Czy ktoś wie co się stało z poprzednim pomnikiem z dawnego Placu Wolności?
Wtedy panujaca Solidarność nie jedno zniszczyła !!!
Porządkując jakąś starą szafę w mojej pracy znalazłam oprawione w rameczki, za szkłem zdjęcie tegoż pomnika, oczywiście czarno-białe, no cudne.Klomby, ławeczki i ludzie, spacerujący na Rynku - dziś rzadki widok. Schowałam oczywiście, niech leży, może kiedyś powieszę :) Ta kobieta biuściasta to chyba Biełowa, jakaś przodownica pracy, czy tak??
Podobno wyeksponowany jest w plenerowym muzeum przy wytwórni odlewów w Gliwicach.
A teraz jacyś "geniousze" zrobili nowy "pomnik" - powróz. Niestety szkoda że włodarze miasta zaakceptowali to dziadostwo.
20 lutego 1991 Rada Miasta głosami 24 za, 2 przeciw, 3 wstrzymujące, podjęła uchwałę o demontażu Pomnika Wdzięczności Bohaterom i Wyzwolicielom Ostrowca, (postawionego w 1954 r., przedstawiającego odlaną z brązu kobietę - rzeźbiarzowi pozowała niejaka Bielowa, komunistka). Pomimo zawiadomienia o rzekomym popełnieniu przestępstwa, wniesionego przez Polską Partię Emerytów i Rencistów Oddział w Ostrowcu Św., Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu nie dopatrzyła się znamion przestępstwa w uchwale RM. Wyboru projektu nowego pomnika dokonała komisja konkursowa, w składzie której znaleźli się m.in. obecny poseł Jarosław Rusiecki, czy radny Edward Kunat. Obecny pomnik odsłonięto 30 września 1992, w 50. rocznicę stracenia przez Niemców 29 mieszkańców Ostrowca. Natomiast stary pomnik zamierzano oddać do Muzeum Sztuki Socrealistycznej w Kozłówce, ale co się z nim ostatecznie stało tego nie wiem.
Podbijam temat: Tu jest niby oficjalna notka o historii oraz obecnym losie naszego pomnika.
http://mis.um.ostrowiec.pl/fakty/index.php?dzial=modules/art/show_result_db_full&id=5024
Dodatkowo opatrzę swój wpis komentarzem, że chyba najwyższy czas, żeby ten pomnik, który przez tyle lat na trwale się w pisał w krajobraz naszego miasta, został przywrócony na swoje stare miejsce...Myślę, że nie jestem w tym poglądzie odosobniony i wreszcie powstanie jakiś ruch w mieście, żeby to jak najszybciej nastąpiło...
Tydzień temu widziałam go w Muzeum Sztuki Socrealistycznej w Kozłówce.Warto tam pojechać.
tam nie ma bielowej, pisz prawdę, w kozłówce jest lipa, jeżeli chodzi o pomniki
Pomnik znajduje się w muzeum na terenie odlewni w Gliwicach, gdzie został wyprodukowany i tam powrócił z Ostrowca.
Relikty PRL-u (pomniki) powinny się znaleźć tam gdzie ich miejsce czyli na śmietniku.
Gościu pomyśł gdyby nie pomniki z PRL i rodzina gdzie byś teraz był ( granice otwarte ) a pomnik to symbol dla 20+ chyba tyle nie przeżyłeś).
To nieprawda , pani Bielowa nie pozowała do żadnego pomnika , nie była też żadną komunistką . Pani Bielowa była ekspedientką , pracowała w sklepie z tekstyliami na Alei vis a vis apteki u Paklezego , w tym budynku gdzie było PKO . Była jedynie bardzo podobna do tej postaci kobiety z pomnika . Bardzo proszę nie podawać takich informacji nieprawdziwych i wręcz szkalujących niewinną kobietę !