Ostrowiec Świętokrzyski - Widok na fragment miasta

Ostrowiec Świętokrzyski www.ostrowiecnr1.pl

Szukaj
Właściciel portalu


- Reklama -

Logowanie

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Zaloguj się, aby zbaczyć, kto jest teraz on-line.
Aktualna sonda
Czy uważasz, że dobrze zagłosowałeś w kwietniu wybiarając obecnie rządzących?
Aby skorzystać
z mailingu, wpisz...
Korzystając z Portalu zgadzasz się na postanowienia Regulaminu.
            • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 43

              Odp.: Najlepszy psychiatra w Ostrowcu

              Osobowość dyssocjalna, antyspołeczne zaburzenie osobowości

              Klasyfikacje:

              1) ICD-10: F60.2 Osobowość psychopatyczna

              2) DSM-IV: 301.7

              Osobowość dyssocjalna, antyspołeczne zaburzenie osobowości (ang. antisocial personality disorder, ASPD) – zaburzenie osobowości dotykające 2–3% każdego społeczeństwa, występujące częściej wśród mężczyzn niż kobiet (3:1).

              Charakteryzuje się trwałym wzorcem lekceważenia i łamania norm społecznych oraz praw innych ludzi. Patologiczne zachowanie przejawia się także często w impulsywności, braku odpowiedzialności, niskiej empatii, skłonności do kłamstwa i nietrwałymi relacjami. Cechy te sprawiają, że osoby z osobowością dyssocjalną, częściej niż ogół społeczeństwa, wchodzą w konflikty z prawem (nawet 47% mężczyzn i 21% kobiet osadzonych w więzieniach spełnia kryteria diagnostyczne). Nie oznacza to, że wszyscy z zaburzeniem wchodzą w zatarg z prawem. W literaturze wyróżnia się kategorię tzw. „psychopatów odnoszących sukcesy” (ang. successful psychopaths), którzy pomimo bezwzględności w działaniu, potrafią powstrzymywać patologiczne zachowanie, tak aby uchronić się przed grożącymi konsekwencjami prawnymi. Osoby te mogą osiągać wielkie sukcesy w biznesie, nauce czy medycynie.

              Wbrew mitom panującym w popkulturze, ASPD i psychopatia nie są dodatnio skorelowane z inteligencją (w rzeczywistości może występować nieduża, ujemna korelacja).

              Definicje podane w ICD-10 (osobowość dyssocjalna) i w DSM (antyspołeczne zaburzenie osobowości) traktowane są jak opisujące tożsame zaburzenie (w tym także psychopatię i socjopatię). Część badaczy i klinicystów uważa kategorię za zbyt heterogeniczną i postuluje o wyodrębnienie podtypów (przynajmniej dla psychopatii). Psychopatów, którzy mogą posiadać wiele cech antyspołecznego zaburzenia osobowości (np. impulsywność, brak poczucia odpowiedzialności, skłonność do łamania norm) ma wyróżniać specyficzny styl funkcjonowania interpersonalnego i emocjonalnego: powierzchowność w bliskich relacjach, chłód emocjonalny, brak wstydu i lęku, egocentryzm.

              Podobnego rozróżnienia dokonuje Kazimierz Pospiszyl, dzieląc zaburzenie na typ impulsywny i kalkulatywny. Zaburzenie osobowości wiąże się z obecnością trzech deficytów psychicznych (emocji, uczenia się i relacji interpersonalnych):

              - deficyt lęku – defekt emocjonalny polegający na braku przyswajania odruchów moralnych i braku empatii;

              - deficyt uczenia się – dominująca w typie impulsywnym niezdolność do uczenia się na błędach;

              - upośledzenie związków – relacje oparte na przydatności innych do własnych celów, płytkie związki – dominujące w typie kalkulatywnym, ignorowanie konwencji społecznych;

              - cierń psychopatyczny – zubożone życie psychiczne, kompensowane przez narcyzm – wyczulenie na przejawy niedoceniania.

