Ostrowiec Świętokrzyski - Widok na fragment miasta

Ostrowiec Świętokrzyski www.ostrowiecnr1.pl

Szukaj
Właściciel portalu


- Reklama -

Logowanie

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Zaloguj się, aby zbaczyć, kto jest teraz on-line.
Aktualna sonda
Czy uważasz, że dobrze zagłosowałeś w kwietniu wybiarając obecnie rządzących?
Aby skorzystać
z mailingu, wpisz...
Korzystając z Portalu zgadzasz się na postanowienia Regulaminu.

MEC 75%

Ilość postów: 869 | Odsłon: 64471 | Najnowszy post | Post rozpoczynający
            • Odp.: MEC 75%

              7 stycznia 2025 Wodór ze słońca i wiatru będą wytwarzać naukowcy ZUT, ale pod Stargardem

              Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uczelnia dla Zielonego Przemysłu, wspólnie ze spółką LOCUS-TECH wybuduje instalację do produkcji zielonego wodoru z elektrolizerem o mocy 10 MW oraz magazyn wodorowy wraz z infrastrukturą naukowo - badawczą. 

              Centrum Technologii Wodorowych ma zostać wybudowane w Lipniku pod Stargardem. Będzie to instalacja do wytwarzania „zielonego wodoru” oraz Centrum Badawczo – Naukowe, w którym testowane będą technologie wodorowe.

              A ta instalacja do produkcji zielonego wodoru z elektrolizerem o mocy 10 MW oraz magazyn wodorowy wraz z infrastrukturą naukowo - badawczą - wszystko to będzie zasilane energią odnawialną z OZE.

              Inwestycja powstanie na terenie należącym do ZUT.

              - Pod Stargardem dlatego, że tam mamy swoją działkę - wyjaśnia Emilia Kujawa, rzeczniczka prasowa ZUT w Szczecinie. - Zdaniem naukowców tamten teren nadaje się pod taką inwestycję.

              W grudniu prof. Arkadiusz Terman, rektor ZUT i Adam Cichewicz prezes spółki LOCUS-TECH podpisali umowę konsorcjum, która zakłada wspólne starania o dofinansowanie inwestycji. ZUT w tym przedsięwzięciu odpowiada za część dotyczącą rozwoju i badań, a LOCUS – TECH za część komercyjną, dotyczącą produkcji wytwarzania oraz sprzedaży zielonego wodoru na rynku komercyjnym.

              Planowana instalacja będzie zasilana z odnawialnych źródeł energii w związku z tym, do konsorcjantów dołączy firma produkująca zieloną energię za pomocą fotowoltaliki lub elektrowni wiatrowych, albo w połączeniu tych dwóch źródeł. Konsorcjum, które będzie poszerzone o ten podmiot, postara się w marcu o dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w programie „SMART” (maksymalne 150 mln zł). Sam projekt szacowany jest na ok. 200 mln zł.

              - Na razie ta inicjatywa jest uzależniona od pieniędzy jakie mamy otrzymać na dofinansowanie - mówi Emilia Kujawa. - Jesteśmy wspólnie wraz z firmą na etapie przygotowywania dokumentów.

              Technologię, która będzie stosowana w Centrum, polegającą na wykorzystaniu energii z ogniw fotowoltaicznych do produkcji wodoru, celem magazynowania i dalszego użycia do wytworzenia energii elektrycznej zaadaptowali naukowcy z WIMiM ZUT w ramach opracowanego na zlecenie firmy LOCUS – TECH, studium wykonalności "Zielony wodór dla domu”. Firma LOCUS-TECH jest też właścicielem praw wyłącznych do opracowania.

              https://gs24.pl/wodor-ze-slonca-i-wiatru-beda-wytwarzac-naukowcy-zut-ale-pod-stargardem/ar/c1-19025782

              Gość_łobuzek ;-)
              Zgłoś
              Odpowiedz
              • Odp.: MEC 75%

                7 stycznia 2025 Wodór ze słońca i wiatru będą wytwarzać naukowcy... https://shorturl.at/7nRMM

                -----

                "- Na przykład przy produkcji stali, nie jesteśmy w stanie podgrzać pieców za pomocą elektryczności, musimy więc sięgać do innych źródeł energii - mówił prof. Jerzy Buzek." https://shorturl.at/SXiIe

                https://gs24.pl/nie-tylko-elektrycznosc-jest-nam-potrzebna-potrzebujemy-tez-innej-energii-mowil-prof-jerzy-buzek/ar/c1-18968019

