Czy jutro bierze Pan udzial w marszu?
Lepiej być zwolennikiem Kryja a niźli niemieckiego kolaboranta
Wie że to ostatnia kadencja i ma na wszystko wy...... 4 lata nie aktywności dla Ostrowca i powie potem no ja byłem w opozycji co mogłem zadziałać
Ten pan służył PIS-owi jako palec do głosowania. I na tym jego rola jako posła naszego regionu kończyła się . Ja nigdy nie widziałem ani nie słyszałem żeby o cokolwiek logicznego interpelował. Dla regionu nic nie zrobił
Interwencja poselska – instrument kontrolny nakładający na instytucje publiczne i jednostki gospodarki niepaństwowej obowiązek udzielenia posłom w terminie 14 dni informacji o stanie sprawy, w której poseł podjął interwencję.
Interwencja poselska jest określona w art. 20 Ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U. z 2022 r. poz. 1339).
Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
Posiedzenie nr 44 w dniu 14-12-2021 (1. dzień obrad)
Retransmisja wypowiedzi
Oświadczenia.
Poseł Andrzej Kryj:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Na początku lat 80. XX w. największym pracodawcą w Ostrowcu Świętokrzyskim, a jednocześnie najsilniejszym zakładem pracy w strukturze świętokrzyskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego ˝Solidarność˝ była Huta im. Marcelego Nowotki. W tzw. starym i nowym zakładzie huty pracowało wówczas 16 tys. osób, spośród których zdecydowana większość należała do związku.
Prężna działalność Hutniczej "Solidarności" w latach 1980-1981 zaowocowała tym, że w momencie wprowadzenia stanu wojennego właśnie tu wybuchł największy i jedyny o takim charakterze strajk na ziemi świętokrzyskiej. Jego wybuch należy wiązać z internowaniem przywódców ostrowieckiej ˝Solidarności˝, jakie miało miejsce nocą z 12 na 13 grudnia. Łącznie na terenie miasta zatrzymano ponad 20 osób, wśród których byli m.in. Wiesław Standzikowski, Henryk Gruszka, Robert Minkina, Adam Mitura, Józef Gurczyński i Henryk Nawojski. Internowania rozpoczęły się o północy i trwały do godz. 3 nad ranem.
Pierwszymi spośród osób, które zostały poinformowane o zatrzymaniu związkowców, byli ich koledzy dyżurujący w Delegaturze Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ ˝Solidarność˝ na osiedlu Ogrody: Marceli Czarnecki, Tadeusz Kiełkiewicz, Mieczysław Kadewski, Józef Fudala. To do nich ok. godz. 1 dotarli bliscy internowanych, którzy opowiedzieli o brutalności działań milicjantów. Po ich wysłuchaniu dyżurujący w siedzibie delegatury rozeszli się po mieście, aby informować o zachodzących wydarzeniach innych działaczy związku. Niezależnie od nich akcję ostrzegawczą zorganizowała Wiesława Standzikowska, żona internowanego szefa hutniczej ˝Solidarności˝, która powiadomiła o tym Zygmunta Jakubowskiego i Wiesława Kwiatkowskiego. W ten sposób powiadomieni zostali również Stefan Kowalski i Waldemar Gomuła.
Dzięki akcji ostrzegawczej kilku czołowych działaczy ˝Solidarności˝ hutniczej uniknęło internowania i większość z nich znalazła się na terenie swoich zakładów pracy, gdzie włączyli się w organizację strajku. Trwał on od godzin porannych dnia 13 grudnia do godz. 2 dnia 15 grudnia 1981 r. Wzięło w nim udział kilka tysięcy osób. W chwili zakończenia strajku oba zakłady opuściło ok. 1750 hutników - 1500 zakład metalurgiczny i 250 w zakład hutniczo-przetwórczy. Hutnicy zawiązali wówczas komitet strajkowy, który następnie przekształcił się w komitet ocalenia związku. Powołali straż robotniczą i ogłosili postulaty, wśród których znalazło się m.in. żądanie uwolnienia internowanych kolegów.
Epilogiem tego strajku były procesy wytoczone przywódcom i szczególnie aktywnym uczestnikom strajku. Należeli do nich Marceli Czarnecki, Andrzej Dudek, Jerzy Jabłoński, Tadeusz Stasiowski, Jerzy Borowiec, Henryk Piątek, Marian Susfał, Jan Szaran, Andrzej Wójcik, Janusz Ziajski i Józef Fudala. Zostali oni skazani na kary więzienia. Kolejnymi osobami skazanymi na kary więzienia za działalność w strukturach podziemnej ˝Solidarności˝ byli Leszek Olszewski, Krzysztof Partyka, Jarosław Salita, Ryszard Sobala, Zbigniew Walczyk i Andrzej Żółciński. Wyroki zapadły w czerwcu 1982 r. Osób prześladowanych, m.in. zwolnionych z pracy było znacznie więcej.
