Ostrowiec Świętokrzyski - Widok na fragment miasta

Ostrowiec Świętokrzyski www.ostrowiecnr1.pl

Szukaj
Właściciel portalu


- Reklama -

Logowanie

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Zaloguj się, aby zbaczyć, kto jest teraz on-line.
Aktualna sonda
Czy uważasz, że dobrze zagłosowałeś w kwietniu wybiarając obecnie rządzących?
Aby skorzystać
z mailingu, wpisz...
Korzystając z Portalu zgadzasz się na postanowienia Regulaminu.
            • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 35

              Odp.: Tytuł rozprawy doktorskiej dra z Rosyjskiej Akademii Zarządzania

              Z Wikipedii:

              Stan_wojenny_w_Polsce_(1981–1983): Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku[1], a zniesiono go 22 lipca 1983 roku[2]. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach podczas pacyfikacji strajku[3][4][5].

              Stan wojenny wprowadzono na mocy podjętej niejednomyślnie[a] uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku[6], na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – tymczasowego, niekonstytucyjnego organu władzy, a faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych[7]. Został on poparty przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku[8]. (...)

              Ochotnicza_Rezerwa_Milicji_Obywatelskiej: Stan wojenny

              Przy wprowadzaniu stanu wojennego PZPR używała Oddziałów Zwartych ORMO z wielką ostrożnością i niechętnie: rekrutowały się głównie spośród wielkoprzemysłowych robotników i stąd – nie bez podstaw – obawiano się w tym środowisku sympatii prosolidarnościowych. Kilkakrotnie jednak w dużych miastach OZ ORMO brały udział w tłumieniu demonstracji.

              W okresie bezpośrednio poprzedzającym 13 grudnia, władze partyjne wskazywały na rzekome ataki na członków partii, „nie tylko na stanowiskach pracy, lecz także w miejscu zamieszkania”. W związku z tym głoszono w oficjalnej propagandzie stan zagrożenia dla bezpieczeństwa członków partii, wobec których miano stosować także „terror psychiczny”.

              Upowszechniana atmosfera zagrożenia służyła w istocie dużo większym stopniu mobilizacji szeregów partyjnych niż obronie przed domniemanymi skrajnymi działaczami „Solidarności”.

              Rzekome zagrożenie członków partii było jednym z pretekstów do powoływania tzw. „oddziałów samoobrony” partyjnej. Zakładano, że miały służyć do ochrony instancji partyjnych, członków PZPR i ich rodzin. Faktycznie jednak grupy te były przydatne głównie do wykonywania zadań „w zakresie działalności polityczno-propagandowej, zwalczania wrogiej dywersji i propagandy we wszelkich ich formach”. Grupy samoobrony partyjnej w Warszawie i woj. stołecznym były powoływane od końca pierwszej dekady grudnia 1981 r. Liczba ich członków w lutym 1982 r. sięgnęła 3200 osób (w kraju ok. 60 tys.). Członkowie tych grup choć byli ochotnikami to jednak oficjalnie byli zgłaszani przez egzekutywy i sekretarzy instancji partyjnych. Była to część członków partii najbardziej „ofiarną i doświadczoną”. Decyzją Komendanta Głównego Milicji Obywatelskiej z 3 lutego 1982 r., podjętą w porozumieniu z Wydziałem Organizacyjnym i Administracyjnym KC PZPR, wspomniane oddziały zostały przekształcone w jednostki specjalistyczne Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej pod nazwą Oddziały Polityczno-Obronne. Rozwiązano je podobno razem z zakończeniem stanu wojennego, jednak niektóre raporty wskazują na to, iż np. w Wielkopolsce działały co najmniej do 1988 roku.

              Dotychczasowych członków oddziałów samoobrony nie chcących należeć do ORMO zalecano „utrzymać przy instancjach partyjnych, tworząc z nich grupy aktywu do wykorzystania w pracy partyjnej”. System organizacyjny oddziałów oparty był na strukturze wojskowej. Przy stołecznych komitetach dzielnicowych powstały bataliony, a w większych zakładach przemysłowych Warszawy i większych ośrodkach administracyjnych województwa przyjęty został podział na kompanie i plutony. Stworzony został również system alarmowy, powstały dowództwa poszczególnych szczebli. Działał także pion polityczny. Oddziały wykonywały działania wspomagające siły porządkowe, a także nieznane bliżej, tzw. zadania specjalne, zlecone przez KW i dzielnicowe instancje partyjne. Można domniemywać, że podobnymi strukturami, choć zapewne w mniejszej skali, dysponowały pozostałe wojewódzkie instancje partyjne.

