Od 1 lipca 2022 lekarz rodzinny zleci więcej darmowych badań na koszt NFZ
Od 1 lipca 2022 lekarz rodzinny zleci więcej, bezpłatnych na koszt NFZ badań diagnostycznych. Pula poszerzy się m.in. o oznaczenie poziomu ferrytyny, przeciwciał anty-HCV czy antygenów H. pylori w kale. A to nie koniec. Kolejny pakiet darmowych badań zostanie uruchomiony jesienią.
- Od lipca 2022 wejdą duże zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej. Lekarz rodzinny (POZ) będzie mógł zlecić pacjentowi znacznie więcej badań diagnostycznych
- W puli znajdą się m.in. oznaczanie przeciwciał anty-HCV, poziomu ferrytyny czy witaminy B12. Badania będą finansowane z osobnego, tzw. budżetu powierzonego
- A to nie koniec. Kolejny, nowy pakiet badań, które będzie mógł zlecić lekarz rodzinny, ma zostać uruchomiony jeszcze jesienią
- Tym razem będą to badania z obszaru kardiologii, jak echo serca, a także z kręgu endokrynologii czy chorób układu oddechowego
- To wstęp do wprowadzenia opieki koordynowanej nad pacjentami z chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, astma czy niewydolność serca
Nowe darmowe badania w przychodni POZ od lipca 2022
Od 1 lipca lekarz rodzinny zleci nowe, darmowe badania
Od lipca 2022 r. część badań diagnostycznych, na które kierowali dotąd lekarze specjaliści, będzie można wykonać w poradniach POZ. Chodzi o to, aby skrócić pacjentowi czas oczekiwana na postawienie diagnozy i szybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.
Na liście badań, które będą mogli zlecać lekarze we wszystkich przychodniach POZ, pojawi się dziewięć nowych pozycji.
Badania biochemiczne i immunochemiczne:
- ferrytyna (teraz w koszyku POZ było badanie poziomu żelaza, które jak przyznawali lekarze, jest mniej miarodajne)
- witamina B12;
- kwas foliowy;
- anty–CCP;
- CRP - szybki test ilościowy (populacja do ukończenia 6 r.ż.);
- przeciwciała anty-HCV;
- transglutaminaza tkankowa.
Badania kału:
- antygen H. pylori w kale.
Badania mikrobiologiczne:
- Strep-test, czyli szybki test wykrywający antygen paciorkowca.
======================
- Wszystkie badania na tej liście są istotne. Ich dobór wynikał z dyskusji wśród lekarzy rodzinnych i od dawna zgłaszanych potrzeb. Lekarz POZ będzie mógł wykonać diagnostykę morfologiczną bez konieczności wystawiania skierowania do poradni hematologicznej - mówiła o zmianach w rozmowie RynkiemZdrowia.pl prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, która przewodniczy zespołowi ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej.
======================
Budżet powierzony na finansowanie nowych badań w POZ
Na finansowanie nowych badań każda placówka POZ otrzyma osobny, tzw. budżet powierzony.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, dzięki nowym badaniom diagnostycznym lekarze POZ uzyskają możliwość:
- podjęcia leczenia bez konieczności konsultacji specjalistycznych (badania różnicujące przyczyny niedokrwistości),
- podjęcia leczenia bez konieczności wykonywania badań inwazyjnych (test w kierunku Helicobakter Pylori),
- wcześniejszego podjęcia decyzji kierunkowej o skierowaniu pacjenta do leczenia specjalistycznego.
Ujęcie w pakiecie także badań różnicujących przyczynę infekcji, jak CRP i Strep-test, dodatkowo pozwoli ograniczyć stosowanie antybiotykoterapii, zwłaszcza w populacji dzieci.
Poszerzenie katalogu badań diagnostycznych to także pierwszy stopnień do wprowadzania opieki koordynowanej opartej o model wypracowany podczas pilotażu POZ Plus.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w tej sprawie został opublikowany 27 maja, a następnie skierowany do konsultacji publicznych.
Więcej badań w przychodni od jesieni 2022. Od EKG wysiłkowego po biopsję cienkoigłową
Jesienią tego roku pakiet badań diagnostycznych miałby ponownie zostać poszerzony. Tym razem m.in. o badania z obszaru kardiologii, jak echo serca, EKG wysiłkowe, oznaczanie albuminurii w moczu, a także z kręgu endokrynologii, jak przeciwciała przeciwtarczycowe i biopsja aspiracyjna cienkoigłowa.
