Rozstrzygnięciem nadzorczym z 3 lutego, Wojewoda Świętokrzyski stwierdził nieważność uchwały (nr LXXIV/156/2022) Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z dnia 30 grudnia 2022 r. w sprawie wprowadzenia programu Ostrowiecka Karta Mieszkańca „OstraKarta” w części obejmującej § 8 (Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego). – Przedmiotowa uchwała została doręczona Wojewodzie Świętokrzyskiemu 5 stycznia 2022 r. Organ nadzoru przesłał do Rady Miejskiej zawiadomienie o wszczęciu postępowania nadzorczego, zakreślając termin na złożenie wyjaśnień. W wyznaczonym terminie Rada nie przedstawiła swojego stanowiska – czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym Wojewody Świętokrzyskiego.
Zdumiewające uzasadnienie wprowadzenia takiej karty - cytat z linku wyżej: "Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały: „Głównym celem programu jest nie tylko poprawa warunków życia mieszkańców gminy Ostrowiec Świętokrzyski poprzez zwiększenie dostępu do usług świadczonych przez gminne jednostki organizacyjne i spółki, ale również zwiększenie dostępności do komunikacji miejskiej i miejskich obiektów użyteczności publicznej oraz umocnienie poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców, a także poszerzenie oferty możliwości spędzania wolnego czasu. Przewidziany w ramach Programu pakiet zniżek, ulg, preferencji będzie nowym uprawnieniem w obszarach: komunikacja miejska, kultura, sport i rekreacja, wychowanie i oświata, zdrowie, handel i usługi. Program ma charakter otwarty, co oznacza możliwość jego rozbudowy.”
OstraKarta ma poprawić warunki życia mieszkańców. Z grubej rury ta propaganda.
Dobre. No chyba właśnie nie :)
Brawo wojewoda. Chociaż mam cichą nadzieję że on nie z PiSu
Można powiedzieć, ze podprogowo miasto jest już owładnięte pajęczyną. Teraz pan prezydent chce jeszcze mieszkańców uzależnić od władzy tak wymiernie, ograniczając ich prawa i wolność obywatelską, przy pomocy Ostrej Karty.
Ostro pan jedzie, panie prezydencie. To się panu nie uda.
Decyzja wojewody oznacza tylko tyle, że uchwała nie wymaga publikacji w Dzienniku Urzędowym. W pozostałej części jest ważna
Czyli ja, jako obywatel tegho miasta, płacący podatki, z których to podatków pan prezydent będzie chciał finansować te wszystkie dobrodziejstwa dla nas, będę mógł dostąpić zaszczytu uzyskania zniżki, wtedy kiedy uzyskam Ostrą Kartę. W przeciwnym razie będę mógł być obywatelem gorszej kategorii. To jest niezgodne z Konstytucją. Takie zabiegi mogą stosować prywatne firmy, a nie urząd, który chce sobie podporządkować zarówno lokalny biznes jak i klientów.
Nie ważne że sobie krzyczymy. Ważne że plan się zgadza.
Ktoś udaje że pracuje i jest kreatywny.
No a zniewolenie swoją drogą postępuje.
Ja będę to zaskarżać przy każdej okazji.
Nie to że Prezydenta nie lubię, bo głosować będę na niego dalej.
Ale ten pomysł jest z zadniej części ciała i wymaga piętnowania.
Artykuł 40 o samorządzie gminy, na który powołuje się Rada Miasta, ustalając zasady funkcjonowania Ostrej Karty i uznając ten zapis za akt prawa miejscowego, okazuje się nie mieć tu zastosowania w opinii wojewody, który pisze:
" zapisy dotyczące wejścia w życie uchwały nie znajdują również podstawy w art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym przewidującego kompetencje rady gminy do wydania aktu prawa miejscowego w zakresie ustalenia zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Żadna bowiem regulacja analizowanej uchwały nie zawiera postanowień wynikających ze wspomnianego wyżej przepisu."
Czy zatem Uchwała Rady Miasta z 30 grudnia 2022 jest nieważna, skoro zapisy tej uchwały są rozbieżne z postanowieniami tego przepisu?
Poniżej przepis, na który powołała się RM, a która wojewoda podważył.
Art. 40. samorząd gminny
Akty prawa miejscowego - zakres
1.Na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy.
2.Na podstawie niniejszej ustawy organy gminy mogą wydawać akty prawa miejscowego w zakresie:
1)wewnętrznego ustroju gminy oraz jednostek pomocniczych;
2)organizacji urzędów i instytucji gminnych;
3)zasad zarządu mieniem gminy;
4)zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
3.W zakresie nieuregulowanym w odrębnych ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiązujących rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego.
4.Przepisy porządkowe, o których mowa w ust. 3, mogą przewidywać za ich naruszanie karę grzywny wymierzaną w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach.
Wygląda na to, że Rada Miasta uchwaliła sobie program, powołując się na przepisy o samorządzie gminy, które nie mają zastosowania w tym przypadku.
Do gościa 16:51 Decyzja wojewody oznacza tyle, że uchwała nie wymaga publikacji w Dzienniku Urzędowym, ponieważ nie jest aktem prawa miejscowego.
Czyli nie spełnia znamion aktu prawa miejscowego, bo nie wypełnia treści artykułu 40 ust 2 pkt.4. Można więc uznać, że jest nieważna?
W Warszawie od dawna jest karta warszawiaka, gdzie tańsza jest np. karta miejska. To nie nowość na świecie
W Warszawie taka karta dotyczy świadczeń instytucji samorządowych jak kultura czy sport, a nie łączenia tego z handlem czy usługami firm działających na terenie miasta.
Gdzie Rzym, a gdzie Krym. Ostrowiec to nie Warszawa. Warszawa (jej instutucje) wiele mogą zaoferować mieszkańcom. A Ostrowiec? Komunikacja źle działa, to po co komu ta karta?