A kto za te błędy w zarzadzaniu zapłaci? Gdzie jest Rada Nadzorcza? Jakie działania podjęła?
do 23:08 - OTBS , Spółdzielnie , Wspólnoty i indywidualni odbiorcy!.
Paliwem wykorzystywanym do produkcji ciepła w Ciepłowni MEC jest węgiel kamienny. W 2021 roku zużycie paliwa wyniosło 50,02 tys. ton.
Obawiam się, że przy takich ilościach "dyszka, nie wystarczy", a z gadżetami firmowymi nawet nie ma sensu się wychylać.
03.02.2021 Inwestycje Miejska Energetyka Cieplna przechodzi na gaz
Tylko do końca przyszłego roku Miejska Energetyka Cieplna w Ostrowcu wykorzystywać będzie węgiel do produkcji ciepłej wody. W tym roku częściowo węgiel zastąpi gaz. Takie informacje przekazał dziś na konferencji prasowej prezydent Jarosław Górczyński. Szybsze decyzje o przejściu na gaz zostały wymuszone coraz wyższymi kosztami certyfikatów CO2, które musi kupować miejska spółka. (...)
Zbigniew Duda mówił jakiś czas temu, że Ostrowiec powinien był inwestować w ciepłownictwo, to by miał tańsze ciepło... (a że nie inwestował, to miał/ma drogie ciepło ?)
bo kielce inwestowały i tańsze ciepło miały ?
https://radioostrowiec.pl/2023/03/10/mec-odchodzi-od-wegla-w-maju-uruchomi-cieplownie-gazowa/
https://radiokielce.pl/tagi/elektrocieplownia/
-----
24 sierpnia 2021 Elektrociepłownia Kielce rezygnuje z węgla, przechodzi na gaz. Będzie mniejsze zanieczyszczenie powietrza [WIDEO, ZDJĘCIA]
Elektrociepłownia Kielce chce rezygnować z używania węgla, zanieczyszczającego powietrze i zamierza go zastąpić gazem ziemnym. We wtorek 24 sierpnia podpisano umowę na budowę nowych kotłów, zasilanych takim paliwem. (...)
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/elektrocieplownia-kielce-rezygnuje-z-wegla-przechodzi-na-gaz-bedzie-mniejsze-zanieczyszczenie-powietrza-wideo-zdjecia/ar/c3-15769678
-----
PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Kielcach jest największym producentem energii cieplnej w Kielcach. Elektrociepłownia zajmuje się także przesyłem i dystrybucją ciepła do części mieszkańców Kielc. Udział kieleckiej elektrociepłowni w rynku ciepła w Kielcach wynosi ok. 60%. Elektrociepłownia produkuje ponadto energię elektryczną w skojarzeniu z produkcją energii cieplnej.
Dyrektorem Oddziału jest Zbigniew Duda.
https://pgeenergiaciepla.pl/spolki-i-oddzialy/elektrocieplownie/oddzial-elektrocieplownia-w-kielcach
To Kielce mają kilka ciepłowni ?
https://www.mpec.kielce.pl/kierownictwo-spolki
Tam u Dudy było tanio, a u Bąką tak samo drogo jak w Ostrowcu ?
Drogo chyba nie było, ale ceny poszły później chyba w górę, z uwagi na sytuacje w branży ciepłowniczej...
Kielce. Populacja (1.01.2023)
- liczba ludności 183 885
- gęstość: 1677 os./km²
Jest gdzieś dostępna do przeczytania ta Umowa Inwestycyjna między ostrowieckim MECem a NFOŚiGW ?
31-07-2023 Sukcesem zakończył się dwuletni proces restrukturyzacji MEC’u
Dzisiaj zakończył się dwuletni proces restrukturyzacji Spółki MEC polegający w większości na działaniach administracyjnych i prawnych, którego celem było wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i uwolnienie źródła ciepła dla miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z obowiązku zakupu uprawnień do emisji CO2 .
Towarzyszyła temu wytężona praca nie tylko ze strony pracowników Spółki, ale również ze strony właścicieli Spółki Gminy Ostrowiec Świętokrzyski i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
https://um.ostrowiec.pl/aktualnosci/sukcesem-zakonczyl-sie-dwuletni-proces-restrukturyzacji-mecu.html
"MIEJSKA ENERGETYKA CIEPLNA" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
KRS 0000010670 | NIP 6610000208 | REGON 290513364
CIEPŁOWNIA OSTROWIECKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
KRS 0000989376 | NIP 6612385224 | REGON 522874717
https://rejestr.io/krs/989376/cieplownia-ostrowiecka
Nie znaleziono podmiotu z takim NIP-em w bazie beneficjentów pomocy
18 maja 2015 Komu opłaca się objęcie udziałów na preferencyjnych warunkach
W obrocie gospodarczym występują sytuacje, w których osoby fizyczne obejmują udziały w spółkach z o.o. w zamian za wkład pieniężny, którego wysokość jest o wiele niższa niż wartość obejmowanych udziałów. Powstać może wątpliwość, czy taka sytuacja prowadzi do powstania przychodu z tytułu świadczenia częściowo odpłatnego.
