyby niepewność i to jest no, robi się to jak ruletka. Było 90, spadło do 65 i teraz kto mądry powie, że będzie znowu 90, czy nie spadnie? No przykre jest to, że w rynku europejskim, niestety, najbardziej dotyka to Polski, jeżeli chodzi o te certyfikaty CO2, bo my mamy największe zużycie miału węglowego, węgla w tym mix-ie energetycznym. I niestety, jest to problem dla wszystkich i nie słyszę w przestrzeni takiej publicznej, wysokiej, że tak ujmę, żeby coś się tu miało innego zadziać. Puste deklaracje. Pani Katarzyna.
Dyrektor ds. Finansowych Miejskiej Energetyki Cieplnej – Katarzyna Piętos –Szanowni Państwo! Ja pozwolę sobie zabrać głos z dziedziny finansów, tutaj z dziedziny ekonomii i spróbować odpowiedzieć Panu Radnemu na zadane pytanie. Nie wiem, na ile Państwo są obeznani w prawie podatkowym bilansowym, ale postaram się to wyrazić jak najprościej. Prawo podatkowe i prawo bilansowe generalnie co do zasady nie pozwala przewartościowywać majątku przedsiębiorstw. I jedyny taki ruch był w latach 90. W tym momencie nie ma takiej możliwości. Czyli wyobraźmy sobie majątek przedsiębiorstwa, który z roku na rok, właściwie z miesiąca na miesiąc, podlega odpisom umorzeniowym i traci na wartości. Tak? Majątek MEC-u, gdyby oszacować go w całości rynkowo byłby wielokrotnie o większej wartości niż jest obecnie. Ta czynność, której dokonujemy teraz, tzn. wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i wycena tej zorganizowanej części, pozwala – jest to jedyna, jedna z takich furtek – pozwala na przeszacowanie tej wartości majątku. Przy czym należy cały czas mieć z tyłu głowy prawo podatkowe. To znaczy: niezależnie od tego, jaką wartość majątku przeniesiemy do Ciepłowni Ostrowieckiej, odpisy umorzeniowe pod względem podatkowym muszą być kontynuowane. Jest to obligatoryjne. Czyli podatkowo nic się nie zmienia. Kontynuacja. Natomiast, jeżeli chodzi…. Podatkowo przenosimy wartość początkową, dotychczasowe odpisy i wychodzimy na wartość netto. Podatkowo kontynuacja w 100%. Natomiast bilansowo mamy przed sobą duże wyzwanie. Ponieważ mamy szansę wzmocnić kapitałowo spółkę MEC, co w obecnej sytuacji jest bardzo istotne. W momencie, kiedy jesteśmy w takim procesie analitycznym, w wielu instytucjach bankowych, wzmocnienie kapitałowe MEC-u jest bardzo istotne. Ten ruch wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa pozwoli nam zwiększyć sumę bilansową o 24 mln i to właściwie po stronie kapitału własnego. Więc wszelkie wskaźniki zaangażowania, wskaźnik kapitału własnego do ogółem pasywów poprawią się i to właściwie poprawią się dwukrotnie. Tak, że poprawiamy sytuację MEC-u, a z drugiej strony wnosząc aport do Ciepłowni – ze spółki, która w tym momencie ma kapitał własny na symbolicznym poziomie, ponieważ pozwalającym na postawienie tej spółki na zorganizowanie, z poziomu 10 tys., my przechodzimy do spółki z kapitałem na poziomie 28 mln, w zaokrągleniu jeszcze w górę. Więc budujemy sumę bilansową dosyć istotną i mocnego gracza na naszym rynku. Spółka o takiej wartości majątku jest po prostu lepszym graczem, tak? Jest bardziej wiarygodna, także tak już, kolokwializując, naprawdę udaje nam się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, a przy okazji jeszcze częściowo wyjść z ETS-ów.
