Przecież sama powiedziała, że już nie kandyduje.
30 maja 2011 Kto może zostać starostą? [Artykuł stary, ale chyba nic się nie zmieniło od tamtej pory?]
Starostą może być wyłącznie osoba, która spełnia warunki przewidziane w ustawie o pracownikach samorządowych. Powoływany jest wraz bezwzględną większością głosów, przez radę powiatu w głosowaniu tajnym.
Zatrudnienie starosty
Zasady zatrudniania starostów zostały określone w ustawie o pracownikach samorządowych. Zgodnie z jej treścią członkowie zarządu powiatu, tj. starosta, wicestarosta oraz pozostali członkowie zarządu powiatu zatrudniani są na podstawie wyboru.
Starosta pełni funkcję przewodniczącego zarządu powiatu. Organizuje pracę zarządu, a także starostwa powiatowego, kieruje bieżącymi sprawami powiatu oraz reprezentuje powiat na zewnątrz.
Kto może zostać starostą?
Starostą może zostać wybrana osoba, która spełnia następujące warunki:
1) jest obywatelem polskim;
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych;
3) korzysta z pełni praw publicznych;
4) posiada kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku;
5) nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Ustawa o samorządzie powiatowym przewiduje zakaz łączenia zakaz łączenia członkostwa w zarządzie powiatu z członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego (tj. gminy lub województwa), zatrudnieniem w administracji rządowej oraz mandatem posła albo senatora.
Kto i jak wybiera starostę?
Starosta, tak jak i pozostali członkowie zarządu powiatu, wybierani są przez radę powiatu w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów. Starosta wybierany jest bezwzględną większością głosów, w głosowaniu tajnym.
Jeżeli rada powiatu nie wybierze zarządu we wskazanym terminie, ulegnie rozwiązaniu i przeprowadzone zostaną przedterminowe wybory.
Odwołanie starosty
Jednym z powodów odwołania starosty może być nieudzielenie zarządowi absolutorium przez radę powiatu. Z innych przyczyn, starosta może zostać odwołany jedynie na wniosek co najmniej ¼ ustawowego składu rady. Wniosek o odwołanie powinien być sporządzony w formie pisemnej i zawierać uzasadnienie odwołania.
Odwołanie starosty następuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Odwołanie starosty albo złożenie przez niego rezygnacji jest równoznaczne z odwołaniem (złożeniem rezygnacji) całego zarządu powiatu.
https://www.infor.pl/prawo/powiat/starostwo/281717,Kto-moze-zostac-starosta.html
* 10 gmin zostanie obdarowanych kolorowankami.
:)
A niech wybiorą najgorszych i niech to wszystko szlag trafi. Przyjedzie pług, zaora i będzie czysto.
Pani Marzena to juz raczej wnuki bawić, a nie udawać , że sie zna na polityce, tak szczerze mowiac to z wymienionych nikt sie nie nadaje, wszyscy pokazali co dla nich jest wazne.
Pewnie będzie to ktoś bezpartyjny, któremu nie można nic kazać :)))
Ostrowiak przed szkoda i po szkodzie głupi:)
Racja, starostą może być każdy byle miał plecy i swój,pensyjka wysoka a urzędnicy pracują na sukcesy
Nowy zarząd już wybrany. W środę będzie klepnięty.