A jak widać? Umiesz coś szerzej?
warszawski rzad Polakow
Patrząc zachowania wobec Polski polskojęzycznych europosłów opozycji, śmiem twierdzić, że polskości jest w nich tyle, ile zajadłości w ich wystąpieniach szkalujących Polskę.
Poczekamy na wyjaśnienia arystokraty z Chobielina, kto i za co konkretnie płacił mu poza parlamentem. Wpis Sikorskiego po wybuchu w Nord Stream, który zniknął z internetu nabiera nowej barwy.
Co składa się na te najwyższe w PE (oficjalne) dochody poza PE w wysokości ok. 800 tys. euro rocznie?
Putin zadowolony bo ma dzięki naszym głupkom rządowym i kasę i wrgiel.
1559 ale co to wnosi do sprawy?
Wpis z pierwszej strony: "Część z nich nie czuje się Polakami tylko Europejczykami".
Od dawna niektórzy czuli się kosmopolitami i nawet to mówili wprost chyba do kamery, dawno temu o tym słyszałem - o tym terminie.
kosmopolita
1. «człowiek nieczujący więzi z krajem, z którego pochodzi lub którego jest obywatelem, deklarujący swą więź z kulturą świata»
2. zob. organizm kosmopolityczny
• kosmopolityczny • kosmopolitka • kosmopolityzm
Niektórzy mówią o sobie, że są obywatelami świata ?
Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego*: kosmopolita
1. zwolennik, wyznawca kosmopolityzmu. Panowie ci którzych bożyszczem jest pieniądz, a ojcem giełda, nie mają ani cienia patriotycznych sentymentów i są prawdziwymi kosmopolitami w najtrywialniejszym znaczeniu tego wyrazu.
Malfatti na próżno się stara mnie przekonać, że każdy artysta jest kosmopolitą.
2. botanika zoologia - przedstawiciel świata roślinnego lub zwierzęcego, wystepujący na całej kuli ziemskiej lub na znacznej jej przestrzeni. Niektóre z nich [chwastów], jak komosa biała, perz, rdest powojowaty i tasznik (zresztą nieliczne), są kosmopolitami. Ogromna większośc są to chwasty mniej lub więcej rejonowe.
Tzn. nie jestem pewien, czy ktoś tak mówił o sobie, czy raczej inni ludzie tak mówili / pisali o (niektórych) polskich politykach dawno, dawno temu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosmopolityzm
https://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/jezyki-mniejszosci-pod-lupa,13177.html
9 lutego 2011 Języki mniejszości pod lupą
Języki mniejszości pod lupą [Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022]
Na Opolszczyźnie gościła grupa ekspertów Rady Europy zajmujących się językami mniejszości narodowych.
Polska w 2003 roku podpisała Europejską Kartę Języków Regionalnych i Mniejszościowych, która stanowi dokument poświęcony prawom języka. Celem „Karty” jest powstrzymanie zaniku języków mniejszości i upowszechnianie ich stosowania w życiu publicznym.
Jak szacuje Ministerstwo Edukacji Narodowej w Polsce ponad 54 tys. uczniów należących do mniejszości uczy się w polskich szkołach swojego języka. Najwięcej – ok. 38 tys. - uczy się jako języka ojczystego, niemieckiego.
Z ekspertami Rady Europy spotkał się marszałek województwa opolskiego, Józef Sebesta oraz członkowie Zarządu Województwa – wicemarszałek Roman Kolek i Antoni Konopka. Rozmowa dotyczyła głównie sytuacji mniejszości niemieckiej na Opolszczyźnie oraz systemu kształcenia obowiązującego w naszym kraju.
Po wizycie na Opolszczyźnie eksperci udali się do Białegostoku, by spotkać się tamtejszymi mniejszościami, a następnie do Warszawy na spotkanie m. in. z mniejszością kaszubską , której język otrzymał nową kategorię - języka regionalnego.
organizm kosmopolityczny «zwierzę lub roślina występujące na różnych kontynentach i w różnych strefach klimatycznych»
ps. A kto powinien dostać złotą podpaskę ? :D