Czy może mi ktos polecić w Ostrowcu dobrego dentystę, który piaskuje zęby?
Gościu z 14.07 -dziękuję. A moze masz telefon do pani doktor?
Do tego nie trzeba nie wiadomo jakiego specjalisty , to podstawowy zabieg profilaktyczny. W niektórych gabinetach zajmują się tym nawet nie lekarze a wykwalifikowane higienistki stomatologiczne. Jednym zdaniem - w każdym gabinecie powinien być taki zabieg wykonany bez problemu .
Tak sobie czytam niektóre odpowiedzi i wysnuwam z nich wniosek,ze mieszkańcy Ostrowca nawet nie wiedza co to jest piaskowanie zębów i pewnie mało kto to u siebie robi.Mam nadzieję,ze jednak czasami je myją, choć i z tym pewnie jest gorzej niz myślę.
A ja nie wiem co to jest piaskowanie zębów. Domyślam się ,że jakieś wyczyszczanie. Czy to boli jak usuwanie kamienia i czy efekt jest podobny??
Nie jest tak źle , choć zawsze może być lepiej :)
U nas jeszcze niestety nie ma takiej świadomości na temat roli higienistek stomatologicznych choć już to powoli się zmienia. W większych miastach , w dobrych gabinetach to już właściwie normalne , że to własnie higienistki zajmują się usuwaniem kamienia , piaskowaniem , fluoryzacją - czyli prowadzą całą profilaktykę a lekarze zajmują się leczeniem.
Usuwanie kamienia , czyli tzw. skaling to rozbijanie kamienia nazębnego za pomocą specjalnej ultradźwiękówej końcówki . Kamień to zmineralizowana płytka nazębna , której nie da się już usunąć szczoteczką . Przy okazji - ten zabieg wcale nie musi być bolesny - jeśli zęby są bardzo wrażliwe to dobrym rozwiązaniem jest podanie znieczulenia.
Piaskowanie to usuwanie z powierzchni zębów osadu - takiego ciemnego nalotu , który powstaje najczęściej od herbaty , kawy czy palenia papierosów . Wykonuje się to piaskarką - cienki strumień specjalnego piasku wylatuje pod ciśnieniem z dyszy i ściera ten osad . Zazwyczaj nie jest to bolesne , jeśli jest - znieczulenie.
Zarówno po skalingu jak i po piaskowaniu zęby powinny być wypolerowane specjalna pastą a najlepiej jest jeszcze przeprowadzić dodatkowo fluoryzację i to już jest pełen zabieg profilaktyczny. Najlepiej fundować coś takiego swoim zębom regularnie co pół roku.
Dziąsła po usunięciu kamienia krwawią dlatego , że kamień powoduje stan zapalny i przekrwienie . Po zabiegu stan zapalny a co za tym idzie krwawienie ustępuje szybko pod warunkiem , że dobrze dbamy o higienę.
Jeśli nie ma kamienia a tylko niewielkie ilości osadu i dziąsła są w dobrej kondycji to po samym piaskowaniu zazwyczaj nie ma krwawienia . Najczęściej jest jednak tak , że jest i kamień i osad i krwawiące dziąsła. Ale poprawa jest szybka :)
Zamiast piaskowania u dentysty polecam kupić Irygator (woda pod cisnieniem)np. Waterpik czy Braun ok 300zł..idealnie usuwa kamień , czyści ząbki z przebarwień...no i inwestycja długoterminowa może używać cała rodzina bo koncowki sa wymienne...
Irygator bardzo dobra rzecz , niezwykle pomocny w utrzymaniu prawidłowej higieny choć nie można liczyć na to , że całkowicie rozwiąże problem . Przy regularnym stosowaniu może znacząco zmniejszyć odkładanie się kamienia i osadu ale już powstałych złogów nie usunie. Żaden irygator nie usunie z zębów kamienia, niestety - to tylko woda pod ciśnieniem.
Bardzo dobre są też szczoteczki soniczne np. Philips Sonicare Flex , czy Panasonic DentaCare EW DL40 ale są droższe od zwykłych szczotek elektrycznych (ok. 500zł).
Panie ekspercie od wszystkiego - piaskowanie to nie to samo co wybielanie. Piaskowanie to mechaniczne usunięcie powierzchownych osadów .Wybielanie to zmiana koloru zęba przez działanie związków chemicznych wnikających do środka zębów.
Co do rzucenia palenia pełna zgoda.