Sobótka, Noc Kupały
Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie,
Noc świętojańska to zmieniona przez kościół katolicki nazwa pogańskiej sobótki ,
W niektórych krajach Europy dzień wolny od pracy ;)
Nic tak nie oczyszcza jak spacer na bosaka po porannej rosie !
To stary sprawdzony przesąd.
Ludzie jednak gadają, że woda z mydłem też oczyszcza stopy. Muszę kiedyś wypróbować.
Ha ha ponoć ma takie właściwości to mydło !
Nie wiem ,ale sprawdzę .
Znaczenie snów zajmuje wiele miejsca w folklorze polskim . Znalazłem taki oto z Mazowsza ;
„ nie opowiadaj złego snu przed śniadaniem ,bo się sprawdzi „
Krzyżowanie palców.
Skąd wziął się zwyczaj czynienia tego gestu, który ponoć ma przynosić szczęście? Otóż wywodzi się on z chrześcijaństwa. Gesty powiązane z krzyżem były kojarzone z pomyślnością. Krzyżowanie palców miało odganiać złe duchy i przynosić szczęście. Interpretowano je jako odwołanie do krzyża i prośbę o wstawiennictwo Jezusa.
Palce krzyżują też kłamcy, którzy nie chcą być przyłapani na swoim łgarstwie. Dlaczego? Może to mieć związek z wierzeniami, że krzyż ma moc chronienia przez piekłem. Dodajmy, że pierwotnie gest polegający na krzyżowaniu palców był stosowany przez prześladowanych chrześcijan – w ten sposób się oni rozpoznawali.
Rolnik , który pragnął urodzaju , nigdy nie siał zboża w piątek .
Zgodnie z wierzeniami ludowymi , zboże takie nie miało prawa urosnąć .Na wsiach do dziś dnia wieży się w ten zabobon .
W miastach tez panuje przekonanie ze Zaczynanie czegoś , jakiejś sprawy w piątek .spisywane jest z góry na niepowodzenie .
A wy co o tym sądzicie ???
Jest na to prosta odpowiedź.
Piątek to ostatni dzień pracy, i twoje myślenie jest ukierunkowane na odpoczynek. Więc marne szanse na powodzenie jakiegokolwiek przedsięwzięcia.
Czyli powiedzenie się sprawdza. Większość z tych niby zabobonów jest wynikiem obserwacji pewnych zjawisk. Dzisiejsi ludzie nie dorównują mądrością tym starszym, są jak zaprogramowane roboty. Bez swoich smartfonów byliby jak dziecko we mgle.
Bzdury świadczące o skłonnościach do powielania schematów. Dla rutyniarzy. Wiara w nie, to żniwo dla manipulantów bazujących na typizacji zachowań opartych na naiwnej wierze ludzi. Do kosza z tym.
Gość 20;26 Nie bądź taki zasadniczy ;)
Post ten na raczej charakter luźno -pragmatyczny .
Z domieszka jak to ktoś zauważył dziecinnej naiwności (infantylny )
Mnie to bawi i baw się z nami !!