              Kryteria diagnostyczne (...) =>

              https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychopatia

              https://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowość_dyssocjalna

              Gość
              Zgłoś
              Odpowiedz
        • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 40

          Odp.: Najlepszy psychiatra w Ostrowcu

          Świętokrzyskie Dni Psychiatryczne

          W dniach 10 i 11 września 2010 r. w Sandomierzu odbyła się konferencja szkoleniowa "Świętokrzyskie Dni Psychiatryczne". Pomysł zorganizowania pierwszej psychiatrycznej konferencji w Sandomierzu pojawił się już parę lat temu w Oddziale Kieleckim Świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, a koledzy z Sandomierza na czele z panią doktor Renatą Mirowską - Masternak doprowadzili w bieżącym roku do jego realizacji. Środowisko lekarzy psychiatrów w Sandomierzu pragnie w ten sposób uświetnić jubileusz 20-lecia istnienia Oddziału Psychiatrii i Detoksykacji w Sandomierzu. Choć dla pracujących w Ośrodkach o dłuższej tradycji nie jest to imponująca cyfra, ale dla sandomierskiej psychiatrii był to moment przełomowy. Oprócz powstania w obrębie wieloprofilowego szpitala 60-łóżkowego oddziału stacjonarnego do dziś powstały też Oddział Psychiatryczny Dzienny, Poradnia Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, wzbogacona została znacząco oferta Poradni Zdrowia Psychicznego, w której na dzień dzisiejszy pracuje 6 lekarzy specjalistów psychiatrów i 3 psychologów. Aktywnie pracuje również Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnień. W tutejszym szpitalu ma też siedzibę Sandomierskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Zdrowia Psychicznego Nadzieja. Stowarzyszenie oferuje swoim członkom wsparcie, zajęcia psychoedukacyjne, wyjazdy rehabilitacyjne, rozmaite formy rehabilitacji - kursy tańca, wspólne wycieczki. Stowarzyszenie jest też współorganizatorem organizowanego w Sandomierzu corocznie Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Dzień ten jest obchodzony w ramach programu Schizofrenia Otwórzcie Drzwi. Koordynatorem ogólnopolskim programu jest dr Andrzej Cechnicki z Kliniki Psychiatrii w Krakowie. On też był pierwszym prelegentem na zorganizowanej w Sandomierzu konferencji. W wystąpieniu przypomniał idee profesora Kępińskiego, przedstawił bogatą ofertę oddziaływań socjalnych, z których korzystać mogą osoby chorujące psychicznie w Krakowie, ze szczególnym uwzględnieniem efektów rehabilitacji w Zakładach Aktywizacji Zawodowej typu Hotel Cogito. Podkreślił też wielką rolę stowarzyszeń osób chorujących psychicznie. Jedną z form działania tychże jest działalność psychoedukacyjna. W najbliższym czasie, bo dnia 22 września br. w sandomierskim ratuszu krakowskie stowarzyszenie "Otwórzcie Drzwi" planuje przeprowadzenie spotkania zatytułowanego "Trzeba dać świadectwo. Zdrowienie i umacnianie osób chorujących psychicznie w Polsce południowo-wschodniej". Spotkanie odbędzie się w ramach projektu finansowanego przez Fundusz dla Organizacji Pozarządowych "Równa szansa i integracja społeczna".