              W drugiej połowie okresu stanu wojennego dokonano jeszcze jednej przebudowy ORMO, mającej na celu jej scentralizowanie i tworząc Komendę Główną; w tym czasie pełnię władzy nad organizacją usiłowała – dość bezskutecznie – odzyskać MO, organizacja jednak w sposób naturalny zamierała. Decyzja Sejmu o jej rozwiązaniu po prostu zatwierdziła stan faktyczny.

              We wcześniejszej wersji tego hasła na Wikipedii było: (...) W początkowym okresie stanu wojennego PZPR dokonała jeszcze jednego znamiennego ruchu, przypominającego działania z roku 1968: zorganizowała tzw. Oddziały Polityczno-Obronne, tworząc je z dawnego aktywu partyjnego, przede wszystkim zaś korzystając z emerytowanych pracowników SB. Ludzie ci - zgrupowani w lokalach KW PZPR - otrzymali nawet (całkowicie bezprawnie) broń; najzupełniej nielegalnie wydano im również legitymacje ORMO bez wiedzy i zgody władz tej organizacji. Owe Oddziały Polityczno-Obronne nigdy jednak nie podjęły działalności i nigdy nie zostały włączone w struktury ORMO; ich członkowie po prostu zaniechali działalności. (...) http://www.milicja.waw.pl/?ormo,51

              Gość
              Zgłoś
              Odpowiedz
            • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 36

              Odp.: Tytuł rozprawy doktorskiej dra z Rosyjskiej Akademii Zarządzania

              Gość
              Zgłoś
              Odpowiedz
              • Odp.: Tytuł rozprawy doktorskiej dra z Rosyjskiej Akademii Zarządzania

                Kariera jak w bajce, niejeden poszedłby w ślad ale gdzie zaczynać jak ORMO już nie ma?

                Gość
                Zgłoś
                Odpowiedz
                • Odp.: Tytuł rozprawy doktorskiej dra z Rosyjskiej Akademii Zarządzania

                  To nie jego kariera. To tylko i wylacznie wplywy jego tescia.

                  Gość
                  Zgłoś
                  Odpowiedz
                • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 43

                  Odp.: Tytuł rozprawy doktorskiej dra z Rosyjskiej Akademii Zarządzania

                  Najczęściej cytowany polski naukowiec, chemik, metaloznawca. Do najważniejszych dokonań naukowca należy opracowanie zasad krystalizacji metali i odkrycie metody otrzymywania monokryształów. Dzisiaj około 95 procent całej światowej produkcji walców krzemowych odbywa się metodą Czochralskiego. Płytki krzemowe stanowią podłoże układów scalonych, na których opiera się cała współczesna elektronika wykorzystywana w telekomunikacji, motoryzacji, lotnictwie i fotowoltaice. https://vod.tvp.pl/programy,88/geniusze-i-marzyciele-odcinki,318794/odcinek-2,S01E02,301943

                  Gość
                  Zgłoś
                  Odpowiedz
                  • Odp.: Tytuł rozprawy doktorskiej dra z Rosyjskiej Akademii Zarządzania

                    Udostępniona na rosyjskim serwerze praca dyplomowa / rozprawa doktorska Pana Kałamagi jest zeskanowana w ten sposób, że rozpoznane są litery, a więc można kopiować tekst i sobie go choćby na szybko bez poprawek przetłumaczyć automatycznie w translatorze. W tym skanie jest mały mankament polegający na tym, że środkowa część tej książki niezbyt dobrze się zeskanowała - kilka początkowych lub końcowych liter w każdym wierszu.

                    Fragment z tłumacza automatycznego: 1. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA PRACY.

