Samorząd terytorialny w Polsce https://www.youtube.com/watch?v=OhW-VbwVpm0
Rozdział VII - Samorząd terytorialny
Art. 163.
Samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych.
Art. 164.
1. Podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina.
2. Inne jednostki samorządu regionalnego albo lokalnego i regionalnego określa ustawa.
3. Gmina wykonuje wszystkie zadania samorządu terytorialnego nie zastrzeżone dla innych jednostek samorządu terytorialnego.
Art. 165.
1. Jednostki samorządu terytorialnego mają osobowość prawną. Przysługują im prawo własności i inne prawa majątkowe.
2. Samodzielność jednostek samorządu terytorialnego podlega ochronie sądowej.
Art. 166.
1. Zadania publiczne służące zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej są wykonywane przez jednostkę samorządu terytorialnego jako zadania własne.
2. Jeżeli wynika to z uzasadnionych potrzeb państwa, ustawa może zlecić jednostkom samorządu terytorialnego wykonywanie innych zadań publicznych. Ustawa określa tryb przekazywania i sposób wykonywania zadań zleconych.
3. Spory kompetencyjne między organami samorządu terytorialnego i administracji rządowej rozstrzygają sądy administracyjne.
Art. 167.
1. Jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań.
2. Dochodami jednostek samorządu terytorialnego są ich dochody własne oraz subwencje ogólne i dotacje celowe z budżetu państwa.
3. Źródła dochodów jednostek samorządu terytorialnego są określone w ustawie.
4. Zmiany w zakresie zadań i kompetencji jednostek samorządu terytorialnego następują wraz z odpowiednimi zmianami w podziale dochodów publicznych.
Art. 168.
Jednostki samorządu terytorialnego mają prawo ustalania wysokości podatków i opłat lokalnych w zakresie określonym w ustawie.
Art. 169.
1. Jednostki samorządu terytorialnego wykonują swoje zadania za pośrednictwem organów stanowiących i wykonawczych.
2. Wybory do organów stanowiących są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Zasady i tryb zgłaszania kandydatów i przeprowadzania wyborów oraz warunki ważności wyborów określa ustawa.
3. Zasady i tryb wyborów oraz odwoływania organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego określa ustawa.
4. Ustrój wewnętrzny jednostek samorządu terytorialnego określają, w granicach ustaw, ich organy stanowiące.
Art. 170.
Członkowie wspólnoty samorządowej mogą decydować, w drodze referendum, o sprawach dotyczących tej wspólnoty, w tym o odwołaniu pochodzącego z wyborów bezpośrednich organu samorządu terytorialnego. Zasady i tryb przeprowadzania referendum lokalnego określa ustawa.
Art. 171.
1. Działalność samorządu terytorialnego podlega nadzorowi z punktu widzenia legalności.
2. Organami nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego są Prezes Rady Ministrów i wojewodowie, a w zakresie spraw finansowych regionalne izby obrachunkowe.
3. Sejm, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, może rozwiązać organ stanowiący samorządu terytorialnego, jeżeli organ ten rażąco narusza Konstytucję lub ustawy.
Art. 172.
1. Jednostki samorządu terytorialnego mają prawo zrzeszania się.
2. Jednostka samorządu terytorialnego ma prawo przystępowania do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych oraz współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.
3. Zasady, na jakich jednostki samorządu terytorialnego mogą korzystać z praw, o których mowa w ust. 1 i 2, określa ustawa.
https://www.prezydent.pl/prawo/konstytucja-rp/vii-samorzad-terytorialny
21 sty 2015 Nowy zarząd ostrowieckiego MEC-u. Na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego poinformował o powołaniu nowego zarządu Miejskiej Energetyki Cieplnej. Funkcję prezesa sprawował będzie Dariusz Wojtas (dotychczas zastępca prezesa OSM), a wiceprezesa Artur Łakomiec (dotychczas pracownik starostwa powiatowego).
... o sobie tylko tyle
Wiem, co za ile, nie muszę dbać o bilet
Mam wszystko w tyle, są czasem takie chwile
Że się nie mylę, choć wcale nie wiem ile ;)
Wykształceni tylko w jednym kierunku. A czy ludzie? Różnie z tym bywa.
Ja nie głosuję na hucpę urzędniczą powiązaną z kww jg. po sld i wszystkich innych skorumpowanych cw...e..l.i z tym towarzystwem wzajemnej adoracji. A w szczególności z tak dla samirządu. Układ ma się dobrze od czasów Szostaka i się pogłębia
To prawda, układ sie pogłębia, a ludzie wciąż na nich głosują. Dlaczego tak się dzieje?
Do 09:06
To proste. Głosują na swoich kolesiów. Po wygranej w wyborach łatwiej można wszystko osiągnąć. Za symboliczne dycha starczy. Sam byłem kiedyś agitowany do głosowanie na takich. Z obietnicą że po wygranej mogę śmiało się do nich zgłosić. Zapraszali mnie na ogniska. Na przedwyborcze grille. Nie skorzystałem. Ale wiem kto skorzystał. Najbardziej owocne ogniska to na polowaniach i wßród myśliwych.
Absolutna racja, popieram gościu z 20.11
Emerytowani nauczyciele to do sanatorium albo ogladac seriale w TV.
Jeśli ktoś był radnym przez dwie/trzy kadencje to też powinien odpocząć. Bo efektów tego „sprawowania mandatu” raczej nie widać. Ale chętnych nie brakuje na łatwe pieniądze (dieta). Dla wielu to po prostu stałe źródło dochodu co miesiąc. I tyle.
Ja nie głosuje, a widelec trzymam zawsze w prawej dłoni taki nawyk
Do 11:30
Jak ktoś tyle kadencji żerował na społeczeństwie to sam nie odejdzie. Bo jest nieudacznikiem nie mającym żadnego konkretnego zawodu. I złotówki nie zarobi. Jedyne wyjście dla niego to trzymać się dalej koryta albo zbierać puszki i butelki. W międzyczasie usadzić swoje dzieci które pewnie niczym nie różnią się od ojca
Do tego dochodzą stanowiska 11:30.
nie głosujesz, bo takich nie ma na waszych listach, bo wstyd z wami się pokazywać nawet, by nie być posądzanym o korupcję
Wstyd to mieć tak zjebana głowę jak ty, i co z tego ze nie głosuje ? Takie ma prawo.