          W kolejnym wykładzie prof. Przemysław Bieńkowski z Katedry Farmakologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii wyjaśniał wynikające z farmakokinetyki problemy w stosowaniu leków psychotropowych. Uwzględnił znaczenie indukcji i hamowania układów enzymatycznych wątroby przez leki często łączone z neuroleptykami, takie jak karbamazepina i kwas walproinowy. Zwrócił też uwagę na indukujący enzymy wpływ dymu tytoniowego oraz inhibujące właściwości kawy na enzymy metabolizujące klozapinę. Najwięcej emocji wzbudził wykład profesora Andrzeja Czernikiewicza zatytułowany Wyzwania diagnozy i terapii pierwszego epizodu psychozy na podstawie doniesień ze zjazdu EPA 2010. Po wygłoszonym wykładzie głos w dyskusji zabrał dr Grigor Szaginian dzieląc się spostrzeżeniami dotyczącymi zmiany obrazu schizofrenii na postać coraz częściej ubogoobjawową i wynikające z tego problemy diagnostyczne. Z kolei dr Andrzej Plutecki podzielił się wątpliwościami dotyczącymi zbyt wczesnego włączania leków psychotropowych, których stosowanie nie jest przecież dla organizmu obojętne. Problemy braku współpracy z pacjentem omówiła w swoim wystąpieniu lekarz naczelny szpitala Tworkowskiego dr n.med. Anna Mosiołek. Zwróciła ona szczególną uwagę na celowość stosowania neuroleptyków w formie iniekcji o działaniu przedłużonym oraz złożoność przyczyn braku współpracy w leczeniu. Pierwszy dzień konferencji zakończył wykład profesora Antoniego Florkowskiego poświęcony farmakoterapii zaburzeń depresyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń w leczeniu pacjentów lekoopornych. Kolejny dzień poświęcony został w całości orzecznictwu rentowemu w psychiatrii. Zagadnienie to przedstawił dr n.med.Tomasz Zyss z Kliniki Psychiatrii w Krakowie - autor wydanej w ub. roku cenionej pozycji książkowej "Orzecznictwo rentowe ze szczególnym uwzględnieniem psychiatrii". W wystąpieniu przypomniano specyfikę orzekania w chorobach psychicznych, przybliżono nowe zasady obowiązujące w orzecznictwie lekarskim oraz omówiono najczęściej popełniane błędy.

          Po zakończeniu części merytorycznej konferencji uczestnicy mieli okazję podziwiać Sandomierz w czasie spaceru z udziałem przewodnika. Aura dopisała. Poziom merytoryczny konferencji, duże zróżnicowanie tematyki, z uwzględnieniem zagadnień będących największymi dylematami psychiatrii takich jak rozpoznawanie i leczenie pierwszego epizodu psychozy, współpraca z trudnymi pacjentami, lekooporność i interakcje leków psychotropowych problemy orzecznicze, a także przypomnienie znaczenia psychiatrii środowiskowej i psychospołecznych oddziaływań na osoby chorujące, były najsilniejszą stroną tego regionalnego spotkania. Niewątpliwie konferencja wpłynęła też na konsolidację środowiska zajmującego się problemami psychiatrii w województwie świętokrzyskim i współpracującymi z nami placówkami województw sąsiednich. Zapadła decyzja o kontynuacji tego typu spotkań w następnych latach.

          Szkolenie dofinansowane przez ŚIL w kwocie 4.000,00zł

          Renata Mirowska-Masternak

          Eskulap Świętokrzyski 2010 nr 11 - pismo Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej.

          Wydawca: Okręgowa Rada Lekarska w Kielcach.

          Dla członków izb lekarskich bezpłatnie.

          Gość
          Zgłoś
          Odpowiedz
          • Odp.: Najlepszy psychiatra w Ostrowcu

            Spytaj glosujacych na pis, oni wiedza ktory najlepszy xd

            Gość
            Zgłoś
            Odpowiedz
            • Odp.: Najlepszy psychiatra w Ostrowcu

              Nawet tylu mądrych lekarzy psychiatrów nie zajęło by się twoim przypadkiem 11:13

              Gość
              Zgłoś
              Odpowiedz
5 postów w tym wątku zostało wyłączonych z wyświetlania ze względu na sprzeczność z Zasadami Forum lub czasowo. Możesz wyświetlić wątek wraz z tymi postami.

- Reklama -
- Ogłoszenie społeczne -

- Reklama -

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Losowa firma:
FHU MALPOL Halina Michalec
Branża: Nieruchomości
Dodaj firmę