27 WRZEŚNIA 2022 W obliczu kryzysu energetycznego Niemcy sięgają po najbrudniejsze paliwa kopalne na świecie | (...) Nie tak miało być. Ta elektrownia węglowa jest jedną z kilku w całym kraju, które miały zostać zamknięte do końca roku, aby podtrzymać zobowiązanie Niemiec do stopniowego wycofywania węgla do końca tej dekady. Jednak w sytuacji, gdy Rosja ogranicza dostawy gazu ziemnego do Europy i nie ma szybkich możliwości zastąpienia tej energii, Niemcy ostrożnie zwracają się ku najbardziej niezawodnemu – i zanieczyszczającemu środowisko – paliwu kopalnemu. Co najmniej 20 elektrowni węglowych w całym kraju jest wskrzeszonych lub rozbudowywanych po terminach zamknięcia, aby zapewnić Niemcom wystarczającą ilość energii na przetrwanie zimy. (...) https://www.npr.org/2022/09/27/1124448463/germany-coal-energy-crisis
4 października 2023 Niemcy zatwierdzają ponowne uruchomienie elektrowni węglowych tej zimy
BERLIN, 4 października (Reuters) – Rząd Niemiec zatwierdził w środę ponowne uruchomienie rezerwowych elektrowni opalanych węglem brunatnym od października do końca marca 2024 r., poinformowało ministerstwo gospodarki, jako krok w celu zastąpienia deficytowego gazu ziemnego tej zimy i uniknięcia niedoborów.
W związku z inwazją Rosji na Ukrainę i nagłym spadkiem importu rosyjskiego gazu do Niemiec Berlin ponownie uruchomił elektrownie węglowe i wydłużył ich żywotność, osiągając zeszłej zimy łączną produkcję 1,9 gigawatogodzin.
Pomimo zmniejszenia wąskich gardeł gazowych od zeszłej zimy dzięki nowym dostawom skroplonego gazu ziemnego (LNG) do terminalu, plany dotyczące zasilania węglem zostaną ponownie aktywowane, a rząd przedstawi do lata przyszłego roku propozycje, w jaki sposób zrównoważyć zwiększony dwutlenek węgla, który elektrownie te będą wytwarzać tej zimy.
https://www.reuters.com/business/energy/germany-approves-bringing-coal-fired-power-plants-back-online-this-winter-2023-10-04/
2maja 2022 Minister Klimatu: możemy pomóc Niemcom w derusyfikacji energii
Anna Moskwa stwierdziła, że polska rafineria może pomóc Niemcom w uniezależnieniu się od rosyjskiej ropy naftowej. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, weźmie udział w nadzwyczajnym posiedzeniu ministrów Unii Europejskie do spraw energii. Przed wylotem do Brukseli minister ogłosiła, że będzie m.in. rozmawiała z Niemcami o jak najszybszym odcięciu się od rosyjskich surowców energetycznych. W temacie ropy naftowej Anna Moskwa zadeklarowała, że Niemcom mogłaby pomóc Polska i jej rafineria naftowa w Gdańsku.
(...) W temacie gazu ziemnego minister klimatu i środowiska wspomniała o uruchomieniu gazociągu łączącego Polskę i Litwę, i że może nim płynąć amerykański gaz dostarczany do litewskiego gazoportu. Anna Moskwa odniosła się także do sprawy płatności za rosyjski gaz w rublach. (...) https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10706140/minister-klimatu-mozemy-pomoc-niemcom-w-derusyfikacji-energii.html
Gaz już też nie jest dobry bo też dwutlenek węgla podczas jego spalania powstaje. Bodaj 2 razy mniej niż z węgla, ale jednak.
2 grudnia 2023 KLIMAT | ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE
COP28: Scholz wzywa do stopniowego wycofywania się z węgla, ropy i gazu
Podczas COP28 w Dubaju kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał do stopniowego wycofywania się z paliw kopalnych, Stany Zjednoczone ogłosiły 3 miliardy dolarów nowych funduszy klimatycznych, a Francja naciskała na energię jądrową jako sposób na zmniejszenie emisji.
Olaf Scholz zachwalał "Klub Klimatyczny", któremu Niemcy współprzewodniczą wraz z Chile
"Wszyscy musimy teraz wykazać się zdecydowaną determinacją w dążeniu do stopniowego wycofywania paliw kopalnych – przede wszystkim węgla. Możemy wypłynąć na tę konferencję klimatyczną" – powiedział Scholz delegacjom z całego świata.
Scholz powiedział, że Niemcy są liderem w rozwoju szeregu rozwiązań w zakresie czystej energii i powtórzył zobowiązanie Niemiec do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2045 roku.
"Technologie już są: energia wiatrowa, fotowoltaika, silniki elektryczne, zielony wodór" – dodał.
Ponad 100 krajów uczestniczących w szczycie wezwało również do "stopniowego wycofywania" paliw kopalnych, a nie "stopniowego wycofywania", a wiceprezydent USA Kamala Harris dołączyła do apeli w sobotę.
