Ostrowiec Świętokrzyski - Widok na fragment miasta

Ostrowiec Świętokrzyski www.ostrowiecnr1.pl

Szukaj
Właściciel portalu


- Reklama -

Logowanie

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Zaloguj się, aby zbaczyć, kto jest teraz on-line.
Aktualna sonda
Czy uważasz, że dobrze zagłosowałeś w kwietniu wybiarając obecnie rządzących?
Aby skorzystać
z mailingu, wpisz...
Korzystając z Portalu zgadzasz się na postanowienia Regulaminu.

MEC 75%

Ilość postów: 869 | Odsłon: 64472 | Najnowszy post | Post rozpoczynający
      • Odp.: MEC 75%

        Z takim towarzystwem mieszkańcy nie maja szans. Płakać i płacić.

        Gość
        Zgłoś
        Odpowiedz
      • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 861

        Odp.: MEC 75%

        Można sobie obejrzeć całe ale o MECu pierwszy link godzina 22:12:00

        Gość
        Zgłoś
        Odpowiedz
        • Odp.: MEC 75%

          W ostatnim czasie Najwyższa Izba Kontroli wykazała, że spośród 94 mld złotych, które Polska uzyskała w ostatnich latach z handlu emisjami CO2, jedynie ok. 1,5 mld złotych trafiło na poczet transformacji energetycznej.

          https://duckduckgo.com/?q=gdzie+trafiaja+pieniadze+z+ets

          Gość
          Zgłoś
          Odpowiedz
          • Odp.: MEC 75%

            Za sprawą najnowszej reformy unijnego systemu handlu, od 2026 roku będą do niego należeć także spalarnie odpadów komunalnych. ETS jest podstawą europejskiej polityki klimatycznej i w znacznym stopniu odpowiada za widoczne postępy w redukcji emisji.

            Aktualnie system obejmuje 40 proc. emisji gazów cieplarnianych powstających w UE, pochodzących z sektora przemysłu, energetyki, ciepłownictwa czy ruchu lotniczego. Jest nim objętych około 11 000 instalacji spalania paliw i zakładów produkcyjnych. Za sprawą najnowszej reformy, od 2026 roku do systemu należeć będą także spalarnie odpadów komunalnych. https://duckduckgo.com/?q=spalarnia+smieci+ets

            Gość
            Zgłoś
            Odpowiedz
        • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 865

          Odp.: MEC 75%

          autotldr 06.11.2024, 08:48:32 via Wykop

          To najlepszy tl;dr, jaki mogłem zrobić, oryginał zmniejszony o 72% (jestem botem)

          Zarządzanie funduszami z emisji CO2 w Polsce

          Analiza Najwyższej Izby Kontroli (NIK) ujawnia nieefektywne zarządzanie środkami z emisji CO2 w Polsce. Od 2013 do 2023 roku Polska zarobiła 94 miliardy złotych ze sprzedaży uprawnień do emisji, z czego 90% w ostatnich latach (2019-2023). Środki te powinny wspierać transformację energetyczną, ale jedynie 1,3% zostało przeznaczone na redukcję emisji. Reszta zasiliła budżet na bieżące wydatki takie jak programy socjalne czy stabilizacja cen energii, nie wspierając modernizacji sektora energetyki odnawialnej. Niewłaściwe wykorzystanie funduszy prowadzi do utrzymywania obecnych problemów energetycznych.

          Wpływ decyzji finansowych na transformację energetyczną

          Polska wydaje większość dochodów z emisji CO2 na doraźne potrzeby budżetowe zamiast inwestycji długoterminowych. Zamiast wspierać nowe technologie i zmniejszać emisję gazów cieplarnianych, środki te wydano na cele polityczne. Ogranicza to tempo transformacji energetycznej i wpływa na konkurencyjność gospodarki oraz jakość życia obywateli. Zamiast krótkoterminowych rozwiązań, większy procent funduszy powinien być przeznaczony na wspieranie inwestycji w niskoemisyjne technologie, co mogłoby obniżyć koszty energii i przyspieszyć zieloną transformację w Polsce bez obciążania budżetu.

          https://globenergia.pl/gdzie-trafily-srodki-z-ets-budzet-polski-cierpi-przez-zbyt-male-przychody-z-handlu-emisjami/

          Gość
          Zgłoś
          Odpowiedz
          • Odp.: MEC 75%

            Zwyczajny podatek to jest i tyle. Jak łatwo nie płacić podatków? https://www.youtube.com/watch?v=TODYw-kWUI8

            Gość
            Zgłoś
            Odpowiedz
          • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 867

            Odp.: MEC 75%

            Gdzie podziały się wszystkie pieniądze? Jak państwa członkowskie wydały swoje dochody z ETS

            Opublikowano 29 listopada 2022 r.