Jest również propozycja, aby w poszerzonym pakiecie znalazły się także badanie spirometryczne, które wraz z próbą rozkurczową pozwoliłoby lekarzowi POZ zdiagnozować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Druga pula badań byłaby dostępna tylko w tych poradniach POZ, które podejmą się wprowadzenia opieki koordynowanej nad pacjentami z chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, astma czy niewydolność serca.
======================
- Implementacja rozwiązań opieki koordynowanej to proces rozłożony na lata. Tutaj nie będzie obligatoryjności i placówki będą przystępować do koordynacji stopniowo, gdy uznają, że są gotowe - wyjaśnia prof. Mastalerz-Migas.
======================
Jak wyjaśnia, w tej chwili zespół, któremu przewodniczy ekspertka, czeka na wyceny jednostkowe z AOTMiT. Trwa bowiem opracowywanie szczegółów budżetu powierzonego. - Plan jest taki, żeby od jesieni, czyli w ostatnim kwartale tego roku, opieka koordynowana była możliwa już do realizacji - zdradza prof. Mastalerz-Migas.
Według zapowiedzi ekspertki, w pierwszej kolejności do koordynacji wejść miałyby:
- cukrzyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- niewydolność serca,
- przewlekła choroba niedokrwienna serca,
- migotanie przedsionków,
- astma,
- POChP,
- niedoczynność tarczycy i guzek pojedynczy bądź guzki mnogie tarczycy.
30 czerwca 2022 https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Choroby-Pluc/Od-1-lipca-lekarz-rodzinny-zleci-wiecej-darmowych-badan-na-koszt-NFZ,233530,1022.html
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 15 lutego 2021 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. 2021 poz. 540 z późniejszymi zmianami)
https://pacjent.gov.pl/artykul/jakie-badania-moze-zlecic-lekarz-poz
Hepcydyna jest kluczowym hormonem regulującym żelazo, który utrzymuje równowagę żelaza w organizmie.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stężenie ferrytyny w surowicy jako najlepszy wskaźnik niedoboru żelaza (ID - Iron Deficiency). Niestety, ferrytyna wzrasta wraz z infekcjami; w związku z tym rozpowszechnienie niedoboru żelaza jest niedoszacowane.
Prawidłowa ferrytyna u pacjenta z niedoborem żelaza i zespołem niespokojnych nóg (RLS)
Badanie stężenia żelaza w surowicy:
Ferrytyna: 85 ng/ml (normalnie: 12 ng/ml do 250 ng/ml)
Żelazo: 28 μg/dl (normalnie: 26 μg/dl do 98 μg/dl)
TIBC: 298 μg/dl (normalnie: 262 μg/dl do 474 μg/dl)
Wysycenie transferyny: 9% (normalne: 20% do 50%)
Wskazana jest suplementacja żelaza. Chociaż ferrytyna mieści się w normalnym zakresie i przekracza granicę ogólnie stosowaną do suplementacji żelaza w RLS (tj. > 50 ng / ml), nasycenie transferyny jest nienormalnie niskie.
Rozpoczęto doustne podawanie siarczanu żelazawego w dawce 325 mg dwa razy na dobę. Sześć tygodni później powtórne badania żelaza wykazały:
Ferrytyna: 125 ng/ml
Żelazo: 125 μg/dl
TIBC: 322 μg/dl
Nasycenie transferyną: 39%
Wraz z normalizacją pomiarów żelaza, pacjent zgłosił całkowite ustąpienie objawów RLS w ciągu dnia. Ze względu na tę poprawę (którą odnotowano przed rozpoczęciem leczenia OBS) odstawiono wcześniejszą dawkę ropinirolu.
Istnieje powszechna zgoda co do tego, że poziom żelaza powinien być oceniany u wszystkich pacjentów z RLS. Wielu klinicystów uważa, że stężenie ferrytyny w surowicy > 50 ng/ml jest odpowiednim poziomem żelaza, a ostatnio opublikowane parametry praktyki w leczeniu RLS nie wspominają o pomiarze innych markerów żelaza. Jednak hematolodzy prawie powszechnie zalecają, aby ferrytyna nie była stosowana jako samotny test statusu żelaza. Ferrytyna jest zwiększona w wielu stanach niezwiązanych ze statusem żelaza. Może to spowodować fałszywie normalną wartość u osoby z naprawdę niskimi zapasami żelaza. W ten sposób można przegapić okazję do złagodzenia objawów za pomocą suplementacji żelaza. Stosunek żelaza w surowicy do całkowitej zdolności wiązania żelaza (czyli wysycenia transferyny) może ujawnić zmniejszone zapasy żelaza w takich sytuacjach, pomimo fałszywie prawidłowej ferrytyny. Nasycenie transferyny < 20% wskazuje na niedobór żelaza. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3629327/