A tu jeszcze troche z historii doloze:
I rozbojr Polski -1772 rok
A co sie dzialo na ziemiach Polskich przed tym wydarzeniem:
Walenty Roździeński (ur. ok. 1560 w miejscowości Roździeń, dziś dzielnica Katowic-Szopienice-Burowiec; zm. po 1621 r. tamże) − polski hutnik, właściciel kuźni, zarządca hut, poeta i literat epoki baroku. Pochodził z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach hutniczych.
Walentego Roździeńskiego w swoim dziele w poetycki sposób opisał stan XVII wiecznego górnictwa i hutnictwa na Śląsku, a także obyczaje hutników i górników. Dzieło uznawane jest również za pierwszy polski i jeden z pierwszych w Europie podręczników metalurgicznych.
Samsonów – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim. Historia Samsonowa jest związana z przemysłem hutniczym. Tutaj w rejonie dzisiejszego Samsonowa, powstały pierwsze fabryki żelaza i stali. W Samsonowie już w XV w. istniała dymarka. W 1562 r. biskup Podniewski wydał pozwolenie Michałowi Niedźwiedziowi na zbudowanie kuźnicy nad Bobrzą pomiędzy Kołomanią a Zagnańskiem. Stanęła ona na północ od obecnych ruin huty Józef i rzeki Bobrzy. W roku 1594 Łukasz Samson herbu Topór, łowczy królewski (od niego pochodzi nazwa miejscowości) przejął istniejącą tutaj kuźnicę. W XVI w. i XVII w. włoscy dzierżawcy przekształcili kuźnicę w nowoczesną hutę (wybudowano wielki piec) – stało się to za sprawą rodziny włoskich przemysłowców – Cacciów z Bergamo, których sprowadził król Zygmunt III Waza. Projektantem wielkiego pieca był Hieronim Caccio.
Dla ciebie na pewno to dwie kwestie :)
Dla ciebie, pismena i wielu innych pożytecznych .... jak mawiał Lenin.
Również nie czytałem tego artykułu, ale z relacji o tym artykule mogę wyciągnąć następujące wnioski:
1. Od "potopu" szwedzkiego rola szlachty jako grupy stabilizującej system państwowy i stojącej na jego straży zaczęła maleć (zniszczenia kraju pod względem ludnościowym oraz gospodarczym procentowo porównywalne były z tymi jakie Polskę dotknęły podczas II wojny światowej) i stali się oni posłusznymi wykonawcami woli możnowładców za przysłowiową miskę strawy.
2. Możnowładztwo widziało swój własny interes w tym, aby "zabetonować" istniejący system, który przy pomocy niewielkich środków pozwalał wpływać na politykę całego państwa.
3. Swój interes w "betonowanie" tego systemu miała również Moskwa.
4. W Rzeczpospolitej 95% społeczeństwa nie miało większych praw (mieszczanie, chłopi) stąd późniejsza słabość wszelkich zrywów niepodległościowych w XIX wieku.
5. Jednak jeśli ktoś myśli, że większe swobody obywatelskie istniały u naszych przyszłych zaborców jest w całkowitym błędzie.
6. W drugiej połowie XVIII wieku było już jasne, że Rzeczpospolita słabnie i bez zmian będzie chylić się ku upadkowi - jednak możnowładcy i Moskwa robili wszystko, aby ten stan się nie zmienił.
7. Ostatecznie Rzeczpospolita upadła - w większości za przyczyną szlachty oraz elit, które od wielu lat "wypłukiwały" swoje umysły z patriotycznego myślenia o kraju.
8. W jednym z pamiętników ówczesnego członka "elyty" czytamy po roku 1795:
"No i w końcu skończył się ten problem z naszą Rzeczpospolitą. Nie musimy już zaprzątać sobie głowy wiecznym zamartwianiem się o jej niepodległy byt. Teraz możemy już tylko się bawić". Nic wam się nie przypomina z tym co widzicie dziś?
9. W 1792 roku Sejm uchwalił Ustawę o sprzedaży królewszczyzn, która oddawała chłopom osiadłym w królewszczyznach użytkowany grunt na własność, nadawała im wolność osobistą (po rozwiązaniu kontraktu z dziedzicem), prawo wychodu i uwolnienie z poddaństwa włościan nieposiadających gruntu – ustawa ta jednak nie weszła w życie na skutek przegranej wojny w obronie Konstytucji 3 maja z Rosją i II rozbioru Polski.
W 1794 roku Tadeusz Kościuszko w oparciu o art. IV Konstytucji 3 Maja wydał Uniwersał połaniecki (własc. Uniwersał urządzający powinności gruntowe włościan i zapewniający dla nich skuteczną opiekę rządową, bezpieczeństwo własności i sprawiedliwość w komisjach porządkowych), w którym zmniejszono ilość pańszczyzny, nadano chłopom wolność osobistą, zakaz rugów i nieusuwalność z gruntu.
Wiec jeśli ktoś twierdzi, że Rzeczpospolita nie zrobiła nic aby zmienić swój ustrój społeczny jest oczywiście w błędzie - na drodze stanęli przekupni magnaci i Moskwa.
10. Prusy - zakończenie praw uwłaszczeniowych w zaborze pruskim trwało do 1872 roku, a więc 80 lat od czas pierwszych w tej kwestii regulacji w Rzeczpospolitej szlacheckiej - więc jeśli ktoś twierdzi, że zabory przyniosły chłopom wolność jest w oczywistym błędzie.