                Jerzy Karol Buzek – polski polityk i inżynier, profesor nauk technicznych. W latach 1997–2001 prezes Rady Ministrów, w latach 2009–2012 przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Działacz opozycji demokratycznej w PRL. Wikipedia (PL) https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Buzek

                Piec łukowy, EAF – piec elektryczny, w którym wsad nagrzewany jest łukiem elektrycznym osiągającym temperaturę do kilkunastu tysięcy stopni Celsjusza, co umożliwia nagrzewanie roztapianego wsadu do temperatur od 1400°C do 2000°C. Rozróżnia się:

                - Piece łukowe pośrednie – w których łuk płonie ponad wsadem między elektrodami, ciepło zaś przenosi się do wsadu przez promieniowanie,…

                https://duckduckgo.com/?q=elektryczny+piec+%C5%82ukowy

                https://duckduckgo.com/?q=huta+stali+piec+elektryczny

                29 listopada 2024 Wodór powinien być napędem dla zachodniopomorskiego https://shorturl.at/Mw3am

                Rozmowa z prof. US dr hab. Marzeną Frankowską z Uniwersytetu Szczecińskiego, prezeską Zarządu Klaster METALIKA dla Przemysłu, przewodniczącą Rady Programowej III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Technicznej H2Szczecin „Wodór napędem regionów”. (...)

                https://gs24.pl/wodor-powinien-byc-napedem-dla-zachodniopomorskiego/ar/c1-18970711

                Gość
                Zgłoś
                Odpowiedz
              • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 886

                Odp.: MEC 75%

                @01:44 - Wodór i jego wykorzystanie dla pozyskania energii to nie tylko element dekarbonizacji, ale szansa na rozwój gospodarczy - podkreślał podczas pierwszej sesji konferencyjnej prof. Jerzy Buzek. - A gospodarka wodorowa to polska polityka bezpieczeństwa gospodarczego i politycznego. Nam - całej Unii Europejskiej, potrzebna jest bowiem niezależność energetyczna. A budowanie tej niezależności energetycznej to jeden z elementów, którego Putin nienawidzi. Bo jak my się uniezależnimy, to on zostanie z tymi złożami ropy i gazu sam - tłumaczył.

                Wykorzystanie wodoru dla pozyskania energii? A może odwrotnie - wykorzystanie energii elektrycznej do produkcji / pozyskania wodoru z elektrolizy wody? Energia elektryczna z odnawialnych źródeł energii (słońce, wiatr, geotermia, fale morskie, elektrownie wodne na rzekach i co jeszcze?). Nie ma czegoś takiego jak podziemne złoża wodoru / kopalnie wodoru i ten wykopany spod ziemi wodór zamienimy w energie - to po pierwsze, a po drugie byłoby to paliwo kopalne, a polityka jest taka, że trzeba odchodzić od paliw kopalnych. Chodzi o to jak ten wodór wytworzyć w tani i ekologiczny sposób.

                Gość
                Zgłoś
                Odpowiedz
            • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 881

              Odp.: MEC 75%

              8 stycznia 2025 Znana firma zmienia się i stawia na zielony wodór

              /Dodatkowo firma rozwija technologie LNG i biopaliw, wspierając zrównoważony rozwój i globalną transformację energetyczną./

              Polska firma Rockfin, która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji zaawansowanych systemów dla sektorów energetycznego, przemysłowego, naftowego i gazowego, przeprowadza rebranding. Firma wprowadza także platformę produktową HyVentive, koncentrującą się na innowacyjnych rozwiązaniach związanych z zielonym wodorem i jego zastosowaniami przemysłowymi.

              Rockfin przechodzi rebranding

              Rockfin to firma inżynieryjna z siedzibą w Małkowie koło Gdańska, która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji zaawansowanych systemów dla sektorów energetycznego, przemysłowego, naftowego i gazowego. Zatrudnia ponad 1000 pracowników, a jej produkty trafiają do klientów w ponad 100 krajach. Firma współpracuje z czołowymi graczami branżowymi, takimi jak GE, Siemens, Alstom, Mitsubishi, Shell, Total, BP i Chevron.

              W ciągu ostatnich 5 lat Rockfin zrealizował ponad 6000 kontraktów, obejmujących m.in. systemy olejowe, gazowe, hydrauliczne, rozwiązania dla technologii wodorowych oraz komponenty do turbin parowych i gazowych.

