co sądzicie o opiece paliatywnej w naszym mieście? czy zajmują się nią ludzie z powołania pragnący faktycznie pomóc i ulżyć choremu człowiekowi?czy pragną tylko na nieszczęściu innych zarobić?zastanawiam się czy przekazać im 1% mojego podatku
może lepiej na budowę hospicjum, jest ono naprawdę niebędne
Mądralo, obyś nigdy nie musiał walczyć z decyzją, czy oddac ukochana osobe do hospicjum czy pozwolic jej umrzeć we wlasnym domu. Ja nie twierdzę, że hospicja są nie potrzebne, ale czasem, z różnych przyczyn, chory zostaje w domu. I wtedy ta opieka paliatywna, moze mizerna, ale jednak jest niezbędna...
Opieka paliatywna w naszym mieście istnieje a hospicjum nie, a nie każdy ma "kochającą" rodzinę, która się nim zaopiekuje w ostatnich momentach życia i będzie czuwać do ostatnich chwil. A ludzie samotni również zasługują na godną śmierć. Dlatego uważam,że obecnie priorytetem powinno być dokończenie budowy hospicjum.
Jest nowe hospicjum w Kałkowie, nie dawno było otwarcie..
I z tego co się orientuję to w jego powstanie zaangażowani byli ludzie związani z opieką paliatywną w Ostrowcu. I chyba nie wyciągali od nikogo pieniędzy aby doprowadzić do otworzenia hospicjum.
Powiem tak - pielęgniarka z opieki paliatywnej, ktora pomagala bliskiej mi osobie, jak najbardziej w porządku - chciala pomóc choremu, a nie tylko odbębnic swoje obowiązki. Problem jest gdzie indziej - mogła nas odwiedzać tylko dwa razy w tygodniu, lekarka raz w miesiącu. To kpina, przy chorym, ktory wymagal calodobowej opieki. Ale to juz wina chorego systemu, a nie pielęgniarki czy doktorki.
. są bardzo wporzadku , przyjezdzali do mojej babci i mamy.. takze napewno nie bedzie to zły gest z twojej strony.
Mam podobne zdanie jak wyżej. Pielęgniarka pomagała - była zaangażowana ale to była tylko godzina. Lekarka zapowiedziała wizytę raz w miesiącu. Po przyjeździe wygłosiła orędzie jakie to cele ma opieka paliatywna i że pomaga choremu i rodzinie. Może choremu troszeczkę, oceniła stan , dala recepty.Rodzinie nie pomaga w ogóle. Pielęgniarka lub po prostu przeszkolona opiekunka była potrzebna na całe dnie ale takich osób w systemie paliatywnym nie ma. Pani lekarka nie znała żadnych instytucji, agencji lub osób prywatnych którzy takie usługi by świadczyli. System "domowe hospicjum" to po prostu ciężko chory człowiek w domu gdzie opiekę nad nim sprawują członkowie rodziny praktycznie zdani na samych siebie. Przynajmniej tak to wygląda w Ostrowcu.
"System "domowe hospicjum" to po prostu ciężko chory człowiek w domu gdzie opiekę nad nim sprawują członkowie rodziny praktycznie zdani na samych siebie. Przynajmniej tak to wygląda w Ostrowcu."
Pozostaw swoje kłamstwa dla siebie...nie musisz prywatnie korzystać z opieki medycznej,państwowo również masz w Polsce gwarantowaną bezpłatną opiekę lekarską i pielęgniarską:
http://www.promed.ostrowiec.pl/podstawowa-opieka-zdrowotna.html
W tej przychodni zapewniają min.:
1/domowe wizyty lekarskie i pielęgniarskie,
a także:
2/ opiekę lekarza i pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej.
Znam wiele osób w tym systemie,bardzo dobrze sobie radzących "szczęśliwców" i nie mają powodu do narzekań,wręcz przeciwnie.
Zainteresowani, skierujcie swoje kroki do Przychodni,a uzyskacie nie tylko informacje,również pomoc.
Obok przychodni Promed na ul.Polnej w Przychodni Gomed :http://www.gomed.com.pl/index.php?page=przychodnia-medycyny-rodzinnej-w-ostrowcu-sw
także prowadzą usługi opieki, w tym paliatywno-hospicyjnej:
http://www.gomed.com.pl/index.php?page=opieka-paliatywno-hospicyjna
A to wykaz jednostek chorobowych, w których są udzielane świadczenia GWARANTOWANE (bezpłatne)w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej:
http://www.gomed.com.pl/uploads/images/Gallery/Wykaz.pdf
Nie tylko chorzy na nowotwory (w społeczeństwie utarło się,że tylko chorzy na nowotwory są pod opieką przychodni,lub Hospicjum),a "sercowcy" również np. kardiomiopatie są na tej liście,niewydolności oddechowe również i inne schorzenia na które choruje wielu chorych.
