Polska gospodarka paletami stoi, po co AI? Produkcję i logistykę ogarnie byle 8-bitowiec z programem w basicu wczytywanym z kasety jak dobrze się ustawi głowicę śrubokrętem.
I tak tych 50 tys Polska nie wykorzysta. A w przyszłości może ich mieć 100 tys.
Dosyć cipowania Polaków!
Mam dosc platformy. Co oni wyprawiają? Nawet za PiS nie byla Polska tak okladana sankcjami jak to sie dzieje teraz. Dosc łamania konstytucji. I wpuscic wreszcie Tv Republike do zadawania pytan!!!
No już bez jaj że sami nie możemy sobie tego produkować.... XXI wiek...
Ocipować i po problemie.
Z tego należy tylko się bardzo cieszyć a nie martwić. Sztuczna inteligencja zabierze nam prace, a na koniec stwierdzi że trzeba nas zutylizować bo za bardzo trujemy planetę. Ostrzegał przed AI jeden z jej twórców - już nie żyje. Zmarł w bardzo dziwnych okolicznościach.
Zacipowali go na ament.
zgadzam się ze zwid-19, ale uważam też, że sami mamy możliwości produkcji, dlaczego ktoś nam ma wydzielać cokolwiek, szczególnie USA?
Nie mamy takich zdolności. Produkowanie w tylu mikronach... Czym, gdzie? Wokół takiego zakładu nie może być drogi w promieniu kilkudziesięciu kilometrów - wstrząsy. No i ściśle tajna dokumentacja "know how". Nie da rady.
Limity USA dotyczące chipów AI dzielą UE
Ograniczenia eksportu najnowocześniejszych mikroprocesorów wpłyną na niektóre kraje UE, w tym Polskę.
Słuchaj
Najwyżsi urzędnicy UE wezwali USA do utrzymania nieograniczonego eksportu do dotkniętych krajów UE. | Nicolas Tucat/AFP przez Getty Images
14 stycznia 2025 r. 11:28 CET
Autor: Pieter Haeck
BRUKSELA — Czy możesz tego nie zrobić?
W poniedziałek najwyżsi urzędnicy Unii Europejskiej musieli błagać rząd Stanów Zjednoczonych o cofnięcie ruchu, który mógłby podzielić blok 27 państw na dwa obozy: zwycięzców i przegranych w dziedzinie sztucznej inteligencji.
Siedemnaście krajów członkowskich UE miałoby ograniczony dostęp do mikroprocesorów potrzebnych do trenowania modeli AI, podczas gdy 10 innych nie miałoby żadnych ograniczeń.
„Jesteśmy szansą ekonomiczną dla Stanów Zjednoczonych, a nie zagrożeniem dla bezpieczeństwa” — stwierdzili Henna Virkkunen, dyrektor ds. technologii i bezpieczeństwa Komisji Europejskiej, oraz Maroš Šefčovič, szef działu handlu, we wspólnym oświadczeniu — w ramach próby ratowania jedności UE w tej sprawie.
Możliwość wyboru zwycięzców i przegranych przez Stany Zjednoczone wynika z dużego uzależnienia UE od układów scalonych AI od amerykańskich firm, takich jak wiodący na świecie projektant układów scalonych Nvidia. Te niewielkie elementy technologii napędzają boom na boty czatowe AI, takie jak ChatGPT i inne najnowocześniejsze technologie AI.
„[To] kolejny sygnał ostrzegawczy dla Europy” — powiedział Philippe Notton, dyrektor generalny francuskiego projektanta układów scalonych AI Sipearl. „Niektóre kraje europejskie nie mogą już polegać na Stanach Zjednoczonych”.
W poniedziałek administracja prezydenta USA Joe Bidena zintensyfikowała wysiłki, aby zablokować Chinom dostęp do tych układów scalonych AI. Administracja obawia się, że technologia może zostać niewłaściwie wykorzystana lub trafić do systemów wojskowych. To tylko najnowsza z serii prób ograniczenia dostaw zaawansowanych chipów do Chin.
„Niezbędne jest, abyśmy nie przenosili tej krytycznej technologii za granicę i aby światowa sztuczna inteligencja działała na amerykańskich szynach” — powiedział Biały Dom w oświadczeniu.
Stany Zjednoczone wprowadziły system poziomów, który daje grupie 18 krajów na całym świecie nieograniczony dostęp do amerykańskich chipów AI, podczas gdy inne widzą, że liczba chipów AI, które mogą kupić, jest ograniczona.
W zaskakującym ruchu rząd USA nie traktował UE jako całości.
„To jest specyficzne dla danego kraju i nie jest to: Europa w środku lub na zewnątrz” — powiedział Notton z Sipearl.
W rezultacie linia podziału przebiega przez UE: kraje Europy Zachodniej generalnie nie mają żadnych ograniczeń, podczas gdy większość krajów Europy Wschodniej ma teraz limity na ilość chipów, które mogą kupić.
Możliwość wyboru zwycięzców i przegranych przez USA wynika z dużego uzależnienia UE od układów AI od amerykańskich firm, takich jak wiodący na świecie projektant układów Nvidia. | Brandon Bell/Getty Images
Francja, Niemcy, Belgia, Holandia, Irlandia, kraje nordyckie (Szwecja, Finlandia i Dania), Hiszpania i Włochy nie mają się czego obawiać.
Polska, która w tym tygodniu obiecała przeznaczyć duże środki na rozwój AI, może być najbardziej znaczącą ofiarą.
Ten ruch może również oznaczać kłopoty dla Grecji i Luksemburga, które zostały wybrane przez Komisję Europejską do zainstalowania zoptymalizowanego pod kątem AI superkomputera, na którym startupy i naukowcy mogliby szkolić swoje najnowocześniejsze modele.