              Nowe kierunki rozwoju

              W ramach rebrandingu Rockfin wprowadza także platformę produktową HyVentive, koncentrującą się na innowacyjnych rozwiązaniach związanych z zielonym wodorem i jego zastosowaniami przemysłowymi. Dodatkowo firma rozwija technologie LNG i biopaliw, wspierając zrównoważony rozwój i globalną transformację energetyczną.

              https://strefabiznesu.pl/znana-firma-zmienia-sie-i-stawia-na-zielony-wodor/ar/c3p2-27149631

              Gość
              Zgłoś
              Odpowiedz
            • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 882

              Odp.: MEC 75%

              Uważni czytelnicy zauważą, że pozostało jeszcze 4 procent produkcji. To wodór z innych źródeł. Też nieekologicznych, ale z wychwytywaniem dwutlenku węgla (taki wodór nazywany jest „niebieskim”), produkowany w procesie elektrolizy za pomocą energii jądrowej (zwany czasem „fioletowym” lub „różowym”) czy znacznie rzadszy wodór ze złóż towarzyszących pokładom gazu ziemnego (nazywany czasem „złotym”).

              https://oko.press/dlaczego-jeszcze-nie-jezdzimy-na-wodor-sa-powody-ale-sprawa-nie-jest-beznadziejna

              Gość
              Zgłoś
              Odpowiedz
              • Odp.: MEC 75%

                Z komentarzy pod artykułem oko.press-u:

                - Samochody na wodór nie są napędzane silnikiem spalinowym - takim z tłokami, korbowodem itd. Wodór jest dostarczany do OGNIWA WODOROWEGO, które produkuje prąd a ten napędza silniki elektryczne. Czyli jest to czysta elektromobilność - wodór jedynie zastępuje baterie - nieefektywne ciężkie - gwarantując czas uzupełnienia paliwa i zasięg jak w samochodzie spalinowym.

                - Wielkie i ciężkie akumulatory zastępujemy wielkimi i ciężkimi zbiornikami na paliwo wodorowe. Jeszcze daleko tym technologiom do ideału. Zasięg FCEV jest porównywalny do BEV, za to cena paliwa/energii jest póki co zdecydowanie na korzyść aut na baterie. Dopiero przyszłość pokaże, która technologia zwycięży.

                - W artykule brakuje jednej istotnej informacji: wodór ma silny efekt cieplarniany, jego GWP100 jest równe 16, czyli ociepla planetę 16 razy mocniej niż CO2, które ma GWP równe 1.

                Potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP, z ang. global warming potential) - wskaźnik służący do ilościowej oceny wpływu danej substancji na efekt cieplarniany. Porównuje ilość ciepła zatrzymanego przez określoną masę gazu do ilości ciepła zatrzymanego przez podobną masę dwutlenku węgla. GWP jest przeliczany dla określonego przedziału czasu, zwykle 20, 100 lub 500 lat. https://pl.wikipedia.org/wiki/Potencja%C5%82_tworzenia_efektu_cieplarnianego

                -----

                Pojazd z ogniwami paliwowymi lub pojazd elektryczny z ogniwami paliwowymi to pojazd elektryczny, który wykorzystuje ogniwo paliwowe, czasami w połączeniu z małą baterią lub superkondensatorem, do zasilania pokładowego silnika elektrycznego. Ogniwa paliwowe w pojazdach wytwarzają energię elektryczną na ogół przy użyciu tlenu z powietrza i sprężonego wodoru. Większość pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi jest klasyfikowana jako pojazdy bezemisyjne. https://en.wikipedia.org/wiki/Fuel_cell_vehicle

                EV (BEV) vs PHEV vs FCEV vs Hybrid: jaka jest różnica?

                -----

                Chodzi o wycieki wodoru... Wycieki wodoru są lub będą dużym problemem?

                16 października 2021 Nie paliwa kopalne, to może wodór? Nie. Ekolodzy biorą się także za niego :) https://biznesalert.pl/nie-paliwa-kopalne-to-moze-wodor-nie-ekolodzy-biora-sie-takze-za-niego/

                Gość
                Zgłoś
                Odpowiedz
                • Odp.: MEC 75%

                  "Wartości podane w tabeli zakładają, że analizowana jest ta sama masa związku; Różne proporcje będą wynikać z konwersji jednej substancji na drugą. Na przykład spalanie metanu do dwutlenku węgla zmniejszyłoby wpływ na globalne ocieplenie, ale o współczynnik mniejszy niż 25:1, ponieważ masa spalanego metanu jest mniejsza niż masa uwolnionego dwutlenku węgla (stosunek 1:2,74). Zob. Dla ilości wyjściowej 1 tony metanu, która ma GWP 25, po spaleniu wynosiłoby 2,74 tony CO2 , z czego każda tona ma GWP równy 1. Jest to redukcja netto o 22,26 tony GWP, co zmniejsza efekt globalnego ocieplenia w stosunku 25:2,74 (około 9 razy)." https://en.wikipedia.org/wiki/Global_warming_potential

                  No ale metan sam z siebie nie zawsze ulatnia się do atmosfery, tylko trzeba zrobić odwiert w Ziemi (ze skorupy ziemskiej na morzach lub oceanach ulatnia się nieraz samoistnie jakiś gaz - podobno - jaki?).