"phaseout" of fossil fuels rather than a "phasedown" - Ponoć oba te wyrażenia to synonimy?
https://coveringclimatenow.org/from-us-story/phase-out-vs-phase-down-and-the-future-of-cop/
Grupy ekologów z zadowoleniem przyjęły cele wyznaczone przez Scholza, ale stwierdziły, że jego rząd nie wykazał wystarczających działań w tej sprawie.
"Podczas gdy niemiecki rząd wysyła pozytywne sygnały w Dubaju, w Niemczech najpierw potrzebne są orzeczenia sądowe, aby zmusić rząd do działania" – powiedziała Viviane Raddatz, szefowa polityki klimatycznej WWF w Niemczech.
Dyrektor wykonawczy niemieckiego oddziału Greenpeace Martin Kaiser powiedział, że Scholzowi brakowało "konsekwencji i wiarygodności" w jego polityce klimatycznej.
Ponad 100 krajów zobowiązuje się do potrojenia udziału odnawialnych źródeł energii
Scholz ponowił również wezwania do potrojenia ekspansji energii odnawialnej do 2030 roku.
"Nadal jest możliwe, abyśmy w tej dekadzie zredukowali emisje na tyle, aby osiągnąć cel 1,5 stopnia" – powiedział.
"Uzgodnijmy tutaj w Dubaju dwa wiążące cele: jeden to potrojenie ekspansji energii odnawialnej, a drugi to podwojenie efektywności energetycznej – oba do 2030 roku".
Co najmniej 118 krajów zgodziło się na ten cel, w tym Brazylia, Nigeria, Australia, Japonia, Kanada, Chile. Chiny i Indie wyraziły poparcie, ale jak dotąd oficjalnie nie poparły tego zobowiązania. (...) https://www.dw.com/en/cop28-germanys-scholz-calls-to-phase-out-coal-oil-and-gas/a-67614763
2 grudnia 2023 COP28: POLSKA PRZYJĘŁA DEKLARACJĘ O POTROJENIU MOCY WYTWÓRCZEJ ENERGII JĄDROWEJ DO 2050 ROKU. Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej – podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując dziś w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 roku. (...) https://www.radiomaryja.pl/informacje/cop28-polska-przyjela-deklaracje-o-potrojeniu-mocy-wytworczej-energii-jadrowej-do-2050-roku/
Ponoć we Francji 2/3 energii pochodzi z atomu. Ale Niemcy mówili, że atom też nie za bardzo jest, bo jest problem z odpadami z tych elektrowni.
26 kwietnia 2024 Azerbejdżan, gospodarz COP29, twierdzi, że jego paliwa kopalne są "darem od Boga".
- Prezydent Alijew zobowiązuje się do zwiększenia inwestycji w gaz/
- Kraj zachwala również wprowadzenie zielonej energii w tej dekadzie
Olaf Scholz wita Ilhama Alijewa 26 kwietnia.
Azerbejdżan, gospodarz tegorocznego szczytu klimatycznego COP29, będzie nadal inwestował w zwiększenie produkcji gazu, aby zaspokoić popyt z Europy, ponieważ jego prezydent powiedział, że jego obfite paliwa kopalne są "darem od Boga".
Prezydent Ilham Alijew powiedział podczas Petersberskiego Dialogu Klimatycznego w Berlinie, że ropa i gaz będą potrzebne jeszcze przez "wiele lat", ponieważ kraj przygotowuje się do organizacji 29. konferencji stron Organizacji Narodów Zjednoczonych (COP29) w Baku pod koniec tego roku. Podkreślił on, że Porozumienie z Unią Europejską w celu zwiększenia dostaw gazu ziemnego, aby zrekompensować rosyjskie niedobory po inwazji na Ukrainę.
https/www.bloomberg.com/news/articles/2024-04-26/cop29-host-azerbaijan-says-its-fossil-fuel-is-gift-of-the-gods
2023: Gospodarza przyszłorocznego szczytu klimatycznego mają wybrać tym razem kraje z grupy Europy Wschodniej. Jeszcze niedawno wydawało się, że pewniakiem jest Bułgaria, ale Rosja skutecznie zablokowała tę kandydaturę. Nie zgodzi się na żadne państwo należące do Unii Europejskiej.
Dziękujemy Panie Prezydencie, za obniżkę cen ciepła, która przyniosła podwyzke rachunków.
Takie rzeczy tylko u nas.
Dokładnie. Sami sobie tak wybrali niedawno, więc mają to co chcieli. Nie rozumiem teraz tych pretensji.