Bizon, który od kilku miesięcy przemieszczał się przez teren woj. świętokrzyskiego, został zastrzelony na zlecenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. To niezrozumiała decyzja – powiedział we wtorek PAP Robert Bąk z Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu.
Dziwne, że jeden bizon zagrażał żubrom w bałtowskim kompleksie i że tak szybko postkomunistyczny szczebel ministerialny zajął się tematem. Zupełnie jak w wierszu "Strasna zaba" Galczyńskiego.
Bo se pewnie sam chciał odstrzelić, myślałby kto. Jeden drugiego wart, obaj mordercy zwierząt.
Współczuje bizonowi.
Poczytajcie, co dwa lata temu zrobili Norwegowie samicy morsa:
To naprawdę podjęto taką decyzję? Skandal, nie można było uśpić i przewieźć?
Co zrobiono z mięsem bizona? Zjedzono je, czy zutylizowano? Jaka kara grozi za zabicie psa? Taką samą karę wymierzyć tym, którzy przyczynili się do likwidacji bizona.
Lech Buchholz
Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska – Regionalny Konserwator Przyrody w Kielcach
Lech Buchholz jest absolwentem Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Posiada stopień naukowy doktora uzyskany w Akademii Rolniczej w Poznaniu (...) https://archive.is/XuhLV
ps. Spokojnie, to tylko ezoteryczny Poznań...
Lech Buchholz to entomolog i ochroniarz przyrody, który zajmuje się głównie owadami leśnymi. W wywiadzie opowiada o swoich zainteresowaniach, badaniach i ukojeniu w naturalnym lesie.
28.09.2015 Pochwała martwego drzewa
aktualizacja: 26.09.2023
Zalegające w lasach martwe drewno stanowi środowisko życia tysięcy organizmów, często unikatowych - mówi w rozmowie z PAP dr Lech Buchholz ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego (ŚPN). To drzewa życia - dodaje Radosław Michalski z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.
MARTWE GIGANTY
W lesie, w którym nie gospodaruje człowiek, każde drzewo, które obumiera, pozostaje na swoim miejscu. "Zależnie od gatunku drewno rozkłada się, mineralizuje i wraca do obiegu w ciągu kilkudziesięciu, czasami nawet około stu lat. Substancje, które drzewo wbudowało w siebie w ciągu całego życia, wracają wówczas do środowiska glebowego, i mogą służyć kolejnym pokoleniom" - tłumaczy zastępca dyrektora ŚPN ds. przyrodniczych, dr Lech Buchholz. (...)
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C406635%2Cpochwala-martwego-drzewa.html
Iwona Kędzierska-Gębska
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach
https://www.gov.pl/web/rdos-kielce/iwona-kedzierska-gebska
Nie żyje bizon Forest, którego losy śledziła cała Polska. Na zlecenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach, zwierzę zostało w miniony weekend zastrzelone. Jak czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, jednoznaczną rekomendację, co do postępowania w tej sprawie, wydali naukowcy z Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
https://radiokielce.pl/1220835/bizon-uciekinier-zostal-zastrzelony/
W takim razie trzeba wybić wszystkie wolnożyjące bizony, gdyż bizon to gatunek inwazyjny?
O nowej Radzie
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig Kloska: "To ważny dzień dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w którym budujemy niezależny zespół, który będzie mówił w imieniu przyrody. Bo przyroda nie zwołuje konferencji prasowych, nie krzyczy przez megafony. Przyroda milczy – i dlatego potrzebuje tych, którzy będą jej głosem. Potrzebuje Was."
Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała: "Chcemy zrobić wszystko, aby przyroda nie była paliwem walki politycznej. Od początku było to jedną z fundamentalnych kwestii przy tworzeniu nowego kształtu Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Zachęcamy nowych członków Państwowej Rady Ochrony Przyrody, aby dali z siebie to co najlepsze. Jesteście najlepszymi z najlepszych i cieszymy się na naszą współpracę."
Powołanie
W środę 20 marca 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, minister Paulina Hennig-Kloska wręczyła powołania członkiniom i członkom nowej Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
https://www.gov.pl/web/klimat/panstwowa-rada-ochrony-przyrody-2024
Czy to bałtowski kompleks zadziałał w sprawie bizona?
Gościu 19:46 na Odrze od miesiaca mamy katastrofe ekologiczna, a wiceminister Dorożała wypoczywa na urlopie. Jak czytam takie banały, które on pisze mam odruchy wymiotne na całą tę bande 13 gruidnia.
Komunikat Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach
21.08.2024
W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej pojawiły się informacje o tym, że bizon wędrujący po terenie województwa świętokrzyskiego miał trafić do zagrody w Kurozwękach, a miejsce to czekało na niego w ramach porozumienia. Dementujemy tę informację, na bizona nie czekało żadne miejsce, ponieważ właściciel ośrodka nie podpisał z RDOŚ w Kielcach porozumienia w tej sprawie.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach przygotował projekt i prowadził rozmowy z Safari Bizon w Kurozwękach w sprawie porozumienia o współpracy w zakresie przeprowadzenia działań zaradczych w stosunku do jednego osobnika bizona Bison bison, bytującego w środowisku przyrodniczym w okolicy miejscowości Kurozwęki.
Porozumienie w sprawie bizona obejmowało jego: monitoring/nadzorowanie w bezpiecznej odległości od żubrów i bizonów, odłowienie i umieszczenie w nowej, sfinansowanej przez lokalny PZŁ, zagrodzie oraz niedopuszczenie do jego dalszej reprodukcji. Tak jak miało to miejsce w przypadku wcześniejszego odłowienia przez ośrodek w Kurozwękach.
Niestety strony nie osiągnęły zgody w zakresie kluczowych warunków tego porozumienia, w szczególności w zakresie monitoringu bizona do czasu wybudowania zagrody.
W tym samym czasie bizon zbliżał się już w kierunku stada żubrów w Bałtowie. Sytuację dodatkowo utrudniał fakt, że obecnie ma miejsce okres rui u samic żubrów i bizonów. To z kolei stwarza niebezpieczeństwo krzyżowania się obu gatunków.
W związku z tą sytuacją 13 sierpnia br. Komisja Państwowej Rady Ochrony Przyrody ds. Ochrony Gatunków rekomendowała pilną eliminację bizona. W trosce o bezpieczeństwo żyjących niedaleko żubrów, ludzi i mienia RDOŚ w Kielcach zastosował się do rekomendacji PROP i polecił eliminację bizona - Inwazyjnego Gatunku Obcego (IGO).
https://www.gov.pl/web/gdos/komunikat-regionalnej-dyrekcji-ochrony-srodowiska-w-kielcach
https://kielce.tvp.pl/81646982/bizon-forest-zostal-odstrzelony-to-jednak-nie-koniec-jego-historii
Zmienili datę artykułu na stronie tvp, bo wcześniej była tam inna data (2024-08-11), zresztą tak samo błędna, jak ta którą aktualnie widać (2024-08-22). Dziwiło mnie to, jakim cudem data artykułu jest o wiele starsza / wcześniejsza od daty, którą widać na prezentowanych w materiale wideo komunikatach, czyli 21.08.2024 :)
https://web.archive.org/web/20240823065815/https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:https://kielce.tvp.pl/81646982/bizon-forest-zostal-odstrzelony-to-jednak-nie-koniec-jego-historii