Najwyżsi urzędnicy UE wezwali USA do utrzymania nieograniczonego eksportu do dotkniętych krajów.
„Podzieliliśmy się już naszymi obawami z obecną administracją USA i nie możemy się doczekać konstruktywnej współpracy z następną administracją USA” — powiedzieli Virkkunen i Šefčovič.
Niezależnie od wyniku, UE powinna postrzegać ten ruch jako znak ostrzegawczy i motywację do zbudowania własnego przemysłu chipów AI.
W poprzednim mandacie Komisja wprowadziła sztandarowy program produkcji chipów, Chips Act, ale Notton argumentował, że ruch USA pokazał, że potrzebuje on aktualizacji.
„To po prostu zbyt wolne; niewystarczające pod względem finansowym”.
System wspomagania decyzji (ang. decision support system, DSS) – system dostarczający informacji i wiedzy, wykorzystywany przy podejmowaniu decyzji, głównie przez kierownictwo średniego i wysokiego szczebla oraz analityków korporacyjnych. W efekcie wykorzystania systemów DSS uzyskuje się raporty i zestawienia, które dostarczane są kierownictwu w ramach systemów informowania kierownictwa (executive information systems (EIS)). Dlatego też często systemy EIS określane są jako specjalizowana forma DSS.
Od końca lat 80. rozwija się też w różnych gałęziach przemysłu tzw. wysokiego ryzyka, medycynie i dla zarządzania zagrożeniami „inteligentne” DSS (IDSS) wykorzystujące technologie sztucznej inteligencji, systemy ekspertowe oraz modelowanie operacyjne i kognitywistyczne procesów decyzyjnych. Celem tych systemów jest zastępowanie lub wspomaganie złożonych, lecz już dobrze zdefiniowanych funkcji rozumowania. (...) https://pl.wikipedia.org/wiki/System_wspomagania_decyzji
Informacja blokowana przez admina więc czytajcie szybko zanim usunie wpis!:
2023-06-10 Nowe atrakcje RCNT, a wśród nich interaktywny robot
Nowy robot, doświadczenia na bazie miodu i pokazy magii – to jedne z atrakcji, które oferuje Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu.
Krzysztof Ołownia, dyrektor RCNT podkreśla, że placówka stale rozszerza swoją bazę warsztatową. W ten weekend będzie można wykonywać doświadczenia na miodzie.
– Zorganizowaliśmy warsztaty, na których będzie można zbadać właściwości chemiczne miodu oraz wykryć w nim antybakteryjny składnik. Zwieńczeniem zajęć będzie możliwość wykonania własnych świeczek zapachowych – mówi dyrektor.
Nie zabraknie też pokazów naukowych pod nazwą „Nauka kontra magia”.
Centrum w Podzamczu ma też nową atrakcję, a jest nim robot Bella Bot.
– Robot samodzielnie jeździ po przestrzeni wystawienniczej i wchodzi w interakcję z ludźmi. Posiadamy go od kilku dni i już możemy stwierdzić, że dzieci są nim zachwycone. Od 1 do 30 czerwca trwa też konkurs z nagrodami na imię dla naszego Bella Bota – dodaje dyrektor.
Podczas wizyty w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym warto odwiedzić też Zabytkowy Dworek Starostów Chęcińskich i pospacerować po ogrodzie włoskim w kompleksie pałacowym.
https://radiokielce.pl/1060341/nowe-atrakcje-rcnt-a-wsrod-nich-interaktywny-robot/
19 maj 2023 Warsztaty dla młodzieży w Centrum Aktywności Obywatelskiej
(...) Celem warsztatów było zaprezentowanie uczniom przedsiębiorstwa społecznego jako jednej z form prowadzenia działalności gospodarczej, ale ukierunkowanej nie na zysk, a na pracę na rzecz społeczności lokalnej, promocję aktywności społecznej, w której istotnym kapitałem wnoszonym do przedsiębiorstwa jest pasja, chęć działania i samorealizacja. Zajęcia miały też na celu pokazanie jak duży jest zakres działań w ramach szeroko rozumianej działalności społecznej oraz jakie obszary i formy mogą być zagospodarowane i wykorzystane.
Jako przykład takiej działalności zaprezentowane zostało pszczelarstwo, o którym prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej pan Józef Misiura opowiedział z prawdziwą pasją, a jednocześnie w sposób ciekawy i profesjonalny. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na żywo, jak wygląda ul pszczeli, a dzięki szklanemu modelowi mogli podejrzeć życie pszczół od środka. Dowiedzieli się w jaki sposób powstaje miód, jakie są jego rodzaje i jakie ma właściwości. Prelekcja zakończyła się degustacją miodu. (...) https://crl.ostrowiec.pl/2023/05/warsztaty-dla-mlodziezy-w-cao/
Dobre są lody z dodatkiem miodu :)
Kolejny link, którego nie wolno wklejać na tym forum. Czytajcie szybko zanim złośliwy admin skasuje post:
[Tygodnik DoRzeczy] Braun może być zagrożeniem dla Nawrockiego? Tusk wprowadza cenzurę. M. Palade https://www.youtube.com/watch?v=fwmmPNkQ-CY
Leszek Sułek https://www.youtube.com/watch?v=_OigSwdzeU4
Czy zacipowanie i ocipienie to jest to samo?
Proszę odpowiedzieć.
Masz tutaj czat gpt i się zapytaj, to ci po wie https://talkai.info/pl/chat/
Z chwilą gdy Ukraina wejdzie do UE to będziemy jako 3 kat. Ukraince w każdej dziedzinie nas prześcigną..zobaczycie