– Podróżując po Polsce obserwujemy imponujący rozwój infrastruktury. Można nawet mówić o powstających dysproporcjach rozwojowych i wykluczeniu komunikacyjnym pojawiającym się między naszą lokalizacją a pozostałą częścią Polski – mówi w rozmowie z portalem, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński.
Centralny Okręg Przemysłowy (COP) był jednym z największych projektów gospodarczych II Rzeczy Pospolitej. Miał on zwiększyć ekonomiczny potencjał polski, a na jego terenie znajdowały się takie miasta jak Radom, Ostrowiec Świętokrzyski, Sandomierz, Przemyśl, Lublin, Zamość, Rzeszów czy Tarnów.
Przedsięwzięcie upadło jednak wraz z wybuchem II Wojny Światowej. Dziś tamtejsze miasta borykają się m.in. z problemami braku odpowiedniej infrastruktury drogowej. Przykładem jest Ostrowiec Świętokrzyski, który zgodnie z planami ma otrzymać obwodnicę (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).
Portal: GDDKiA obecnie prowadzi przetarg na projekt i budowę obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Jakie jeszcze inwestycje drogowe w regionie są potrzebne aby poprawić skomunikowanie miasta?
Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego: Dużą szansą dla rozwoju Ostrowca Świętokrzyskiego jest planowana droga ekspresowa S74, która będzie przebiegać 15 km od granic miasta. Ten korytarz transportowy połączy nas z autostradą A1 w Piotrkowie Trybunalskim oraz autostradą A4 w Rzeszowie oraz drogą ekspresową S19 w Nisku. Niestety, dopiero rozpoczęły się prace projektowe związane z poszczególnymi odcinkami tej drogi. Myślę, że będzie można przejechać całym odcinkiem tej trasy dopiero po 2025 roku.
Obecnie najważniejsza jest dla nas budowa drogi krajowej nr 9 i 42 w standardzie drogi dwujezdniowej (2x2). Ten ciąg komunikacyjny połączyłby spójnym korytarzem transportowym drogę ekspresową S7 w Skarżysku Kamiennej oraz planowaną S74 w Opatowie, będąc swoistą drogą życia dla dawnych miast Centralnego Okręgu Przemysłowego – Ostrowca Świętokrzyskiego, Starachowic, Skarżyska Kamiennej. Przypomnę, że na potrzeby powstania tego szlaku komunikacyjnego powstała częściowa dokumentacja projektowa, w tym wariant przebiegu dwujezdniowej drogi nr 42 i 9 na odcinku Brody – Opatów wraz z obwodnicą Ostrowca Świętokrzyskiego. W 2014 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał dla wymienionego przedsięwzięcia decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Nowa, dwujezdniowa droga o długości 27 km ma być właściwą obwodnicą Ostrowca Świętokrzyskiego łącząca miasto z planowaną obwodnicą Opatowa w ciągu przyszłej drogi ekspresowej S74.
A jak wygląda sytuacja miasta pod kątem transportu kolejowego?
Na dostępność komunikacyjną Ostrowca Świętokrzyskiego oraz północnej części województwa świętokrzyskiego ma wpływ infrastruktura kolejowa. Aktualnie trwa modernizacja linii kolejowej nr 25 przebiegającej przez miasto. Niestety opracowania projektowe oraz zakres inwestycji nie uwzględniły budowy wiaduktu nad torami kolejowymi oraz skrzyżowaniem z drogą krajową nr 9. Obecna sytuacja powoduje duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu oraz prowadzi do powstawania korków. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji inwestycji drogowych miasta o łącznej wartości około 50 mln zł. Są to inwestycje, na które mamy wpływ i należą do naszych kompetencji, natomiast nie powinniśmy godzić się na sytuację, w której samorząd będzie wyręczać państwo w inwestycjach.
Dziś dużo mówi się o wykluczeniu komunikacyjnym. Dotyczy to także braku dostępu do odpowiedniej infrastruktury transportowej. Jak wygląda sytuacja Ostrowca Świętokrzyskiego w porównaniu z innymi regionami Polski?
Podróżując po Polsce obserwujemy imponujący rozwój infrastruktury. Można nawet mówić o powstających dysproporcjach rozwojowych i wykluczeniu komunikacyjnym pojawiającym się między naszą lokalizacją a pozostałą częścią Polski. Przykro to mówić, ale miasta dawnego COP-u są marginalizowane infrastrukturalnie, do tego stopnia, że zwykły remont krajowej 9 jest problemem i ogranicza się do łatania dziur.
Przykre to bardzo dlatego trzeba lobboqwac aby duza obwodnica ostrowca znalazla sie w 100 obwodnicach kaczynskiego. Tylko kto bedzie lobbował.......
Od czego jest posel senator, pani w sejmiku?
A kto przez lata drenował to miasto i ciągnął na 5 miejsce od końca w Polsce? Nie przypadkiem postkomuna, przepoczwarzana w różne konfiguracje m. innymi TOS (czyli były SLD, PSL)?
Czyje fortuny w mieście wyrosły i czyim kosztem?
Tak wygląda chęć wspólpracy z opozycją prezydenta Górczyńskiego.
