OSTROWIECKI BROWAR KULTURY im. SASKICH - tak powinna brzmieć pełna nazwa tego obiektu, który dziś został laureatem prestiżowego konkursu ‘Modernizacja Roku&Budowa XXI wieku’ w kategorii obiekty kultury, sportu, zdrowia i rekreacji.
Z szacunku do historii, którą to ród Saskich bardzo aktywnie budował w okresie międzywojennym w Ostrowcu Św. Stanisław Saski jako przedsiębiorca i samorządowiec był jego najjaśniejszą postacią - (obszernie na ten temat w linku w następnym poście).
Jego żona Maria w okresie niemieckiej okupacji uczestniczyła w akcji tajnego nauczania. W mieszkaniu Saskich na tajnych kompletach dla młodzieży szkół średnich nauczało trzynastu nauczycieli.
W dniu 30 września o godz. 16:00 okupanci dokonali egzekucji na rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wśród dwudziestu dziewięciu powieszonych (jeden popełnił samobójstwo w czasie śledztwa) był Stanisław Saski. Miał 56 lat.
W Ostrowcu Św. po rodzinie Saskich pozostały zabudowania browaru, po wojnie odebrane prawowitym właścicielom, przez lata niszczone, obecnie zmodernizowany OBK oraz willa zbudowana wg projektu Władysława Hermana, w której obecnie mieści się Urząd Stanu Cywilnego.
Czy to niewystarczający powód, aby tak uczcić pamięć Saskich? W ten sposób budujemy szacunek następnych pokoleń do nas samych.
Historia rodu Saskich:
Masz w tym interes ?
Płytkie myślenie i płytkie pytanie.
Nie , a czy budynek w którym mieści się Urząd Miasta powinien nazywać się Urząd Miasta Ostrowca Św. im Głogowskiego choć ten pan ten budynek przekazał za darmo dla miasta a Sascy co ?
Prosta odpowiedź; Urząd Miasta czy Gminy jako instytucja władzy samorządowej nie może mieć dodatkowej nazwy czy patrona.
Idąc dalej czy Muzeum Krzemionki powinno mieć imię Samsonowicza ?
Mogłoby mieć, coś w tym dziwnego?
Najczęściej instytucje kultury takie jak opera, teatry, muzea maja swoich patronów.
I nie zadaj juz tych głupich pytań, typowych dla ludzi ideologicznie zabarwionych na czerwono.
Biesiada na ulice zasłużył ... , ale Saski ...? Co tam Saski.
To jeden ze wstydów tego miasta tzn zarządających nim.
Masz na myśli tę nieszczęsna ulicę?
Dla was każdy powód jest dobry, aby się kłócić. Moim zdaniem esteta ma wiele racji. Chyba nie jest to jakieś przestępstwo, ani uchybienie w czymkolwiek, jeśli obiektom nadaje się imię patrona związanego z nimi historycznie i biograficznie. Świat nie powstał przedwczoraj i nie mamy żadnej historii. Przed nami też żyli zacni, uczciwi ludzie, którym od nas należy się pamięć i uhonorowanie. Nie wiem, jak się to załatwia, czy musi być sporządzony jakiś oficjalny wniosek, ale pomysł jest mądry i władze miasta powinny się do niego przychylić.
Zgadzam sie z Tobą gościu 23:39. Zapewne, gdyby to był "zacny" komunista ...
I komu potrzebny twój katolicki jad? Czujesz się spełniona, bo zaistniałaś z samego rana na forum i upuściłaś trochę jadu?O dupę potłuc ten twój pseudo katolicyzm i pseudo mądrość. Ty najzwyczajniej jesteś złą, toksyczną osobą i powinnaś się leczyć na głowę.
A kto lepszy komunista czy kapitalista?
LEPSZY JEST MĄDRY, DOBRY CZŁOWIEK, którym ty nie byłaś, nie jesteś i nie będziesz. Takie zachowanie jest książkowym objawem schizofrenii.
Za to pan prezydent zadbał, aby uwiecznić nazwiska w niczym nie zasłużonych radnych miejskich, w tym jednego w szczególności na Maszcie Niepodległości w Parku Miejskim.
Bo tak mu się podobało i miał takie prawo, a ty możesz pocałować go.... Nadal marzysz, że będziesz "pierwszą damą" czyli prezydentową? Marzenia ściętej głowy. W tym mieście, to dla ciebie marzenie nie do spełnienia. Bierz ścierę w rękę i jedziesz. To twoja życiowa rola.