Ja pobrałem bez problemu, jak nie mas konta wysyłasz smsa, kod z smsa wpisujesz w okienko i po sprawie. Sprawdź czy nie wpisałeś błędnie kodu z smsa, lub treści.
A ja obejrzalem za darmo ale to chyba fragment 10 minut na chomikuj.
Dawno temu miałem praktyki na hucie, parę miejsc pamiętam, było kiedyś w podobnym stanie jak na filmie. A obecnie w większości są tylko puste miejsca. Żal patrzeć jak prawie wszystkie kominy wyburzono... Szkoda, że tak mało filmów jest o naszym mieście sprzed lat...
Też go sobie ściągnąłem ostatnio. Scena w końcówce faktycznie może była nakręcona w okolicach dzisiejszej ulicy Chmielowskiej. Tym bardziej, że to w pobliżu terenów starej huty. Mnie ciekawi natomiast fakt, gdzie mieści się (a raczej mieściła) gospoda prowadzona przez
Kazimierza Opalińskiego?
Chodzi Ci o ten lokal w którym było parę scen? Ja się zastanawiałem czy to nie była Ostrowianka.
Ale ogólnie to mało samego Ostrowca. Zawiedziony jestem....:)
No też się trochę zawiodłem zwłaszcza po tym jak na początku zobaczyłem ulicę Młyńską.Ta ulica kiedyś była taka ważna że tą właśnie ulicą jechała ta defilada?
http://fototeka.fn.org.pl/strona/baza-filmow/film/7004/pierwsze-dni.html
coś około 1000 fotosów z tego filmu
Dzięki za informację o filmie, już pobrałem i za info o fotosach także :)
Właśnie obejrzałem po ściągnięciu, łezka się kręci w oku jak się patrzy na nasze miasto, którego już prawie nie ma.
Znacie jeszcze inne filmy kręcone w naszym mieście?
to chyba jedyny fabularny
i ja wreszcie obejrzałam, masz rację łezka kręci się w oku. to już nie wróci... nasze miasto jest wyburzane i to nie podczas wojny...
W filmie jest scena na tarasie obecnego muzeum w Częstocicach. Biegają tam dzieci /5-6 lat/ doglądane przez nauczycielkę, dziewczynę młodego działacza partyjnego. Jednym z chłopców, w harcerskiej bluzie, jestem ja :) Dziś mam 69 lat. W tej scenie grały dzieci ze szkoły podstawowej nad Modłą, tej starej, przedwojennej, drewnianej, od dawna wyburzonej. Siostra reż. J. Rybkowskiego była nauczycielką w tej szkole, nazywała się po mężu Kwiatkowska, stąd wybór dzieci z naszej podstawówki do scen szkolnych. Ja mieszkałem w oficynie przy pałacu w Częstocicach, blisko 20 lat temu wyburzonej. Nadal stoi tam sąsiadujący 2-piętrowy blok dla pracowników cukrowni. Mieszkały w oficynie rodziny: Wojtasów /on uczył matematyki w technikum i zawodówce przy Hucie, ona w podstawówce nad Modłą/, Sidowskich /Andrzej Sidowski, syn, został potem znanym dyrektorem w Hucie/, Skwarków, Żelazowskich i Józefczyków. Dzidek Józefczyk, syn milicjanta, był moim kumplem. Od 60 lat mieszkam w Warszawie, ale część mojego serca bije nadal w Ostrowcu :)
Siostra Jana Rybkowskiego z domu nazywała się Kwiatkowska Zofia a z męża Dąbrowska. W czasie kręcenia filmu kierownikiem szkoły w Czestocicach był wuj Rybkowskiego Hipolit Kwiatkowski.
Na kinoman kropka tv jest
PIERWSZE DNI
Film fabularny
Produkcja:
Polska
Rok produkcji:
1951
Premiera:
1952. 03. 04
Gatunek:
Film obyczajowy, Film polityczny
Czarno-biały, 2500 m, 101 min
Okres zdjęciowy rozpoczął się w lipcu 1951. Plenery: Ostrowiec Świętokrzyski (huta Ostrowiec),
Dramat społeczny ukazujący proces kształtowania się świadomości klasy robotniczej w Polsce Ludowej; historia starego majstra ratującego przed zniszczeniem urządzenia niezwykle ważne dla uruchomienia produkcji w odbudowanej przez robotników ostrowieckiej hucie. Wyposażenie huty udało się ukryć przed wycofującymi się Niemcami. Kryjówkę zna jedynie stary stróż Plewa. Wiadomość przekazuje kolektywowi robotniczemu, a nie bandzie NSZ, oferującej mu wysokie wynagrodzenie w dolarach. Huta zostaje uruchomiona, a Plewa zostaje w niej najpierw jako robotnik, później jako majster. Uczy się czytać i pisać, zdobywa zaufanie i szacunek kolegów i przełożonych. Dywersję podziemia, usiłującego wywołać strajk i przejąć żywność wiezioną dla robotników, udaremnia wojsko.