Na skalę ta spółdzielnia była naprowadzona w chwili jej powstania. Na starcie obarczono ją wirtualnym długiem i w tym momencie jej los był przesądzony.
w pełni zgadzam się z poprzednikiem--układ p.B z p.K. przesądził dawno co będzie--można dyskutować o działalności kolejnych rad,zarządów,ale dobra wola musiała być po stronie zarządu huty PRZED UPADŁOŚCIĄ--wtedy można było załatwić sprawę i anulować czysto wirtualny dług(pytanie do GODZILLI-byłeś wtedy przewodniczącym RN-co zrobiłeś?????) bicie piany zostawmy cukiernikom-sprawę rozstrzygnie sąd.a na marginesie---ogłoszenie upadłości nie jest tak proste ,jak się niektórym wydaje-SM HUTNIK jest właścicielem majątku przekraczającego wartość zadłużenia---tu jest pies pogrzebany---przecież syndyk zna to prawo
Urzad Miasta nie moze przejac Spoldzielni bo to jest niezgodne z prawem.
Spoldzielcze prawo do lokalu przeksztalca sie automatycznie w prywatna wlasnosc. Akt wlasnosci jednak nalezy uzyskac u notariusza.Jestes wtedy rowniez wlascicielem czesci gruntu .
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych posiadaczom lokatorskiego i własnościowego prawa do lokalu daje roszczenie o przekształcenie ich praw w odrębną własność. Spółdzielca skorzysta z tego roszczenia tylko wtedy, gdy złoży wniosek w tej sprawie do syndyka. Bez niego syndyk nic nie zrobi, nie musi też informować spółdzielców o przysługujących im uprawnieniach.
+To jeśli zostaje ogłoszona upadłość i spółdzielnia ma synyka.
Na razie jednak chcielibyśmy się dowiedzeć od zarządu co się ze spółdzielnią dzieje i dziać będzie według wiedzy zarządu.
No to wszystko jasne! Nie mniej niz 10.000 zl!
1) Wielkość majątku upadłego nie ma nic wspólnego z tym, czy można czy też nie ogłosić upadłość. Kwota wierzytelności również. Znaczenie ma tylko to czy dana wierzytelność jest już wymagalna.
2) Największe jednak znaczenie ma to, czy w majątku upadłego znajdą się kwoty na pokrycie kosztów upadłości (w tym syndyka masy upadłościowej w przypadku upadłości likwidacyjnej). Jeżeli takich kwot nie będzie - sąd nie może ogłosić upadłości.
3) Zarząd Waszej SM, jeżeli nie chce iść "do sanatorium za kratkami" winien NIEZWŁOCZNIE wystąpić do sądu o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej. Upadłość układowa jest u Was niemożliwa.
4) Macie też taki problem, że chociaż jak przypuszczam przedstawiciel SM głosował by na zebraniach poszczególnych nieruchomości ZA UTWORZENIEM JEJ , to praktycznie z przyczyn ekonomicznych - już na "starcie" była by skazana na upadłość, gdyż żaden tego typu organizm gospodarczy, finansowany w wpłat od jego członków, nie "wytrzyma" ekonomicznie gdy 15 i więcej % członków tych wpłat nie wnosi. A z góry " można przyjąć za pewnik, że SM tych opłat w imieniu swoich członków ("własnościowe") wnosić nie będzie, no bo z czego, gdy ma zajęte konta i brak płynności finansowej.
w punkcie 4 chodziło oczywiście o utworzenie wspólnoty.
Marcus dzięki - pomagaj !.
Gosciu z 16:19 Po raz pierwszy czytam post goscia , ktory sie zna na rzeczy . Gosciu piszesz do rzeczy i do ludzi.
BO TO JEST EKSPERT I ADMINISTRATOR WITRYNY: http://temidacontrasm.info/
Marek Depowski - Marcus. Zna się na tych zawiłościach jak nikt inny.
Podejrzewam, że jego pomoc może być niezastąpiona, ponieważ jest poparta pokaźną praktyką.
Marcus, witamy na pokładzie zdesperowanych!
Gosciu z 20:00 trudno mi by bylo nie zawwazyc post czlowieka , ktory wie , ze jak ktos nie ma rozumu i zebow niech lepiej geby nie otwiera.
pomału
może się i zna tylko czy to co wie będzie nam tu pisał na forum, czy może będzie współpracował ze spółdzielnią, no bo co mi to da że ja sobie poczytam, tu trzeba działać a nie się wymądrzać,ja jestem zwykłym mieszkańcem którego spółdzielnia zbywa zwykłą gadką, nie mam wykupionego członkostwa to i na zebrania mnie nie wpuszczają. więc ja się pytam jak zostaną wykorzystane te informacje?
Do gościa z 08:17
Im więcej wiemy, tym dla nas lepiej. Wielu mieszkańców chce zrozumieć sytuację, żeby iść do spółdzielni i zadać konkretne pytania, żeby nie dać się zbyć odpowiedzią "prowadzimy negocjacje".
W obecnej sytuacji należy się liczyć z tym, że oprócz walnego zebrania członków spółdzielni będą też zwoływanie zebrania mieszkanców (nie tylko członków spóldzielni) poszczególnych bloków.
Naszą sytuację fatalnie pogarsza fakt, że mamy wśród siebie notorycznie niepłacących mieszkańców, którzy są winni spółzielni 9 milionów złotych.
Nie chcę mieć odciętego ogrzewania dlatego, że oni nie placili. Chcę się dowiedzieć jak chronić swoje prawa i jestem wdzięczna Marcusowi za wszelkie informacje.