Ostrowiec Świętokrzyski pamięta o tamtych wydarzeniach. W dniu 10 grudnia staraniem działaczy Stowarzyszenia ˝Wolni i Solidarni 1980-1989˝ Jerzego Jabłońskiego, Wiesława Kwiatkowskiego, Mieczysław Dudka, Krzysztofa Mikosa, Stanisława Oleszka, Tadeusza Relikowskiego, Wojciecha Krasuskiego, Marka Kolczugi i Jana Kaptura w Ostrowieckim Browarze Kultury została otwarta wystawa ˝40-lecie wprowadzenia stanu wojennego˝.
Wieczorem 13 grudnia w kościółku hutniczym odprawiona została msza święta, a następnie przeszedł marsz pamięci ofiar stanu wojennego. W tym roku odbył się już po raz 17. Jego uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową na rondzie ˝Solidarności˝.
Ostrowiec pamięta i nie zapomni. Chwała bohaterskim ostrowieckim hutnikom, którzy sprzeciwili się wprowadzenia stanu wojennego. Chwała bohaterom walki o wolną Polskę. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Bzdety wypisujesz . Ja efeków pracy obu panów parlamentarzystów z Ostrowca nie widzę.
Uroczyste zakończenie studiów podyplomowych 2021/2022 prowadzonych w Filii KUL w Stalowej Woli
25 czerwca 2022 r. w Lublinie odbyło się uroczyste zakończenie roku, podczas którego zostały rozdane świadectwa ukończenia studiów podyplomowych dla absolwentów kierunków prowadzonych w Filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Stalowej Woli przez Wydział Nauk Społecznych KUL
https://web.archive.org/web/20210618204310/http://kandydat.kul.pl/podyplomowe/master-of-business-administration-stalowa-wola/
https://kandydat.kul.pl/podyplomowe/master-of-business-administration/
Kwalifikacje
Studia podyplomowe w zakresie Master of Business Administration będą skutkować nadaniem kwalifikacji dla kandydatów na członków organu nadzorczego spółek z udziałem Skarbu Państwa zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym z dnia 16 grudnia 2016 r. (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1302).
Opłaty
Opłata za semestr: 1900 zł | Ilość semestrów: 2
Istnieje możliwość płatności w ratach – max. 3 raty za każdy semestr. Stosowne podanie należy złożyć na pierwszym zjeździe.
Andrzej Michał Kryj
Data i miejsce urodzenia: 09-06-1960, Ostrowiec Świętokrzyski
Wykształcenie: wyższe
Ukończona szkoła:
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wydział Humanistyczny, Historia - magister (1984)
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Historia (1992) - studia podyplomowe
- Bałtycka Wyższa Szkoła Humanistyczna w Koszalinie, Organizacja i Zarządzanie - Menedżer oświaty samorządowej (2000) - studia podyplomowe
- Wałbrzyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości, Nadzór pedagogiczny z elementami ewaluacji (2001) - studia podyplomowe
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Master of Business Administration (2022) - studia podyplomowe
Zawód: urzędnik samorządowy
Wybrany dnia: 25-10-2015 | Liczba głosów: 4779
https://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/posel.xsp?id=192
Wybrany dnia: 13-10-2019 | Liczba głosów: 7690
https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/posel.xsp?id=192
Wybrany dnia: 15-10-2023 | Liczba głosów: 6968
Andrzej Kryj uderza w Platformę Obywatelską. Porównał PO do MO
https://www.youtube.com/watch?v=nU6v2DVMgNA
Andrzej Kryj - dotowanie fundacji powiązanych z politykami PiS [9 marca 2023 r.]
Posiedzenie Sejmu RP nr 73
Informacja bieżąca w sprawie dotowania bez obiektywnych kryteriów z pieniędzy publicznych fundacji, stowarzyszeń i spółek powiązanych z politykami PiS - sytuacja w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), Ministerstwie Edukacji i Nauki, Ministerstwie Sportu i Turystyki, Ministerstwie Sprawiedliwości, Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwie Klimatu i Środowiska