Niestety często naprawdę bardzo chorzy często nie wiedzą o możliwościach bezpłatnej pomocy przysługującej im od Państwa i nie korzystają z niej,cierpiąc często w ciszy i samotności...
korzystałam właśnie z Gomedu i nie mogę żadnego słowa złego powiedzieć pani doktor wspaniała była co dwa tygodnie a pielęgniarz co tydzień do tego zaproponowali wizyty psychologa . . . wszyscy razem dawali wiele wsparcia podczas ciężkiej i niestety krótkiej walki z nowotworem mojego taty . . . oprócz leków dawali mnóstwo nadziei że będzie dobrze że trzeba walczyć mimo wszystko . . . czego nie można powiedzieć o lekarzu z ŚCO w kielcach który przywitał tekstem "a pan po co tu przyjechał przecież pan umiera" albo pani doktor z wewnętrznego II w o-c "po co go przywieźliście przecież my nic nie zrobimy a chyba lepiej umrzeć w domu, no podłączymy tlen na dzień lub dwa ale co to da takie podtrzymywanie" tak więc polecam wszystkim którzy spotkali się z podobnym traktowaniem skorzystać z opieki paliatywnej bo pracują tam ludzie mający ogrom doświadczenia a poza tym dają wiele pozytywnej i potrzebnej choremu jak i jego rodzinie nadziei choćby istnał ułamek procenta na wyzdrowienie . . .
Podsumowując:
Nie każdy chory,który korzysta z darmowej opieki medycznej,czy to paliatywnej,czy hospicyjnej musi być "śmiertelnie chory",czyli umierający ,bez szans na przeżycie,aby taką opieką mógł otrzymać...
Wystarczy chorować na nieuleczalną chorobę (a jest ich dość sporo również na tej liście),czuć się dobrze,czyli żyć normalnie jak inni,a pomoc bezpłatnej opieki w domu i tak się otrzyma !!
Rozumiem opiekę w ostatnim stadium choroby nowotworowej,rodzina nie daje rady zaopiekować się chorym(pracują),nie chcą oddać do Hospicjum (utrzymanie w nim chorego jest dużo droższe dla Państwa)w tym przypadku powinna być i się należy.
Ale nie dla "zwykłych" chorych,którzy biorą leki przez całe życie,często długie,nie są cierpiącymi,wymagającymi opieki w domu i leków p/bólowych (często narkotycznych).
Czy na to są pieniądze w państwowej kasie NFZ,a na leczenie ciężko chorych w szpitalach,na większość zabiegów (długie kolejki oczekiwania),na pensje dla lekarzy,których jest ogólnie brak,niestety nie ma !!!
Pozostawmy do zastanowienia się dla Ministerstwa Zdrowia,gdzie jeszcze szukać oszczędności (lub ukrytych strat)w naszej Służbie Zdrowia.
Oto propozycja dla tych mających mniej szczęścia w darmowej opiece nad chorym,a szukających opiekunek dla starszej,schorowanej osoby.
Opieka nad osobami starszymi Ostrowiec Świętokrzyski.
Strona w internecie oferuje opiekę 49 prywatnych opiekunek,często z dużym doświadczeniem - opiekaseniora.pl z dopiskiem Ostrowiec świetokrzyski.
Niestety nie każdy skorzysta z oferty płatnej opieki,jest dla wielu zbyt wysoka jak na warunki ostrowieckie.
Wcześniej należy sprawdzić czy fundacja ma uprawnienia żeby ubiegać się o 1%.Na stronie internetowej Ministerstwa - Departament Pożytku Publicznego- znajduje się baza wszystkich organizacji,fundacji i stowarzyszeń -baza.ngo.pl-wystarczy wpisać nazwę fundacji,miejscowość i województwo.Organizacje które nie zrobiły rozliczenia za 2009r. zostały skreślone z listy i nie mogą się ubiegać o 1% za 2010r.Zawsze przekazywałem na nasze hospicjum przez Stowarzyszenie im.św.Kalancjusza ale w bazie go nie ma,jest natomiast fundacja hospicjum ks.Wali - Wyprzedzić swój czas-