Sorki. Chyba musisz zapytać u źródła, co jest wrzucane do bazy, a co nie, bo operator jest zewnętrzny.
Tak czy inaczej - jest strona do wypożyczalni, a skorzystać można tylko w przypadku MBP w browarze. Tak przynajmniej to wygląda po sprawdzeniu.
Ale dwa miliony się bierze i woła o więcej.
Biioteka jest super. Zapomnieliście, że oprócz kupowania książek biblioteka musi też płacić rachunki za prąd, wodę, ogrzewanie, musi sprzątać, naprawiać książki, płacić pensję. Uważacie, że na co miasto powinno wydać te pieniądze? Rozdać madkom? Bezrobotnym? Dać na piwo? Podajcie przykłady, krytykanci, na co powinny być przeznaczone te pieniądze?
Idź do prywatnej firmy i powiedz właścicielowi, że na wyposażenie do prowadzenia podstawowej działalności wydasz 2,5% przychodu, a 97,5% przychodu pochłoną koszty.
I obserwuj jego reakcję 乁( •_• )ㄏ
Ale po co tam iść, i co to ma wspólnego z biblioteką? A ty idź do biblioteki i przeczytaj jakąś książkę. To co oni robią z tymi pieniędzmi Twoim zdaniem? No napisz - co robią? A zaraz potem napisz - ile powinni dostać i na co powinny być przeznqczone oszczędności, żebyś nie krytykował.
To ma wspólnego, że płacimy za to wszyscy z naszych pieniędzy na taką działalność. Stąd publiczna dyskusja na forum - jakim sposobem minimalna część dotacji z budżetu gminy idzie na księgozbiór, a przeważająca większość na inne koszty i dlaczego tak jest? Może warto zmniejszyć te koszty, a powiększyć księgozbiór?
A książki czytam używając czytnika https://www.ceneo.pl/71153305 i opłacam abonament za 6,99 zł miesięcznie w Legimi.
A ja pożyczam z biblioteki, bo wolę papierowe. To, że Ty używasz czytnika to nie jest argument dla finansowania biblioteki. Więc dowiedzmy się, jakie są plany finansowe dla tej pozycji z budżetu i wtedy będzie rzeczową dyskusja zamiast przypuszczeń i pomówień o niegospodarność. Co drugi na forum to finansista, znawca wydatkowania funduszy publicznych.
Czytnik był odpowiedzią na słowa: "A ty idź do biblioteki i przeczytaj jakąś książkę".
Jeśli jesteś zdania, że dyskusja o tym, na co idzie 97,5% dotacji to pomówienie, to nie wiem, z jakiej grupy się wywodzisz.
Bardzo dobrze. Nigdy dość pieniędzy na kulturę. W Ostrowcu są ludzie, którzy czytają książki a nie tylko FB.
https://www.ostrowiecsw-mbp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=repl&view=1&sort=byscore&plnk=q__*&fsubject=Samorząd+terytorialny
https://www.ostrowiecsw-mbp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=repl&plnk=q__samorząd&sort=byscore&view=1
https://ostrowiecsw-mbp.sowa.pl/sowacgi.php?typ=repl&plnk=q__samorząd
Te linki do wyszukiwarki to co mają na celu?
2007 Spółki komunalne / Wojciech Gonet. https://www.ostrowiecsw-mbp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=KOSk16049147
Wprowadzenie
Zagadnienia prowadzenia działalności gospodarczej przez j.s.t., a w szczególności problematyka dopuszczalnych sposobów organizacyjno-prawnych (form) gospodarki komunalnej należą do złożonych. Problematykę reguluje kilka aktów prawnych, co wymaga ustalenia wzajemnych ich relacji. W publikacji podjęto próbę opracowania zagadnień związanych z dopuszczalnymi rodzajami spółek, jakie mogą tworzyć j.s.t., powstaniem, funkcjonowaniem i nadzorem nad spółkami komunalnymi.