                  Podobno hodowla bydła przyczynia się do globalnego ocieplenia a to dlatego, że w przewodzie pokarmowym bydlęcia fermentuje biomasa, która następnie uchodzi do atmosfery - z przodu lub od strony jej zadu ulatnia się metan. Każdy szanujący się aktywista ekologiczny to wie albo powinien to wiedzieć.

                  "Mit: Krowy emitują więcej gazów cieplarnianych niż transport

                  Największa część związanych z hodowlą bydła emisji pochodzi z wylesiania. „Krowie beknięcia" (czyli bardziej uczenie mówiąc emisja metanu pochodzącego z fermentacji materii organicznej we wnętrznościach przeżuwaczy) to kilka procent całości naszych emisji gazów cieplarnianych." - czyli na tej stronie twierdzi się, że krowa nie pierdzi, tylko beka :)

                  "Czy bydło jest odpowiedzialne za zamiany klimatyczne?

                  Produkowany przez bydło metan przedstawia się jako głównego winnego globalnego ocieplenia. Próbę przedstawienia obiektywnego stanu rzeczy podjął, w czasie targów Ferma, prof. dr hab. inż. Zygmunt"

                  https://duckduckgo.com/?q=byd%C5%82o+efekt+cieplarniany&ia=web

                  Gość
                  Zgłoś
                  Odpowiedz
                  • Odp.: MEC 75%

                    Na ten przykład w Niemczech, niektórzy starają się czasem nie wycinać lasów (nie wylesiać terenu) tylko podejmuje się próby hodowli świń w lesie - świnki pasą się w lesie tak jak dziki :)

                    -

                    Dlaczego dzikie świnie w Niemczech są tak radioaktywne?

                    Przez lata naukowcy nie wiedzieli, dlaczego bawarskie dzikie świnie zawierają poważne poziomy radioaktywnych izotopów. Teraz naukowcy w końcu zrozumieli tajemnicę "paradoksu dzika".

                    https://www.discovermagazine.com/environment/why-are-wild-pigs-in-germany-so-radioactive

                    Przed II wojną światową na terenach dzisiejszych Niemiec testowano broń nuklearną? Ponoć dlatego niemieckie dziki są radioaktywne - bo żywią się radioaktywnymi truflami i że nie jest to wina katastrofy w Czarnobylu.

                    Gość
                    Zgłoś
                    Odpowiedz
                  • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 921

                    Odp.: MEC 75%

                    Owady nie pierdzą metanem (?) i dlatego przyszłością planety jest produkcja białka z owadów?

                    Gość
                    Zgłoś
                    Odpowiedz
              • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 893

                Odp.: MEC 75%

                jest jeszcze szary wodór.

                "Pod złożami węgla w regionie Lotaryngii w północno-wschodniej Francji zidentyfikowano naturalne złoża wodoru, które mogą być największymi tego typu złożami na świecie. Może znajdować się tam nawet 46 mln ton tego cennego gazu, co odpowiada połowie światowej produkcji szarego wodoru."

                Gość
                Zgłoś
                Odpowiedz
                • Odp.: MEC 75%

                  “Biały wodór” - czyli wodór geologiczny, powstający w wyniku szczelinowania...

                  Czy chodzi o proces szczelinowania, jak w przypadku wydobywania gazu łupkowego? Szczelinowanie jest ponoć bardzo NIE-ekologiczne.

                  Gość
                  Zgłoś
                  Odpowiedz
                  • Odp.: MEC 75%

                    Są tacy co przemieniają CO2 w złoto.

                    Gość
                    Zgłoś
                    Odpowiedz
1234 ... 44454749
Przejdź do strony nr
55 postów w tym wątku zostało wyłączonych z wyświetlania ze względu na sprzeczność z Zasadami Forum lub czasowo. Możesz wyświetlić wątek wraz z tymi postami.

- Reklama -
- Ogłoszenie społeczne -

- Reklama -

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Losowa firma:
Rafal Ciba Remonty i wykonczenia
Branża: Budowlane usługi
Dodaj firmę