Brak jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisu określającego wysokość przychodu w przypadku objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład pieniężny. Istniejący art. 17 ust. 1 pkt 9 reguluje jedynie zasadę określenia przychodu w przypadku objęcia udziału w zamian za wkład niepieniężny.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega dochód stanowiący różnicę między przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia udziałów a kosztem ich nabycia. Tym samym należy dojść do wniosku, że skoro ustawa nic nie mówi o sposobie określenia przychodu w przypadku objęcia udziałów za wkład pieniężny, a określa moment powstania przychodu ze zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, brak jest podstawy do przyjęcia, iż dochód stanowiący podstawę opodatkowania może powstać w momencie objęcia udziałów w zamian za środki pieniężne.
Przyjęta przez ustawodawcę konstrukcja ustalania przychodów i kosztów dotyczących zbycia udziałów w spółkach kapitałowych objętych za wkład pieniężny prowadzi do wniosku, że dochód związany z udziałami powstaje dopiero w momencie ich zbycia (wcześniej w momencie wypłaty dywidendy). Do powstania dochodu nie dojdzie zatem w momencie obejmowania udziałów. Cechą papierów wartościowych (w tym udziałów w spółkach kapitałowych) jest bowiem to, że generują one przychód w przyszłości, a nie w momencie ich nabycia. Wobec tego nie ma podstawy do uznania, że podatnik nabywający udziały jest obowiązany do wykazania dla celów podatkowych przychodu już w momencie tej transakcji, także w sytuacji, gdy wartość nominalna objętych udziałów jest niższa od wartości majątku spółki przypadającego na udziałowca.
Powyższe podejście znajduje oparcie w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe. Jednocześnie zastrzec należy, że w praktyce zdarzają się interpretacje niekorzystne, stwierdzające, iż w momencie obejmowania udziałów na preferencyjnych warunkach dochodzi do powstania przychodu w wysokości różnicy pomiędzy wniesionym wkładem oraz rynkową wartością obejmowanych udziałów. Interpretacje takie są jednakże kwestionowane przez sądy administracyjne. W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wyrażony został pogląd, zgodnie z którym objecie udziałów w zamian za wkład pieniężny jest neutralne podatkowo w dacie tego zdarzenia, ale podlega opodatkowaniu w momencie odpłatnego zbycia udziałów (akcji), stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dopiero bowiem w tym momencie zdaniem sądu ujawnia się rzeczywisty przychód ze zbycia udziałów (akcji).
Opisane powyżej zasady opodatkowania mogą mieć istotne znaczenie dla zarządów spółek z o.o. oraz dla kadry menedżerskiej. W sytuacji gdy na moment objęcia udziałów na preferencyjnych warunkach nie powstanie dochód do opodatkowania i opodatkowanie tego dochodu jest odroczone na moment zbycia udziałów, w tym zbycia w celu umorzenia, do powstałego dochodu zastosowanie znajdzie stawka podatku w wysokości 19 proc. Biorąc pod uwagę, że dochody wymienionych podatników co do zasady podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej, korzyść jest znaczna.
Definicja wartości nominalnej
Wartość nominalna odnosi się do ustalonej wartości lub kwoty, która jest przypisana lub wyrażana na zasadzie nominalności, bez uwzględniania wartości rynkowej, inflacji lub innych czynników. Jest to wartość przypisana do pewnych instrumentów finansowych, dokumentów lub nominalnej wartości jednostek jakiejś jednostki miary.
Przykłady wartości nominalnej to:
- Wartość nominalna akcji: Określa początkową wartość akcji, jaka jest przypisana przy emisji. Nie uwzględnia wartości rynkowej akcji, która może ulegać wahaniom w zależności od popytu i podaży na rynku.
- Wartość nominalna obligacji: Określa kwotę, jaką emitent obligacji zobowiązuje się spłacić wraz z odsetkami na zakończenie okresu trwania obligacji. Nie uwzględnia aktualnej wartości rynkowej obligacji, która może różnić się w zależności od zmian na rynku finansowym.