Na określenie spółek tworzonych przez wszystkie szczeble j.s.t., tj. gminy, powiaty, województwa samorządowe, użyto wspólnego określenia - spółki komunalne. Do czasu reformy samorządu terytorialnego w 1998 r., która utworzyła dodatkowe dwa szczeble samorządu terytorialnego: powiaty i województwa samorządowe, określenie spółka komunalna utożsamiane było ze spółkami tworzonymi przez gminy. Obecnie może się wydawać, że bardziej zasadne i prawidłowe byłoby posługiwanie się określeniem „spółka samorządu terytorialnego”. Słowo „komunalne” bywa stosowane przez ustawodawcę w zakresie odnoszącym się do wszystkich trzech szczebli samorządu terytorialnego: gmin, powiatów, województw. Dotyczy to w szczególności mienia i środków komunalnych . Kluczowa dla prowadzenia działalności gospodarczej przez j.s.t. ustawa o gospodarce komunalnej używa jednego wspólnego określenia działalności gospodarczej prowadzonej przez gminy, powiaty i województwa samorządowe - gospodarka komunalna. Wobec tego posługiwanie się wspólnym określeniem spółek tworzonych przez wszystkie szczeble samorządu terytorialnego - spółki komunalne, jest zasadne i nie powinno być utożsamiane jedynie ze spółkami tworzonymi przez gminy.
Rozdział 1
Formy organizacyjno-prawne prowadzenia gospodarki komunalnej przez jednostki samorządu terytorialnego
1.1.Jednostka samorządu terytorialnego jako podmiot gospodarujący
Zakres zadań i związanych z nimi obszarów działalności j.s.t. można podzielić na: administracyjne, społeczno-socjalne oraz gospodarcze. Te ostatnie wymagają od j.s.t. zaangażowania w prowadzenie gospodarki komunalnej. Zakres i celowość prowadzenia przez j.s.t. działalności gospodarczej wywołują na całym świecie wiele kontrowersji. Rozwiązania przyjęte w tym zakresie w różnych państwach są odmienne. Od pełnego liberalizmu w podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej przez samorząd terytorialny (np. w Austrii), poprzez wprowadzenie ograniczeń, aż do zakazu takiej działalności (np. w Wielkiej Brytanii) . Należy mieć na uwadze, że w niemal każdym państwie istnieje sfera gospodarki lokalnej związana z zadaniami samorządu terytorialnego implikująca potrzebę prowadzenia przez j.s.t. działalności komunalnej w sferze użyteczności publicznej . Sfera ta obejmuje bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej w drodze świadczenia usług powszechnie...
Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX
https://sip.lex.pl/komentarze-i-publikacje/monografie/spolki-komunalne-369187166
Spółki komunalne - opis produktu:
Problematyka spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego jest uregulowana w kilku aktach prawnych, co przyczynia się w praktyce do konieczności ustalenia hierarchii ich stosowania.
W książce omówiono zagadnienia dotyczące rodzajów spółek, jakie mogą być tworzone przez jednostki samorządu terytorialnego, tj. gminy, powiaty i województwa samorządowe. Przedstawiono funkcjonowanie spółek komunalnych, kompetencje organów spółek oraz nadzór nad spółkami komunalnymi sprawowany przez publiczne instytucje kontroli. Publikacja zawiera wzory pism, uchwał i umów.
Książka stanowi pomoc dla członków zarządów, rad nadzorczych, pracowników spółek komunalnych, członków organów i pracowników jednostek samorządu terytorialnego, a także przedsiębiorców współpracujących ze spółkami komunalnymi. Może również zostać wykorzystana przez pracowników naukowych zainteresowanych szeroko rozumianą problematyką samorządu terytorialnego.
Dr Wojciech Gonet jest adiunktem w Katedrze Prawa Gospodarczego SGH w Warszawie, laureatem z 2006 r. II miejsca i nagrody w konkursie na najlepsze prace doktorskie poświęcone tematyce samorządu terytorialnego, autorem publikacji z zakresu prawa bankowego, partnerstwa publiczno-prywatnego i samorządu terytorialnego.
Spółki komunalne - o czym jest książka?
Przed Tobą kolejna pozycja książkowa warta uwagi - Spółki komunalne. Spółki komunalne spełnia wszystkie cechy swojego gatunku, przypadnie więc do gustu nawet tym najbardziej wymagającym czytelnikom. Spółki komunalne i o wiele więcej tylko na Gandalf.com.pl
https://www.gandalf.com.pl/b/spolki-komunalne/
https://www.gandalf.com.pl/w/lexisnexis/
Do kultury się dokłada