            Przed dzisiejszym wieczorem, w ramach negocjacji Fit for 55, kolejnymi trilogami dotyczącymi systemu handlu emisjami (ETS), WWF publikuje nowy raport na temat wydatków z tytułu dochodów z ETS. Raport analizuje, w jaki sposób system generuje dochody dla państw członkowskich i jak wydawały te pieniądze w latach 2013–2021. Analiza WWF wykazała, że ​​obecny system jest pełen wad i że konieczne są znaczące zmiany — w tym znacznie surowsze zasady dotyczące sposobu, w jaki państwa UE wydają pieniądze z ETS.

            System handlu emisjami, dekada zasady „zanieczyszczający nie płaci”

            System handlu emisjami został wprowadzony w 2005 r. z myślą o wdrożeniu systemu cen emisji dwutlenku węgla dla sektorów energetycznego, ciężkiego przemysłu i lotnictwa, mającego na celu zachęcenie do dekarbonizacji. Jednak prawie dwie dekady później egzekwowanie zasady „zanieczyszczający płaci” pozostaje mrzonką. Analiza WWF wykazała, że ​​w badanym okresie (2013–2021) ponad połowa emisji ETS (53%) została rozdana zanieczyszczającym za darmo w ramach tzw. programu „bezpłatnego przydziału”. Te bezpłatne pozwolenia na zanieczyszczanie były warte 98,5 EUR – więcej niż wszystkie przychody, jakie kraje UE zarobiły na sprzedaży regularnych uprawnień.

            Podczas gdy średnia cena emisji dwutlenku węgla na rynku za jedną tonę CO2 wynosiła 14 EUR, rzeczywista cena, jaką zapłaciły branże, biorąc pod uwagę bezpłatne uprawnienia, wyniosła marne 6,58 EUR. Jest to kwota daleka od kwoty potrzebnej do uruchomienia ogromnych inwestycji w dekarbonizację, które powinny były nastąpić.

            Państwa członkowskie muszą przeznaczyć środki z ETS na rzeczywiste działania klimatyczne

            W ciągu ostatnich kilku lat cena emisji dwutlenku węgla wzrosła dramatycznie, podobnie jak przychody krajów UE z ETS. W ciągu ostatnich dziewięciu lat kraje UE zebrały do ​​88,5 mld EUR, które mogłyby przeznaczyć na działania klimatyczne i odchodzenie od paliw kopalnych. Jednak analiza WWF wykazała, że ​​25 miliardów euro z tego dochodu nie zostało wydane na działania klimatyczne, a kolejne 12 miliardów euro wydano na projekty, które nie były rozsądne pod względem klimatycznym lub mogły nawet skutkować zwiększonymi emisjami, na przykład infrastruktura węglowa i gazowa lub rekompensata cenowa za emisję dwutlenku węgla.

            Analiza była utrudniona ze względu na znaczne luki i niespójności w sprawozdawczości państw członkowskich. Bardzo często informacje dotyczące sposobu wydatkowania dochodów z ETS są pełne niespójności i błędów – jeśli w ogóle są dostępne.

            https://www.wwf.eu/?8399416/Where-did-all-the-money-go-How-Member-States-spent-their-ETS-revenues

            Gość
            Zgłoś
            Odpowiedz
            • Odp.: MEC 75%

              No dobrze , to co będzie z ostrowieckim długiem Mecu na 65 baniek?

              Gość
              Zgłoś
              Odpowiedz
              • Odp.: MEC 75%

                23 maja 2022 Jaka jest emisja CO2 z gazu ziemnego? Czy gaz jest paliwem ekologicznym?

                (...) Szacuje się, że przy spalaniu węgla kamiennego potrzebnego do wytworzenia 1 MWh energii, do atmosfery widzialna jest prawie tona CO2. Dla porównania, emisja CO2 z gazu ziemnego jest niemal o połowę niższa.

                Niska emisja CO2 z gazu ziemnego nie jest wystarczającym argumentem za tym, żeby surowiec ten uznać za paliwo ekologiczne. Rzeczywiście, czerpanie z niego energii jest mniej szkodliwe dla środowiska. Nie ma tu też pozostałości w postaci pyłów, które osiadają na glebie i w wodzie. Jednak to za mało, by mówić o ekologii. https://beneutral.pl/redaktor/wiktoria

                - Gaz ziemny nie rozwiązuje jednego z najważniejszych problemów związanych z ochroną środowiska, a zatem ograniczenia pozyskiwania zasobów naturalnych.

                - To paliwo nieodnawialne, które wydobywane jest ze złóż. Prowadzi to do nieuniknionego wyczerpania się zasobów, a zatem ponownego braku odpowiedniego paliwa.

                Można uznać, że ze względu na emisję CO2 z gazu ziemnego ten surowiec trzeba potraktować jako paliwo skuteczne zaledwie przez kilka najbliższych lat. (...) https://beneutral.pl/emisja-co2-z-gazu-ziemnego

                Gość
                Zgłoś
                Odpowiedz
              • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 872

                Odp.: MEC 75%

                https://duckduckgo.com/?q=ets+ciep%C5%82ownia+gazowa&ia=web

                Polskie ciepłownie przed szansą dostania darmowych certyfikatów EU ETS ...

