Ekspozycja ciążowa na bisfenol A powoduje międzypokoleniowe zmiany w zachowaniach i ekspresji genów.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3404345/
Bisfenol A (BPA) jest plastyfikatorem i substancją chemiczną zaburzającą funkcjonowanie układu hormonalnego. Jest obecny w różnych produktach używanych codziennie, w tym w pojemnikach na żywność, papierze i wypełniaczach dentystycznych, a obecnie jest powszechnie wykrywany w ludzkim moczu i krwi. Ekspozycja na BPA podczas rozwoju może wpływać na organizację i funkcje mózgu, być może jako konsekwencja jego działania jako agonisty / antagonisty hormonu steroidowego i / lub modyfikatora epigenetycznego. Tutaj pokazujemy, że BPA powoduje międzypokoleniowe zmiany w genach i zachowaniu. Samice myszy otrzymywały karmę wolną od fitoestrogenów np. genisteiny, a z dodatkiem BPA lub bez niego, przed kryciem i przez cały okres ciąży. Poziomy BPA w osoczu u matek otrzymujących suplementację mieściły się w zakresie podobnym do tych mierzonych u ludzi czyli 0,3–4,0 ng / ml (1 miliardowej grama). Młode osobniki pierwszego pokolenia narażone na działanie BPA wykazywały mniej interakcji społecznych w porównaniu z myszami kontrolnymi, podczas gdy w późniejszych pokoleniach (pokolenie 2 i pokolenie 4 ) efektem BPA było zwiększenie interakcji społecznych. Mózgi z embrionów (embrionalny dzień 18,5) wystawionych na działanie BPA miały niższe poziomy transkryptu genów dla kilku receptorów estrogenu, oksytocyny i wazopresyny w porównaniu z kontrolą; zmniejszone mRNA wazopresyny utrzymywało się w 4 pokoleniu , w którym to czasie oksytocyna również uległa zmniejszeniu, ale tylko u mężczyzn. Zatem ekspozycja na niską dawkę BPA, tylko w czasie ciąży, ma natychmiastowy i długotrwały, transgeneracyjny wpływ na mRNA w mózgu i zachowaniach społecznych. Dziedziczne skutki substancji zaburzającej funkcjonowanie układu hormonalnego mają wpływ na złożone choroby neurologiczne i podkreślają znaczenie uwzględnienia interakcji gen-środowisko w etiologii chorób.
Podsumowując, po raz pierwszy wykazaliśmy, zgodnie z naszą wiedzą, że powszechna i szeroko rozpowszechniona EDC -substancje chemiczne powodujące zaburzenia endokrynologiczne mają transgeneracyjne oddziaływanie na zachowania społeczne i ekspresję neuronalną genów wazopresyny i oksytocyny. Myszy poddaliśmy działaniu BPA przez cały okres ciąży, aby uwzględnić okres epigenetycznego resetowania metylacji DNA w linii zarodkowej. W czasie ekspozycji BPA zmienia się ekspresja kilku genów receptora estrogenu, oksytocyny i wazopresyny w mózgach myszy . Niektóre z tych zmian są prawdopodobnie dziedziczone poprzez mechanizmy epigenetyczne w linii zarodkowej, dzięki czemu efekty utrzymują się do czwartego pokolenia. Ponieważ ekspozycja na BPA zmienia interakcje społeczne w dawce mieszczącej się w raportowanym poziomie u ludzi, możliwe jest, że związek ten ma transgeneracyjne oddziaływanie na ludzkie zachowanie.
w każdej wodzie butelkowej sprzedawanej w butelkach PET są mikrowłókna tworzywa sztuczne przedostające się do organizmu człowieka.
A co ma robić, jak jest foliarzem?