- Wartość nominalna waluty: Odnosi się do nominalnej wartości jednostki waluty. Na przykład, nominalna wartość banknotu oznacza jego wartość, jako np. 10 dolarów, 20 euro, 100 jenów.
- Wartość nominalna biletu lub znaczka pocztowego: Oznacza kwotę nominalną, jaką należy uiścić za zakup biletu lub znaczka pocztowego. Nie uwzględnia wartości kolekcjonerskiej lub specjalnej wartości, jaką może mieć taki bilet lub znaczek dla kolekcjonerów.
Wartość nominalna jest istotna z punktu widzenia wyznaczania początkowych wartości i cenników, ale nie odzwierciedla zawsze aktualnej wartości rynkowej lub wartości wymiennej danego instrumentu, lub jednostki. Dlatego też wartość nominalna może różnić się od wartości realnej, która może być wyższa lub niższa w zależności od okoliczności rynkowych i ekonomicznych.
https://www.adfinanse.pl/wartosc-nominalna-definicja-pojecie-i-jego-wyjasnienie/
P.B.N. - Państwowe Biuro Notarialne
rep. - repertorium https://pl.wikipedia.org/wiki/Repertorium#Repertoria_notarialne
----------
W dniu 2001.05.02 dokonano wpisu do rejestru KRS nr 1 następującej treści:
(...)
Informacje o zawarciu lub zmianie umowy spółki:
02.12.1991 R., NOTARIUSZ LEON KAMIŃSKI, PAŃSTWOWE BIURO NOTARIALNE W KIELCACH, ODDZIAŁ W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM, REP. A NR 7986/91,
11.04.2001 R. NOTARIUSZ ANDRZEJ UBA, KANCELARIA NOTARIALNA W STALOWEJ WOLI, UL. OKULICKIEGO 16 A REP. A NR 1792/2001 - ZMIANA UMOWY SPÓŁKI
(...)
1 czerwca 2015 W poszukiwaniu nici porozumienia
Rozpoczęły się bardzo trudne rozmowy prezydenta miasta Jarosława Górczyńskiego, jako przewodniczącego rady nadzorczej MEC z przedstawicielami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ostatnich dniach spotkał się on z Jackiem Gdańskim, zastępcą zarządu NFOŚiGW i dyrektorami trzech departamentów.
Należy przypomnieć, że w 2000 roku spółka MEC podjęła decyzję o rozpoczęciu zadania inwestycyjnego „Modernizacja systemu ciepłowniczego miasta Ostrowiec Św.” W dniu 11 kwietnia 2001r. została zawarta pomiędzy Gminą Ostrowiec Św. a Funduszem umowa dotycząca przystąpienia go do MEC, w celu umożliwienia realizacji owej inwestycji. NFOŚiGW objął w Spółce MEC udziały o wartości 20 mln złotych. Umowa również nadała udziałom szczególne uprawnienia. W każdym roku podlegają one waloryzacji o wskaźnik inflacji plus 2%. Bieżąca wartość kapitału Funduszu wynosi ok. 39 mln zł. Zgodnie z umową w okresie od 2015 do 2029 roku Fundusz będzie zmniejszał swój wkład kapitałowy w Spółce o 1,33 mln zł rocznie (w 2029 r. o 1,38 mln zł.), ponadto za odstępowane udziały Fundusz będzie otrzymywał umowne wynagrodzenie. Wysokość rat wykupu udziałów w latach 2015 – 2029 wynosi ok. 48 mln zł. Wartość wykupu udziałów wynosi ok. 240% wniesionego przez Fundusz wkładu pieniężnego. Oprocentowanie rozliczone na 29 lat daje średni koszt ok. 4,8% za rok. Rata przypadająca do spłaty w tym roku wynosi ok. 2,6 mln zł.
– Szkoda, że główny kontrargument przedstawiony mi podczas rozmów sprowadzał się do tego, że przez ostatnie cztery lata nikt ze strony gminy, czy spółki nie próbował podjąć rozmów z NFOŚiGW- mówi prezydent Jarosław Górczyński. Usłyszałem bardzo stanowcze stanowisko Funduszu sprowadzające się do tego, że to co zostało pożyczone należy spłacić. Podnoszono także kwestie, że mimo dobrych lat dla spółki nikt nie próbował spłacać należności. Chcemy znaleźć nic porozumienia, ale rozmowy są bardzo trudne.
http://jaroslawgorczynski.pl/2015/06/w-poszukiwaniu-nici-porozumienia/
Czyli można było wtedy zostawić NFOŚiGW przy MECu jako udziałowca ale zdecydowano się wydać 48 milionów zł do roku 2029, by znowu stać się jedynym udziałowcem miejskiej spółki? Do czego nam potrzebne jest posiadanie 100% udziałów? Potrafi ktoś odpowiedzieć na to pytanie?