                    O trafności tematu badawczego decyduje fakt, że wejściu na rynek w krajach Europy Wschodniej i WNP towarzyszy spadek produkcji i wzrost bezrobocia. Niedobór ten niezwykle negatywnie wpływa na dobrobyt ludności, drastycznie ogranicza możliwość efektywnego wykorzystania potencjału pracy i pogarsza sytuację polityczną. Rośnie napięcie społeczne. Nie stworzono jeszcze odpowiedniego mechanizmu ograniczania bezrobocia. Wszystko to wymaga poważnego opracowania zarówno samej koncepcji przezwyciężenia produkcji i zatrudnienia, jak i konkretnego planu ograniczenia bezrobocia. Empiryczny sposób rozwiązywania takich problemów jest trudny dla społeczeństwa i nie przynosi dotychczas rezultatów. (...)

                    -----------

                    СНГ (Содружество Независимых Государств) - Wspólnota Niepodległych Państw

                    https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3lnota_Niepodleg%C5%82ych_Pa%C5%84stw

                    -----------

                    Znalazłem przy okazji... Przetłumaczone automatycznie przez translator / wtyczkę w przeglądarce internetowej. Dwie strony tego jest, ale nie będę tu wklejał, gdyż to tłumaczenie wymaga poprawienia.

                    Elementy / Teoria ekonomii

                    Doświadczenia związane z transformacją rynku w Europie Wschodniej

                    Autor: Ukryta nazwa użytkownika, 09 kwietnia 2014 o 05:51, streszczenie

                    Krótki opis

                    W gorących dyskusjach na temat reform gospodarczych w Rosji często odwołuje się do doświadczeń krajów Europy Wschodniej, które są nam bliskie pod względem historycznej przeszłości i charakteru rozwiązywanych dziś zadań. Niestety, odniesienia te często wskazują na brak głębokiego zrozumienia złożoności zachodzących tu procesów. Na co wskazują doświadczenia wschodnioeuropejskich państw postkomunistycznych, które rozpoczęły reformy wcześniej niż Rosja i czego nas uczą? (...)

                    https://student.zoomru.ru/ecoteo/opyt-perehoda-k-rynku-v/267010.2893017.s1.html

                    Gość
                    Zgłoś
                    Odpowiedz
                    • Odp.: Tytuł rozprawy doktorskiej dra z Rosyjskiej Akademii Zarządzania

                      Ekonomia a Ekonomika: Jakie są różnice?

                      18 maja 2023

                      sopocka.edu.pl - sopocka (1).jpg

                      Ekonomia i ekonomika to dwie dziedziny wiedzy, które często są mylone ze sobą lub uważane za tożsame. Chociaż obie dziedziny są związane z analizowaniem i zarządzaniem zasobami, istnieją różnice między nimi, które warto zrozumieć, aby lepiej poznać oba te terminy.

                      Kluczowe różnice między ekonomią a ekonomiką – Co warto wiedzieć?

                      Wybór studiów to jedno z najważniejszych i najtrudniejszych decyzji, jakie podejmujemy na początku dorosłego życia. Jednym z kierunków, który w ostatnich latach zdobył dużą popularność, są studia ekonomiczne. Jest to dziedzina nie tylko fascynująca, ale również niezwykle praktyczna. Ale czy ekonomia to naprawdę kierunek przyszłościowy?

                      Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony, ekonomia daje solidne podstawy do zrozumienia procesów zachodzących w gospodarce oraz umiejętność analitycznego myślenia, które są niezwykle cenione na dzisiejszym rynku pracy. Z drugiej strony, dynamicznie rozwijający się rynek wymaga od ekonomistów ciągłego dokształcania się i dostosowywania do nowych realiów, takich jak ekonomia cyfrowa czy zielona gospodarka. Dlatego, choć studia ekonomiczne oferują wiele możliwości, to jednocześnie wymagają od studentów dużej inicjatywy i chęci do nauki.

                      Ekonomia vs Ekonomika: Czym się różnią?

                      Ekonomia i ekonomika to dwa komplementarne, ale zupełnie odmienne zagadnienia. Ekonomia jest bardziej abstrakcyjnym i teoretycznym pojęciem, zajmującym się tworzeniem teorii dotyczących wyceny i zachowań ludzi w obliczu rynkowych zmian. Natomiast ekonomika to bardziej praktyczna subdyscyplina ekonomii, która uczy, jak przystosować teorie do rzeczywistych sytuacji. Ekonomika stawia na procesy i struktury, które są w stanie wpłynąć na zachowania ludzi i zmiany na rynku.

