orszak
1. «grono ludzi uroczyście towarzyszących komuś»
2. daw. «gromada, tłum, oddział»
https://pl.wikipedia.org/wiki/Astrologia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Astronomia
Ponoć to byli astrolodzy, a nie królowie.
"Dlaczego magowie ze wschodu przybyli oddać pokłon Jezusowi? Po co to zrobili i czy w starym testamencie jest gdzieś o tym mowa?"
Kim Naprawdę Byli Trzej Królowie? https://www.youtube.com/watch?v=e47nyu-RGhQ
NOWY TESTAMENT | Ewangelia wg św. Mateusza | Rozdział 2
Mędrcy ze Wschodu
Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon». Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak napisał Prorok:
A ty, Betlejem, ziemio Judy,
nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy,
albowiem z ciebie wyjdzie władca,
który będzie pasterzem ludu mego, Izraela»
Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny. (...) https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=245
Dziś dużo mamy Herodów spod znaku błyskawicy.
A to się porobiło ....
Nowo narodzonego Jezuska do Browaru Owsiaka pospólstwo zaprowadziło.
Myślę, że Jezus nie miałby nic przeciwko. Twoje zdanie się nie liczy.
14 42 i większość z nich była tam pierwszy raz spodobało się to zapraszamy na WOŚP
Spadaj ty owsiakowy dziadu. Kompromitujecie postkomuchy Polskę, bo nigdzie na świecie nie ma takiego dziadostwa. Z jednej strony zaczynacie ją ponownie doić i okradać a ludzi namawiacie, zeby wpłacali datki na biedną słuzbe zdrowia.
Dzięki temu resortowe dziecko Owsiak i jego rodzina dostatnio żyją, bo przecież jąkaty dziennikarz na chleb raczej w zawodzie by nie zarobił.
15 59 No widzisz i postawiłeś dziś swe stopy na Dziedzińcu WOŚP jaka ironia losu cię spotkała
Na WOŚP się nie wybieram 15:36.
17 55 masz do tego prawo i Ok. lecz nie narzucaj innym swych przekonań
Nikomu nie narzucam 19:29. Chcesz sponsorować owsika to twoja sprawa. Haha.
21 17 hym? twierdzisz że sponsoruję Owsiaka ja i miliony Polaków to dlaczego twój jedynie słuszny rząd przez 8 lat nie udowodnił Owsiakowi uchybień ?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa > Aktualności > Wszystkie aktualności > Święto Trzech Króli w polskiej tradycji
05.01.2024 Święto Trzech Króli w polskiej tradycji
K+M+B 2024
6 stycznia na pamiątkę przybycia do betlejemskiej stajenki Trzech Mędrców ze Wschodu, którzy oddali pokłon nowonarodzonemu Jezusowi, chrześcijanie obchodzą święto Objawienia Pańskiego. Z tej okazji organizowane są barwne orszaki czy spotkania, podczas których śpiewa się kolędy. Uroczystość ta wiąże się też z innymi zwyczajami, których historia sięga często wielu wieków.
Na pamiątkę darów złożonych Dzieciątku Jezus od końca średniowiecza 6 stycznia do kościołów przynoszono monety i wartościowe pierścionki jako złoto, żywicę jako kadzidło, a ziarenka jałowca lub lekarstwa jako mirrę. Święcono też wodę i kredę. Okadzano dom, obejście oraz zwierzęta gospodarskie – zwłaszcza bydło. Resztki wonności zawijano w białe płótno i przechowywano przez cały rok, by służyły jako remedium na wszelkiego rodzaju dolegliwości, m.in. okadzano nim chorego. Kosztowności natomiast wrzucano niemowlakom do pierwszej kąpieli, żeby w przyszłości zapewnić im bogactwo.
Święto Trzech Króli było dniem szczodrości. Z tej okazji polscy możnowładcy obdarzali swoich dworzan podarkami. Studenci otrzymywali datki pieniężne za odgrywane przez nich w tym dniu komedie. Upominki wymieniali pomiędzy sobą krewni z zamożnych rodzin. We wszystkich domach – i na wsi, i w mieście – rozdawano dzieciom czerwone jabłka oraz orzechy, które miały im zapewnić rumieńce zdrowia i mocne zęby. Nikomu w tym dniu nie szczędzono jedzenia i jałmużny. Do domów przychodzili też kolędnicy – z turoniem, kobyłką, niedźwiedziem, ale też Herodem, aniołem, diabłem i śmiercią… A także chłopcy przebrani za władców. Oni również, w zamian za życzenia składane gospodarzom, otrzymywali datek lub poczęstunek.
Popularnym zwyczajem było chodzenie po tzw. szczodrakach (albo „po rogalach”). W obrzędzie tym uczestniczyły dzieci recytujące przed domami krótkie wierszyki, za które dostawały szczodraki, czyli wypiekane z ciasta przysmaki – najczęściej rogale, ale też zwierzątka i lalki. Gospodyni wynosiła je w przetaku przed dom, za co dziękowano jej słowami: „Żebyście długo żyli, żeby wam się darzyło”. Gdy zbyt opieszale otwierała drzwi, mogła usłyszeć: „Nie młócił, nie młócił, żeby ci wiater stodołę wywrócił” czy też „Nie piekła, nie piekła, niech jedzie na łopacie do piekła”… Szczodraki miały swoją symboliczną wymowę, bowiem pieczono je takie, jaki był miniony rok. Po urodzajnym lepiono duże rogale z białej mąki, nadziewane serem, farszem mięsnym lub kapustą z grzybami. Jeśli rok uznano za biedny — szczodraki były malutkie z dodatkiem otrąb i bez nadzienia.
Z kolei w miastach i na szlacheckich dworach wybierano króla migdałowego. Wykorzystywano do tego specjalne słodkości: pierniki lub rożki. W jednym z ciastek ukrywano migdał, a osoba która go znalazła, nazywana była „królem”. W ten sam sposób wybierano „królową”. Migdałowa para zajmowała honorowe miejsce przy stole. Prócz tego zaszczytu miała jednak i towarzyskie obowiązki – musiała gościom organizować zabawę. Ta popularna francuska i angielska tradycja trafiła do Polski w XVIII w.
Przysłowia na Trzech Króli:
Gdy w Trzech Króli mrozem trzyma, będzie jeszcze długa zima.
Gdy Trzej Królowie szarugą częstują, w Zielone Świątki słotę przewidują.
Gdy Trzy Króle pogodą obdarzą, nie zasypiaj ranków, gospodarzu.
Królowie pod szopą – dnia na kurzą stopę.
Na Trzech Króli każdy się do pieca tuli.
Na Trzech Króli słońce świeci, wiosna do nas pędem leci.
Trzej Królowie wichry ciszą i krzyżyki na drzwiach piszą.https://www.gov.pl/web/arimr/swieto-trzech-kroli-w-polskiej-tradycji
https://www.gov.pl/web/arimr/swieto-trzech-kroli-w-polskiej-tradycji
Żeby nas przyzwyczaić do migrantów?