"Usłyszałem bardzo stanowcze stanowisko Funduszu sprowadzające się do tego, że to co zostało pożyczone należy spłacić." No i co z tego? Stanowisko NFOŚiGW to nie to samo co wyrok niezawisłego sądu. Nie ma wyroku sądu w tej sprawie. Nie ma dostępnej dla opinii publicznej umowy do przeczytania. Skąd mamy wiedzieć jaka jest prawda?
6 listopada 2015 Prezydent zainicjował dialog na linii MEC – NFOŚiGW
W Ostrowcu Świętokrzyskim doszło do spotkania przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącego jego wyjścia kapitałowego ze spółki Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. w Ostrowcu Św.
Obok Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego w spotkaniu uczestniczyli, m.in. Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Jacek Gdański, Dyrektor Departamentu Analiz Finansowych NFOŚiGW Bartosz Januszewski, Kierownik Zespołu Nadzoru Kapitałowego NFOŚiGW Marek Cybulski, Prezes Zarządu MEC Sp. z o.o. Dariusz Wojtas, Wiceprezes Zarządu MEC Sp. z o.o. Artur Łakomiec.
– Genezą tego dzisiejszego spotkaniu, ale także kilku wcześniejszych, które odbyliśmy w Warszawie była pożyczka jaką NFOŚiGW udzielił spółce MEC w roku 2001 w kwocie 20 mln złotych, a która urosła obecnie do 37 milionów- mówi prezydent Jarosław Górczyński. Dziś rozmawiamy o tym, aby przez kolejne lata zabezpieczyć naszych mieszkańców, by sprzedawane im ciepło miało dobrą cenę.
– Ta kwestia wymaga spokojnej rozwagi i dobrej współpracy, a właśnie taki klimat rozmów udało nam się osiągnąć w Ostrowcu Św.- przyznaje Jacek Gdański Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW. Pierwsza rata w wysokości 2 mln 600 tys. zł ma być spłacona przez MEC jeszcze w tym roku. Ta decyzja pokazuje wiarygodność partnerów zasiadających do rozmów. Aktualnie rozmawiamy, jak w przyszłości ukształtować naszą współpracę, a modelów rozwiązania sytuacji nasuwa się kilka.
Aby wypracować wspólny scenariusz zostanie powołany zespół roboczy skupiający przedstawicieli funduszu, a także i Gminy Ostrowiec Św.
http://jaroslawgorczynski.pl/2015/11/prezydent-zainicjowal-dialog-na-linii-mec-nfosigw/
20 maja 2021 Dyskutowali o modernizacji ciepłownictwa
Sytuacja ciepłownictwa systemowego w kontekście panujących cen uprawnień do emisji CO2 oraz obowiązków wynikających z przepisów unijnej oraz krajowej polityki klimatycznej i energetycznej była głównym tematem konferencji „MODERNIZACJA CIEPŁOWNICTWA – wyzwania organizacyjne i finansowe dla samorządów terytorialnych”. Wydarzenie w trybie online odbyło się 19 maja 2021.
Jednym z prelegentów był prezydent miasta Ostrowca występujący w roli przedstawiciela Związku Miast Polskich i jednocześnie samorządu. Ponadto prelegentami byli Jacek Szymczak – Prezes Zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Artur Michalski – Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW, Mariusz Samordak – Dyrektor Zarządzający Pionem Ekologii, Taksonomii i Analiz, Bank Ochrony Środowiska, Krzysztof Gigol – Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA Energetyka Przemyśl.
W swoim wystąpieniu prezydent Jarosław Górczyński wyraźnie podkreślił, że nieprawdopodobny wzrost cen uprawnień do emisji co2 będący wynikiem spekulacyjnej działalności instytucji finansowych jest nie do udźwignięcia dla spółek ciepłowniczych.
