Wyrok śmierci przez powieszenie, po polsku odczytał Erwin Raczyński. Kolejność wieszania skazanych była zgodna z porządkiem alfabetycznym. Do wieszania Niemcy zaangażowali Żydów z miejscowego getta. Po ogłoszeniu wyroku skazani zachowywali się spokojnie i z godnością – 30 września 1942 roku na ostrowieckim Rynku Niemcy dokonali zbiorowej egzekucji na 29 aresztantach, mieszkańcach powiatu ostrowieckiego. Byli wśród nich kupcy, naczelnicy instytucji miejskich, urzędnicy, nauczyciele, właściciel browaru, pracownicy ubezpieczalni społecznej. O tych tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat przypomina dziś symboliczny pomnik, pętla wyrywająca się spod kostki brukowej, autorstwa Beaty Karaś.
Nalezy przypomniec ze w latach 50tych ostrowieckie komuchy kazaly zniszczyc krzyz ktory stal w miejscu tej bestialskiej nieludzkiej zbrodni.A dzis trzecie pokolenie czerwonej holoty dewastuje koscioly a pomniki polskich bohaterow i patriotow oblewaja czerwona farba.Profanuja msze swiete i atakuja slownie i fizycznie chrzescijan.
14.39 trzecie czyli ty socjalkomuchu pis
Ciekawe ilu ostrowieckich patriotów przyjdzie dziś, złożyć hołd pomordowanym przez niemieckich barbarzyńców bohaterom.
Niestety gościu 14:39; W kościele, oprócz tych, którym wypadało być z obowiązku i rodzin pomordowanych było razem kilkadziesiąt osób. Sami starsi ludzie. Pytam, kto wychowuje młode pokolenie w tym czerwonym mieście?
Czy choć w jednej szkole, choć jeden nauczyciel zasugerował pójście na tę uroczystość 80 rocznicy tych tragicznych dla miasta wydarzeń ?! To jest też lekcja historii.
Pytanie, ilu nauczycieli było, a raczej czy jakiś był, przynajmniej historii czy polonista? Nie liczę radnych czy urzędników samorządowych.
Kiedy słyszę temat nauczycieli to tylko kasa i sprawy ideologii. To jest też wasza wina nauczyciele. To jest wasza klęska nauczania. Nikt nie przekona mnie, ze jest inaczej.
A ilu nauczycieli ostrowieckich szkół ma ostrowieckie korzenie, ilu wychowywało się w patriotycznych rodzinach w tym mieście zdominowanym przez komunistów?
Czyli odbudowa patriotyzmu wśród młodzieży o którym mówił PiS siedem lat temu poprostu leży
Niewygodne dwa wpisy niewygodne dla tzw. elit oświatowo-samorządowych wyłączone.
To była straszna niemiecka zbrodnia, jedna z wielu w Ostrowcu i w Polsce.
Do kościoła z obowiązku? Dobre...
Gościu 07:39 ponieważ moje posty jako odpowiedź zostały wyłączone powiem tylko krótko; resortowe dzieci robią wszystko, aby szkoły i patriotyzmu nie zreformować.
c.d poza tym nauka to proces długofalowy. Nie da się go wdrożyć i mieć efekty w 7 lat.
Kolejna ohydna niemiecka zbrodnia na narodzie polskim.
Gościu 14:30 nie z obowiązku, a z szacunku do bestialsko pomordowanych mieszkańców. A do kościoła, bo mżawka przeszkodziła w zorganizowaniu uroczystości oficjalnej na Rynku. Komuchu!
Dlatego ci, co to się święconej wody boją przyszli na koniec mszy przed uroczystościami.
30 września 1942 r,
Zbrodnia niemiecka, nie ukarana po wojnie.