Nowa pożyczka w parabanku przez szpital zaciągnięta.
Będzie go łatwiej sprywatyzować :)
A co na to wybitna starosta. Bo już widzę ile miałaby do powiedzenia, gdyby powiatem rządził PIS.
Wybitna starosta wykonuje tylko polecenia.
Jaka pożyczka? Proszę pisać tak żeby było wiadomo o co chodzi. Jakieś szczegóły? Niedawno przecież była jakaś na 50% chyba, a może i na 1000%, kto by tam zaszedł końca za nimi ;-)
W jakich przypadkach możemy mówić o lichwie?
Wikipedia:
Regulacje prawne w Polsce
W Polsce wysokość maksymalnych odsetek od pożyczek określona jest w art. 359 § 21 Kodeksu cywilnego[8] do dwukrotności wysokości odsetek ustawowych. Zmiany zostały wprowadzone w styczniu 2016 r.
Ponadto art. 13 ustawy o kredycie konsumenckim nakłada na pożyczających obowiązek podania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania i całkowitej kwoty do zapłaty przez konsumenta zaciągającego kredyt, jeszcze przed zawarciem umowy.
Lichwa (wyzysk) jest przestępstwem, opisanym w art. 304 Kodeksu karnego, zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności. Pokrzywdzonym może być osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, jeżeli znajduje się w przymusowym położeniu, a pożyczający jest uprawniony z tytułu umowy do niewspółmiernego świadczenia wzajemnego. Jest to przestępstwo kierunkowe (sprawca musi działać z określonym zamiarem), formalne (do zaistnienia wystarczy samo zawarcie umowy). Przez „przymusowe położenie” rozumie się „tak trudną sytuację pokrzywdzonego, iż zmusza go ona do zawarcia niekorzystnej umowy, bez której nie jest możliwa poprawa tego położenia”. Chodzi o subiektywne odczucie znajdowania się w takiej sytuacji, a przyczyny jej zaistnienia są obojętne. Sprawca musi działać umyślnie, w zamiarze bezpośrednim: zdając sobie sprawę z przymusowego położenia pokrzywdzonego, działać w celu osiągnięcia korzyści kosztem pokrzywdzonego.
---
Nie ma możliwości zaciągać pożyczek niskooprocentowanych z jakiś innych źródeł niż niby-banki? Nie ma jakiegoś funduszy specjalnie do tego celu powołanego przez państwo Polskie albo Unie Europejską? - Moim zdaniem coś by się takiego przydało... Z drugiej strony jak już coś sprzedawać/prywatyzować to wtedy kiedy ma dużą wartośc a nie za przysłowiową złotówkę ;-)
Czy szpital może wyemitować papiery wartościowe (obligacje itp.)? Inwestorzy kupili by te papiery/udziały i kasa by się znalazła na wyjście z długów. Ale to potrzebny jest jakiś sprawny ekonomista-przedsiębiorca który by to wszystko zorganizował. Czy tam jakieś funduszy inwestycyjne wypuścić, które stracą na wartości albo zyskają. Niech wypowie się ktoś kto ma stosowne wykształcenie/doświadczenie bo ja to tyle wiem ile zjem - a często nie dojadam