– Na przykładzie MEC Ostrowiec gdzie jeszcze rok temu za prawo do emisji co2 spółka płaciła ok. 2 mln zł tak w tym roku zapłaciła 15 mln. W kwietniu br. opublikowane zostało rozporządzenie, zmieniające zasady kształtowania i kalkulacji taryf. Uwzględnia ono możliwość wnioskowania przez przedsiębiorstwa ciepłownicze wyrównania nieoszacowanych w taryfach kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2. Niestety wzrost cen ciepła nie jest antidotum na spekulacyjne ceny uprawnień do emisji Co2, ponieważ należy mieć na uwadze możliwości nabywcze mieszkańców miasta – mówił prezydent miasta Jarosław Górczyński. – MEC Ostrowiec na przestrzeni wielu lat podłączył powyżej 1500 budynków jednorodzinnych do sieci cieplnej. Przy tak dużym wzroście cen CO2 mieszkańcy przestaną korzystać z energii cieplnej w sposób racjonalny i będą ogrzewać tylko poszczególne pomieszczenia, powodując wiele problemów zarządcom obiektów. Również najsłabiej uposażeni mieszkańcy będą próbować palić „byle czym”, co będzie się wiązało z powracającym problem smogu, o którym już zapomnieliśmy na osiedlach, które zostały podłączone do sieci.
Prezydent Górczyński wskazał również, że dostosowanie ciepłowni do wymogów unijnych wymaga czasu i dużych nakładów finansowych, a przedsiębiorstwa ciepłownicze zasilające w ciepło aglomeracje miejskie takie jak Ostrowiec korzystają z derogacji tylko do końca 2022 roku. Dostosowując instalacje do konkluzji BAT muszą ponosić równolegle koszty związane ze wzrostem CO2. Tak trudnych warunków bez pomocy finansowej Rządu pochodzącej ze sprzedaży CO2 nikt nie przetrwa.
Warty podkreślenia jest fakt, że spółka MEC ogrzewająca miasto Ostrowiec Świętokrzyski jest w trakcie prowadzenia inwestycji. Już jeden z 4 kotłów przeszedł gruntowną modernizację, przygotowana jest realizacja podobnego zakresu inwestycji na drugim kotle. W październiku 2021 kotłownia szczytowa zostanie uruchomiona w oparciu o paliwo gazowe. Chociaż zgodnie z opinią Komisji Europejskiej gaz jest traktowany jako paliwo przejściowe i poza OZE nie proponuje się w Polsce – w dłuższej perspektywie – alternatywnego rozwiązania.
http://jaroslawgorczynski.pl/2021/05/dyskutowali-o-modernizacji-cieplownictwa/
Ciekawe czy inne polskie miasta zawierały w tamtym czasie podobne umowy z NFOŚiGW.
25 kwietnia 2022 NFOŚ obejmuje udziały w MPEC-u. 18-milionowy zastrzyk na rozwój
NOWY TARG. Głosami dziewiętnastu radnych (przy dwóch wstrzymujących się) miejski samorząd zaakceptował podwyższenie kapitału zakładowego i objęcie udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Rozmowy w tej sprawie, których celem było pozyskanie zewnętrznego wsparcia dla rozwoju sieci ciepłowniczej na terenie miasta, toczyły się od dłuższego czasu. Ich efektem była decyzja Zarządu NFOŚ o zainwestowaniu w nowotarską spółkę. Ma się to dokonać przez podwyższenie jej kapitału zakładowego.
– Narodowy Fundusz obejmie 36 tysięcy udziałów o wartości nominalnej 500 zł każdy – informowała na dzisiejszej sesji Rady Miasta pani skarbnik Ewa Bobek. – W związku z tym wartość udziałów będzie stanowiła łącznie 18 milionów zł. Środki przeznaczone będą na dokapitalizowanie realizacji proekologicznych inwestycji.
Władze miasta uzgodniły z Narodowym Funduszem, że objęcie udziałów jest czasowe – na 15 – 20 lat. Po tym okresie własnością miasta znów będzie całość udziałów w ciepłowniczej spółce.
Środki pozyskane dzięki podwyższeniu kapitału zakładowego MPEC-u zwiększą dynamikę rozwoju sieci w kierunku centrum, pomogą też w zmianie nośników energii, czyli w zastąpieniu wykorzystywanego do tej pory miału węglowego gazem ziemnym. Efektywność systemu ciepłowniczego ma podnieść kogeneracja, czyli przetwarzanie gazu zarówno na energię cieplna, jak i elektryczną. W perspektywie kilkuletniej Nowy Targ powinien się doczekać podłączenia do sieci geotermalnej. Na razie gmina Szaflary jest przed rozstrzygnięciem przetargu na wykonanie najgłębszego w Polsce odwiertu (7 kilometrów), który ciepłem z wnętrza ziemi pozwoli zasilić znaczną część gminy i miasto. https://nowytarg24.tv/nfos-obejmuje-udzialy-w-mpec-u-18-milionowy-zastrzyk-na-rozwoj/