                15 kwietnia 2024 W ramach rewizji systemu EU ETS zakończonej w maju 2023 r. zmianom uległy zasady przyznawania darmowych uprawnień. Zgodnie z nowymi przepisami, ciepłownie w Polsce będą mogły otrzymać dodatkowe bezpłatne uprawnienia w wysokości 30 proc. poziomu referencyjnego.

                https://filarybiznesu.pl/gospodarka/energetyka/polskie-cieplownie-przed-szansa-dostania-darmowych-certyfikatow-eu-ets/a24266

                Elektrociepłownia gazowa we Władysławowie | Instal > 2003 > nr 9 > 35--39

                Abstrakt

                Obecnie obserwowany w krajowym ciepłownictwie poważny wzrost zainteresowania skojarzonymi układami rozproszonymi prowadzi do pojawiania się nowych źródeł, w których zastosowano gospodarkę cieplno-elektryczną i to przeważnie opartą na paliwie gazowym. Ciekawym przykładem jest tu elektrociepłownia gazowa we Władysławowie, którą bliżej przedstawiono. Jako paliwo zastosowano w niej gaz ziemny towarzyszący ropie naftowej wydobywanej z podmorskiego złoża.

                https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.baztech-1d140e70-1f17-464f-b149-bedf2a3fefa3

                Ciepłownia we Władysławowie należy do Orlenu? https://duckduckgo.com/?q=certyfikaty+ets+Elektrociep%C5%82ownia+gazowa+we+W%C5%82adys%C5%82awowie&ia=web

                Elektrociepłownia Władysławowo – elektrociepłownia gazowa produkująca energię elektryczną i ciepło we Władysławowie. Właścicielem i operatorem obiektu jest spółka Energobaltic. Wikipedia (PL)

                (...) Elektrociepłownia zlokalizowana jest we Władysławowie u samej nasady Mierzei Helskiej w bezpośrednim sąsiedztwie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Ze względu na rodzaj zasilania zakład jest unikatowy w skali Polski. Elektrociepłownia do produkcji energii elektrycznej i ciepła wykorzystuje gaz towarzyszący wydobyciu ropy naftowej z podmorskiego złoża B3 eksploatowanego przez Petrobaltic. Gaz dostarczany jest do zakładu podmorskim rurociągiem łączącym go z platformą Baltic Beta. Wcześniej przed realizacją inwestycji gaz ten był spalany w pochodni na platformie.

                W związku ze złożonym składem gazu towarzyszącego złożom ropy naftowej (tylko 45% metanu, 20% ciężkich węglowodorów propan-butan) elektrociepłownia została wyposażona w część rafineryjną która separuje z dostarczanego rurociągiem surowca propan-butan oraz kondensat gazu naturalnego. (...)

                Gość
                Zgłoś
                Odpowiedz
          • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 868

            Odp.: MEC 75%

            "Gdzie się podziały wszystkie pieniądze?" – sprawozdanie o dochodach z EU ETS 2022 (listopad 2022)

            PDF 3.42 MB https://www.wwf.eu/?8275441/ETS-revenues-report-2022

            https://wwfeu.awsassets.panda.org/downloads/ets_revenues_report_2022___web___final.pdf

            https://www.cleanenergywire.org/news/emissions-trading-generates-185-billion-euros-revenue-germany-2024-uba

            Gość
            Zgłoś
            Odpowiedz
        • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 873

          Odp.: MEC 75%

          Wartości opałowe (WO) i wskaźniki emisji CO2 (WE)

          https://www.kobize.pl/uploads/materialy/materialy_do_pobrania/monitorowanie_raportowanie_weryfikacja_emisji_w_eu_ets/WO_i_WE_do_monitorowania-ETS-2023.pdf

          Ile CO2 z 1 kWh gazu ziemnego?

          z KOBiZE mamy wartości opałowe dla gazu ziemnego oraz zwartość emisji CO2:

          Wo = 9,97 kWh/m3 oraz Wo= 55,82 kg CO2/GJ : 277,777kWh/GJ = 0,201 kg CO2/kWh. Czyli z 1 m3 gazu ziemnego powstaje 9,97 kWh/m3 * 0,201 kg CO2/kWh = 2,004 kg CO2/m3.

          https://arcadia-termocad.pl/tag/dwutlenek-wegla/

          https://www.google.pl/search?q=beneutral.pl%2Femisja-co2-z-gazu-ziemnego https://shorturl.at/qAJ1K

          Gość
          Zgłoś
          Odpowiedz
1234 ... 4344464849
Przejdź do strony nr
55 postów w tym wątku zostało wyłączonych z wyświetlania ze względu na sprzeczność z Zasadami Forum lub czasowo. Możesz wyświetlić wątek wraz z tymi postami.

- Reklama -
- Ogłoszenie społeczne -

- Reklama -

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -