Udowodnij, że się nie sprawdziło. Na jakiej postawie tak twierdzisz? Może gdyby tego socjalu nie było, to było by jeszcze gorzej? Wiadomo, że demografii diametralnie się nie zmieni w ten sposób ale może choć trochę proces się spowolni. Zresztą w większych miastach przybywa ludności. Na co kto ma siedzieć w mieście gdzie nie ma wystarczającej ilości pracy?
Jak można tak bredzić, że 500/800+ to nie jest socjal? A co to jest, jak nie socjal? Wynagrodzenie za pracę, renta itp.?
Ostrowieccy piewcy socjalu, czyli polityka dyskryminacji pierwszego dziecka:
LokalnaTV: 12 luty 2016 Rodzina 500+ https://www.youtube.com/watch?v=mU1y5PmVtbM
Pamiętajmy,że Mops to spółka z UM i tutaj nikt nie przychodzi z przypadku,tylko z nadania.
Trudno uwierzyć w to, co zostało ukazane w tym filmiku. Skąd pewność, że to prawda?
1 maja 2021 Będzin. Skandaliczne zachowanie pracownicy MOPS w Będzinie. Wyszydzała w Internecie osoby, które proszą o pomoc https://shorturl.at/YSccN
Trudno w to uwierzyć, ale to jednak prawda. Pracownica Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Będzinie wyśmiewała mieszkańców, którzy zgłaszali się do niej po pomoc. Łamiąc wszelkie zasady i przepisy prawa, opublikowała w internecie fragment pisma, jakie zostało skierowane do MOPS-u z prośbą o wsparcie. By podkreślić “komiczność” tej sytuacji, opatrzyła swój wpis hasłem: “Perła na dziś”. Szybko okazało się, że chwilowy ubaw będzie miał dla niej przykre konsekwencje. Kobieta straciła pracę. (...)
https://dziennikzachodni.pl/bedzin-skandaliczne-zachowanie-pracownicy-mops-w-bedzinie-wyszydzala-w-internecie-osoby-ktore-prosza-o-pomoc/ar/c1-15585306
11.01.2019 Psycholog w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
Nie wszyscy wiedzą, że w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św. zatrudnieni są psycholodzy, którzy wspierają, z jednej strony pracowników ośrodka w ich codziennej pracy, z drugiej zaś strony - samych podopiecznych.
-Pomoc psychologiczna na terenie naszego ośrodka cieszy się ogromnym zainteresowaniem - podkreśla Magdalena Salwerowicz, dyrektor MOPS. (...)
Psychologowie swoim wsparciem obejmują rodziny, w których istnieje zagrożenie utratą praw do opieki nad dziećmi. W rodzinach mieszkających na terenie naszego miasta często dochodzi bowiem do przemocy ze strony najbliższych. Najczęściej tam, gdzie występuje problem alkoholowy. W takich rodzinach uruchomiona zostaje procedura "Niebieska karta", która monitorowana jest przez Zespół Interdyscyplinarny do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Często osobą kierującą do psychologa jest pracownik socjalny, który najlepiej zna sytuację danej rodziny.
https://ostrowiecka.pl/2019/01/11/psycholog-w-miejskim-osrodku-pomocy-spolecznej/
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej chce poszerzyć swoja ofertę i skierować ją także do osób, które nigdy wcześniej nie korzystały z MOPS. Zmienili nawet od stycznia tego roku swoją nazwę na Centrum Usług Społecznych: Centrum Usług Społecznych pyta w ankiecie o potrzeby mieszkańców Ostrowca. Można ją wypełnić w Internecie
19.03.2020 Jedni pomagają, drudzy żartują z trudnej sytuacji
(...) Jednak nie wszyscy są poważni w tym trudnym dla Polaków czasie. Jak informuje Magdalena Salwerowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, niektórzy żartują wykorzystując możliwość dowozu pożywienia.
– Dzwonią i piszą maile do nas i do Straży Miejskiej, że potrzebują zakupów, ale żebyśmy nie zapomnieli o alkoholu – mówi Magdalena Salwerowicz.
Magdalena Salwerowicz podkreśla, że MOPS skupia się na pomocy swoim podopiecznym, a także osobom starszym, szczególnie narażonym. (...) https://radiokielce.pl/442683/post-102244/
Zapraszam do "DarkNet-u" ;-) https://archive.ph/P5FEI
Czyli osoby wykluczone społecznie lub bezdomne będą m.in. asystentami rodzin?
https://www.lokalnatelewizja.pl/artykul/28850,p-wabik-w-ekonomii-spolecznej-najwazniejsi-sa-ludzie
100 lat systemu pomocy społecznej w Polsce https://docplayer.pl/188556986-100-lat-systemu-pomocy-spolecznej-w-polsce.html
PRL 1989 Urban kpi z pomocy Zachodu. Pafawag. Upadek usług https://www.youtube.com/watch?v=0Ocpxh81-s4
YouTube: Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym
31.10.2013 Opiekun osób starszych https://www.youtube.com/watch?v=Zz_o-vh27EQ
PRL 1989 Jaruzelski Ostatnia próba ratowania socjalizmu https://www.youtube.com/watch?v=OzhbefD9YCM
-
Czym się różni Centrum Usług Społecznych od Centrum Usług Socjalnych i co ma z tym wspólnego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej?
ChatGPT powiedział: Centrum Usług Społecznych (CUS), Centrum Usług Socjalnych (CUsS) i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) to różne instytucje, które działają w obszarze pomocy społecznej, ale mają nieco inne cele i zakres działalności. Oto, czym się różnią:
1. Centrum Usług Społecznych (CUS):
- Jest to instytucja, która działa na rzecz wsparcia społecznego mieszkańców gminy (najczęściej w miastach). CUS koordynuje usługi społeczne na poziomie lokalnym, organizując pomoc i usługi w zakresie zdrowia, edukacji, zatrudnienia, integracji społecznej i innych.
- CUS może oferować szeroką gamę usług, które wspierają w codziennym życiu osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.
2. Centrum Usług Socjalnych (CUsS):
- To jednostka organizacyjna, której zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie usług socjalnych, szczególnie dla osób potrzebujących wsparcia materialnego i społecznego, takich jak osoby starsze, bezrobotne, z niepełnosprawnościami czy w kryzysach życiowych.
- CUSy są częścią reformy wprowadzającej nowe modele organizacyjne w pomocy społecznej. CUsS może zatem obejmować bardziej ukierunkowane wsparcie socjalne, a jego zadania mogą obejmować m.in. udzielanie zasiłków, organizowanie wsparcia dla rodzin czy pomoc w zakresie opieki.
3. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS):
- MOPS to jednostka organizacyjna, która pełni głównie funkcje pomocy społecznej w zakresie udzielania wsparcia osobom i rodzinom, które z powodu swojej sytuacji życiowej są w potrzebie. Oferuje zasiłki, pomoc w zakresie opieki nad dziećmi, wsparcie dla osób starszych czy pomoc w sytuacjach kryzysowych.
- MOPS ma bardziej tradycyjny charakter, ponieważ jest głównie odpowiedzialny za udzielanie pomocy w formie finansowej i socjalnej oraz wsparcie w zakresie organizacji pomocy w trudnych sytuacjach życiowych.
Podsumowując:
- CUS i CUsS to instytucje, które mogą różnić się pod względem zakresu działalności, przy czym CUS zazwyczaj obejmuje szerszy zakres usług społecznych, podczas gdy CUsS koncentruje się bardziej na usługach socjalnych.
- MOPS natomiast jest instytucją, która bezpośrednio zajmuje się świadczeniem pomocy społecznej w zakresie wsparcia finansowego, pomocy materialnej i w kryzysowych sytuacjach życiowych.
W niektórych miejscach te instytucje mogą się łączyć lub współpracować, aby zapewnić kompleksową pomoc mieszkańcom. W praktyce MOPS może współpracować z CUS lub CUsS, aby zapewnić pełniejsze wsparcie społeczne w danej gminie.
ChatGPT może popełniać błędy. Sprawdź ważne informacje. https://chatgpt.com/
Jaruzelski nie omieszkał na koniec wspomnieć też o muzealnictwie:
"partia nie może być ani muzealną, ani księżycową"
(...) Organizatorzy chcą też wyjaśnić organizacjom pozarządowym (ang. NGO-som), które mają z Centrum Usług Społecznych współpracować, w jaki sposób mają planować swoje przyszłe działania.