11. Austria - uwłaszczenie trwało do roku 1858.
12. Moskwa - uwłaszczenie polskich chłopów w 1864.
Znaczy to, że gdyby nie zabory najprawdopodobniej sytuacja chłopów polskich zmieniłaby się znacznie szybciej niż pod zaborami, które uwłaszczanie wprowadzały ze znacznym opóźnianiem w stosunku do tego co proponowała Konstytucja majowa.
13. Te "dobrodziejstwo" zaborów odczuli zresztą bardzo szybko szczególnie mieszkańcy zaboru pruskiego - wyrugowanie chłopów z ziem, Hakata, walka gospodarcza, wzmacnianie kolonializmu niemieckiego przez Prusy, blokada rozwoju gospodarstw polskich itd, itd (kto pamięta jeszcze wóz Drzymały?).
14. Przesłanie tego tekstu jest jedno - lepiej wam będzie jak wyzbędziecie się niepodległości tak jak to zrobiły wasze "elyty" w XVIII wieku - jednak historia Polaków, którzy ginęli później w powstaniach, którzy pozbawiani byli możliwości kariery ze względu na polskie pochodzenie, którzy wyrzucani byli w własnych gospodarstw mówi zupełnie coś innego.
Trzeba dużo złośliwości, aby o tym nie pamiętać i gotować taki sam los naszym wnukom jaki zgotowali Polacy swoim wnukom doprowadzając Rzeczpospolitą do upadku.
Ciemniak 12 ale ty przeciez pod watykańskim zaborem jestes i tak ci to odpowiada -Gdzie twoje okrzyki o Polske gdy przedstawiciele innego państwa ,jakim jest watykan ,próbuja wprowadzac swoje rzady ,gdy w imię boga rozkradaja Polske zabierając ziemie ,za które dostali juz rekompensatę ?No gdzie jestes" prawdziwy" patrioto ?
Jakby na potwierdzenie....
Glupio przyznac ciemniakowi racje no ale to sprawa zbyt ogolna zeby bawic sie w podzialy :-/ co do punktu 14 zgadzam sie bezapelacyjnie . Polacy nie gineli po to zebysmy byli goscmi i slugami we wlasnym kraju. Oni nie wstydzili sie swego pochodzenia
Czy bez niepodległości ekonomicznej może być niepodległość polityczna?
Przesłanie tego tekstu jest jedno - czas zaborów nie był czasem straconym gospodarczo dla rozwoju terenów okupowanych
Widzę, że znawca.
W XIX wieku z przyczyn ekonomicznych z terenów polskich wyjechało na emigracje milion Polaków.
Procentowo w stosunku do całej ludności polskiej to znacznie więcej niż dziś.
Coś dla tych, którzy jeszcze potrafią czytać książki:
http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/bartek-zwyciezca.html
Tam dowiecie się, jak zaborcy traktowali polskich chłopów.
Jan Kazimierz zrezygnował w 1668 r. z korony polskiej, bo nie był w stanie przeprowadzić reform umożliwiających skuteczne rządzenie państwem. Kilka lat wcześniej w mowie sejmowej przewidywał, do czego doprowadzi opór szlachty przeciw reformom. Mówił: "Moskwa i Ruś odwołają się do ludów jednego z niemi języka i Litwę dla siebie przeznaczą; granice Wielkopolski staną otworem dla Brandenburczyka (). Wreszcie Dom Austriacki, spoglądający łakomie na Kraków, nie opuści dogodnej dla siebie sposobności i przy powszechnym rozrywaniu państwa nie wstrzyma się od zaboru".
I tak właśnie się stało prawie dokładnie 100 lat później.
Co odpowiedziała mu wtedy szlachta?
- Że takie są wyroki niebieskie: tak jak Chrystusa zamordowano, tak Polska musi upaść, ale zmartwychwstanie, bo opiekuje się nią Bóg. Późniejszy mesjanizm romantyczny jest w dużej mierze echem takiego myślenia szlachty.
Jednak dzieci szlacheckie kształciły się na Zachodzie. Nie przesiąkały duchem reformatorskim?
- Kiedy w XVIII w. szlachta zauważa, że powracający z Francji czy Włoch młodzi szlachcice przywożą nowe idee, zgłasza projekt prawa, które zakazuje wyjazdów na Zachód. Żeby rozumów nie psuć.
Szlachta, która nie dawała sobie odebrać ani krzty wolności, sama chciała się ograniczyć, bo rozpoznawała w tym swój interes. Zdobywanie doświadczenia i najnowszej wiedzy za granicą zostało uznane za niebezpieczne dla tradycyjnego porządku. Przyczyniła się do tego antyintelektualna postawa szlachty, która rezonuje do dzisiaj w polskim dyskursie publicznym.
A coś od siebie a nie tylko GW? :)
Całkowita racja. Inaczej kurne chaty i jaśnie panowie
Ile klas skończyłeś?
Mam pytanie do - ciemniak12 - skąd wziął się Twój nick ? Zgadzam się z tym co piszesz a to dowodzi Twojej dużej wiedzy i zgadzam się z Twoim zdaniem . Pozdrawiam !
Helena - z przekory :)
Z błądzenia w wiecznej ciemności
Tak mówią "jaśnie oświeceni" :)
Ze stroju służbowego?