Stabilność regulatora pozostawia wiele do życzenia. Układ zasilacza stabilizowanego przeznaczonego m. in. do ładowania akumulatora fiata 126p nie spełnia wymagań.
Margines fazy został okrutnie obniżony do 15 stopni po dodaniu regulatora prądu w wyniku czego następuje wzbudzenie i podanie amplitudy z kondensatora foltrującego na wyjście.
Metodą kompensacji częstotliwościowej margines fazy zostanie poszerzony do 45 stopni, niestety kosztem zwężenia pasma przenoszenia.
Kryterium stabilności Nyquitsa zostanie spełnione.
A co powiesz gościu na wplyw monsunów na kolarstwo w chinach?
A kryterium Hurwitza sprawdziłeś ?
Mieliśmy już na forum Jeffa co bredził o smrodzie. Teraz jest plebanek. Coś tam skopiuje, coś tam wklei...
A kryterium Popowa ???
chyba raczej w tym przypadku chodzi o hipoteze Riemanna ?
tak czy inaczej... coś cisza w wątku... czyżby lekarz zalecił odcięcie internetu autorowi wątka ?
przecież to jest prosty regulator, po co angażować nieudowodnioną teorioliczbową hipotezę Riemanna do prostego warunku stabilności bazującego na jedynce urojonej?
Problem został pokonany, kompensacja częstotliwościowa zwiększyła margines fazy do 58 stopni, co jest całkowicie akceptowalne.
A na czym się buduje regulatory? Na tym wzmacniaczu mogę zbudować regulator P, I i D.
Regulator napięcia to prosty obwód z pętlą sprzężenia zwrotnego, źródłem napięcia wzorcowego, rezystorem pomiarowym i tranzystorem mocy wykonawczym.
Tranzystor oczywiście produkcji polskiej NPCP CEMI BD354 w ukladzie Darlingtona z BC211. Oryginały nieużywane ze złoconymi nóżkami wyprodukowane pewnego pięknego letniego dnia w PRLowskiej rzeczywistości.
Max 16 V / 5 A, regulacja prądu i napięcia. Trafko 18 V / 120 VA. W sam raz do ładowania akumulatora we fiacie 126p.
Dwa tranzystory równolegle z rezystorami degeneracyjnymi z emiterów.
Z tranzystorem BD354 sztuka nie przejdzie. Różnica napięcia wejściowego i wyjściowego to około 6v dla 16v na wyjściu. Prąd pobierany 5A . To daje 30W mocy w strukturze BD354. A ten ma tylko 12,5W jako parametr graniczny. Przy niższym napięciu wyjściowym i prądzie 5A moc strat wzrośnie. Uwzględnij to w projekcie.
Niestety nie będzie mógł tego uwzględnić w projekcie, bo lekarz nakazał jego izolację, odcięcie internetu i terapię lekową.
Tranzystory wyjściowe pracują impulsowo. Przebieg trójkątny podawany na komparator porównywany jest z napięciem z wyjścia regulatora napięcia tworząc przebieg prostokątny o zmiennym wypełnieniu.
Układ w topologii typu buck z dławikiem produkcji polskiej firmy Feryster, wykonanym przed zmianami ustrojowymi w latach 80-tych (pochodzi z wojskowych zapasów) o indukcyjności bliskiej 0,5 mH i prądzie 8 A.
Przebieg trójkątny wytwarza generator na jednej połówce ULY7711 i dwoma źródłami prądowymi do wytworzenia zboczy o jednakowym kącie nachylenia zamiast krzywej ekwipotencjalnej ładowania kondensatora.
Druga połówka komparatora dostarcza przebieg prostokątny.
Może pomyliło mu się z UL7523 czyli uA723. Na tym idzie zrobić impulsówkę. To co opisuje to regulator liniowy i żeby z niego pobierać 5A to potrzebuje BDP495 z pokaźnym radiatorem. Ja bym na jego miejscu zaczął od diazepamu
A ja od psychiatry.