                      Ekonomia jest często używana przez rządy i instytucje finansowe do podejmowania decyzji na temat polityki gospodarczej kraju. Ekonomika z kolei jest szeroko stosowana w biznesie i w finansach, aby tworzyć przewidywalne i efektywne strategie. W przypadku ekonomiki ważne jest, aby zidentyfikować i wyeliminować zbędne koszty, a także wdrożyć strategie, które przyczynią się do wzrostu dochodu i zysku. https://www.oktim.pl/ekonomia-a-ekonomika-jakie-sa-roznice/

                      Gość
                      Zgłoś
                      Odpowiedz
                    • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 46

                      Odp.: Tytuł rozprawy doktorskiej dra z Rosyjskiej Akademii Zarządzania

                      Jeffrey David Sachs (ur. 5 listopada 1954 w Detroit) – amerykański ekonomista żydowskiego pochodzenia, Zasłynął on jako ekonomiczny doradca rządów w Ameryce Łacińskiej, Europie Wschodniej, krajach byłego ZSRR, Azji i Afryce. Sachs znany jest także ze swojej współpracy z międzynarodowymi organizacjami na rzecz zwalczania biedy, redukcji zadłużenia i walki z chorobami – zwłaszcza HIV/AIDS w krajach rozwijających się. Jest autorem wielu artykułów i książek o tematyce ekonomicznej. (...) https://pl.wikipedia.org/wiki/Jeffrey_Sachs

                      Gość
                      Zgłoś
                      Odpowiedz
                    • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 47

                      Odp.: Tytuł rozprawy doktorskiej dra z Rosyjskiej Akademii Zarządzania

                      6 czerwca 2014 Jeffrey Sachs: terapia szokowa dla Polski w kilka godzin | TVN24 Biznes

                      Jeffrey Sachs udzielił wywiadu gazecie przy okazji 25-lecia wyborów 4 czerwca

                      Nazwisko Jeffreya Sachsa jest w Polsce symbolem terapii szokowej, która zakładała radykalną liberalizację, szybką prywatyzację i zaciśnięcie pasa przez obywateli - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

                      Przy okazji kolejnej wizyty w naszym kraju, ekonomista udzielił gazecie wywiadu, w którym przypomina m.in. okoliczności narodzin przed 25 laty owej terapii dla Polski.

                      - Jej sednem było to, że gdy podjęto decyzję o pójściu w stronę rynku, trzeba było to zrobić błyskawicznie - wspomina Sachs. - Przede wszystkim szybko musiała zostać przywrócona wymienialność waluty. I to była moja rekomendacja przekazana liderom Solidarności po ich wyborczym sukcesie z czerwca 1989 r. - dodaje.

                      Spotkanie

                      Sachs wspomina: - Nasze spotkanie odbyło się w mieszkaniu Jacka Kuronia. On palił jak smok, a ja mu o tym opowiadałem. Kuroń co jakiś czas walił pięścią w stół i powtarzał "racja" lub "rozumiem".

                      - Potem poprosił mnie o spisanie tego, co mówiłem. Odpowiedziałem, że nie ma problemu i że wyślę mu to za dwa tygodnie, po powrocie do Stanów - ocenia ekonomista.

                      - Ale on wtedy powiedział, że to musi być gotowe na już. Więc usiadłem i spisałem. Nad ranem dokument był gotowy - dodaje.

                      Autor: mn//gry / Źródło: PAP

                      Całość tutaj: https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/802081,jeffrey-sachs-pomyslodawca-terapii-szokowej-w-polsce-ja-tylko-doradzalem.html

                      Gość
                      Zgłoś
                      Odpowiedz
    7 postów w tym wątku zostało wyłączonych z wyświetlania ze względu na sprzeczność z Zasadami Forum lub czasowo. Możesz wyświetlić wątek wraz z tymi postami.
    
    - Reklama -
    - Ogłoszenie społeczne -

    - Reklama -

    - Reklama -
    - Reklama -
    - Reklama -