To pan prezydent Górczyński nie wyraził zgody na budowę drugiego mostu, który odciążyłby ten na Alei za 80 mln zł z budżetu państwa? Czy to dlatego, że była to inicjatywa radnych PIS?
"Z taką inicjatywą wystąpili ostrowieccy radni miejscy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Nowy most połączyć miałby ulicę Chrzanowskiego z Aleją 25-lecia Wolności (obwodnica). Propozycja uchwały dyskutowana będzie podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która już w środę, o godzinie 15.00. Jaką decyzję podejmą radni? (...) jako lokalizację nowego mostu, radni wskazują przedłużenie ulicy Leona Chrzanowskiego. Do mostu przewidziane są także dwie drogi dojazdowe: jedna od strony ulicy Jana Kilińskiego i Leona Chrzanowskiego, druga od Alei 25-lecia Wolności. Miało być ogromne dofinansowanie państwa.
https://naostro.info/bedzie-nowy-most-nad-kamienna/Sesja Rady Miasta Ostrowiec Świętokrzyski.
Dwa dni później 21 lutego 2010 Echo Dnia - posiedzenie Rady Miasta:
Mostu na Kamiennej nie będzie:Rada Miasta Ostrowca nie zgodziła się na propozycję klubu Prawo i Sprawiedliwość, dotyczącą budowy mostu na rzece Kamiennej, łączącego ulice Kilińskiego i Chrzanowskiego z Aleją 25-lecia Wolności. Za było 6 radnych, przeciwko 16 radnych, jeden wstrzymał się od głosu.
14 19 pierdu pierdu mowa tu o drogach strategicznych dla miasta a ty o moście na łąkach
A jakiś sensowniejszy argument 14:25 ? Brak?
Pan prezydent chciałby, aby PIS upss co ja mówię; cofam - rząd polski obecny sypnął groszem i powiedział że to dzięki wyjątkowym zdolnościom dyplomatycznym Pana Prezydenta. Ten wówczas mógłby fetować SWÓJ sukces:))
Wazne ze jest Browar Kultury! Moze jemu uda sie przyciagnac inwestorow!
14:19 jakie bylo uzasadnienie odrzucenia propozycji radnych pisu? dlaczego tego nie przytoczysz... zenujace
Pis zabrał pieniadze 5lat temu na dokończenie obwodnicy a ty o moście obecnie od kilku miesięcy nie potraficie rozstrzygnąć przetargu to jest żenada
No proszę...po wyborach to p. prezydent raczył sobie wreszcie przypomieć o idei COP, bo zdaje się, że przed wyborami, w ramach wiadomego okręgu wyborczego, p. prezydentiwi i ekipie wspierającej kandydatkę do Senatu było bliżej do tzw. Trójkąta nad Kamienną i do idei SOP, którym to Staropolskim Okręgiem Wyborczym sobie tak pięknie opozycja z "trójkąta bermudzkiego", wspierająca jakże "niezależną" kandydatkę do Senatu, gębę wycierała.
Gdyby nie to oraz gdyby nue fakt dzierżenia przez "sojuszników" p. prezydenta ( a do czasu - nawet i "ziomów" po linii partyjnej) do 2018 r. władzy w sejmiku samorządowym oraz do 2015 r. - w kraju ( w ramach koalicji PO/PSL), kto wie...może bym się z p. prezydentem "połączyła w bUlu", w tym jednak wypadku, łączności niech p. prezydent dalej szuka u swoich... równie obolałych.
A co do idei COP, to nie wiem na ile będzie dla p. prezydenta pociechą to, że ta odżywa. Nawiązują do niej poczynania rządu w zakresie militarnym, który z tą ideą był w okresie przedwojennym ściśle zespolony...ba stanowił nawrt jej istotny element. Na drogi też przyjdzie czas, toteż z "bUlem" należy sobie jakoś poradzić...najlepiej wyzbywając się kilka - niekorzystnych dla dobra interesu społeczności lokalnej - manier, np. "separatystycznej". :))
Fela a to wszystko za 100 lat
Gościu za 100 lat to tylko wtedy, gdy ta lokalna władza nadal będzie przedkładała cele polityczne nad gospodarczymi. Politycznie opłaciło jej się trzymać razem w tym " trójstrącie", a czy gospodarczo? - Ale dobicie do setki w tym układzie rzeczy jej nie grozi. Tam gdzie idą te cele w parze, można prowadzić spójną politykę długofalową.
Tak dlugofalową politykę to faktycznie prowadzi senator ostrowiecki odnośnie COP 5 lat temu obiecywał odrodzenie COP w Ostrowcu a tu ani widu ani słychu
Ludność Ostrowca wybrała prezydenta i to człowiek z opozycji w stosunku do władzy centralnej. Nie łudźcie się teraz ze tu cokolwiek powstanie. Jak ostrowiacy na swoim tyłku odczują ze miasto jest coraz większym zadupiem to może wreszcie zagłosują za prezydentem z tej samej opcji co władza i zacznie się i u nas dziać. Inaczej bieda i pensje minimalne.
To z ciebie Strateg fiu fiu dla przypomnienia pis w wyborach samorządowych w 2017 r. wygrał w tylko 4 miastach gdzie obsadził fotel prezydenta a teraz masz pole do popisu i wymień jakie korzyści wynikły dla tych miast czekam