– CUS ma być koordynatorem całego systemu wsparcia. Jako koordynator musi zbierać informacje od wielu innych jednostek dotyczących tego, jakie i dla kogo pełnione są konkretne usługi – mówi Marcin Marzec.
Zadaniem pracowników CUS-u ma być m.in. zapewnienie wsparcia psychologicznego potrzebującym mieszkańcom oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. W planach jest m.in. utworzenie domu sąsiedzkiego, miejsca aktywności lokalnej i wzmocnienie istniejącej już szkoły rodzin. (...)
O jakich konkretnie organizacjach pozarządowych mówimy? Prywatne Stowarzyszanie LGD Krzemienny Krąg z Bałtowa i jeszcze jakieś inne? Trzeba znaleźć listę uczestników Szybkich Randek pod patronatem CRL i zobaczyć czym owe organizację pozarządowe się zajmują, czyli poznać ich statut. Szybkie Randki 2.0 kiedy się odbyły? Gdyby portal mieszkańca umożliwiał randkowanie on-line to pewnie już by wiedziały, ale ...
Stop cenzurze na forum!
Informacje dostępne od lat na stronie Urzędu Marszałkowskiego. Czy będzie egzamin dla pracowników? Wystarczy podesłać komuś linka aby sobie przeczytał i tyle. Potem egzamin czy umie czytać ze zrozumieniem :)
Strona główna>Urząd Marszałkowski>Departamenty>Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej>Projekty zrealizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej>Liderzy kooperacji>Centrum Usług Społecznych
wtorek, 23 sierpnia 2022
Centrum Usług Społecznych
Centrum usług społecznych (CUS) to nowa jednostka organizacyjna gminy i instytucja lokalnej polityki społecznej. Możliwość tworzenia CUS wprowadza ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych. Ustawa nie nakłada na samorządy gminne obowiązku tworzenia CUS. Zawiera regulacje kierunkowe, pozostawiające duży obszar swobody w zakresie organizacji i funkcjonowania lokalnego systemu usług społecznych.
CUS to nowy element polityki społecznej, który ma ułatwić gminom świadczenie różnego rodzaju usług odpowiadających potrzebom lokalnej społeczności. W myśl założeń ustawy o CUS wsparcie usługowe ma być organizowane na poziomie lokalnym w sposób kompleksowy a zarazem spersonalizowany, zgodnie z zasadą podmiotowego traktowania mieszkańców.
CUS to miejsce, w którym są dostępne usługi z różnych systemów zabezpieczenia społecznego: pomocy społecznej, polityki rodzinnej, promocji i ochrony zdrowia, kultury, edukacji publicznej dostępne dla wszystkich mieszkańców niezależnie od sytuacji finansowej.
Informacje o CUS dostępne są również na stronach internetowych:
• Kancelarii Prezydenta RP:
https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/centrum-uslug-spolecznych
• Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej:
https://www.gov.pl/web/rodzina/centra-uslug-spolecznych
• Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie:
https://www.ipiss.com.pl/centrum-uslug-spolecznych-od-koncepcji-do-wdrozenia-przepisow-ustawy
Zapraszamy również do lektury pisma Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej „Wiadomości Społeczne” dotyczącego centrów usług społecznych:
https://ptps.org.pl/wp-content/uploads/2021/12/Wiadomosci-Spoleczne-124-2021.pdf
oraz publikacji dotyczącej procesu deinstytucjonalizacji:
https://ptps.org.pl/nowa-publikacja-deinstytucjonalizacja-w-polityce-spolecznej-szanse-i-zagrozenia/
Pliki do pobrania:
Ustawa o CUS
CUS broszura 1- Dlaczego CUS
CUS broszura 2 – Diagnoza potrzeb i potencjału społeczności lokalnej
CUS broszura 3 – Zarządzanie usługami w CUS
CUS broszura 4 – Współpraca międzysektorowa w ramach CUS
CUS broszura 5 – Organizator Społeczności Lokalnej w CUS
CUS broszura 6 – Przekształcenie ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych
CUS broszura 8 – Asystentura rodziny w centrach usług społecznych
CUS broszura 9 – Reintegracja społeczna i zawodowa w centrach usług społecznych