1) Petraniuk z Lublina nic Wam pomóc nie może, no bo jak? Tą radę, aby jak najszybciej wystąpić do sądu o ogłoszenie upadłości, to ja Wam daję za darmo, a on "skasuje" SM za nią na dużą kasę, a innej rady dać nie może.
2) Zarząd, abyście nie zostali bez mediów (a to Wam realnie grozi) ma dwa wyjścia:
- albo wynegocjuje z dostawcami mediów ( w tym także prądu, aby nie stanęły windy w wieżowcach i hydrofory), że każdy z Was wpłaca te wpłaty związane z dostarczaniem mediów na indywidualne konta, które ci dostawcy mediów utworzą ( to może być problem z uwagi na zbyt wielką ilość osób nic nie płacących),
albo
- Zarząd utworzy spółkę celową, której zleci prowadzenie administrowania zasobami SM i to na NA JEJ KONTO będziecie wpłacać opłaty mieszkaniowe, a ona będzie rozliczać się z dostawcami. Tu jest obawa, że taka spółka może w pewnym momencie "zwinąć majdan" i zniknąć z kasą, którą wpłacicie na jej konto.
Na chwilę obecną trwa "burza mózgów" w naszym gronie http://temidacontrasm.info/, jak mogą się potoczyć losy Waszej SM.
Poinformuję o wynikach.
Bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszymi problemami i chęć pomocy.
To są rady z Radomia,a Syndyk z Kielc już czeka.Tak też można spłacać. Ale wszystko jest do czasu.
Kilka informacji dla Was, w odpowiedzi na pojawiające się na forum wpisy jak również na maile jakie od Was otrzymałem:
1) Najpierw przepisy:
- U. Prawo Upadłościowe i Naprawcze:
"Art. 21.
1. Dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.
2. Jeżeli dłużnikiem jest osoba prawna albo inna jednostka organizacyjna nieposia-dająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, obowiązek, o którym mowa w ust. 1, spoczywa na każdym, kto ma prawo go re-prezentować sam lub łącznie z innymi osobami.
3. Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, ponoszą odpowiedzialność za szkodę wy-rządzoną wskutek niezłożenia wniosku w terminie określonym w ust. 1."
"Art. 13.
1. Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania."
Ustawa Prawo Spółdzielcze:
"Art. 41.
§ 1. Walne zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad podanych do wiadomości członków w terminach i w sposób określonych w statucie.
§ 2. Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania, chyba że ustawa lub statut stanowią inaczej.
§ 3. Z obrad walnego zgromadzenia sporządza się protokół, który powinien być podpisany przez przewodniczącego walnego zgromadzenia oraz przez inne osoby wskazane w statucie.
"Art. 130.
§ 1. Ogłoszenie upadłości spółdzielni następuje w razie jej niewypłacalności.
§ 2. Jeżeli według sprawozdania finansowego spółdzielni ogólna wartość jej aktywów nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich zobowiązań, zarząd powinien niezwłocznie zwołać walne zgromadzenie, na którego porządku obrad zamieszcza
sprawę dalszego istnienia spółdzielni."
Ustawa o Spółdzielniach Mieszkaniowych:
"Art. 16.
1. Jeżeli w toku likwidacji, postępowania upadłościowego albo postępowania egzekucyjnego z nieruchomości spółdzielni nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze lokatorskie prawo
do lokalu mieszkalnego przekształca się w prawo najmu podlegające przepisom ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
2. W wypadku nabycia budynku lub udziału w budynku przez inną spółdzielnię mieszkaniową byłemu członkowi lub osobom, o których mowa w art. 15 ust. 1 lub 2, przysługuje roszczenie o przyjęcie do tej spółdzielni. Przepis art. 13 ust. 2
stosuje się odpowiednio.
3. Przez byłego członka, o którym mowa w ust. 2, należy rozumieć członka, którego członkostwo ustało na skutek wykreślenia spółdzielni z rejestru w związku z zakończeniem postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego i któremu
przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego."
Art. 17/18.
1. Jeżeli w toku likwidacji, postępowania upadłościowego albo postępowania egzekucyjnego z nieruchomości spółdzielni, nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze własnościowe
prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu lub we własność domu jednorodzinnego.
2. W wypadku nabycia budynku lub udziału w budynku przez inną spółdzielnię mieszkaniową byłemu członkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie do tej spółdzielni.
3. Przez byłego członka, o którym mowa w ust. 2, należy rozumieć członka, którego członkostwo ustało na skutek wykreślenia spółdzielni z rejestru w związku z zakończeniem postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego i któremu
przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Art. 17/19.
Przepisy art. 171 ust. 6, art. 172 ust. 1, 3, 4 i 6, art. 176, art. 177, art. 179–1713 i art. 1716–1718 stosuje się odpowiednio do miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych i garaży wolno stojących."
2) Co powinniście JUŻ wiedzieć (czyli o czym zarząd już Was powinien poinformować):
- Jakie jeszcze inne zobowiązania finansowe ciążą na SM "Hutnik"
( nie zapłacone faktury, kredyty - np. na termomodernizację, itp. W Łodzi wierzycieli "objawiło" się ponad 500);
3) Dziwię się, że zarząd jeszcze nie zwołał Nadzwyczajnego Walnego. tak naprawdę to powinien zrobić to nazajutrz po zajęciu kont. Przecież terminy ustawowe są obowiązujące i biegną, a na zwołanie Walnego potrzeba zgodnie z nimi co najmniej 21 dni. Czekają na cud od Petraniuka?